درمان کمر درد با ماساژ درمانی چه مزایایی دارد؟

بروز کمردرد در بزرگسالان بسیار شایع می‌باشد. این عارضه در اثر عواملی مانند بلند کردن اشیاء سنگین، عدم تحرک و ایجاد فرسودگی در ستون فقرات ایجاد می‌شود. برخی از روش‌های درمان کمردرد شامل استراحت، مصرف دارو، استفاده از حرارت یا یخ می‌باشند. ماساژ می‌تواند برای رفع موقتی علائم کمردرد سودمند باشد.

کمردرد در بزرگسالان

درمان کمردرد با ماساژدرمانی می‌تواند توسط دوستان، افراد خانواده و یا متخصص ماساژ انجام شود. ماساژ می‌تواند سبب تسکین درد شده و به شخص در جهت ادامه فعالیت‌های روزانه کمک کند. جهت درمان کمردرد مزمن یا شدید که سبب بروز اختلال در فعالیت‌های روزمره می‌شود بایستی با پزشک مشورت شود.

دلایل بروز کمردرد


کمردرد اثرات قابل توجهی روی کیفیت زندگی فرد می‌گذارد. در واقع، شدت کمردرد ممکن است به گونه‌ای شدید باشد که به افسردگی شدید در فرد منجر شود. در مواردی که داروهای تجویز شده توسط پزشک نتوانند در کاهش کمردرد تأثیرگذار باشند، ماساژ می‌تواند به عنوان یک روش برای تسکین کمردرد استفاده شود.

علت‌های بروز کمردرد عبارتند از:

 • افتادن از ارتفاع
 • بلند کردن اشیاء سنگین
 • کشیدگی عضلانی یا پیچ‌خوردگی رباط‌ها
 • وضعیت نامناسب بدنی
 • عدم فعالیت جسمانی
 • کم‌تحرکی
 • عدم ورزش
 • نشستن برای مدت طولانی
 • خم شدن کمر در فعالیت‌های طولانی‌مدت

با توجه به این عوامل، ماساژ می‌تواند به عنوان یک روش مؤثر در رفع کمردرد مورد استفاده قرار گیرد.

برخی از عوامل فوق می‌توانند سبب بروز عارضه‌هایی شوند که در ایجاد کمردرد موثر هستند. برخی از عارضه‌ها نیز به طور مستقیم سبب بروز کمردرد می‌شوند. این عارضه‌ها عبارتند از:

 • فتق دیسک و یا تخریب دیسک بین مهره‌ای در ستون فقرات
 • آرتروز
 • اختلالات اسکلتی
 • پوکی استخوان

درمان کمردرد با ماساژدرمانی


درمان کمردرد با ماساژدرمانی

کمردرد به دو حالت شدید (حاد) و مزمن ایجاد می‌شود. هر یک از انواع کمردرد با در نظر گرفتن مدت زمان بروز درد تعیین می‌شوند.

کمردرد شدید در طول مدت زمان سه ماه رفع خواهد شد و در 90 درصد از افرادی که دارای کمردرد شدید هستند، این نوع درد تنها برای مدت یک یا دو هفته ادامه دارد. کمردرد مزمن یکی دیگر از انواع درد ایجاد شده در قسمت کمر محسوب می‌شود. در این حالت درد کمر برای مدت بیش از سه ماه ادامه دارد.

ماساژ برای رفع هر دو نوع کمردرد بسیار سودمند می‌باشد، ولی امکان دارد این روش برای رفع کمردرد شدید تاثیر بیشتری داشته باشد.

بر طبق توصیه‌های ارائه شده از جانب پزشکان، درمان کمردرد با ماساژدرمانی تنها در موارد کمردرد شدید مورد استفاده قرار می‌گیرد. ولی پزشکان این روش را برای رفع کمردرد مزمن توصیه نمی‌کنند. البته امکان دارد از ماساژ جهت تسکین موقت کمردرد مزمن نیز استفاده شود.

بر طبق تحقیقات انجام شده در ارتباط با رفع کمردرد با ماساژ، این روش درمانی برای افرادی که دچار کمردرد مزمن هستند در طول مدت شش ماه سودمند می‌باشد.

مزایای کوتاه‌مدت ماساژدرمانی برای رفع کمردرد مزمن شامل کاهش زمان استراحت، بهبود توانایی انجام فعالیت‌های روزانه و استفاده کمتر از داروها جهت تسکین کمردرد می‌باشد.

تحقیقات نشان می‌دهند که ماساژ نسبت به اقدامات درمانی در منزل (مانند استراحت یا استفاده از پدهای حرارتی یا سرمایی) و همچنین طب سوزنی جهت رفع کمردرد دارای تاثیر بیشتری می‌باشد. البته به علت حجم محدود این تحقیقات، تعیین نوع ماساژ برای رفع کمردرد و یا تعیین مدت زمان درمان دشوار می‌باشد.

ماساژدرمانی همچنین گزینه بسیار مناسبی جهت تسکین گردن‌درد، درد زانو یا لگن، سردرد و یا دیگر دردهای مرتبط با عضلات، مفاصل یا بافت‌های پیوندی محسوب می‌شود.

مزایای ماساژدرمانی


مزایای ماساژدرمانی

بر طبق تحقیقات انجام شده، مزایای ماساژدرمانی شامل موارد زیر می‌باشد:

 • بهبود جریان خون: که سبب رفع خستگی عضلانی ناشی از فعالیت جسمانی می‌شود.
 • آرام‌سازی عضلانی و بهبود دامنه حرکتی: آرام‌سازی عضلانی همچنین به رفع بی‌خوابی نیز کمک می‌کند.
 • افزایش سطح اندورفین: افزایش میزان اندورفین در واقع یکی از مهم‌ترین مزایای ماساژدرمانی محسوب می‌شود. اندورفین‌ها مواد شیمیایی هستند که در بدن تولید شده و در تسکین درد مزمن بسیار موثر هستند.

روش‌های مختلف مورد استفاده در ماساژ


درمان کمردرد با ماساژدرمانی با استفاده از تکنیک‌ها و روش‌های مختلفی انجام می‌شود. برخی از روش‌های ماساژ را می‌توان در منزل مورد استفاده قرار داد و برخی دیگر از این روش‌ها بایستی توسط شخص ماهر و باتجربه در این زمینه استفاده شوند. برخی از انواع روش‌های مورد استفاده در ماساژ شامل موارد زیر می‌باشند:

ماساژ سوئدی

ماساژ سوئدی

ماساژ سوئدی جهت آرام‌سازی عضلات بدن بسیار مفید می‌باشد. این روش ماساژ همچنین سبب رفع انقباض عضلانی می‌شود. (انقباض عضلانی در بروز کمردرد موثر می‌باشد). امکان دارد متخصص ماساژ در زمان استفاده از ماساژ سوئدی، روش‌های مختلفی را به کار بگیرد. این روش‌ها شامل استفاده از حرکات سرتاسری از قسمت بالا تا پایین عضلات، حرکات چرخشی و مالشی، ضربات ملایم و یا وارد آوردن فشار عمیق در ناحیه مورد نظر می‌باشند.

ماساژ بافت عمیق

در روش ماساژ بافت عمیق، بسیاری از تکنیک‌های استفاده شده در ماساژ سوئدی به کار گرفته می‌شوند. اما در این روش، فشار بیشتر و عمیق‌تری به هر عضله اعمال می‌شود و به این ترتیب، متخصص ماساژ به راحتی می‌تواند به لایه‌های عمقی‌تر عضلات و بافت‌ها دسترسی پیدا کند. ماساژ بافت عمیق به بهبود بافت اسکار و آرام‌سازی عضلات کمک می‌کند.

اگرچه ماساژ بافت عمیق ممکن است به اندازه ماساژ سوئدی حس آرامش و آرامش را ایجاد نکند، اما با این حال، این نوع ماساژ نباید منجر به بروز درد شود. در صورتی که درد رخ دهد، ممکن است نشان‌دهنده وارد شدن فشار بیش از حد باشد و در این موارد، باید به متخصص ماساژ اطلاع داده شود.

ماساژ تریگر پوینت (نقاط ماشه‌ای)

ماساژ تریگر پوینت

در ماساژ نقاط ماشه‌ای مانند ماساژ بافت عمیق فشار بیشتری بر عضلات وارد می‌شود؛ ولی هدف استفاده از این نوع ماساژ تا حدی با ماساژ بافت عمیق متفاوت می‌باشد. هدف از به کارگیری ماساژ نقاط ماشه‌ای، تعیین و شناسایی گره‌های انقباضی در عضلات و آزادسازی این گره‌ها با استفاده از فشار تدریجی برای مدت زمان طولانی‌تر می‌باشد. نقاط ماشه‌ای باعث بروز درد در محل گره‌های انقباضی عضلات و همچنین سبب ایجاد درد ارجاعی می‌شوند (دردی که در قسمتی دورتر از محل بروز آسیب حس می‌شود).

برای مثال ماساژ نقاط ماشه‌ای در قسمت کمر نه تنها در تسکین کمردرد موثر است بلکه به تسکین علائم عارضه‌هایی مانند سیاتیک نیز کمک می‌کند.

ماساژ ورزشی

ماساژ ورزشی

در ارتباط با رفع کمردرد با ماساژ ورزشی بایستی گفته شود در مواقعی که کمردرد در اثر انجام فعالیت‌های ورزشی یا دیگر انواع حرکات مداوم ایجاد شده باشد، می‌توان از روش ماساژ ورزشی استفاده کرد.  امکان دارد از ماساژ ورزشی تنها در قسمت آسیب‌دیده و یا برای کل بدن استفاده شود. ماساژ ورزشی به غیر از تسکین کمردرد و یا دیگر نقاط دردناک به بهود انعطاف‌پذیری و عملکرد بدن نیز کمک می‌کند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه شود؟


امکان دارد استفاده از ماساژ در منزل تاثیر چندانی در رفع کمردرد نداشته باشد. در چنین مواقعی شخص می‌تواند جهت رفع مشکلات موجود در ستون فقرات که سبب بروز کمردرد شده‌اند، به متخصص فیزیوتراپی یا متخصص درمان دستی مراجعه کند. در صورت وجود کمردرد بسیار شدید یا طولانی‌مدت نیز بایستی به پزشک مراجعه شود.

پزشک می‌تواند در تعیین عارضه مورد نظر و درمان کمردردی که در فعالیت‌های روزانه اختلال ایجاد کرده است به شخص کمک کند. امکان دارد جهت رفع کمردرد شدید از انواع مختلف روش‌های درمانی استفاده شود. برخی از این روش‌های درمانی شامل موارد زیر می‌باشند:

 • استراحت
 • فیزیوتراپی
 • مصرف داروهایی مانند داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) و یا داروهای شل‌کننده عضلانی
 • استفاده از پدهای حرارتی یا سرمایی
 • تغییر در نحوه انجام فعالیت‌های روزانه مانند اجتناب از نشستن برای مدت طولانی
 • استفاده از حرکات کششی در قسمت کمر
 • استفاده از کمربند طبی

درمان کمردرد با ماساژدرمانی به همراه حرکات کششی


علاوه بر اینکه ماساژ درمانی می‌تواند به صورت موقت در خانه برای درمان کمردرد استفاده شود، برای تشخیص دقیق علت بروز کمردرد و تسکین آن، توصیه می‌شود به متخصص ماساژ مراجعه کنید. متخصص ماساژ ممکن است با استفاده از روش‌های مختلف ماساژ درمانی، حرکات کششی را به شما توصیه کند تا در فرآیند درمان کمک شایانی به شما کند. این حرکات کششی شامل موارد زیر می‌شوند:

 • کشش عضلات کمر: برای انجام این حرکت، دراز کشیده روی پشت در زمین قرار بگیرید و پاهای خود را با زاویه 90 درجه روی یک صندلی قرار دهید. در این حالت، زاویه بین بدن و ران‌ها و همچنین زاویه بین ران‌ها و ساق پا باید 90 درجه باشد. قسمت پایین کمر باید به زمین فشار داده شود. این وضعیت بدنی را تا زمان مورد نظرتان حفظ کنید. این حرکت باعث آزاد شدن فشار در قسمت پایین کمر می‌شود.
 • کشش عضلات باسن: این حرکت به تسکین کمردرد کمک می‌کند. برای انجام این حرکت، دراز کشیده روی پشت در زمین قرار بگیرید و زانوها را خم کنید و کف پاها را روی زمین قرار دهید. یکی از پاهای خود را بر روی پای دیگری قرار داده و مچ یک پا را در قسمت بالای زانوی پای دیگر قرار دهید. در این حالت، پشت ران پای خود را گرفته و به آرامی پا را به سمت بدن خود نزدیک کنید.
 • چرخش ملایم: در این حرکت، دراز کشیده روی پشت در زمین قرار بگیرید و هر دو زانوی خود را به سمت قفسه سینه نزدیک کنید. همزمان با نفس کشیدن، زانوها را به یک طرف از بدن خود پایین بیاورید. این حرکت را برای طرف دیگر نیز تکرار کنید

مقالات مرتبط

keyboard_arrow_up
Call Now Buttonمشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ