جراحی لامینکتومی کمر برای درمان تنگی کانال نخاعی

لامینکتومی کمر، که به آن رفع فشرده‌سازی نیز مشهور است، یک روش جراحی است که برای درمان علائم تنگی کانال نخاع یا تنگی کانال نخاع انجام می‌شود. در این روش جراحی، یک بخش یا کل لایه عقبی مهره (لامینا) برداشته می‌شود تا فضای بیشتری برای نخاع فشرده و یا ریشه‌های عصبی ایجاد شود.

لامینکتومی کمر معمولاً پس از استفاده از روش‌های غیرجراحی مانند فیزیوتراپی، مصرف داروها و یا تزریق استروئید اپیدورال، در صورت عدم بهبود پس از یک دوره 8 تا 12 هفته‌ای، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اهداف جراحی لامینکتومی کمر


اهداف جراحی لامینکتومی کمر

جراحی لامینکتومی کمر با هدف دستیابی به اهداف زیر انجام می‌شود:

 • فشرده سازی بافت عصبی را برطرف کنید. تنگی کانال نخاعی در ناحیه کمر ممکن است باعث فشرده سازی نخاع، کیسه‌ی تیکال و سندروم دم اسبی شود. هنگامی که یک یا چند ساختار، فشرده می‌شوند، ممکن است لخته شدن نوروژنیک (درد پا هنگام راه رفتن یا خم شدن ستون فقرات به عقب) ایجاد شود که به طور معمول هر دو پا را تحت تأثیر قرار می‌دهد. لامینکتومی با تعریض کانال نخاعی به کاهش فشرده سازی این بافت‌های عصبی کمک می‌کند.
 • عملکرد پا را بهبود ببخشید. تنگی کانال نخایی در ناحیه‌ی کمری اغلب باعث درد و ضعف در یک یا هر دو پا و همچنین باعث کاهش تحرک می‌شود. لامینکتومی به کاهش فشار بر روی اعصاب، کاهش درد پا و به طور بالقوه بهبود ضعف و عملکرد کمر و پاها کمک می کند.

یک یا چند سطح حرکت ستون فقرات ممکن است با هم درمان شوند. توجه به این نکته که عمل لامینکتومی کمر در درجه اول با هدف درمان علائم پا و درد کمر انجام نمی‌­شود حائز اهمیت است. کمردرد ممکن است حتی پس از جراحی به دلیل درد ناشی از ادامه‌ی روند دژنراسیون یا دلایل غیر مرتبط با فشار عصب یا نخاع، ادامه یابد.

انواع لامینکتومی کمر برای تنگی کانال نخاعی


بسته به میزان لایه‌های برداشته شده یا تکنیک مورد استفاده برای کاهش فشرده سازی عصبی، لامینکتومی کمر می‌تواند از انواع زیر باشد:

 • لامینکتومی دو طرفه: هر دو طرف لایه مهره‌ی آسیب‌دیده همراه با یا بدون تعریض سوراخ بین مهره‌ای و یا برداشتن بافت مجاور و همچنین استخوان انجام می‌شود.
 • لامینوتومی یک طرفه: بخشی یا کل لایه در یک طرف مهره آسیب‌دیده همراه با یا بدون بافت‌های مجاور برداشته می‌شود.

لامینوتومی یک طرفه نیز ممکن است با استفاده از آندوسکوپ (یک لوله کوچک) انجام شود، که در حداقل‌ترین حالت تهاجمی است و در مقایسه با جراحی باز به برش کوچکتری نیاز دارد. در حالی که تکنیک‌های کم تهاجمی ممکن است بافت و استخوان بیشتری را حفظ کرده و زمان بهبودی را کاهش دهند، اما میزان موفقیت کلی در باز کردن فشرده سازی در تکنیک‌های کم تهاجمی معمولاً یکسان است.

در برخی از مهره‌های کمر، ممکن است وجوه آن به طور جزئی یا کامل برداشته شوند. در چنین مواردی، همجوشی مهره‌ها برای حفظ ثبات در نظر گرفته می‌شود.

آماده شدن برای جراحی لامینکتومی کمر


یک یا دو هفته قبل از جراحی، اقدامات احتیاطی و تمهیداتی خاص ممکن است برای آماده سازی بیمار و جلوگیری از عوارض بعد از عمل لازم باشد. چند مثال از این موارد شامل:

 • ترک سیگار و یا سایر محصولات دخانیاتی
 • انجام آزمایشات کامل جسمی و پزشکی شامل تصویربرداری پزشکی و آزمایش خون
 • در صورت داشتن سابقه، توسط پزشك از نظر بيماری‌های قلبی و يا ديابت ارزيابی شوید.
 • بررسی داروهای تجویز شده و بدون نسخه با پزشک خود از جمله داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی، داروهای ضد انعقاد خون، مکمل‌های گیاهی، ویتامین‌ها و داروهای ضد فشار خون یا ضد دیابت با پزشک.
 • شرکت در یک دوره کوتاه درمانی تحت نظارت فیزیکی برای بهبود وضعیت جسمی که ممکن است به بهبودی بعد از جراحی کمک کند.
 • به طور کلی، جراحی‌های باز در صبح با یک شبانه روز طول عمل برنامه‌ریزی می‌شوند. به طور معمول 8 ساعت قبل از جراحی هیچ نوع غذا و نوشیدنی مجاز نیست، به جز مقدار کمی آب (که ممکن است حداکثر 2 ساعت قبل از جراحی داده شود).

فرایند گام به گام برای لامینکتومی کمر


فرایند گام به گام برای لامینکتومی کمر

جراحی لامینکتومی از پشت انجام می‌­‌‌شود. در طول کل مراحل، بیمار روی شکم دراز کشیده است، به طور معمول روی میز جکسون. یک میز جکسون می‌تواند شکم را آزاد کند و باسن را کمی بالا ببرد تا حالت ایستادن را دوباره ایجاد کند. آزاد نگه داشتن شکم در طی انجام مراحل از فشرده سازی رگ‌های خونی و همچنین خونریزی اپیدورال در حین جراحی جلوگیری می‌کند. خم شدن لگن به ارزیابی بهتری از میزان فشرده سازی عصبی ناشی از تنگی کانال نخاعی کمک می‌کند.

به طور معمول، مراحل به ترتیب زیر انجام می‌­شوند:

 • بیمار به روی شکم دراز کشیده، بیهوشی عمومی انجام می‌شود و محل جراحی استریل می‌شود.
 • یک برش به طول 2 الی 5 اینچ (بسته به تعداد سطوح تحت درمان می‌تواند طولانی‌تر باشد) در خط میانی پشت ایجاد می‌شود.
 • عضلات راست و چپ پشت به آرامی به عقب کشیده می‌شوند تا بتوان به لایه‌ها دسترسی پیدا کرد.
 • هنگامی که عضلات به کنار کشیده می‌­شوند، از رادیوگرافی حین عمل برای شناسایی سطح صحیح مهره‌ها استفاده می‌شود.
 • پس از حرکت دادن رباط‌های سطحی، لایه‌ها بریده شده و برداشته می‌شوند (لامینوتومی / لامینکتومی). بعضی اوقات ممکن است لایه‌ها بریده شوند اما برداشته نشوند (لامینوپلاستی). هر دوی این فرآیندها فضای داخل کانال نخاعی را برای عناصر عصبی افزایش می‌دهند.
 • در صورت لزوم، سطح بالایی بعدی نیز از همین روال پیروی می‌کند.
 • پس از درمان تنگی مرکزی، در صورت وجود تنگی فرورفتگی جانبی و تنگی سوراخ بین مهره‌ای، ممکن است عمل جراحی فاستکتومی و یا روزن بینی (اصلاح وجوه و یا سوراخ بین مهره‌ای) انجام شود.
 • در صورت وجود، همجوشی مهره‌های درمان شده انجام می‌شود.
 • پس از انجام تمام مراحل، رباط‌ها، عضلات و پوست در جای خود بخیه زده می‌شوند.

به طور معمول، لامینکتومی‌های مهره‌های فوقانی کمر در مقایسه با سطوح پایین‌تر، نیاز به حذف بیشتر وجه‌ها دارند و ممکن است به همجوشی نیاز داشته باشند.

بعضی از جراحان ممکن است در طول عمل جراحی، نظارت بر نخاع یا نظارت عصبی فیزیولوژیک را انجام دهند. در این فرایند نظارت، نخاع و تغییرات بافت عصبی با استفاده از الکترودهایی که روی پوست بیمار قرار می‌گیرند، تشخیص داده می‌شوند. پاسخ‌های بافت عصبی در رایانه مشاهده می‌شود و در صورت بروز هرگونه مشکل مربوط به نخاع، جراح را مطلع می‌سازد.

بعد از پایان عمل جراحی، بیمار به بخش مراقبت‌های ویژه منتقل می‌شود و در آنجا علائم حیاتی به طور مداوم کنترل می‌شوند تا زمانی که اثر بیهوشی کاملاً از بین برود. در برخی از جراحی‌های با برش‌های بزرگتر، ممکن است نیاز به قرار دادن درن جراحی در محل درمان شده باشد تا خون جمع شده در فضای اپیدورال تخلیه شود.

بازیابی


بهبودی پس از جراحی لامینکتومی

بهبودی پس از جراحی لامینکتومی باز معمولاً به تناسب اندام و سطح فعالیت قبل از جراحی بستگی دارد. برای تقویت سطح بهبودی بعد از جراحی، ممکن است یک دوره فیزیوتراپی برای بهبود سطح فعالیت قبل از جراحی توصیه شود. به طور معمول این کار 4 الی 6 هفته طول می‌کشد تا عملکرد طبیعی برقرار شود. وقتی همجوشی نیز انجام شود، ممکن است مدت زمان بیشتری برای بهبودی صرف شود.

چندین اقدام احتیاطی و عملی برای اطمینان از بهبودی کامل و ایمنی بدن لازم است.

مراقبت‌های اولیه در بیمارستان بعد از لامینکتومی کمر

مراقبت های اولیه در بیمارستان بعد از لامینکتومی کمر

پس از جراحی لامینکتومی کمر، بیمار به طور معمول 1 تا 4 روز در بیمارستان بستری می­‌شود. در این دوره بیمار از نظر هرگونه عارضه توسط پرسنل بیمارستان کنترل می‌شود. به طور معمول، یک متخصص فیزیوتراپی در طول مدت اقامت در بیمارستان با بیمار کار می‌کند تا او با یک برنامه توانبخشی هدایت شده بهبود یابد.

هنگامی که از بخش مراقبت‌های ویژه به بخش عادی منتقل می‌شوید، روش‌های زیر معمولاً انجام می‌شود:

 • داروهای مسکن ممکن است بیشتر از طریق یک خط درون وریدی تجویز شود. داروهای خوراکی تسکین دهنده درد بعد از یک دوره کوتاه دارو، تجویز خواهند شد.
 • در ابتدا رژیم غذایی مایع ارائه می‌شود تا زمانی که غذاهای جامد قابل تحمل باشد.
 • بلند شدن از رختخواب و نشستن روی صندلی برای حرکت دادن عضلات و جلوگیری از بی‌حرکتی کامل توصیه می‌شود.
 • هنگامی که بلند شدن و نشستن به راحتی انجام شد، بیمار به راه رفتن تشویق می‌شود. پیاده‌روی باعث تقویت عضلات کمر و پا می‌شود و به بهبود بعد از جراحی کمک می‌کند.
 • هنگامی که راه رفتن در سالن‌های بیمارستان تمرین می‌شود، ممکن است بالا و پایین رفتن از پله‌ها هم به بیمار توصیه شود.
 • از بریس پشتی می‌توان برای پشتیبانی و کمک به کنترل درد استفاده کرد.

توجه به این نکته مهم است که خم شدن و یا پیچاندن معمولاً در طی چند هفته‌ی اول پس از جراحی مجاز نیست. این فعالیت‌ها ممکن است برش و بخش‌های درمان شده ستون فقرات را تحت فشار قرار دهند. همچنین ممکن است باعث فتق مجدد دیسک شوند.

پس از بستری شدن در بیمارستان، ممکن است بیمار نیاز به درمان‌های اضافی در یک مرکز توانبخشی داشته باشد یا ممکن است به خانه خود برود.

بهبودی و اقدامات احتیاطی در منزل بعد از لامینکتومی کمر

طی چند هفته یا ماه‌های اول در خانه، تمرینات و برنامه‌های فعالیتی باید دنبال شود. تمرینات در خانه معمولاً توسط متخصص فیزیوتراپی تجویز می‌شود. چند رویه در خانه پس از جراحی عبارتند از:

 • مدیریت درد. مدیریت درد شامل استفاده از داروها و همچنین محدود کردن و اصلاح فعالیت‌ها برای جلوگیری از درد بیش از حد است. داروها ممکن است شامل موارد زیر باشند:
  • داروهای تسکین دهنده درد. داروهای تسکین دهنده درد مانند مواد افیونی ممکن است به مدت چند هفته برای کنترل درد پس از جراحی تجویز شوند. توصیه می‌شود که این داروها برای جلوگیری از اعتیاد برای مدت کوتاه و با کاهش تدریجی دوز استفاده شوند. توجه به این نکته مهم است که داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی پس از جراحی لامینکتومی توصیه نمی‌شوند زیرا این داروها ممکن است ترمیم استخوان را به تأخیر بیندازند.
  • نرم کننده‌های مدفوع. این داروها برای جلوگیری از یبوست ناشی از استرس، ترس از درد و داروها (مانند مواد افیونی) ممکن است در هفته‌های اولیه پس از جراحی مورد استفاده قرار گیرند. نرم کننده‌های مدفوع به راحتی مدفوع را از روده‌ها عبور می‌دهند.
 • مراقبت از برش. توصیه می‌شود تا زمان بهبودی کامل محل برش، از انجام فعالیت‌هایی مانند استحمام، شنا و وان آبگرم خودداری کنید. مراقبت مناسب از برش می‌تواند از پارگی بخیه‌ها، عفونت یا سایر عوارض دیگر جلوگیری کند. در صورت نیاز به برداشتن بخیه، این کار ممکن است 1 تا 2 هفته پس از جراحی، در مطب جراح انجام شود. بخیه‌های قابل جذب معمولاً طی یک هفته بهبود می یابند.
 • فیزیوتراپی. لازم است با برنامه فیزیوتراپی ادامه دهید و تمرینات تجویز شده را طبق دستورالعمل دنبال کنید. فعالیت‌های شدید مانند دویدن یا بلند کردن وزنه‌های سنگین (معمولاً بیش از 5 پوند) توصیه نمی‌شود.
 • اصلاح فعالیت. توصیه می‌شود برای کاهش خطر صدمه به بخش‌های تحت درمان ستون فقرات، فعالیت‌های روزمره را اصلاح کنید. برای برداشتن وسایل از زمین ممکن است از یک وسیله‌ی چنگک دار یا کمک کننده استفاده شود و یا از یک برس حمام با دسته بلند برای جلوگیری از خم شدن هنگام دوش گرفتن استفاده شود.
 • جوراب‌های واریس. برای جلوگیری از تشکیل لخته خون و بهبود گردش خون ممکن است جوراب‌های واریس توصیه شوند.

در صورتی که نیازی به برداشتن بخیه یا منگنه پس از جراحی وجود نداشته باشد، ممکن است برای بررسی و پیگیری بیمار، یک قرار ملاقات بعدی در مدت 4 تا 6 هفته پس از جراحی تعیین شود. در این قرار ملاقات، یک پزشک متخصص پیشرفت برش و ترمیم استخوان، نتایج آزمایش خون، عکس‌های رادیولوژی یا دیگر تصاویر پزشکی از بخش‌های تحت درمان و وضعیت کلی سلامتی بیمار را بررسی می‌کند.

در صورت وجود بهبود کلی سلامت و به پایان رسیدن دوره مصرف داروهای مسکن، بعد از 2 هفته ممکن است بیماری رانندگی را از سر بگیرد. با این حال، در اولین هفته یا چند روزهای اول، تنها سفرهای کوتاه توصیه می‌شود.

بهبود کامل ممکن است زمانی بین 4 تا 6 هفته یا چند ماه پس از لامینکتومی کمر طول بکشد. این مدت زمان به سن و سلامت عمومی بیمار و تعداد بخش‌های تحت درمان وابسته است. باید ذکر شود که در صورت لامینکتومی باز، قابلیت کامل بازگشت به عملکرد طبیعی و انعطاف پذیری استوانه فقرات حفظ نمی‌شود. درجه کمی از انعطاف یا افزایش اسپاسم (اختلال اسپاسمی عضلانی) معمولاً رخ می‌دهد و در طول عمر باقی می‌ماند.

عوارض


عوارض و خطرات ناشی از جراحی کمر نادر است، اما هرگونه تغییر در محل برش، سطح درد یا سلامت عمومی باید در اسرع وقت با یک پزشک متخصص در میان گذاشته شود.

برخی از عوامل خطرناک ممکن است احتمال بروز عوارض را در حین یا بعد از جراحی لامینکتومی کمر افزایش دهند. چند نمونه از این خطرات عبارتند از:

 • سیگار کشیدن. سیگار کشیدن چه قبل و چه بعد از هر عمل جراحی ستون فقرات، از جمله لامینکتومی کمر، دلسرد کننده است. سیگار کشیدن ممکن است باعث موارد زیر شود:
  • ایجاد عفونت‌های بعد از جراحی
  • کاهش اثر بخشی جراحی
  • ایجاد آرتروز یا عدم اتحاد بخش‌های تحت درمان (در صورت انجام همجوشی)
 • پوکی استخوان. پوکی استخوان نوعی بیماری استخوانی است که باعث ضعف و شکنندگی استخوان‌ها می‌­شود. این وضعیت ممکن است باعث شکستگی آسان استخوان شود و ممکن است برای بیماران لامینکتومی خطرناک باشد.
 • شرایط وابسته. لامینکتومی کمر برای تنگی کانال نخاعی به طور معمول در گروه سنی مسن، که مستعد شرایط سیستمیک هستند، انجام می‌شود. وجود سایر شرایط مانند بیماری قلبی یا دیابت ممکن است روند بهبودی را کند کرده و یا منجر به عوارض سیستمیک شود. آرتروز موجود در وجوه قبلی ممکن است باعث ادامه‌ی درد کمر حتی پس از انجام موفقیت آمیز لامینکتومی شود.
 • مسائل بهداشت روان. اضطراب، افسردگی و سایر موارد مربوط به سلامت روان قبل از جراحی لامینکتومی ممکن است نتایج جراحی را دچار تغییر کند. این شرایط ممکن است باعث تطابق ضعیف بیمار، پایبندی ضعیف به برنامه‌های توانبخشی پس از جراحی و تحمل درد کمتر شود و ممکن است سلامتی و بهبود کلی بیمار به خطر بیفتد.
 • جراحی‌های قبلی در همان سطح. به طور کلی، انجام یک عمل جراحی در سطح ستون فقراتی که قبلاً تحت عمل جراحی قرار گرفته است، از میزان موفقیت عمل دوم کم می‌کند.

توصیه می‌شود قبل از تصمیم به انجام جراحی لامینکتومی، مشکلات بهداشتی، نگرانی‌ها و هرگونه مشکلات روحی و روانی را با پزشک در میان بگذارید. در بیشتر موارد، این مشکلات با مدیریت پزشکی و روانشناختی مناسب چه قبل و چه بعد از جراحی قابل کنترل هستند.

مقالات مرتبط

آتروز مچ دست چه علائمی دارد؟

آرتروز یک بیماری است که بافت‌های درون مفاصل را درگیر می‌کند. آرتروز می‌تواند ناشی از وجود یک التهاب حاد (کوتاه…

علت درد پاشنه پا چیست؟

التهاب یا فاشیای کف پا همان‌طور که از نامش پیداست، یک بیماری رایج در قسمت کف پا است و شایع‌ترین…
keyboard_arrow_up
Call Now Buttonمشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ