درمان درد قوس (گودی) زیاد کف پا ناشی از مشکلات استخوانی یا عصبی

قوس کف پا عارضه‌ای است که با عناوین مختلفی نظیر گودی کف پا، برون چرخی کف پا، برجسته شدن روی پا یا افزایش قوس طولی پا خوانده می‌شود. قوس کف پا نوعی ناهنجاری است که موجب گودی زیاد کف پا می‌شود. در چنین شرایطی فضای زیاد پا ایجاد شده و انگشتان پا و مچ پا به سمت داخل متمایل می‌شوند. لازم به ذکر است که پای گود نوعی عارضه‌ی جدی است که در صورت عدم پیگیری و درمان ممکن است منجر به عوارض خطیری شود. گاهی یک پا و گاهی هر دو پا به چنین وضعیتی دچار می‌شوند. شدت قوس کف پا در بین افراد متفاوت است. قوس کف پا ممکن است منعطف و یا سخت و غیرمنعطف باشد. در حالت منعطف ممکن است ارتفاع قوس کمتر شده و در حالت سخت و غیرمنعطف هیچ تغییری در ظاهر گودی کف پا ایجاد نمی‌شود. در ابتدا اغلب شیب یا کجی پاشنه پا منعطف است ولی با گذشت زمان و سفت شدن بافت‌ها و مفاصل شیب پاشنه پا سخت و غیرمنعطف می‌شود. به همین دلیل تشخیص به موقع و درمان زود هنگام قوس زیاد پا نقش مهمی در اثربخشی فرآیند درمان قوس زیاد کف پا دارد.

قوس کف پا از استخوان‌های متاتارس و تارس تشکیل شده است که این استخوان‌ها توسط رباط‌ها و تاندون‌های محافظ در جای دقیق خود قرار دارند. استخوان‌های متاتارس و تارس کل طول کف پا را دربرگرفته و موجب شکل گیری ظاهر پا می‌شوند. قوس زیاد کف پا به گودی غیرطبیعی و بیش از حد کف پا اتلاق می‌شود. این ناهنجاری اساسا متضاد عارضه صافی کف پا است. گودی کف پا به‌ نسبت صافی کف پا کمتر رایج بوده و معمولا به دلایل مختلف رخ می‌دهد. قوس زیاد کف پا مانند صافی کف پا می‌تواند باعث ایجاد مشکلات زیادی برای فرد شود از این رو تشخیص و درمان آن اهمیت زیادی دارد. متخصصین ما در کیلینیک درد ماهان پس از بررسی علت ایجاد گودی زیاد کف پا در بیمار بهترین روش‌های درمان را برای درمان کف پای گود ارائه خواهند داد.

به منظور کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با شماره‌های 02188866619 - 02188866629 - 092188866632 تماس حاصل فرمایید.

انواع قوس زیاد کف پا


پزشکان ناهنجاری گودی کف پا را به 2 نوع مادرزادی و ایدیوپاتیک تقسیم می‌کنند. طبق یکی از تحقیقات به عمل آمده، بیش از 80 درصد از بیماران مبتلا به عارضه قوس بیش از حد کف پا از نوع ایدیوپاتیک آن رنج می‌برند و 20 درصد مابقی نوع عصبی عضلانی است. دو نوع اصلی قوس بیش از حد کف پا شامل:

قوس ایدیوپاتیک

در قوس ایدیوپاتیک گودی زیر پا خفیف بوده و معمولا ریشه غیرعصبی دارد. تشخیص این نوع ناهنجاری مستلزم معاینه کامل بالینی است.

قوس مادرزادی

گاهی بیماری‌های مادرزادی منجر به ناهنجاری قوس بیش از حد کف پا می‌شود. بیماری‌هایی نظیر نوروپاتی حسگر حرکتی موروثی و فلج اطفال می‌توانند تعادل عضلات اندام تحتانی را بر هم زده و موجب گودی زیاد پا و بسیاری از علائم دیگر شوند.

علل


وضعیت عصبی یا استخوانی ممکن است یکی از شایع‌ترین علل گودی زیاد کف پا باشند. عارضه پای گود به دلیل علل شکل‌گیری آن دردناک‌تر از کف پای صاف است. درد ناشی از گودی زیاد پا ناشی از استرس و فشار وارده به قسمت‌های دیگر پا می‌باشد. از آن جایی که در چنین شرایطی قسمت‌های معمول کف پا با زمین در ارتباط نیستند درنتیجه قسمت‌های دیگر پا نظیر انگشتان پا و مچ پا متحمل فشار بیشتری شده و آسیب می‌بینند.

علائم قوس زیاد


علائم و نشانه‌های گودی زیاد کف پا در بین افراد متفاوت است. شایع‌ترین علائم قوس بیش از حد کف پا عبارتند از:

 •  مشکل پیدا کردن کفش مناسب
 •  کوتاه شدن طول پا
 •  درد پا هنگام راه رفتن، دویدن و ایستادن (برخی از افراد ممکن است چنین علائمی نداشتند.) در صورت مشاهده هر یک از علائم فوق بهتر است جهت معاینه پاهای خود به پزشک مراجعه نمایید.

تشخیص


تشخیص ناهنجاری قوس زیاد کف پا معمولا با معاینه فیزیکی بیمار آغاز می‌شود. پزشک پاهای بیمار را در وضعیت ایستاده مورد بررسی قرار می‌دهد تا از وجود گودی در کف پا اطمینان یابد. وجود فضا در زیر کف پا هنگام ایستادن نشانه بارز قوس زیاد کف پا است. مرحله بعد تشخیص نوع سخت یا منعطف قوس پا است. بعد از معاینه فیزیکی ممکن است جهت تشخیص علت ناهنجاری گودی زیاد پا به آزمایشات بیشتری نیاز باشد. آزمایش‌هایی که در چنین شرایطی انجام می‌شوند شامل:

 •  اشعه ایکس از پاها
 •  اشعه ایکس از کمر و ستون فقرات
 • ام‌ آر‌ آی ستون فقرات
 •  الکترومیوگرافی
 •  بررسی هدایت عصبی

 درمان قوس زیاد کف پا


روش‌های زیادی برای کاهش علائم و تسکین درد ناشی از گودی زیاد کف پا وجود دارد که تعدادی از آنها عبارتند از:

گرما درمانی

خیساندن پاها در وان آب گرم تاثیر چشمگیری در سلامت تاندون‌ها، رباط‌ها، عضلات و پوست پاها دارد.

کفش‌های راحت و طبی

یکی از رایج‌ترین روش تسکین علائم مرتبط با قوس پاها پوشیدن کفش‌های راحت حاوی کفی‌های طبی است. کفی‌های طبی کمک شایانی به افزایش سطح تماس ناحیه کف پا می‌کند. درمان گودی کف پا با کفی طبی موجب می‌شود هنگام راه رفتن، دویدن و یا انجام سایر فعالیت‌ها فشار یکسانی در نواحی مختلف پاها توزیع شود. از دیگر مزایای کفی‌های طبی می‌توان به کاهش فشار نواحی پاشنه و توپی پاها اشاره کرد.

بریس‌های درمانی

پوشیدن بریس‌های درمانی و طبی یکی از روش‌های معالجه کف پای گود است. بریس‌های درمانی به دور پاها پیچیده شده، پاشنه پا را پوشانده و تا مچ پا کشیده می‌شوند. پوشیدن بریس‌ها علاوه‌ بر حمایت از قوس پاها موجب تسکین درد ناشی از این ناهنجاری می‌شوند. مزایای پوشیدن بریس‌های طبی شامل تسکین درد ناشی از پلانتار فاسیتیس (التهاب نوار فاسیتیس پلانتار در کف پا)، ادم یا تورم، شکستگی ناشی از فشار، درد نواحی پاشنه پا، تاندون و انگشتان پاها می‌باشد. طراحی خاص این بریس‌ها به بهبود جریان خون و کاهش خستگی پاها بعد از ورزش کمک می‌کند.

ماساژ

افراد مبتلا به گودی زیاد کف پاها بهتر است قبل از حاد شدن عارضه با ماساژ دادن پا و انگشتان پاها همچنین انجام حرکات کششی مخصوص ساق پا و نواحی متاتارسال درد و حساسیت به لمس در پاهای خود را تسکین و کاهش دهند. این کار موجب شل شدن عضلات شده و از سفت شدن بیشتر عضلات پاها پیشگیری می‌کند.

ورزش

خوشبختانه ورزش کمک شایانی به کنترل ناهنجاری‌های قوس پا و تسکین درد ناشی از آن می‌کند. انجام حرکات اصلاحی گودی کف پا موجب تقویت و انعطاف عضلات کوچک تثبیت کننده و رابط می‌شود. این کار باعث می‌شود عضلات کمتر آسیب دیده و مشکل کمتری ایجاد شود. در این مقاله به معرفی برخی از حرکات ورزشی می پردازیم که در خانه می‌توان انجام داد:

 •  حرکت کششی با حوله: روی زمین نشسته و پاها را مقابل خود دراز کنید. یک حوله را به دور پای خود (توپی پا) بپیچید. پا را به سمت خود خم کرده سپس با کشیدن آرام حوله در انگشتان پاها کشش ایجاد کنید.
 •  حرکت کششی با دیوار در حالت زانو خمیده: کنار دیوار بایستید، اندازه یک پا از دیوار فاصله بگیرید و کف دستان خود را مقابل دیوار قرار دهید. پاشنه پاها را روی زمین بگذارید، هر دو زانو را خم کرده و بدن را خیلی آرام به سمت جلو متمایل کنید. برای حفظ تعادل از دیوار کمک بگیرید.
 •  فشردن انگشتان پا: انگشتان دست را بین هر یک از انگشتان پا قرار داده و تا جایی که می‌توانید به مدت 10 ثانیه انگشتان پا را فشار داده، سپس به حالت اول بازگشته و استراحت نمایید.
 •  غلتاندن انگشتان: پاها را صاف روی زمین قرار داده و انگشتان پا را بالا ببرید. سپس خیلی آرام پایین آورده و حالت دورانی بچرخانید.
 •  برداشتن توپ گلف: سعی کنید با استفاده از انگشتان پاها توپ کوچک گلف را از روی زمین برداشته و داخل سبد بیندازید. اگر انجام این کار در ابتدا سخت بود می‌توانید به جای توپ گلف از پارچه و یا تیله استفاده کنید.

جراحی

در برخی مواقع هنگامی که قوس کف پا خیلی زیاد باشد و موجب اختلال در انجام فعالیت‌های زندگی روزانه بیمار شود جهت کم کردن گودی زیاد پا ممکن است به جراحی نیاز باشد. اگر عارضه قوس زیاد ناشی از مشکلات عصبی باشد پزشک در وهله اول اقدام به درمان مشکلات عصبی خواهد کرد.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است