درمان انگشت چکشی دست در اثر ضربه به تاندون با ورزش و اسپلینت

انگشت چکشی دست که یک آسیب ورزشی معمول است، هنگامی رخ می‌دهد که مفصل خارجی انگشت آسیب ببیند. بازیکنان بسکتبال و بیس بال به طور معمول خم شدن انگشتان دست را تجربه می‌کنند، اما این آسیب می‌تواند در اثر یک برخورد سخت در محل کار و یا حتی به دلیل بریدن انگشت در هنگام کار در آشپزخانه رخ دهد. در انگشت چکشی دست، تاندون پشت انگشت (نه کف دست) از عضلاتی که به انها متصل است، جدا می‌شود. سه نوع آسیب معمولا رخ می‌دهد:

  •  تاندون آسیب می‌بیند اما هیچ شکستگی (ترک یا شکستگی استخوانی) وجود ندارد.
  •  تاندون با شکستگی کوچکی ناشی از نیروی وارده از سوی آسیب، پاره می‌شود.
  •  تاندون با شکستگی بزرگی پاره می‌شود.

دست‌های شما به طور مداوم در معرض فعالیت‌های روزمره قرار دارند و انگشتانتان مستعد آسیب دیدن هستند. انگشت چکشی دست زمانی اتفاق می‌افتد که تاندونی که آخرین مفصل انگشت شما را صاف می‌کند، پاره شود. این آسیب، که معمولا در اثر ضربه، مانند ضربه انگشت با توپ، اتفاق می‌افتد، باعث می‌شود که نوک انگشت شما رو به پایین خم شود. ورزش و یا سایر روش‌های درمانی، حرکت و قدرت انگشت ما را پس از این آسیب بهبود می‌بخشد. اگر به تازگی بر اثر ضربه یا تصادف دچار مشکل و درد در ناحیه انگشت شده‌اید که مشکوک به انگشت چکشی است، بهتر است در اسرع وقت به پزشک متخصص و باتجربه در این زمینه مراجعه و مراحل درمان خود را هر چه زودتر پیگیری نمایید. دکتر غفرانی دارای مدرک فوق تخصص در زمینه درد می‌تواند شما را در تمامی مراحل تشخیص بیماری و درمان با ورزش، دارو و ... همراهی نماید. برای رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌های 02188866619 - 02188866629 - 092188866632 تماس حاصل فرمایید.

چه چیزی باعث انگشت چکشی دست می‌شود؟


علت معمول آسیب به انتهای انگشت است. این آسیب تاندونی که انتهای انگشت را صاف (منبسط) می‌نماید، پاره می‌کند.
گاهی اوقات به انگشت چکشی دست، انگشت بیسبال نیز گفته می‌شود، زیرا یک آسیب معمول در هنگام تلاش برای گرفتن توپ سریع و سفت است. اگر گرفتن توپ کمی با لغزش دست رو به رو شود، توپ به انگشت صاف برخورد می‌کند. این ضربه ممکن است انتهای انگشت را بیشتر از حد طبیعی خم (جمع) کند و تاندون را پاره کند. بدون استفاده از این تاندون، انگشت خم (منحنی) باقی می‌ماند. آسیب‌های ورزشی یک علت شایع مالت فینگر هستند. با این حال، هر گونه آسیب دیدگی که باعث شود مفصل انتهایی انگشت خم شود، می‌تواند باعث آسیب گردد. (گاهی اوقات تاندون پاره نمی‌شود، اما آسیب باعث می‌شود بخشی از استخوان انگشت به سمت جایی که تاندون متصل است، کشیده شود. نتیجه همان است زیرا تاندون نمی‌تواند استخوان را متوقف کند.)

علائم انگشت چکشی دست


افراد دارای انگشت چکشی (مالت) ممکن است مراجعه به پزشک را به تاخیر بیاندازند حتی اگر در معرض درد زیاد باشند به این دلیل که همچنان می‌توانند از دست خود استفاده کنند. علائم مالت فینگر ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  •  درد، حساسیت و تورم در ناحیه بیرونی مفصل بلافاصله پس از آسیب
  •  تورم و قرمزی سریعا پس از آسیب دیدگی
  •  ناتوانی در باز کردن کامل انگشت، اما بیمار می‌تواند با کمک آن را حرکت دهد.

چه زمان باید به دنبال اقدام پزشکی باشید


بلافاصله با پزشک تماس بگیرید تا برای تعیین نیاز به اشعه ایکس، آسیب وارده را بررسی کند و هرگونه بریدگی عمیق را اصلاح نماید. پزشک ممکن است مراجعه به یک جراح دست برای ارزیابی بیشتر، استفاده از اسپیلینت یا جراحی را توصیه کند. پزشک ممکن است فرد دچار مالت فینگر را برای ارزیابی بیشتر به بخش اورژانس بیمارستان هدایت کند.

تشخیص انگشت چکشی دست


تصاویر اشعه ایکس پزشک را در تعیین اینکه آیا استخوان ترک خورده یا شکسته است، کمک می‌نماید. مطالعات تصویربرداری همچنین می‌تواند به پزشک کمک کند تا بقایای خارجی در بریدگی را کشف نماید.

راه‌های درمانی برای این مشکل چیست؟


درمان انگشت چکشی دست بستگی به شدت آسیب دارد. کمک‌های اولیه در خانه شامل یخ گذاشتن روی انگشت و تمیز کردن و پانسمان هر گونه بریدگی است که ممکن است وجود داشته باشد. آسیب‌های جدی‌تر ممکن است نیاز به بخیه یا جراحی داشته باشند.

مراقبت از خود در منزل

برای کاهش تورم و گرفتگی، روی مفصل انگشت آسیب دیده، یخ قرار دهید. یخ را در یک حوله بپیچید، آن را مستقیما روی پوست قرار ندهید. یک بسته سبزیجات منجمد که در یک حوله پیچیده شده‌اند به راحتی روی دست قرار می‌گیرد. مراقب باشید به انگشت بیشتر آسیب نرسانید. اگر بریدگی هم وجود داشته باشد، بریدگی را به مدت چند دقیقه زیر آب روان تمیز کنید، سپس انگشت خود را با گاز یا پارچه‌ای بپیچید. مقدار فشار متوسطی را برای کمک به توقف خونریزی اعمال کنید.

درمان پزشکی

اگر انگشت شکسته یا بریده نشده باشد یا اگر فقط یک شکستگی کوچک وجود داشته باشد، پزشک اسپلینتی را روی انتهای انگشت قرار می‌دهد به طوری که آن را در موقعیت صاف نگه دارد. با استفاده از اسپلینت انگشت دست، خارجی‌ترین مفصل روی انگشت آسیب دیده قابل انعطاف نخواهد بود، اما بقیه انگشتان قابل خم شدن هستند. این اسپلینت باید حداقل 6 هفته، و شاید به مدت طولانی‌تر استفاده شود، تا اطمینان حاصل گردد که زمان کافی برای بهبودی تاندون فراهم شده است. پزشک هر گونه بریدگی یا آسیب به پوست را ترمیم می‌کند و در صورت لزوم، تاندون ممکن است به منظور ترمیم آن، دوخته (بخیه) شود. برای تسکین درد، یخ روی مفصل قرار دهید.

بی‌حرکت سازی با اسپلینت

درمان انگشت چکشی دست نیاز به یک دوره طولانی بی‌حرکت کردن نوک انگشت دارد. اسپلینت انگشت دست معمولا به مدت حداقل 8 هفته به صورت تمام وقت استفاده می‌شود تا زمانی که تاندون بهبود یابد. در طول این مدت، تمریناتی برای حفظ انعطاف پذیری مفاصل دیگر انگشت آسیب دیده شما و همچنین بقیه دست انجام می‌شود. این تمرینات برای جلوگیری از خشکی مفاصل چندین بار در روز و اغلب به صورت ست‌های 10 تایی انجام می‌شوند.

ورزش

برای بهبود هرچه سریع‌تر درد و بیماری می‌توان از حرکت‌های ورزشی مختلفی استفاده کرد که در ادامه بررسی خواهند شد:

ورزش‌های حرکتی زودهنگام

هنگامی که تاندون شما به اندازه کافی قدرت خود را به دست آورده و پزشکتان به شما اجازه داده است، می‌توانید نوک انگشت خود را حرکت دهید. این کار معمولا تحت نظارت یک درمانگر حرفه‌ای یا متخصص طب فیزیکی انجام می‌شود. هدف از انجام تمرینات حرکتی زود هنگام این است که به آرامی شروع به خم کردن مفصل آسیب دیده بدون کشش بیش از حد تاندون در حال بهبود نمایید.

ورزش‌های مسدود کننده

هنگامی که تاندون شما به طور کامل بهبود یافته است، تمرین‌های مسدود کننده ممکن است برای بهبود توانایی شما در خم کردن نوک انگشتتان شروع شوند. در این تمرینات نیاز است سایر مفاصل انگشت آسیب دیده را در یک موقعیت مستقیم نگه دارید (توانایی آن‌ها برای خم شدن را مختل کنید) و برای خم کردن نوک انگشت تلاش نمایید. به طور معمول، تمرینات مسدود کننده به صورت مجموعه ای از 10 تکرار و برای چند بار در روز انجام می‌شود تا زمانی که حرکت کامل مفصل را دوباره به دست آورید.

تقویتی

ضعف دست پس از یک آسیب مالت فیتگر معمول است. تمرینات تقویتی حدود 3 ماه پس از آسیب شروع می‌شوند. تمرینات چنگ زدن و نیشگون گرفتن با گیره‌های لباس مقاوم و درجه بندی شده یا سایر تجهیزات ورزشی انجام می‌شود. تمرینات تقویتی همچنین برای مچ دست، آرنج و شانه انجام می‌شوند، زیرا این ماهیچه‌ها ممکن است در زمانی بی حرکت بودن انگشت ضعیف شوند. تمرینات ادامه می‌یابند تا زمانی که عملکرد شما به طور کامل بازیابی گردد.

جراحی

هنگامی که شکستگی وسیع است و باعث ایجاد آسیب به مفصل می‌شود، ممکن است تصمیم به انجام عملی بر روی انگشت برای ایجاد بهترین نتایج گرفته شود. یک متخصص دست یا جراح ارتوپد عمل جراحی را انجام می‌دهد.

راه‌های پیشگیری چیست؟


برای جلوگیری از آسیب‌های انگشت چکشی، هنگام شرکت در فعالیت‌هایی از جمله رویدادهای ورزشی، احتیاط کنید. برای جلوگیری از آسیب مجدد به همان انگشت، اسپلینت را به صورت تمام وقت به گونه‌ای که پزشک توصیه کرده است، روی انگشت قرار دهید.

پیش‌بینی


نتایج درمان مالت فینگر متفاوت هستند. اکثر افراد توانایی کامل انگشت را بدون هیچ تاثیری در دراز مدت به دست می‌آورند. بعضی افراد دچار تغییر شکل در دراز مدت از جمله گردن قویی می‌شوند که شامل تمام مفاصل انگشت دست است. این وضعیت ممکن است نیاز به اصلاح جراحی بیشتری داشته باشد. برای آسیب‌های جزیی انگشت دست چکشی، استفاده از اسپلینت و جراحی، نتایج مشابهی را به همراه داشته است.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است