درمان خانگی درد شانه: بهترین راه درمان درد شانه در خانه

شانه شما یکی از پر کارترین مفاصل بدن است. اگر ورزش هایی مانند تنیس ، گلف ، یا سافت بال را انجام می‌دهید — یا حتی اگر فقط مرتباً یک کیف پول سنگین یا کیف حمل می‌کنید ، در باغ خود کار می‌کنید ، خانه را تمیز می‌کنید ، دیوار را نقاشی می‌کنید، یا مشغول تمیز کردن برگ های حیاط خانه خود هستید، شما نیز جزو کسانی هستید که از شانه های خود به صورت مکرر استفاده می‌کنید. تا زمانی که درد شانه ها به دلیل آسیب حاد - شکستگی استخوان یا دررفتگی شانه ایجاد نشده باشد، بیشتر درد های شانه به صورت اورژانسی نیستند و با استراحت ، توان‌بخشی و صبر قابل درمان هستند. در اینجا نگاهی به متداول ترین روش های درمان درد شانه در خانه می‌پردازیم.

علل شایع درد شانه


شانه متحرک ترین مفصل شما (در واقع سه مفصل) است که به روش های مختلف به سمت بالا ، پایین ، جلو ، عقب حرکت کرده و باعث چرخش دست می‌شود. آناتومی شانه به اندازه دامنه حرکت آن پیچیده است. سه استخوان در شانه وجود دارد: کلاویکل (clavicle) یا استخوان ترقوه، تیغه شانه (کتف یا اسکاپولا)؛ و هومروس یا استخوان بازو. استخوان فوقانی بازو هومروس نام دارد که به دو قسمت دیگر می‌رسد. از آنجا که این استخوان ها به صورت خیلی محکم در کنار یکدیگر قرار نمی‌گیرند،(مثل مفصل چرخشی استخوان)، شانه با آرایشی از ماهیچه ها ، تاندون ها و رباط ها تثبیت می‌شود.

آسیب روتاتور کاف 

شناخته شده ترین و بیش‌ترین آسیبی که در این ناحیه وجود دارد، مربوط به آسیب روتاتورکاف می‌باشد که از چهار عضله و تاندون آن‌ها تشکیل شده است. این تحرک و قدرت و همچنین نگه داشتن استخوان بازو را در جای خود ایجاد می‌کند. همچنین محل برخی از شایع ترین دلایل درد شانه مانند تاندونیت و بورسیت است که در هنگام استفاده بیش از حد از تاندون ها اتفاق می افتد و بین استخوان های شانه یا بورسا دچار آن می‌شوید (بورسا کیسه های کوچک پر از مایعات است که باعث ایجاد یک حالت ضربه گیری در عضلات می‌شود). استخوان ها و تاندون ها به ترتیب ملتهب می‌شوند. تاندون ها و ماهیچه های روتاتور نیز ممکن است دچار پارگی شوند که دامنه حرکت شانه را محدود می‌کند. در صورت افتادن روی شانه ، این اتفاق می افتد یا ممکن است در اثر پیری رخ دهد. یک روتاتور پاره شده و اصلاح نشده می‌تواند باعث ضعف و درد شود.

شانه فریز شده و بی تحرک 

یکی دیگر از دلایل عمده درد شانه ، شانه فریز شده (کپسولیت چسبنده) است که مفصل بخشی از دامنه حرکت خود را از دست می‌دهد. هنوز مشخص نیست که چه چیزی باعث بروز شانه یخ زده می‌شود ، اگرچه احتمالاً این بیماری ناشی از نوعی واکنش خود ایمنی است. این وضعیت ممکن است بعد از آسیب دیدگی ایجاد شود ، اما بسیاری از افراد به شانه های خود آسیب می‌رسانند و شانه یخ زده نمی‌شوند. همچنین از استفاده نکردن از بازوی خود ، شانه یخ زده می‌گیرید. این بیماری بعد از 40 سالگی شایع است و به طور نامتناسب در زنان بیشتر مشاهده می‌شود. هیچ کس نمی‌داند دلیل این موضوع چیست. به نظر می‌رسد شانه منجمد در افراد مبتلا به دیابت ، مشکلات تیروئید و بیماری های قلبی شایع تر است. در حدود یک سوم افرادی که یک شانه یخ زده دارند در بعضی از مواقع شرایط را در شانه مقابل نیز دارند.

آرتروز

مانند هر مفصل دیگر ، شانه ممکن است به ورم مفاصل مبتلا باشد - معمولاً آرتروز ، که در صورتی بروز می‌یابد که غضروفی که مفصل را می‌پوشاند، دچار تحلیل و از بین رفتن می‌شود و باعث می‌شود که استخوان ها به هم سائیده شوند. بیماری های خود ایمنی مانند آرتریت روماتوئید می‌تواند باعث تورم دردناک در لایه های مفصل شود.

شانه شکسته یا دررفته 

در نهایت، درد شانه می‌تواند ناشی از صدمه حاد مانند استخوان ترقوه شکسته یا در رفتگی شانه باشد (که در آن استخوان بازو از جای خود و مفصلی که در درون آن قرار دارد، خارج می‌شود) ، یا شانه جدا شده (که در آن رباط هایی که اتصال استخوان ترقوه و تیغه شانه را موجب می‌شوند دچار کشیدگی یا پارگی می‌شوند). این مورد معمولاً در اثر سقوط یا نوع دیگری از حوادث مشابه ایجاد می‌شود.

درمان خانگی درد شانه


برای دردی که با گذشت زمان ایجاد می‌شود ، توصیه ی معمول استراحت ، استفاده از یخ و جلوگیری از فعالیت های دردناک، و در صورت نیاز به همراه داروهای ضد درد است. در صورتی که حرکت شانه واقعا دردناک باشد، ممکن است یک وسیله ارتوپدی کمکی به لنگرگاه شانه کمک کند. اگر درد پس از چند روز ادامه یابد یا افزایش یابد، لازم است به پزشک مراجعه کنید ، که ممکن است شما را به یک ارتوپد ارجاع دهد. ممکن است آزمایشاتی مانند اشعه X ، سونوگرافی یا MRI برای تعیین علت درد و بهترین دوره درمانی انجام شود.

متوقف کردن فعالیت هایی که باعث می‌شوند درد شما بیشتر شود 

وقتی در یک روز پر مشغله درد خفیفی دارید، این نکته مشخص و بسیار ساده را فراموش نکنید- از انجام آنچه که باعث بدتر شدن درد می‌شود ، دست بردارید. اما اولین کاری که باید برای یک مشکل خفیف انجام دهید این است که بفهمید کدام فعالیت ها باعث ایجاد این مشکلات شده است - و آن‌ها را متوقف کنید.

داروهای بدون نسخه ضد درد را امتحان کنید 

دارو سینه برای اولین بار برای بسیاری از کسانی که درد خفیف دارند، اولین راه حل است. بیشتر اوقات ، یک داروی بدون نسخه ضد درد این کار را انجام می‌دهد. دوز داروی OTC کمتر از مقدار مصرف داروی تجویز شده است و پزشکان معمولاً پیشنهاد می‌کنند از آنجا شروع کنند.

داروهای ضد درد OTC در دو نوع اصلی وجود دارد - استامینوفن (مانند تیلنول) و NSAID مانند Motrin (ایبوپروفن) و Aleve (ناپروکسن).NSAID ها همچنین به کنترل روند التهابی که احتمالاً در بروز درد کمک می‌کند ، کمک می‌کنند. هر دو نوع OTC ممکن است عوارض جانبی داشته باشند ، بنابراین قبل از مصرف هرگونه دارو برای درد کمر یا گردن خود، بروشور موجود در داخل دارو را بخوانید.

از یخ بر روی شانه خود استفاده کنید

از یخ بر روی شانه خود استفاده کنید

استفاده از یخ تا 48 تا 72 ساعت پس از شروع درد یا آسیب ، در منطقه آسیب دیده از راه های دیگر برای کنترل التهاب است. التهاب باعث ایجاد درد می‌شود و در صورت عدم کنترل ، می‌تواند به یک مشکل مزمن در گردن یا شانه های شما کمک کند. روش های مختلفی برای استفاده از یخ وجود دارد، همان طور که توسط پزشکان و فیزیوتراپی ها پیشنهاد می‌شود.

  • یک کیسه پلاستیکی را با یخ خرد شده پر کنید.
  • حوله ای را در اطراف ناحیه شانه خود قرار دهید که درد دارد.
  • کیسه یخ خانگی را روی حوله بگذارید. مدت زمان نگه داری یخ 15 تا 20 دقیقه می‌باشد.
  • 40 دقیقه استراحت کنید.
  • همین رویه را دوباره تکرار کنید.

هرگز یخ را مستقیماً بر روی پوست خود قرار ندهید.

استفاده از گرما

استفاده از گرما در هنگام آسیب حاد معمولاً راه مناسبی نیست که انجام شود و اکثر پزشکان در مورد آن مشورت می‌کنند. این امر به این دلیل است که گرما تمایل به افزایش التهاب دارد. در این باره اختلاف نظرهایی بین کارشناسان وجود دارد ، اما به طور کلی ، این توصیه ای است که می‌شود.

پس از 2 یا 3 روز اول، استفاده از گرما روش مناسبی می‌تواند باشد و ممکن است به آرامش اسپاسم های عضلانی سرسخت کمک کند. استفاده از گرما باید تقریباً به همان شیوه استفاده از یخ باشد- به مدت 15 تا 20 دقیقه با یک زمان 40 دقیقه ای استراحت بین هر بار. بسته های حرارتی موجود در بازار ممکن است برای عضلات دردناک و دارای تنش تسکین دهنده باشد. همچنین می‌توانید هم از گرما و هم از یخ به صورت متناوب (پس از 2 تا 3 روز اولیه) استفاده کنید تا مزایای هر یک را به دست آورید.

استفاده از ماساژ

استفاده از ماساژ

برای درد شانه ، ماساژ باید در چند روز اول و به صورت بسیار ملایم باشد تا از بدتر شدن اوضاع جلوگیری شود. حتی ممکن است صبر کنید تا مرحله حاد آسیب به طور کامل گذشته باشد (حداقل 72 ساعت.)

ماساژ مایع و استفاده از روغن در کنار ماساژ، که می‌تواند به جلوگیری از ایجاد اسکار کمک کند. بعد از چند روز اول ، ماساژ می‌تواند به رفع فشار و گره در عضلات کمک کند. اگر نمی‌توانید ماساژ را در این شرایط انجام دهید ، چند حرکت است که می‌توانید مانند بالاهای شانه های خود و یا مناطق درد در پشت تیغه شانه خود امتحان کنید.

داروی گیاهی 

داروی گیاهی

درمان گیاهی در رفع ناراحتی شانه بسیار مؤثر است. از جمله گیاهانی که بهترین کارایی را دارند، می‌توان به نعناع اشاره کرد. برگ های نعناع تازه خرد شده به دلیل خاصیت ضد التهابی که دارند باعث تسکین درد و تورم می‌شوند. برای بهبود سریع تر و بیشتر اثر این گیاه، نوشیدن چای نعناع تازه دم شده را در نظر بگیرید.

چای سبز در درمان ماهیچه های سفت و سخت شانه نیز به خوبی عمل می‌کند. رزماری و آویشن نیز به دلیل خاصیت ضد اسپاسم و ضد التهابی شناخته شده اند. می‌توانید این گیاهان را در مواد غذایی خود مخلوط کنید یا آن‌ها را به عنوان چای بنوشید.

یکی دیگر از داروهای محبوب گیاهی برای ناراحتی شانه ، خمیر سیر است. دانه های سیر پوست کنده شده را درون مخلوط کن بریزید ، سپس با روغن زیتون مخلوط کنید. روش دیگر ، می‌توانید آن را با روغن نارگیل بجوشانید تا به اندازه کافی نرم شود تا به خمیر تبدیل شود. پس از تهیه محصول نهایی ، می‌توانید خمیر سیر را روی قسمت آسیب دیده بمالید.

فعالیت بدنی خود را حفظ کنید

فعالیت بدنی خود را حفظ کنید

سال ها پیش ، پزشکان به افراد دارای درد یا آسیب دیدگی توصیه می‌کردند که به عدم تحرک (به عنوان مثال ، استراحت در رختخواب) واکنش نشان دهند و فعالیت بدنی کنترل شده خود را شروع کنند. در حال حاضر بسیاری از مطالعات پزشکی توصیه می‌کنند که در مواردی که درد حاد وجود دارد، کسانی که فعالیت بدنی خود را به طور کامل متوقف می‌کنند، نسبت به کسانی که به صورت کنترلی فعالیت بدنی خود را حفظ می‌کنند، درد بیشتری احساس می‌کنند.

درست بعد از شروع درد ، احتمالاً احساس می‌کنید مدتی از منطقه محافظت می‌کنید. اما بسته به شدت درد شما ممکن است از برخی حرکات بسیار ملایم بهره مند شوید. مانند ماساژ ، حرکت ملایم ممکن است به جلوگیری از گرفتگی بافت زخم مزمن کمک کند.در این مرحله ، احترام به محدوده درد شما مهم است؛ در صورت مشاهده التهاب جدید یا درد بیشتر این کار را متوقف کنید. (در حالت ایده آل ، شما با یک درمانگر ماهر همکاری خواهید کرد که می‌تواند منطقه آسیب دیده را با خیال راحت و مناسب درمان کند.)

پس از اتمام مرحله حاد، به احتمال زیاد احساس بهتری خواهید داشت ، اما آرام نگه داشتن حرکات همچنان بسیار مهم است. بافت های جدیدی که در مرحله حاد ترمیم آسیب دیده اند شکننده هستند و با از سرگیری فعالیت در سطح قبلی و حرکات شدید تر می‌توانند به راحتی دچار آسیب شوند.

بدانید که چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنید 


از نظر فنی ، هیچ دستورالعمل مشخصی برای مراجعه به پزشک در مورد درد خفیف کمر یا گردن وجود ندارد. اگر درد به مدت یک هفته یا بیشتر ادامه یابد - و به ویژه اگر عملکرد روزانه شما را مختل کند ، زمان آن است که بررسی شود.

بعضی اوقات دردی که فکر می‌کنید ممکن است ناشی از یک فشار ساده باشد ، در واقع می‌تواند به چیزی جدی تر مانند عفونت یا تومور اشاره داشته باشد. یک پزشک متخصص مهارت های تشخیصی را برای تعیین اینکه درد شما نشان دهنده یک مشکل جدی است که به طور مستقیم با درد در ارتباط نیست ، دارد.

درمان درد شانه


فیزیوتراپی اغلب برای درد شانه که از پارگی روتاتور کاف ، شانه یخ زده یا آرتریت ناشی شود، توصیه می‌شود. برنامه ای برای کشش و ساخت عضلات به منظور بهبود تحرک مفصل در بهبودی کمک می‌کند. یک فیزیوتراپی به شما تمرینات و کشش های مناسب برای تقویت عضلات شانه را می‌آموزد. ادامه تمرینات خود در خانه پس از پایان فیزیوتراپی به جلوگیری از بروز مشکلات بعدی کمک می‌کند.

اگر شانه شما با فیزیوتراپی بهبود پیدا نکند ، بسته به مشکل ممکن است پزشک شما یک دوره تزریق کورتیزون یا احتمالاً عمل جراحی را پیشنهاد کند. اما جراحی باید به عنوان آخرین راه حل در نظر گرفته شود. البته ، صدمات خاص شانه مانند جا به جایی های مکرر شانه ، روتاتور کاف کاملاً پاره شده و برخی از شکستگی ها فقط با جراحی قابل اصلاح است. و آرتریت بسیار دردناک و حرکت محدود ممکن است نیاز به جراحی تعویض شانه داشته باشند.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است