ارتوکین تراپی برای کاهش درد و التهاب مفصل، تاندون و ماهیچه

روش ارتوکین (Regenokine) یک روش درمانی ضد التهاب است که برای کاهش درد و التهاب در مفاصل استفاده می‌شود. در این روش، پروتئین‌های مفیدی که از خون بیمار استخراج شده‌اند، به مفاصل آسیب دیده تزریق می‌شوند.

این درمان توسط دکتر پیتر وهلینگ، یک جراح ستون فقرات آلمانی، اختراع شده است و استفاده از آن در کشور آلمان تأیید شده است. بسیاری از ورزشکاران برجسته برای درمان ارتوکین به آلمان سفر کرده‌اند و پس از دریافت این درمان، تسکین درد را گزارش کرده‌اند. ارتوکین به طور مشابهی با پلاسمای غنی شده با پلاکت (PRP) عمل می‌کند که از فراورده‌های خون بیمار برای تقویت بازسازی بافت‌ها در ناحیه آسیب دیده استفاده می‌شود. در این مقاله، ما روش ارتوکین را بررسی می‌کنیم و تفاوت آن با PRP را مورد بررسی قرار می‌دهیم، همچنین تأثیر آن در کاهش درد را بررسی می‌کنیم.

ارتوکین چیست؟


دکتر وهلینگ در مراحل اولیه ابداع Regenokine، اسب‌های عربی که دچار آسیب دیدگی مفصل شده بودند را با موفقیت درمان کرد. فرمول وهلینگ پس از آزمایش روی انسان در ادامه تحقیقات او، در سال ۲۰۰۳ توسط سازمان بهداشت آلمان که معادل سازمان FDA است، برای استفاده انسانی مورد تایید قرار گرفت.

در این روش، پروتئین‌های موجود در خون انسان که با التهاب مقابله کرده و باعث بازسازی بافت می‌شوند، جمع آوری شده و سپس سرم فرآوری شده مجدداً به مفصل آسیب دیده تزریق می‌شود. این سرم فاقد گلبول قرمز یا گلبول سفید است که باعث تحریک و التهاب می‌شوند. همچنین ممکن است این سرم، سرم شرطی شده اتولوگ یا ACS نیز نامیده شود.

چه مشکلاتی را می‌توان با استفاده از ارتوکین تراپی درمان کرد؟


تاثیر ارتوکین تراپی در درمان موارد زیر اثبات شده است:

  • درد مفصل ناشی از استئوآرتریت (مراحل ۱ تا ۳ بیماری)
  • کمر درد
  • آسیب‌های تاندون یا عضله که مستلزم انجام جراحی نیستند.

به وسیله ارتوکین تراپی می‌توان چندین ناحیه از بدن را به صورت همزمان تحت درمان قرار داد.

مزایای روش ارتوکین تراپی چیست؟


مزایای روش ارتوکین تراپی

ارتوکین تراپی صرفا مبتنی بر موادی است که از بدن انسان به دست می‌آیند؛ بنابراین به خوبی توسط بدن تحمل می‌شود. اجزای ضد التهاب و احیا کننده موجود در سرم فراوری شده، اثرات بالینی درازمدتی به همراه خواهند داشت.

عمل ارتوکین تراپی شامل چه چیزهایی است؟


متخصص مربوطه قبل از عمل تشخیص می‌دهد که آیا شما کاندیدای مناسبی برای انجام این روش درمانی هستید یا خیر. آن‌ها این تصمیم را با بررسی آزمایش خون استاندارد و اسکن‌های تصویربرداری از ناحیه آسیب دیده، اتخاذ می‌کنند. اگر انجام درمان به صورت قطعی به شما پیشنهاد شد، انتظار می‌رود مواردی که در ادامه می‌آیند را در طول عمل تجربه کنید:

از شما خون گرفته می‌شود

یک پزشک از بازوی شما تقریباً ۶۰ گرم خون می‌گیرد. این کار تنها چند دقیقه طول می‌کشد.

خون شما فرآوری می‌شود

نمونه خون

در طول فرآوری، دمای نمونه خونی که از شما گرفته شده است به تدریج پایین می‌آید و در حدود ۲۸ ساعت در یک محیط استریل نگهداری می‌شود. سپس در یک سانتریفیوژ قرار می‌گیرد تا نتایج زیر حاصل شود:

  • فرآورده‌های خونی از یکدیگر جدا شوند.
  • پروتئین‌های ضد التهاب در سرم متمرکز شوند.
  • یک سرم بدون سلول به دست بیاید.

ممکن است بسته به شرایط شما، پروتئین‌های دیگری نیز به سرم اضافه شوند. سایر مواد افزودنی به سرم شامل پروتئین‌های نوترکیبی مانند IL- 1 Ra، داروهای بی‌حسی موضعی یا کورتیزون با دوز پایین می‌باشند. سپس نمونه فرآوری شده، منجمد می‌شود و برای تزریق وارد سرنگ می‌گردد.

خون شما مجدداً به مفصل آسیب دیده تزریق می‌شود

روند تزریق مجدد در حدود چند دقیقه طول می‌کشد. دکتر پیتر وهلینگ اخیراً به جای تزریق روزانه که به مدت ۴ یا ۵ روز انجام می‌شود، تکنیکی برای یک تزریق واحد معرفی کرده است (Regenokine یک شاته). ممکن است پزشک برای وارد کردن سوزن به محل دقیق خود از سونوگرافی برای هدایت تصویری استفاده کند. اگر چیزی از سرم باقی مانده باشد، می‌توان آن را برای استفاده در آینده منجمد کرد.

هیچگونه دوره نقاهت و استراحت پس از درمان لازم نیست

هیچگونه آسیب و دوره نقاهتی پس از انجام این عمل وجود ندارد و شما می‌توانید بلافاصله پس از تزریق، مجدداً فعالیت‌های خود را از سر بگیرید. مدت زمانی که طول می‌کشد تا تسکین درد و تورم خود را احساس کنید، از فردی به فرد دیگر متفاوت خواهد بود.

ارتوکین تراپی چگونه عمل می‌کند؟


نحوه انجام ارتوکین تراپی

سرم Regenokine حاوی پروتئین ضد التهاب است که غلظت آن تا ده هزار برابر بیشتر از غلظت طبیعی خون است. این پروتئین، که به نام آنتاگونیست گیرنده اینترلوکین-۱ (IL-1 Ra) شناخته می‌شود، عامل ایجاد کننده التهاب یعنی اینترلوکین-۱ را که منجر به التهاب می‌شود، مسدود می‌کند.

در سطح سلول، “اینترلوکین بد” یا اینترلوکین-۱ با یک گیرنده خاص ترکیب می‌شود و در آنجا باقی می‌ماند. در این حالت، تمام عواقب نامطلوب در آن منطقه رخ می‌دهد.

اما “اینترلوکین خوب”، که پروتئین IL-1 Ra است، گیرنده را مسدود می‌کند. در این شرایط، سلول دیگر اینترلوکین-۱ را تشخیص نمی‌دهد؛ زیرا آن مسدود شده است و در نتیجه، عواقب نامطلوب دیگر رخ نخواهد داد.

فرض می‌شود که IL-1 Ra همچنین می‌تواند مشکلاتی که به تجزیه غضروف و بافت و استئوآرتریت منجر می‌شوند را خنثی کند.

آیا Regenokine موثر است؟


مطالعات انجام شده روی Regenokine نشان می‌دهند که این روش در بیشتر افراد، اما نه همه آن‌ها موثر است.

در بیانات کلینیک وهلینگ آمده است که در صورتی که درد یا عملکرد بیمار در حدود ۵۰ درصد بهبود پیدا کند، آن‌ها  درمان Regenokine را موفقیت آمیز به حساب می‌آورند. آن‌ها از پرسشنامه‌های استاندارد برای افرادی که از این روش درمانی استفاده می‌کنند، بهره می‌برند تا تاثیر آن را ارزیابی کنند. این کلینیک تخمین می‌زند که در حدود ۷۵ درصد از افراد مبتلا به مراحل میانی آرتروز و درد زانو، درمان موفقیت آمیزی را تجربه می‌کنند.

ثابت شده است که این تکنیک نیاز به عمل جایگزینی مفصل زانو را به تعویق می‌اندازد یا در برخی از افراد، مانع نیاز به عمل جراحی تعویض مفصل زانو می‌شود.

چرا روش Regenokine برای همه افراد موثر نیست؟


آرتروز یک بیماری همسان نیست. این بیماری انواع مختلفی دارد که برخی از انواع آن به درمان پاسخ می‌دهند و برخی دیگر خیر. دکتر وهلینگ با استفاده از اجزای مختلف DNA بیمار الگوریتمی برای این وضعیت ایجاد کرده است. بنابراین پیش بینی می‌شود افرادی که توالی DNA مشخصی دارند، نسبت به این درمان پاسخ بهتری بدهند.

پزشکان، بهترین نتایج این درمان را در افرادی مشاهده می‌کنند که آرتروز خفیف تا متوسط دارند؛ نه کسانی که در وضعیت آرتروز آن‌ها، استخوان به استخوان رسیده است.

در چه شرایطی درمان ارتوکین توصیه نمی‌شود؟


در شرایطی که از تب یا عفونت حاد رنج می‌برید؛ یا اگر در سه روز گذشته دچار اسهال بوده‌اید؛ اگر در هر زمانی از هفته گذشته آنتی‌بیوتیک مصرف کرده‌اید؛ یا اگر در چهار هفته گذشته واکسیناسیون انجام داده‌اید، نباید این درمان را آغاز کنید. درمان با ارتوکین ترجیحاً باید روی بیمارانی انجام شود که از نظر سلامت عمومی در وضعیت پایداری قرار دارند.

تفاوت بین ارتوکین درمانی و درمان PRP چیست؟


تفاوت بین ارتوکین درمانی و درمان PRP

در روش PRP خون از بدن بیمار گرفته می‌شود و به منظور افزایش غلظت پلاکت در خون، فرآوری می‌شود و سپس به ناحیه آسیب دیده تزریق می‌گردد.

برای غنی کردن خون با پلاکت، خون شما در یک دستگاه سانتریفیوژ قرار می‌گیرد اما از فیلتر عبور نمی‌کند. تصور می‌شود که غلظت بالای پلاکت با آزاد کردن فاکتورهای رشد لازم، به بهبودی ناحیه آسیب دیده کمک می‌کند.

روش PRP هنوز توسط سازمان FDA مورد تایید قرار نگرفته است. هزینه درمان PRP در هر تزریق متفاوت است. با این حال اغلب برای درمان بیماری‌های اسکلتی-عضلانی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

پژوهش‌ها نشان می‌دهند که روش PRP می‌تواند تاثیرات مثبتی داشته باشد. بنیاد آرتروز اشاره می‌کند که تاثیر درمان PRP می‌تواند ۳ تا ۶ ماه باقی بماند. این بنیاد اظهار داشت: «این درمان نسبت به تزریق اسید هیالورونیک یا کورتیکواستروئید، عملکرد بهتری داشته و گاهی اوقات عمر تاثیر آن بیشتر بوده است.» بنابراین PRP درمان نسبتاً خوبی است که می‌توانید ابتدا آن را امتحان کنید؛ اما در Regenokine شانس بیشتری برای بهبودی بیمار وجود دارد.

روش Regenokine از یک سیستم پردازش استاندارد استفاده می‌کند

درمان Regenokine نیز مانند PRP یک درمان بیولوژیکی است. اما Regenokine دارای یک سیستم پردازش استاندارد است و هیچ اختلافی در فرمولاسیون ندارد.

اما روش PRP بر خلاف آن به صورت جداگانه با روش‌های مختلفی تهیه می‌شود. این امر مقایسه این روش‌های درمانی را در مطالعات علمی دشوار می‌سازد؛ زیرا فرمولاسیون PRP متفاوت است.

روش Regenokine سلول‌های خونی و سایر عوامل احتمالی ایجاد کننده التهاب را از بین می‌برد

سرم Regenokine برخلاف PRP فاقد هرگونه سلول است. سرم PRP حاوی گلبول‌های سفید خون و سایر قسمت‌های آن است که ممکن است در هنگام تزریق، باعث التهاب و درد شوند. بر خلاف PRP، در روش Regenokine سرم به دست آمده به طور کامل تصفیه می‌شود.

چه تداخلات احتمالی با سایر روش‌های درمانی ممکن است رخ دهد؟


درمان ارتوکین هیچ گونه تداخل منفی با سایر داروها یا روش‌های درمانی از خود نشان نداده است.

آیا روش ارتوکین بی‌خطر است؟


به گفته بسیاری از متخصصان و کارشناسان، ایمنی روش Regenokine بدون شک است. اولین نکته‌ای که باید درباره این درمان بدانید این است که بی‌خطر است و می‌توان به طور قاطع بیان کرد که هیچ گزارشی از اثرات ضار روش Regenokine در مطالعات انجام شده وجود ندارد.

تأیید سازمان غذا و دارو (FDA) نیازمند انجام تحقیقات و پژوهش‌های گسترده و سرمایه‌گذاری های بزرگی است تا این پژوهش‌ها را حمایت کند.

هزینه روش Regenokine چه قدر است؟


هزینه‌های مربوط به درمان Regenokine در هر بار تزریق متفاوت است. هر سری درمان به طور متوسط با ۴ تا ۵ تزریق انجام می‌شود. قیمت آن نیز با توجه به ناحیه‌ای از بدن که تحت درمان قرار می‌گیرد و پیچیدگی درمان متفاوت است. به عنوان مثال در درمان ستون فقرات، پزشکان تزریق‌ها را در مفاصل و اعصاب بسیاری که در اطراف آن‌ها قرار دارند، انجام می‌دهند.

تاثیرات درمان Regenokine چه مدت باقی می‌ماند؟


اینکه آیا نیاز به تکرار کردن درمان Regenokine وجود دارد یا خیر؛ با توجه به شدت مشکل شما، در افراد مختلف متفاوت است. پزشکان تخمین می‌زنند که برای تسکین آرتروز زانو و مفصل ران، درمان می‌تواند بین ۱ تا ۵ سال طول بکشد. افرادی که به این درمان پاسخ خوبی می‌دهند، معمولاً هر دو تا چهار سال آن را تکرار می‌کنند.

مقالات مرتبط

آتروز مچ دست چه علائمی دارد؟

آرتروز یک بیماری است که بافت‌های درون مفاصل را درگیر می‌کند. آرتروز می‌تواند ناشی از وجود یک التهاب حاد (کوتاه…

علت درد پاشنه پا چیست؟

التهاب یا فاشیای کف پا همان‌طور که از نامش پیداست، یک بیماری رایج در قسمت کف پا است و شایع‌ترین…
keyboard_arrow_up
Call Now Buttonمشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ