درمان انگشت چکشی دست در اثر ضربه به تاندون با ورزش و اسپلینت

انگشت چکشی دست که یک آسیب ورزشی معمول است، هنگامی رخ می‌دهد که مفصل خارجی انگشت آسیب ببیند. بازیکنان بسکتبال و بیس بال به طور معمول خم شدن انگشتان دست را تجربه می‌کنند، اما این آسیب می‌تواند در اثر یک برخورد سخت در محل کار و یا حتی به دلیل بریدن انگشت در هنگام کار در آشپزخانه رخ دهد. در انگشت چکشی دست، تاندون پشت انگشت (نه کف دست) از عضلاتی که به انها متصل است، جدا می‌شود. سه نوع آسیب معمولا رخ می‌دهد:

  •  تاندون آسیب می‌بیند اما هیچ شکستگی (ترک یا شکستگی استخوانی) وجود ندارد.
  •  تاندون با شکستگی کوچکی ناشی از نیروی وارده از سوی آسیب، پاره می‌شود.
  •  تاندون با شکستگی بزرگی پاره می‌شود.

دست‌های شما به طور مداوم در معرض فعالیت‌های روزمره قرار دارند و انگشتانتان مستعد آسیب دیدن هستند. انگشت چکشی دست زمانی اتفاق می‌افتد که تاندونی که آخرین مفصل انگشت شما را صاف می‌کند، پاره شود. این آسیب، که معمولا در اثر ضربه، مانند ضربه انگشت با توپ، اتفاق می‌افتد، باعث می‌شود که نوک انگشت شما رو به پایین خم شود. ورزش و یا سایر روش‌های درمانی، حرکت و قدرت انگشت ما را پس از این آسیب بهبود می‌بخشد. اگر به تازگی بر اثر ضربه یا تصادف دچار مشکل و درد در ناحیه انگشت شده‌اید که مشکوک به انگشت چکشی است، بهتر است در اسرع وقت به پزشک متخصص و باتجربه در این زمینه مراجعه و مراحل درمان خود را هر چه زودتر پیگیری نمایید. دکتر غفرانی دارای مدرک فوق تخصص در زمینه درد می‌تواند شما را در تمامی مراحل تشخیص بیماری و درمان با ورزش، دارو و … همراهی نماید. برای رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌های 02188866619 - 02188866629 - 092188866632 تماس حاصل فرمایید.

چه چیزی باعث انگشت چکشی دست می‌شود؟


شایع‌ترین علت آسیب به انتهای انگشت، آسیب به تاندونی است که انتهای انگشت را صاف و منبسط می‌کند. این اصطکاک می‌تواند باعث پاره شدن تاندون شود.

گاهی به انگشت چکشی دست، همچنین به عنوان انگشت بیسبال شناخته می‌شود، زیرا آسیبی رایج است که در هنگام تلاش برای گرفتن توپ سریع و سفت اتفاق می‌افتد. اگر در هنگام گرفتن توپ، دست لغزشی بوجود آید، توپ با انتهای صاف انگشت برخورد می‌کند. این ضربه می‌تواند باعث خم شدن انتهای انگشت به میزان بیشتر از حد طبیعی و پاره شدن تاندون شود. بدون وجود این تاندون، انگشت در حالت خم باقی می‌ماند. آسیب‌های ورزشی یکی از علل شایع مالت فینگر هستند. با این حال، هرگونه آسیبی که به خم شدن مفصل انتهایی انگشت منجر شود، می‌تواند باعث آسیب شود. (گاهی اوقات تاندون پاره نمی‌شود، اما آسیب باعث می‌شود تا بخشی از استخوان انگشت به سمت جایی که تاندون متصل است، کشیده شود. نتیجه نیز همان است زیرا تاندون نمی‌تواند جلوی حرکت استخوان را بگیرد.)

علائم انگشت چکشی دست


افراد دارای انگشت چکشی (مالت) ممکن است مراجعه به پزشک را به تاخیر بیاندازند حتی اگر در معرض درد زیاد باشند به این دلیل که همچنان می‌توانند از دست خود استفاده کنند. علائم مالت فینگر ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  •  درد، حساسیت و تورم در ناحیه بیرونی مفصل بلافاصله پس از آسیب
  •  تورم و قرمزی سریعا پس از آسیب دیدگی
  •  ناتوانی در باز کردن کامل انگشت، اما بیمار می‌تواند با کمک آن را حرکت دهد.

چه زمان باید به دنبال اقدام پزشکی باشید


به سرعت با پزشک خود تماس بگیرید تا بررسی کنید آیا نیاز به انجام اشعه ایکس برای ارزیابی آسیب وارده وجود دارد و همچنین بریدگی عمیق را برطرف کند. پزشک ممکن است به شما پیشنهاد دهد که به یک جراح دست مراجعه کنید برای ارزیابی دقیق‌تر، استفاده از اسپلینت یا حتی جراحی. همچنین، پزشک ممکن است در صورت وجود نشانه‌های مالت فینگر، شما را به بخش اورژانس بیمارستان ارجاع دهد تا ارزیابی بیشتری انجام شود.

تشخیص انگشت چکشی دست


تصاویر اشعه ایکس پزشک را در تعیین اینکه آیا استخوان ترک خورده یا شکسته است، کمک می‌نماید. مطالعات تصویربرداری همچنین می‌تواند به پزشک کمک کند تا بقایای خارجی در بریدگی را کشف نماید.

راه‌های درمانی برای این مشکل چیست؟


درمان انگشت چکشی دست بستگی به شدت آسیب دارد. کمک‌های اولیه در خانه شامل یخ گذاشتن روی انگشت و تمیز کردن و پانسمان هر گونه بریدگی است که ممکن است وجود داشته باشد. آسیب‌های جدی‌تر ممکن است نیاز به بخیه یا جراحی داشته باشند.

مراقبت از خود در منزل

برای کاهش تورم و التهاب در مفصل انگشت آسیب دیده، می‌توانید از یخ استفاده کنید. اما باید توجه داشته باشید که یخ را مستقیماً روی پوست قرار ندهید. به جای آن، یخ را در یک حوله پیچیده و سپس بر روی مفصل قرار دهید. می‌توانید از یک بسته سبزیجات منجمد که در یک حوله پیچیده شده است، به عنوان یک جایگزین مناسب استفاده کنید. اما در هنگام استفاده از یخ، مراقب باشید تا به انگشت آسیب دیده بیشتر صدمه نرسانید.

اگر در محل آسیب دیدگی بریدگی وجود دارد، ابتدا بریدگی را به مدت چند دقیقه زیر آب جاری و تمیز قرار دهید. سپس، انگشت خود را با استفاده از یک قطعه گاز یا پارچه پنبه‌ای بپیچید. فشار متوسطی را بر روی انگشت اعمال کنید تا به توقف خونریزی کمک کند.

درمان پزشکی

اگر انگشت شکسته یا بریده نشده باشد یا اگر فقط یک شکستگی کوچک وجود داشته باشد، پزشک اسپلینتی را روی انتهای انگشت قرار می‌دهد به طوری که آن را در موقعیت صاف نگه دارد. با استفاده از اسپلینت انگشت دست، خارجی‌ترین مفصل روی انگشت آسیب دیده قابل انعطاف نخواهد بود، اما بقیه انگشتان قابل خم شدن هستند. این اسپلینت باید حداقل 6 هفته، و شاید به مدت طولانی‌تر استفاده شود، تا اطمینان حاصل گردد که زمان کافی برای بهبودی تاندون فراهم شده است. پزشک هر گونه بریدگی یا آسیب به پوست را ترمیم می‌کند و در صورت لزوم، تاندون ممکن است به منظور ترمیم آن، دوخته (بخیه) شود. برای تسکین درد، یخ روی مفصل قرار دهید.

بی‌حرکت سازی با اسپلینت

درمان انگشت چکشی دست نیاز به یک دوره طولانی بی‌حرکت کردن نوک انگشت دارد. اسپلینت انگشت دست معمولا به مدت حداقل 8 هفته به صورت تمام وقت استفاده می‌شود تا زمانی که تاندون بهبود یابد. در طول این مدت، تمریناتی برای حفظ انعطاف پذیری مفاصل دیگر انگشت آسیب دیده شما و همچنین بقیه دست انجام می‌شود. این تمرینات برای جلوگیری از خشکی مفاصل چندین بار در روز و اغلب به صورت ست‌های 10 تایی انجام می‌شوند.

ورزش

برای بهبود هرچه سریع‌تر درد و بیماری می‌توان از حرکت‌های ورزشی مختلفی استفاده کرد که در ادامه بررسی خواهند شد:

ورزش‌های حرکتی زودهنگام

هنگامی که تاندون شما به اندازه کافی قدرت خود را به دست آورده و پزشکتان به شما اجازه داده است، می‌توانید نوک انگشت خود را حرکت دهید. این کار معمولا تحت نظارت یک درمانگر حرفه‌ای یا متخصص طب فیزیکی انجام می‌شود. هدف از انجام تمرینات حرکتی زود هنگام این است که به آرامی شروع به خم کردن مفصل آسیب دیده بدون کشش بیش از حد تاندون در حال بهبود نمایید.

ورزش‌های مسدود کننده

هنگامی که تاندون شما به طور کامل بهبود یافته است، تمرین‌های مسدود کننده ممکن است برای بهبود توانایی شما در خم کردن نوک انگشتتان شروع شوند. در این تمرینات نیاز است سایر مفاصل انگشت آسیب دیده را در یک موقعیت مستقیم نگه دارید (توانایی آن‌ها برای خم شدن را مختل کنید) و برای خم کردن نوک انگشت تلاش نمایید. به طور معمول، تمرینات مسدود کننده به صورت مجموعه ای از 10 تکرار و برای چند بار در روز انجام می‌شود تا زمانی که حرکت کامل مفصل را دوباره به دست آورید.

تقویتی

ضعف دست پس از یک آسیب مالت فیتگر معمول است. تمرینات تقویتی حدود 3 ماه پس از آسیب شروع می‌شوند. تمرینات چنگ زدن و نیشگون گرفتن با گیره‌های لباس مقاوم و درجه بندی شده یا سایر تجهیزات ورزشی انجام می‌شود. تمرینات تقویتی همچنین برای مچ دست، آرنج و شانه انجام می‌شوند، زیرا این ماهیچه‌ها ممکن است در زمانی بی حرکت بودن انگشت ضعیف شوند. تمرینات ادامه می‌یابند تا زمانی که عملکرد شما به طور کامل بازیابی گردد.

جراحی

هنگامی که شکستگی وسیع است و باعث ایجاد آسیب به مفصل می‌شود، ممکن است تصمیم به انجام عملی بر روی انگشت برای ایجاد بهترین نتایج گرفته شود. یک متخصص دست یا جراح ارتوپد عمل جراحی را انجام می‌دهد.

راه‌های پیشگیری چیست؟


برای جلوگیری از آسیب‌های ناشی از انگشت چکشی، در هنگام شرکت در فعالیت‌هایی مانند رویدادهای ورزشی، به احتیاط ورزید. همچنین، به منظور جلوگیری از آسیب مجدد به همان انگشت، اسپلینت را به طور تمام وقت و به نحوی که توصیه شده است، روی انگشت خود قرار دهید.

پیش‌بینی


نتایج درمان آسیب مالت فینگر می‌تواند متفاوت باشد. اکثر افراد می‌توانند به طور کامل توانایی استفاده از انگشت خود را بدون هیچ تأثیری در طولانی‌مدت بهبود بخشند. اما برخی افراد ممکن است در طولانی‌مدت با تغییر شکل انگشت مواجه شوند، که شامل خم شدن مفاصل تمامی انگشتان دست می‌شود. در این موارد، ممکن است نیاز به جراحی بیشتری برای اصلاح وضعیت وجود داشته باشد. برای آسیب‌های جزئی در انگشت چکشی، استفاده از اسپلینت و در برخی موارد جراحی، نتایج مشابهی را به همراه دارد.

مقالات مرتبط

آتروز مچ دست چه علائمی دارد؟

آرتروز یک بیماری است که بافت‌های درون مفاصل را درگیر می‌کند. آرتروز می‌تواند ناشی از وجود یک التهاب حاد (کوتاه…

علت درد پاشنه پا چیست؟

التهاب یا فاشیای کف پا همان‌طور که از نامش پیداست، یک بیماری رایج در قسمت کف پا است و شایع‌ترین…
keyboard_arrow_up
Call Now Buttonمشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ