درمان درد آرتروز مفصل آرنج با روش های کم تهاجمی،اسپلینت و طب سنتی

آرتروز مفصل آرنج

آرتروز (Arthritis) یک نوع اختلال مفصلی است که با تحلیل غیرطبیعی و التهاب یک یا چند مفصل مشخص می‌شود. این بیماری به طور کلی با پیشروی سن تشدید می‌یابد. افراد مبتلا به آرتروز اغلب با درد، خشکی مفصل و محدودیت در حرکت مفصلی روبرو هستند. آرتروز آرنج به ویژه مفصل آرنج و عناصر مختلف آن مانند غضروف، استخوان، بافت‌های نرم اطراف مفصل، عضلات و تاندون‌ها را درگیر می‌کند. این بیماری می‌تواند به علت‌های مختلفی ایجاد شود و برخی از علل شایع آرتروز آرنج عبارتند از استئوآرتریت تحلیل برنده، آرتریت روماتوئید (RA)، آرتروز پس از آسیب دیدگی آرنج، آواسکولار نکروز، لوپوس اریتماتوز سیستمیک (SLE) و نقرس (آرتریت نقرسی).

در صورتی که از آرتروز آرنج رنج می‌برید، به خوبی می‌دانید که در هر لحظه از روز امکان تیر کشیدن آرنج و بروز درد وجود دارد. برخی از بیماران ادعا می‌کنند که درد آرنج هنگام تکان دادن آن بیشتر میشود. اگر شما یکی از میلیون‌ها بیماری هستید که از سائیدگی آرنج می‌برید، به خوبی اطلاع دارید که درد آرنج باعث اختلال در فعالیت‌های روزمره شما می‌شود.

اگر دردهای بی وقفه در اثر آرتروز آرنج شما را خسته کرده است، بهتر است حتما به یک پزشک متخصص درد مراجعه نمایید و با مطمئن‌ترین و کم خطرترین روش‌ها برای رهایی از این دردهای همیشگی آشنا شوید.

دکتر غفرانی دارای مدرک فوق تخصص در زمینه درد در کیلینیک درد ماهان آماده است تا در تمام مراحل درمان شما را همراهی کند تا به نتایج مطلوب خود برسید. برای دریافت وقت ملاقات با شماره‌های 02188866619 - 02188866629 - 092188866632 تماس حاصل فرمایید.همچنین می‌توانید به آیدی تلگرام doctorghofrani@ مراجعه کنید.

انواع آرتروز مفصل بازو


انواع آرتروز مفصل بازو

آرتروز انواع مختلفی دارد و شایع ترین نوع آن، آرتروز آرنج است که می‌تواند به علت موارد زیر رخ دهد:

اسئوآرتریت تحلیل برنده آرنج

این عارضه یکی از انواع شایع آرتروز است. استئوآرتریت تحت عنوان بیماری تحلیل برنده پیشرفته مفصل، غضروف، استخوان، یا غشای سینوویال توصیف شده است که معمولا طی یک دوره طولانی پیشرفت می‌کند.

سائیدگی آرنج پس از آسیب دیدگی

این عارضه نیز یکی از انواع شایع استئوآرتریت است که یک اختلال تحلیل برنده پیشرفته در نظر گرفته می‌شود و معمولا پس از آسیب دیدگی آرنج رخ می‌دهد.

آواسکولار نکروز آرنج

آواسکولار نکروز آرنج زمانی رخ می‌دهد که جریان خون رسانی به مفصل آرنج دچار اختلال شود. این امر منجر به آسیب دیدگی بافت نرم ( استخوان و بافت نرم اطراف مفصل ) می‌شود. دلایل شایع این عارضه عبارتند از: درمان طولانی مدت با استروئید، داسی شکل شدن گلبول‌های خون ضرب دیدن مفصل.

آرتریت روماتوئید

آرتریت روماتوئید یک بیماری التهابی خود ایمنی سیستمیک است که مفاصل، بافت‌های اطراف، و اعضای بدن را درگیر می‌کند.

لوپوس ارتیماتوز سیستمیک

لوپوس ارتیماتوز سیستمیک یک بیماری التهابی خود ایمنی سیستمیک است و زمانی بروز می‌کند که سیستم ایمنی بدن آنتی بادی‌هایی را تولید کند که به صورت تصادفی به بافت‌ها و اعضای سالم درون بدن حمله کنند.

نقرس مفصل آرنج

آرتروز نقرسی یک نوع پیچیده از آرتروز التهابی است که به دلیل افزایش سطح اسید اوریک در خون به وجود می‌آید. حمله نقرس به دلیل تشکیل بلورهای کریستالی اسید اوریک رخ می‌دهد و باعث التهاب مفصل می‌شود. نقرس اغلب بر روی مفاصل کوچک پا تأثیر می‌گذارد و به‌طور کمتری مفصل آرنج را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

علل سائیدگی مفصل آرنج چیست؟


از آنجایی که آرتروز انواع مختلفی دارد، عوامل متعددی در بروز این عارضه این نقش دارند برخی از عوامل در ایجاد آرتروز مفصل آرنج نقش دارند عبارتند از:

آسیب دیدگی آرنج در تمرینات ورزشی

سائیدگی آرنج پس از ضربه در افرادی که در فعالیت‌های ورزشی سنگین که تماس بدنی بازیکنان آن بالا است، مانند فوتبال، بسکتبال، کشتی، والیبال، راگبی، هاکی، اسکی، و اسکی روی برف، بسیار شایع است.

برخی از مشاغل خاص

برخی از مشاغل خاص شامل حرکات جسمانی متعددی هستند که بیمار باید در یک بازه زمانی طولانی به طور مداوم بازوی خود را تکان دهد. نجاران و نقاشان بیشتر در معرفی بیماری استئوآرتریت تحلیل برنده آرنج قرار دارند.

سابقه خانوادگی

برخی از اختلالات آرتروز مانند آرتریت روماتوئید زمینه ژنتیکی دارند، بنابراین افرادی که در خانواده خود یک فرد مبتلا به آرتریت روماتوئید دارند، بیشتر در معرض ابتلا به این عارضه قرار خواهند داشت.

چاقی

چاقی و افزایش وزن بدن، فشار بسیار زیادی را به مفاصل وارد می‌کند. در همه موارد فوق، بافت غضروف که مفصل را می‌پوشاند، به علت التهاب را ( بیماری آرتریت روماتوئید )، یا فشار و ضربه ( استئوآرتریت تحلیل برنده ) آسیب می‌بیند. نازک شدن غضروف باعث بروز درد آرنج، خشکی، و کاهش دامنه حرکات آن می‌شوند.

علائم آرتروز آرنج دست چیست؟


علائم آرتروز آرنج

آرتروز یک اختلال تحلیل برنده است که با گذر زمان بدتر می‌شود. علائم و نشانه‌های شایع آرتروز آرنج دست عبارتند از:

  •  درد و التهاب زیاد (به ویژه هنگام لمس کردن)
  •  تورم بافت اطراف مفصل آرنج (به علت التهاب)
  •  خشکی، و کاهش دامنه حرکات مفصل آرنج
  •  تشکیل زائده‌های استخوانی اطراف مفصل آرنج

فاکتورهای خطر در سائیدگی مفصل آرنج شامل چه مواردی است؟


فاکتورهای خطر در سائیدگی مفصل آرنج

فاکتورهای خطر مرتبط با سائیدگی مفصل آرنج عبارتند از:

استئوآرتریت تحلیل برنده آرنج در همه سنین بروز می‌کند، اما به ندرت افراد زیر 40 سال را درگیر می‌کند. از آنجایی که این عارضه به تدریج پیشرفت می‌کند، معمولا ریسک پیشرفت این بیماری با افزایش سن بیشتر می‌شود.

استئوآرتریت تحلیل برنده آرنج و آرتریت روماتوئید معمولا بیشتر زنان را درگیر می‌کند، با این حال مردان بیشتر در معرض ریسک آرتروز نقرسی قرار دارند.

تحقیقات مختلف نشان داده است که استعمال دخانیات یکی از عوامل اصلی ابتلا به آرتریت روماتوئید است. البته خاطر نشان می‌کنیم که داشتن یکی از فاکتورهای خطر به معنای ابتلا به این بیماری نیست. داشتن یکی از فاکتورهای خطر بین معناست که احتمال ابتلا به این عارضه در فرد نسبت به سایرین بیشتر است. برخی از فاکتورهای خطر نسبت به سایر موارد اهمیت بسیار زیادی در ابتلا به این عارضه دارند. نداشتن فاکتورهای خطر بدین معنا نیست که فرد دچار این عارضه نمی‌شود. بهتر است همیشه در خصوص تاثیر فاکتورهای خطر با پزشک مشورت کرد.

روش‌های تشخیص


تشخیص آرتروز آرنج

پزشک از روش‌های مختلفی برای تشخیص سائیدگی آرنج استفاده می‌کند، این روش‌ها عبارتند از:

معاینه جسمانی

پزشک به معاینه کامل آرنج می‌پردازد. علاوه بر معاینه جسمانی، سابقه پزشکی بیمار را نیز مورد بررسی قرار می‌دهد تا بتواند علت سائیدگی آرنج را تشخیص دهد.

اشعه ایکس

از اشعه ایکس برای مشاهده تصاویر آرنج استفاده می‌شود و به پزشک کمک می‌کند سایر علل احتمالی درد آرنج را رد کند.

آزمایش خون

با استفاده از سرنگ، نمونه خون از رگ بیمار جمع‌آوری می‌شود و به آزمایشگاه ارسال می‌شود. آزمایش خون شامل موارد زیر است: شمارش کامل گلبول‌های خون (CBC)، کشت مایع مفصل و تست لوپوس. این آزمایش‌ها به پزشک کمک می‌کنند تا علت آرتروز آرنج را شناسایی کرده و تشخیص دهد که دستاورد آرتروز آرنج از چه منبعی نشأت می‌گیرد.

نمونه گیری سوزنی ظریف با آسپیراسیون برای آنالیز مایع مفصل

معمولا، مایع اطراف مفصل جمع می‌شود که این عارضه منجر به درد و ناتوانی می‌شود. آنالیز این مفصل اطلاعات دقیقی را در خصوص علت تجمع مایع ارائه می‌دهد.

عکسبرداری التراسوند

در عکسبرداری التراسوند از امواج صدا که فرکانس بالایی دارند برای تولید تصاویر دقیق از آرنج استفاده می‌شود.

ام آر آی و سی تی اسکن مفصل آرنج

این تصاویر به ارزیابی دقیق آسیب دیدگی مفصل و بافت‌های مجاور کمک می‌کند.

آرتروسکوپی

در این روش، جراح یک دوربین به ابتدای آن وصل شده است را وارد مفصل می‌کند. برای این کار باید یک برش کوچک روی پوست مفصل ایجاد شود. مشاهده مفصل از طریق دوربین به پزشک کمک می‌کند بتواند علت سائیدگی آرنج را تشخیص دهد. آرتروسکوپی یک روش تشخیصی کم تهاجم است. تعداد زیادی از بیمارهای بالینی نیز علائم و نشانه‌های بالینی مشترکی دارند. پزشک برای رد کردن سایر بیماری‌های و تشخیص قطعی، آزمایشات بیشتری را درخواست می‌کند.

درمان سائیدگی آرنج (آرتروز مفصل آرنج)


درمان آرتروز مفصل آرنج به علت سائیدگی مفصل بستگی دارد، و به روش‌های درمانی جراحی و غیر جراحی تقسیم می‌شوند. پزشک در ابتدا از روش‌های غیر جراحی استفاده می‌کند و در صورتی که این روش‌ها نتوانند به درمان سائیدگی آرنج کمک کنند، از جراحی استفاده می‍‌شود. روش‌های مختلف درمان غیر جراحی عبارتند از:

درمان‌های خانگی و گیاهی

درمان های خانگی آرتروز آرنج

درمان‌های خانگی و روش‌های مبنی بر استفاده از داروهای گیاهی برای بهبود سائیدگی مفصل آرنج عبارتند از:

بیمار باید از انجام دادن فعالیت‌هایی که باعث تحریک مفصل آرنج می‌شود خودداری کند. معمولا پزشک به بیمار توصیه می‌کند تا زمان بهبود کامل علائم از انجام دادن این فعالیت‌ها اجتناب نماید.

قرار دادن کمپرس سرد و گرم روی مفصل آرنج می‌تواند به تسکین درد و تورم کمک کند.

زنجبیل نقش بسیار مهمی در درمان آرتروز ایفا می‌کند. تحقیقات اخیر نیز این موضوع را تائید کرده است، بنابراین خاصیت اثر بخشی آن چیزی بیش از یک افسانه است. مصرف زنجبیل به تسکین درد آرتروز کمک می‌کند. می‌توان زنجبیل را به سوپ، سس، سالاد و غیره اضافه کرد.

استفاده از روغن اکالیپتوس یکی از روش‌های درمانی قدیمی خانگی برای تسکین درد آرتروز است. برای این کار باید مقدار کمی از روغن اکالیپتوس را گرم کرد سپس روی موضع دردناک قرار داد، سپس مفصل را با باند پلاستیکی بست. می‌توان از کمپرس گرم برای تسکین دهی بیشتر استفاده کرد. استفاده کرد. استفاده روزانه از این روش می‌تواند به تسکین درد کمک کند، تحقیقات نشان داده است که استفاده از این روغن در ساعات خواب می‌تواند به تسکین درد کمک کند، تحقیقات نشان داده است که استفاده از این روغن در ساعات خواب می‌تواند به طرز قابل توجهی به کاهش درد آرتروز کمک کند.

اسپلینت یا بریس

اسپلینت آرنج

برخی از انواع بریس یا اسپلینت می‌توانند به ثابت نگه داشتن مفصل آرنج هنگام خواب کمک کنند.

ورزش و فیزیوتراپی

ورزش آرتروز آرنج

پس از آنکه نشانه‌های بیماری کاهش یافت، شروع کردن تمرینات ورزشی سبک اهمیت بسیار زیادی دارد. فیزیوتراپی می‌تواند به افزایش انعطاف پذیری و قدرت عضلات کمک کند. چند نمونه از حرکات ورزشی مناسب برای آرتروز و درد آرنج که می‌توانید در منزل انجام دهید عبارتند از:

ساعد خود را به گونه‌ای روی میز قرار دهید که مچ و کف دست شما به میز بچسبد، از یک قوطی به عنوان وزنه استفاده کنید و آن را روی دست خود قرار دهید. مچ دست خود را به سمت پائین خم کنید و آن را موازی با کف اتاق قرار دهید. سعی کنید در سه دوره که هر دوره شامل 15 بار تکرار است به تمرین بپردازید. بین هر دوره حدود 45 ثانیه استراحت کنید.

مچ و بازوی خود را به گونه‌ای روی میز قرار دهید که کف دست شما به سمت بالا باشد. قوطی را روی دست خود قرار دهید و اجازه دهید مچ دست شما به سمت کف اتاق خم شود پس آن را به سمت بالا هدایت کنید. سعی کنید در سه دوره که هر دوره شامل 15 بار تکرار است به تمرین بپردازید. بین هر دوره حدود 45 ثانیه استراحت کنید.

برای انجام این تمرین، صاف و بایستید و دست تان را مقابل خود قرار داده و شروع به کشیدن آن کنید. دسته یک جارو را بگیرید و سطل آب را به کمک طناب به قسمت میانی دسته جارو وصل کنید. سپس سعی کنید آن را به گونه‌ای مقابل خود قرار دهید که کف دست شما به سمت پائین باشد و جارو را از زمین بلند کنید پس با چرخاندن مچ دست خود، جارو را به اطراف بچرخانید سعی کنید ظرف مدت یک دقیقه این تمرین را دوبار انجام دهید.

درمان دارویی

درمان دارویی آرتروز آرنج

روش‌های درمانی آرتروز آرنج دست با دارو عبارتند از:

داروهای خوراکی مانند ایبوپروفن و ناپروکسن می‌توانند به کاهش درد و تورم آرنج کمک کنند.

داروهای استروئیدی خوراکی مانند پردنیزلون می‌توانند به کاهش التهاب بهبود دامنه حرکات آرنج کمک کنند.

روش‌های کم تهاجم

روش های کم تهاجم آرتروز آرنج

دو مورد از روش‌های کم تهاجمی درمان درد آرتروز آرنج دست عبارتند از:

مایع موجود درون مفصل حاوی ماده‌ای است که هیالورنیک اسید نام دارد. هنگامی که مفصل دچار آرتروز می‌شود سطح این ماده درون مفصل کاهش می‌یابد. کاهش سطح هیالورونیک اسید باعث کاهش توانایی لغزندگی مفصل می‌شود. تزریق هیالورونیک اسید یک روش کم تهاجم برای درمان آرتروز است. در این روش، مقادیر کمی از هیالورونیک اسید به درون مفصل آرنج تزریق می‌شود تا با افزایش لغزندگی مفصل به تسکین درد کمک کند.

سرما درمانی یک روش غیر تهاجمی است که در این روش از دمای بسیار سرد برای کاهش درد، التهاب، و تورم مفصل آرنج استفاده می‌شود. البته این روش کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تزریق استروئید به درون مفصل

تزریق استروئید به آرنج

استفاده از تزریق استروئید به داخل مفصل می‌تواند به تسکین موقت علائم بیماری مانند درد و بهبود دامنه حرکات بیمار کمک کند. با این حال، باید توجه داشت که تزریق استروئید فقط به‌طور موقت باعث کاهش درد می‌شود و استفاده طولانی مدت از آن ممکن است منجر به آسیب مفاصل شود. بنابراین، استفاده بلندمدت از تزریق استروئید ممکن است منجر به مشکلات جدی تر در مفاصل گردد.

چگونه می‌توان از آرتروز آرنج جلوگیری کرد؟


آرتروز آرنج جلوگیری

در بخش زیر به مواردی اشاره می‌کنیم که در پیشگیری از سائیدگی مفصل نقش به سر این ایفا می‌کنند. این موارد عبارتند از:

داشتن تناسب اندام و کاهش وزن

فقط تناسب می‌تواند به کاهش فشار غیر طبیعی بر مفاصل کمک کند، زیرا اعمال فشار بر مفصل باعث می‌شود که ریسک آرتروز افزایش یابد.

رژیم غذایی سالم

افرادی که مواد غذایی سالم مصرف می‌کنند، کمتر در معرض ابتلا به آرتروز آرنج قرار دارند.

استفاده از وسایل محافظ

افرادی که در فعالیت‌های ورزشی پر خطر ( مانند فوتبال ) شرکت می‌کنند باید وسایل ایمنی مناسب استفاده کنند تا احتمال آسیب دیدن مفصل آرنج یا سایر مفاصل بدن کاهش یابد.

ورزش

انجام دادن تمرینات ورزشی کششی می‌تواند به کاهش ریسک سائیدگی مفصل آرنج کمک کند.

عوارض سائیدگی مفصل آرنج چیست؟

عوارض بلندمدت آرتروز تحت تأثیر عواملی مانند نوع التهاب، اختلال در تحلیل مفصل و شدت بیماری قرار می‌گیرد.

اگر ساییدگی مفصل آرنج به موقع تشخیص داده شده و بیمار درمان مناسبی دریافت کند، کیفیت زندگی او به طرز قابل توجهی بهبود می‌یابد و از بروز عوارض جدی مفصل آرنج جلوگیری می‌شود.

استئوآرتریت تحلیل برنده آرنج یک اختلال مزمن و معلول‌کننده است که تعداد زیادی از افراد مبتلا به آن هستند. در طول زمان، شاهد تحلیل و فروپاشی تدریجی مفصل آرنج خواهیم بود.

 

مقالات مرتبط

keyboard_arrow_up
Call Now Buttonمشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ