قفل شدن زانو (حقیقی و کاذب): درمان غیرتهاجمی برای بهبود دامنی حرکتی

قفل شدن زانو

آسیب دیدگی های زانو بسیار دردناک می‌باشند اما متاسفانه بسیار رایج هستند‍‍، بویژه در ورزشکاران و افرادی که مفصل‌های ضعیفی دارند‌. پارگی مینیسک یا داشتن قطعات سست در مفصل زانو می‌تواند باعث حالتی بنام <زانوی قفل شده> شود، که به طور دردناکی باعث محدود شدن حرکت مفصل زانو می‌شود. همچنین اگر مفصل درون زانو گیر کند زانوی شما به طور فیزیکی قفل می‌شود. اگر آسیب دیدگی زانو دارید باید هر چه سریع تر به پزشک مراجعه کنید.

قفل شدن زانو 1

قفل شدن زانو به وضعیتی گفته می‌شود که پا در یک موقعیت قفل می‌شود به طوری که خم یا راست کردن آنها غیر ممکن می‌شود.این وضعیت ممکن است فقط چند ثانیه طول بکشد و ممکن است بیشتر به طول بینجامد.همه‌ی اینها بستگی به این دارد که علت این مشکل چیست.

قفل شدگی واقعی زانو

مفصل زانو برای خم شدن به بالا و پایین (جمع شدن و باز شدن) و چرخش به مقدار کم طراحی شده است. اگر چیزی درون این مفصل گیر بیفتد، مانع از حرکت مفصل شده و پا قفل می‌شود. وقتی که این اتفاق میفتد، فرد احساس می‌کند که زانو کاملا مهار شده و به هیچ عنوان توانایی حرکت ندارد.

معمولا چند دقیقه طول می‌کشد تا فرد بتواند به آرامی زانو را حرکت داده یا به اصطلاح بیماران ((تکان دهند))، و گاهی اوقات دخالت یک فرد متبحر و توانمند لازم است تا قطعه‌ی گیر افتاده در مفصل حرکت کرده و فرد بتواند پایش را حرکت دهد. این مشکل تحت عنوان قفل شدن واقعی شناخته می‌شود که در آن، چیزی به طور فیزیکی مانع از حرکت مفصل می‌شود و به طور معمول یکی از ۲ مورد زیر می‌باشد:

۱-پارگی مینیسک

پارگی مینیسک شایع‌ترین علت قفل شدن زانو می‌باشد. مینیسک یک تکه ی قطور غضروفی می‌باشد که در لایه‌ی داخلی زانو قرار می‌گیرد و باعث کاهش اصطکاک و حرکت نرم آن می‌شود. اگر این غضروف پاره شود قطعات سست رها شده از آن ممکن است در مفصل گیر کرده و باعث عدم توانایی در حرکت مفصل شوند.

شایع ترین نوع پارگی مینیسک که باعث قفل شدن زانو می‌گردد تحت عنوان پارگی ((دسته سطلی)) شناخته می‌شود. در این حالت، بخشی از غضروف پاره می‌شود اما بخش‌هایی از آن هنوز متصل هستند و باعث بوجود آمدن یک پرده‌ی متحرک می‌شود. زمانی که زانو حرکت می‌کند، اگر قطعه‌ی پرده مانند به اندازه کافی بزرگ باشد، می‌تواند در موقعیتی نامناسب گیر کرده و مفصل را مهار کرده و باعث قفل شدن زانو گردد.

پارگی مینیسک می‌تواند معلول یک آسیب‌دیدگی باشد و معمولا ناشی از یک حرکت چرخشی است و یا می‌تواند در اثر اصطحلاک تدریجی مفصل در گذر زمان باشد. برای اطلاعات بیشتر در این باره به بخش پارگی مینیسک مراجعه کنید.

 ۲-اجسام سست

حالت دیگری که می‌تواند باعث مهار زانو و قفل شدن زانو گردد،زمانی است که یک قطعه‌ی کوچک استخوان از مفصل زانو شکسته و در آنجا شناور می‌شود. همانند پارگی مینیسک،اگر این قطعه به مکان نامناسبی حرکت کند،    می‌تواند در آنجا به دام افتاده و باعث قفل شدن زانو در حالتی خاص شود.

قطعه‌ی جدا شده استخوان می‌تواند در پی آسیب‌دیدگی یا در اثر بیماری‌هایی مانند آرتروز یا استئوکندریت، شکسته شده باشد.

قفل‌شدن واقعی زانو، بسته به علت آن می‌تواند با یا بدون درد باشد. در این نوع از قفل شدن زانو، معمولا باز کردن زانو دچار محدودیت می‌شود و مانع از توانایی شما در باز کردن کامل پایتان می‌شود.

شبه قفل شدگی

در برخی موارد، اگر درد تا حد زیادی بالا باشد،می‌تواند مانع از توانایی حرکت مناسب زانو شود. این مشکل زمانی پیش می‌آید که بدن تلاش می‌کند از هرگونه آسیب دیدگی جلوگیری کند و مکانیسم های محافظتی بدن وارد عمل شده و باعث محدودیت حرکت می‌شوند. بدن معمولاً این کار را با اسپاسم عضلات انجام می‌دهد و باعث می‌شود که پا در یک موقعیت بماند. این حالت شبه قفل‌شدگی نامیده می‌شود.

تفاوت این حالت با قفل شدگی واقعی زانو این است که در این حالت هیچ چیز درون مفصل به دام نیفتاده است،و در حالی که در ابتده به نظر می‌رسد زانو قفل شده است، معمولا به سرعت از این حالت خارج می‌شود. این حالت اغلب یک حس ((گرفتگی)) است که مانع حرکت شده و به سرعت از بین می‌رود. شبه گرفتگی هم جمع کردن و هم باز‌کردن مفصل زانو را محدود می‌کند، در حالی که قفل شدگی واقعی معمولا فقط مانع باز کردن مفصل می‌شود.

قفل شدگی زانو ممکن است به علت به دام افتادن چیزی درون مفصل یا تلاش زانو برای محافظت از خود به وجود آید.

شایع ترین علل شبه قفل شدگی در زانو شامل موارد زیر است:

تورم: مقادیر زیاد مایع درون کپسول موجود در مفصل زانو،به دلیل افزایش اصطکاک می‌تواند باعث محدودیت حرکت و جلوگیری از جمع شدن و باز شدن کامل مفصل شود

التهاب: التهاب ساختارهای اطراف زانو نیز می‌تواند حرکت را محدود کند.شایع ترین علت این التهاب بیماری‌های آرتریت روماتوئید و گوت هستند.

کشش نامناسب کاسه زانو: مشکلی که در حرکت دادن کاسه زانو در محل شیار جلویی بوجود آمده و می‌تواند باعث شبه قفل شدگی شود. معمولاً این حالت بسیار دردناک است.

سندرم پلیکا: سوزش و ناراحتی پلیکای میانی، یک چین خوردگی در بافت سینوویال در داخل مفصل می‌تواند باعث شبه قفل شدگی شود

آسیب دیدگی زانو: آسیب دیدن هریک از ساختارهای درون زانو که به اندازه‌ی کافی شدید باشند که بتوانند درد شدید ایجاد کنند، می‌توانند باعث القای اسپاسم عضلانی شوند که ممکن است احساسی مانند زانوی قفل شده داشته باشد مانند آسیب دیدگی لیگامنت.

آسیب دیدگی زانو

علائم قفل شدگی زانو ممکن است با یکی از علائم زیر در ارتباط باشد:

  • احساس گرفتگی هنگام باز‌ کردن زانو
  • احساس ناپایداری در زانو
  • سفتی زانو
  • درد در هنگام باز‌کردن زانو
  • سختی در راه رفتن، دویدن، پرش و یا استفاده از پلکان
  • ایجاد ورم در زانو‌ی آسیب دیده

توقف تمامی فعالیت‌ها و استراحت زانو

توقف تمامی فعالیت ها و استراحت زانو

اگر زانوی شما در حین فعالیت ورزشی یا هر فعالیت دیگری آسیب دید، بلافاصله فعالیت خود را متوقف کرده و به زانوی خود استراحت دهید. اگر مقداری توانایی حرکت در زانوی خود دارید، از کسی کمک بخواهید تا شما را تا نزدیکترین مکان مناسب کمک کرده و بنشینید و تا هرچقدر که ممکن است استراحت کنید. حرکت بیشتر می‌تواند باعث آسیب دیدگی بیشتر مفصل زانو شود.

اگر توانایی هیچگونه حرکتی در زانوی خود ندارید، سریعاً به دکتر مراجعه کرده یا با اوژانس تماس بگیرید، زیرا این حالت میتواند کاسه‌ی زانوی شکسته یا جابجا شده باشد که نیاز به درمان فوری دارد.

سریعاً روی زانو را با یخ بپوشانید

سریعاً روی زانو را با یخ بپوشانید

گذاشتن یخ بر روی زانو به کاهش درد و علائم تورم کمک می‌کند. بهتر است ۳۰ دقیقه یخ روی زانو بماند. میتوانید به مدت ۲ تا ۳ روز پس از آسیب دیدگی،هر ۳ یا ۴ ساعت روی زانوی قفل شده یخ بگذارید.

  • از قرار دادن کمپرس گرم بر روی زانوی آسیب دیده تا زمانی که دکتر به شما تجویز نکرده باشد،خودداری کنید.گرما میتواند باعث التهاب بیشتر در ناحیه آسیب دیده و تشدید تورم و محدودیت بیشتر در تحرک شما شود
  • اگر درد شما عود می‌کند،مبتلا به آرتروز هستید و یا زانوی شما قبلا آسیب دیده است،بعد از فروکش کردن تورم،جای یخ و گرما را عوض کنید تا عضلات و مفصلها استراحت کنند.

کمپرس گرم قرار دهید

 بر روی عضلات پایینی پا(ساق) و عضلات بالایی(ران) کمپرس گرم قرار دهید تا عضلات استراحت کرده و مفصل زانوی آسیب دیده فضای بیشتری داشته باشد، درد اسپاسم عضلانی کمتر شود و دامنه‌ی حرکتی بیشتر شود.

هشدار:فقط بر روی عضلات ساق و ران کمپرس گرم بگذارید.به هیچ عنوان تا۷۲ ساعت بر روی زانوی آسیب دیده کمپرس گرم قرار ندهید.

آب درمانی متضاد

 ۷۲ ساعت پس از آسیب دیدگی،از آب درمانی متضاد برای کاهش درد و افزایش دامنه حرکتی استفاده کنید.

آب درمانی متضاد،به قرار دادن گرما و سپس سرما بر روی یک آسیب دیدگی می‌گویند.هر نوعی از گرما به شرطی که به شما آسیب نرساند مناسب است.من از سونا که دمای آن 175ºF بود استفاده کردم،سپس کل پای آسیب دیده را برای ۳ یا ۴ دقیقه در یک تیوپ که با آب سرد پر شده بود قرار دادم.اگر گرما خیلی زود روی بافت آسیب دیده قرار گیرد،باعث افزایش تورم ،درد بیشتر و افزایش زمان بهبودی می‌شود.برای قرار دادن گرما بر روی بافت آسیب دیده،حتما باید ۷۲ ساعت از زمان آسیب دیدگی گذشته باشد.

زانو را بالاتر از سطح قلب خود قرار دهید

زانو را بالاتر از سطح قلب خود قرار دهید

بالا گذاشتن زانو نیز باعث کاهش تورم و کاهش استفاده از زانو می‌شود. می‌توانید در حالت دراز کش چند بالشت زیر پاشنه و زانوی خود قرار دهید.اگر لازم است که بنشینید یا در حالت نشسته راحت‌تر هستید، با قرار دادن پا برروی یک صندلی یا چهارپایه در جلوی خود،سطح پا را همچنان بالا نگاه دارید. برای جلوگیری از آسیب دیدگی بخش‌های دیگر بدن، از مناسب بودن وضعیت کمر و گردن خود اطمینان حاصل کنید

زانوی خود را با یک بانداژ کشی بپوشانید

زانوی خود را با یک بانداژ کشی بپوشانید

اینکار مفصل زانو را تحت فشار قرار داده و تورم را که باعث درد و ناراحتی می‌شود،کنترل می‌کند. بانداژهای کشی را می‌توانید از اکثر خواربار فروشی ها در قسمت سلامت آنها یا از نزدیکترین داروخانه تهیه کنید. همچنین می‌توانید از گیرههای نئوپرنی که اختصاصاً برای زانو ساخته شده است بجای بانداژهای کشی استفاده کنید. از محکم نبودن بیش از حد بانداژ اطمینان حاصل کنید. محکم بودن بیش از حد بانداژ باعث قطع جریان خون می‌شود. باید بتوانید به راحتی انگشت خود را بین بانداژ و زانو قرار‌ دهید.

داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) مانند Advil وMotrin که عموماً تحت عنوان Iboprofen و Aleve که تحت عنوان Naproxen شناخته می‌شود، باعث کاهش تورم و درد می‌شوند. برای بدست آوردن مقادیر مناسب دارو برای شما،دستورات نوشته شده بر روی بسته‌بندی را مطالعه کنید. این دارو ها باید فقط در مواقع لزوم مصرف شوند زیرا می‌توانند اثرات جانبی مانند خونریزی و یا تشکیل لخته را همراه داشته باشند.

برای کمک به بازگردانی تحرک زانوی خود به فیزیوتراپیست مراجعه کنید

بازگردانی تحرک زانو

یک فیزیوتراپیست می‌تواند مجموعه‌ای از حرکات کششی و فعالیت‌هایی مناسب برای تمرین در خانه به شما آموزش دهد که به درمان زانوی شما کمک می‌کند. بعد از یک آسیب دیدگی، آن‌ها ابتدا حرکات کششی را به شما آموزش می‌دهند تا درخانه هر روز به تمرین بپردازید، و برنامه ای مناسب جهت پیگیری پیشرفت وضعیت شما تدارک می‌بینند.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است