رفع خشکی و گرفتگی شدید (اسپاسم) عضلانی و مفصلی کمر با ماساژ درمانی

وقتی عضلات به صورت سفت و فشرده تنیده می‌شوند، اسپاسم کمر می‌تواند باعث درد ناگهانی شود که ممکن است زندگی شما را متوقف کند. اسپاسم‌ها می‌توانند به سادگی ناشی از استفاده بیش از حد عضلات یا مشکلات جدی‌تری باشند. برای مدیریت و کاهش اسپاسم‌های کمر به صورت بی‌خطر، روش‌های مختلفی وجود دارد که اغلب شامل استفاده از داروهای درد و التهاب، استراحت، کاربرد یخ یا گرما، ماساژ و ورزش می‌شود. با این حال، در برخی موارد، اسپاسم‌های کمر ممکن است نشانگر آسیب‌های نخاعی و سایر بیماری‌های جدی باشند که نیازمند مراقبت پزشکی هستند. در این صورت، مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان مناسب ضروری است.

خشکی کمر می‌تواند برنامه روزانه شما را دچار اختلال کند، که انجام ورزش، انجام کارهای خانه یا حتی از تخت خواب بلند شدن را دشوار می‌کند. انواع مختلفی از کشش را به صورت روزانه در برنامه خود قرار دهید تا این خشکی را از بین ببرید و به حالت تناسب اندام و روال روزانه خود برگردید.

همچنین درمان‌های غیرجراحی دیگری نیز وجود دارند که انجام آن‌ها زیر نظر پزشک متخصص می‌تواند به بهبود هر چه زودتر گرفتگی و خشکی کمر کمک کند.

دکتر غفرانی متخصص درد و آنستزیولوژی در کلینیک درد ماهان، آماده ارائه بهترین روش‌های غیرجراحی و مطمئن برای رهایی شما از خشکی و اسپاسم کمر می‌باشد. می‌توانید برای رزرو وقت ملاقات با شماره تلفن 02188866619 – 02188866629 – 092188866632 تماس حاصل فرمایید.

دلایل خشکی و گرفتگی عضله یا مفصل کمر


اکنون وقتی در حالت نشسته یا زمانی که از تخت خواب بلند می‌شوید و غیره، به نشانه‌های فردی خشکی کمر توجه می‌کنید ؛ می‌توانید لیستی از دلایلی داشته باشید که عامل خشکی کمر هستند:

یک دوره طولانی نشستن در محل کار، رانندگی یا سواری، نشستن در مقابل کامپیوتر یا انجام هر کاری در موقعیت نشسته، عضلات، رباط‌ها و مفاصل ستون فقرات را دچار خشکی می‌کند و بنابراین علائم خشکی کمر در فرد احساس می‌شوند . به غیر از این، مشکلات مختلف دیگری در کمر ایجاد می‌شود به این دلیل که با یک فاز نشسته طولانی، سیستم عصبی که عضلات را تحریک می‌کند، تنبل یا متوقف می‌شود.

یک توصیف ساده و آسان‌تر برای خشکی کمر می‌تواند به این شکل بیان شود؛ تنبلی شما باعث خشکی بدن شما می‌شود. برای این که موضوع شفاف شود باید بدانید که اگر ستون فقرات‌تان را در تمام طول روز در فعالیت‌های فیزیکی درگیر نکنید تا دیسک کمر را در حالت فعال و متورم قرار دهید، احتمال بیشتری وجود دارد که پس از بلند شدن از تخت خواب یا پس از ایستادن از یک موقعیت نشسته برای مدت طولانی، به علائم خشکی کمر دچار شوید.

اسپوندیلیت آنکیلوزان یکی دیگر از مشکلات ستون فقرات است که همچنین می‌تواند به خشکی کمر منجر شود. این بیماری یک نوع آرتروز در ستون فقرات است که باعث ایجاد انکیلوز مفاصل مهره‌ای و خاصره‌ای خاجی می‌شود و بیشتر در مردان بالغ دیده می‌شود (گرچه زنان نیز از این نوع آرتروز ستون فقرات رنج می‌برند). به غیر از این، هر نوع کشش جزئی در ستون فقرات نیز می‌تواند باعث ایجاد خشکی شود.

یکی دیگر از دلایل خشکی کمر، به خصوص در صبح و هنگام بلند شدن از تخت خواب، ممکن است سایش و تحلیل مفاصل کمر شما باشد. وقتی مفاصل کمر بیش از حد مورد استفاده قرار گیرند یا در اثر پیری، سایش در آن‌ها رخ می‌دهد. واقعیتی که در اینجا وجود دارد این است که با افزایش سن یا استفاده بیش از حد، سطح مفاصل کمر فرسوده می‌شود و دیگر صاف نخواهند بود. این مفاصل روی یکدیگر مالش می‌یابند و در نتیجه به درستی حرکت نمی‌کنند. این امر به نوبه خود منجر به نشانه‌های خشکی می‌شود. یک دوره اضافی استراحت، مانند خوابیدن برای مدت طولانی و یا نشستن ممکن است خشکی را بدتر کند. فقط تصور کنید، 8 ساعت خواب شما باعث می‌شود که صبح روز بعد دچار خشکی کمر شوید و چند ساعت دیگر طول می‌کشد تا بعد از انجام حرکات مختلف، خشکی برطرف شود.

یک دلیل دیگر وجود دارد که به خشکی کمر منجر می‌شود و آن التهاب یا تورم در اطراف مفاصل و یا دیسک‌های نخاعی است. هر گونه التهاب یا تورم در اطراف مفاصل ستون فقرات که به دلیل مشکل دیسک یا هر گونه آسیب به ستون فقرات در کمر وجود داشته باشد، می‌تواند به درد و خشکی منجر شود. علاوه بر این این التهاب در طول شب بیشتر می‌شود و در نتیجه خشکی کمر همراه با تورم و درد بیش از حد ایجاد می گردد. باید در نظر داشته باشید که اگرچه حرکات و فعالیت‌ها ممکن است سبب کاهش خشکی و درد شوند، می‌توانند باعث تورم بیشتر در کمر نیز گردند. بنابراین، داشتن دانش مناسب در مورد کشش‌ها و تمرین‌ها برای شرایط شما قطعا مورد نیاز است.

علائم گرفتگی و اسپاسم کمر

 


گرفتگی  خشکی کمر به هر علتی که بروز کند ممکن است با نشانه‌های زیر همراه باشد:

  • درد ناگهانی و شدید در کمر، چه در حرکت و یا در استراحت
  • گرفتگی و بی حرکتی در ستون فقرات
  • دردی که با حرکت شدت می گیرد و ممکن است با دراز کشیدن کاهش یابد.

اسپاسم‌های عضلانی می‌توانند علل زمینه‌ای داشته باشند که نیاز به ارزیابی و پیگیری توسط پزشک شما دارد. اگر درد شما ثابت باشد یا بدتر شود، به پزشک مراجعه کنید. اگر دچار ضعف در بازوها یا پاها، از دست رفتن کنترل روده یا مثانه، بی حسی، سوزن سوزن شدن یا درد انتشاری هستید، فورا به پزشک مراجعه کنید. این‌ها می‌توانند نشانه‌هایی از آسیب جدی تر مانند دیسک کمر یا آسیب به نخاع باشند.

تشخیص


تشخیص بر اساس تاریخچه پزشکی، و معاینه ناحیه پاراورتبرال (اسپاسم عضلات پاراورتبرال، یافتن الیاف جدا شده اسپاستیک درون جرم ستون فقرات راست کننده عضلات یا گره‌های میوفیبری دردناک) و همچنین بر اساس یک بررسی عصبی انجام می‌شود.

یافته‌های رادیوگرافی ممکن است ناحیه لومبوساکرال را به عنوان انحنای اصلاح شده گردنی یا کمری، انحنای ارترودز کوچکتر یا بزرگتر، فضای بین مهره‌ای تنگ‌تر، گاها برآمدگی‌های استخوانی و تغییرات ساختاری فضای بین مهره‌ای و فضاهای بین مهره‌ای تنگ نشان دهد.

این که آیا روش‌های دیگری برای تشخیص عارضه به کار برده می‌شود یا خیر، به انتخاب و صلاح دید پزشک معالج است.

راه‌های درمان اسپاسم و خشکی کمر


شاید به نظر برسد بهتری درمان برای خشکی کمر و عضلات آن، انجام حرکات ورزشی مناسب باسد (که در ادامه بررسی خواهد شد) اما روش‌های دیگری نیز در تسکین درد و رفع اسپاسم کمر می‌تواند مؤثر باشد.

روش‌های مختلف درمانی این عارضه عبارت اند از:

گام‌های اول

بلافاصله پس از شروع اسپاسم، مهم است که به کمر خود استراحت دهید و موقعیتی را برای آرام شدن پیدا کنید. دراز کشیدن روی یک سطح سفت با بالش‌هایی زیر زانوها اغلب می‌تواند درد را بهبود بخشد. یخ به کاهش درد کمک می‌کند و به طور معمول به مدت 15 تا 20 دقیقه روی کمر شما قرار می‌گیرد. اگر یخ کمکی نمی‌کند، گرمای مرطوب می‌تواند امتحان شود. گرما گردش خون را افزایش می‌دهد و عضله را گرم می‌کند تا به آن آرامش بخشد. یک مانع مانند حوله باید بین پوست و یخ یا حرارت قرار بگیرد تا از آسیب رساندن به پوست شما جلوگیری شود.

داروها

با توجه به شدت درد ناشی از اسپاسم کمر، در برخی موارد استفاده از داروهای بدون نسخه ممکن است ضروری باشد. دو داروی ایبوپروفن و استامینوفن می‌توانند به ترتیب باعث کاهش التهاب و درد گردند. قبل از استفاده از داروهای بدون نسخه برای اسپاسم کمر، حتماً با پزشک خود مشورت کنید. در صورتی که اسپاسم کمر شدید باشد یا تنها با داروهای مسکن بهبود نیابد، پزشک ممکن است یک آرامبخش عضلانی را تجویز کند. برخی از آرامبخش‌های عضلانی رایج شامل کاریزوپرادول (مانند سوما یا وانادوم) و سیکلوبنزاپرین (مانند فلکسریل یا فکسمید) هستند. همچنین، در برخی موارد ممکن است آمپول‌های ضد گرفتگی عضلات نیز تجویز شوند. با این حال، همواره توصیه می‌شود در مورد استفاده از هرگونه دارو و تداخلات ممکن، نظر پزشک خود را جویا شوید.

ماساژ و ورزش

هنگامی که درد و التهاب شما تحت کنترل قرار گرفت، ماهیچه‌های شما کمتر احساس قفل شدگی می‌کنند و شما می‌توانید تمرین‌های ملایم را شروع کنید. ترکیبی از ماساژ درمانی و ورزش باعث کاهش درد و بهبود تحرک در یک گروه بزرگسالان مبتلا به کمردرد شده است. ماساژ درمانی باعث افزایش گردش خون، آرام شدن ماهیچه‌های گرفته و کاهش تورم می‌شود. ورزش می‌تواند با افزایش جریان خون به عضلات اثرات مشابهی داشته باشد و مواد شیمیایی که باعث التهاب می‌شوند را از بین ببرد.

اگر با مشکلاتی خشکی کمر رو به رو هستید و در واقع می‌خواهید از شر آن خلاص شوید، به دنبال برخی از کشش‌های ضروری باشید که در تمرین روزانه خود به شیوه‌ای مناسب اضافه کنید. چند نمونه از حرکات ورزشی مناسب در این باره عبارتند  از:

این ورزش یکی از ساده ترین تمرینات برای کشیدن عضلات کمر و رفع خشکی است. پاهای خود را صاف و نزدیک به یکدیگر نگه دارید. اکنون در حالی که زانوهایتان صاف هستند، به آرامی کمر خود را خم کنید و سعی کنید انگشتان دست خود را به انگشتان پا برسانید. این کار ممکن است برای بسیاری از آن‌ها در اولین تلاش خود ممکن نباشد، اما با تمرین منظم، در چند روز تا چند هفته، شما قادر خواهید بود انگشتان دست خود را به انگشتان پا برسانید، که نشان می دهد کمر شما در حال منعطف شدن است.

این ورزش یکی از ساده ترین تمرینات برای کشیدن عضلات کمر و رفع خشکی است. پاهای خود را صاف و نزدیک به یکدیگر نگه دارید. اکنون در حالی که زانوهایتان صاف هستند، به آرامی کمر خود را خم کنید و سعی کنید انگشتان دست خود را به انگشتان پا برسانید. این کار ممکن است برای بسیاری از آن‌ها در اولین تلاش خود ممکن نباشد، اما با تمرین منظم، در چند روز تا چند هفته، شما قادر خواهید بود انگشتان دست خود را به انگشتان پا برسانید، که نشان می دهد کمر شما در حال منعطف شدن است.

روی زمین بنشینید و هر دو پا را بکشید و کنار هم صاف نگه دارید. در حال حاضر به آرامی به جلو خم شوید و سعی کنید انگشتان دست خود را به انگشتان پا و یا سر خود را به زانو برسانید، اما اطمینان حاصل کنید که زانوهای خود را خم نکنید. برای کسانی که به ورزش کردن عادت ندارند، این کار ممکن است دشوار باشد اما با تمرین در طی چند روز شما قادر خواهید بود انگشتان دست خود را به انگشتان پا در موقعیت نشسته برسانید، اما برای رساندن سر خود به زانو، به طور معمول چند هفته تمرین طول می‌کشد. این یک تمرین موثر برای رفع خشکی است.

برای انجام این تمرین، صاف بایستید و پاهای خود را از هم باز کنید. اکنون، سعی کنید انگشت پای راست را با انگشت دست چپ لمس کنید، در حالی که این کار را انجام دهید، دست راست خود را باید به سمت آسمان بالا ببرید، حالا با رساندن انگشتان دست راست خود به پای چپ بدون خم کردن زانو، حرکت را تغییر دهید. این تمرین کششی برای کمر و لگن شما مناسب است.

  • هشدار

این تمرین‌ها برای کشش و تقویت کمر می‌باشد. اگر کسی وضعیت پیش زمینه‌ای داشته باشد، توصیه می‌شود قبل از شروع این تمرین، فرد با پزشک اولیه مشورت کند.

درمان گرفتگی کمر با طب سنتی

در طب سنتی گاهاَ گفته می‌شود که بادکش و حجامت در درمان اسپاسم و خشکی کمر مؤثر است اما اکیداَ توصیه می‌شود ابتدا با پزشک متخصص مشورت کرده و در صورت تاَیید پزشک این درمان را انتخاب نمایید.

پیشگیری از اسپاسم کمر


هنگامی که اسپاسم کمر برطرف شد و شما مدت زمان کافی برای رفع التهاب را اختصاص دادید، بر روی آنچه می‌توانید انجام دهید تمرکز کنید تا از بروز دوباره جلوگیری نمایید.

  • شروع کشش

تمرینات کششی را به برنامه روزانه خود اضافه کنید. فیبرهای عضلانی و بنابراین شما از کشش ملایم سود می‌برند. شرکت در کلاس‌های پیلاتس یا یوگا را در نظر بگیرید؛ همیشه قبل از ورزش گرم کنید.

  • به تناسب اندام برسید

اگر در فعالیت بدنی منظم شرکت نمی‌کنید، اکنون زمان شروع است. ورزش، منافع بسیار زیادی دارد که نمی‌توان همه را ذکر کرد و بسیار مهم است که نباید نادیده گرفته شود. به باشگاه بروید. شروع به ورزش کنید. کلید هر برنامه تمرینی این است که به طور مداوم انجام شود.

  • تمرین تقویتی

تمرین قدرتی همواره بخش حیاتی از هر برنامه ورزشی است و نه تنها به ساخت عضلات کمک می‌کند، بلکه می‌تواند عدم تعادل عضلانی را کاهش دهد. برای اطمینان از ایجاد تعادل، باید به خاطر داشته باشید که عضلات به صورت مخالف با یکدیگر کار می‌کنند. بنابراین، در برنامه تمرینی خود، حتماً از ترکیب ورزش‌های تقویتی برای کمر و شکم استفاده کنید تا تمریناتی متعادل داشته باشید.

مقالات مرتبط

آتروز مچ دست چه علائمی دارد؟

آرتروز یک بیماری است که بافت‌های درون مفاصل را درگیر می‌کند. آرتروز می‌تواند ناشی از وجود یک التهاب حاد (کوتاه…

علت درد پاشنه پا چیست؟

التهاب یا فاشیای کف پا همان‌طور که از نامش پیداست، یک بیماری رایج در قسمت کف پا است و شایع‌ترین…
keyboard_arrow_up
Call Now Buttonمشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ