سوزن سوزن شدن کمر نشانه چیست و چگونه درمان میشود؟

بی‌حسی و گزگز کردن به عنوان علائمی از اختلالات عملکردی اعصاب شناخته می‌شوند و معمولاً به عنوان نشانه‌های ناهنجاری در ستون فقرات مورد ارزیابی قرار می‌گیرند. طناب نخاعی و اعصاب این منطقه به مغز و سایر اعضای بدن متصل هستند. در صورتی که طناب نخاعی یا اعصابی که از طریق آن به نقاط مختلف بدن ارتباط برقرار می‌کنند، آسیب ببینند، فرد ممکن است با بی‌حسی و گزگز کردن در ناحیه کمر مواجه شود. به طور کلی، اگر مشکل در طناب نخاعی ناحیه گردن وجود داشته باشد، فرد ممکن است با بی‌حسی و گزگز کردن دست مواجه شود. و اگر اختلال در ستون فقرات در ناحیه پایین کمر ایجاد شده باشد، بی‌حسی و گزگز کردن در اندام تحتانی احساس می‌شود.

 علائم گزگز کردن کمر چیست؟


گزگز کردن کمر معمولاً به عنوان احساس سوزن سوزن شدن نمایش داده می‌شود، مانند حرکت مورچه روی پوست. این اختلال می‌تواند به صورت موقت یا دائمی باشد، با توجه به علت و محل بروز آن. علاوه بر احساس سوزن سوزن، این علائم ممکن است نشان دهنده بیماری‌های جدی مانند سندروم دم اسب (یا سندرم رادیکلوپاتی) یا وجود تومور در نخاعی باشد.

علت گزگز قسمت فوقانی کمر 


 گزگز کمر معمولا به علت فشردگی عصب، آسیب دیدگی و یا التهاب آن به وجود می‌آید.

علت گزگز قسمت فوقانی کمر

 شبکه بازویی

 شبکه بازویی به یک مجموعه از اعصاب ستون فقرات گفته می‌‌شود که به ارسال پیام عصبی به شانه، بازو و دست می‌‌پردازند. در صورتی که این اعصاب دچار کشیدگی یا فشردگی شوند بیمار با احساس درد و سوزن سوزن شدن مواجه خواهد شد. در اکثر موارد درد در ناحیه بازو احساس می‌شود و طی مدت کوتاهی برطرف می‌گردد اما گاهی اوقات این مشکل در ناحیه گردن و شانه‌ها نیز احساس می‌شود. برخی از روش‌های رایج برای درمان این اختلال به شرح زیر می‌باشند:

 • مصرف قرص مسکن
 • استفاده از داروهای استروئیدی به منظور کاهش التهاب
 • فیزیوتراپی

 فیبرومیالژی

 فیبرومیالژی یکی از اختلالات سیستم اعصاب مرکزی است که باعث درد و خستگی گسترده عضلات می‌شود. بیماران مبتلا به فیبرومیالژی دچار درد مزمن و حساسیت نسبت به لمس خواهند شد و معمولاً درد در نقاطی که فعالیت حرکتی زیادی دارد مانند شانه و گردن بدتر می‌شود. معمولاً برای درمان این اختلال از روش‌های زیر استفاده می‌شود:

 • مصرف قرص مسکن
 • داروهای ضد التهاب
 • شل کننده‌های عضلانی
 •  داروهای ضد افسردگی که به تسکین درد و بهبود علائم افسردگی در افراد مبتلا به فیبرومیالژی کمک می‌کند.

 رادیکولوپاتی گردن 

 رادیکولوپاتی گردن به فشردگی عصب درون گردن گفته می‌‌شود. این اختلال زمانی به وجود می‌‌آید که یکی از دیسک‌های بین مهره‌ها دچار لغزش یا فتق شده و به اعصاب مجاور فشار وارد کند. این اختلال معمولاً به علت بالا رفتن سن یا انجام دادن حرکات اشتباه به وجود می‌آید که با علائمی از قبیل بی حسی و ضعف یا درد و گزگز شانه و گردن همراه است. برای درمان این اختلال از روش‌های زیر استفاده می‌شود:

 • استراحت کردن
 • استفاده از گردنبند مخصوص به منظور محدود کردن دامنه حرکات گردن
 • مصرف داروهای مسکن
 • فیزیوتراپی

 علامت لرمیت

 علامت لرمیت به احساس برق گرفتگی گفته می‌‌شود که با بیماری ام اس که یک اختلال نورولوژیکی است، ارتباط دارد. طبق اظهارات انجمن ام اس آمریکا حدود ۴۰ درصد از افراد مبتلا به این اختلال دچار علامت لرمیت خواهند شد، به ویژه هنگامی که گردن به سمت جلو می‌چرخد. معمولاً درد چند ثانیه طول می‌کشد اما احتمال عود مجدد آن وجود دارد. هیچ درمان خاصی برای علامت لرمیت وجود ندارد اما از استروئیدها و داروهای مسکن برای درمان این اختلال استفاده می‌گردد.

 علت گزگز قسمت میانی کمر 


علت گزگز قسمت میانی کمرزونا 

 زونا عفونتی است که توسط ویروس به وجود آورنده آبله مرغان ایجاد می‌‌شود که اغلب پایانه‌های عصبی را درگیر می‌کند. هنگامی که شما دچار آبله مرغان می‌شوید ویروس در بدن پنهان می‌شود و تحت شرایط خاص مجدداً فعال شده و به صورت تاول دردناک خود را نشان می‌‌دهد که با احساس درد و گزگز همراه است. از روش‌های زیر برای درمان این اختلال استفاده می‌‌شود:

 • داروی مسکن
 • داروهای ضد ویروس
 • داروهای ضد افسردگی
 • استروئیدها
 • پماد، کرم یا ژل بی حسی موضعی
 • داروهای ضد صرع

علت گزگز پایین کمر 


علت گزگز پایین کمر بیرون زدگی دیسک 

 احتمال بیرون زدگی دیسک در هر یک از نقاط ستون فقرات وجود دارد اما این اختلال بیشتر در ناحیه کمر رخ می‌دهد. از روش‌های زیر به منظور بهبود این اختلال استفاده می‌‌شود:

 • استراحت کردن
 • استفاده از کمپرس یخ
 • استفاده از داروهای مسکن
 • فیزیوتراپی

تنگی کانال نخاعی

تنگی کانال نخاعی به معنای تضییق فضای داخلی کانال نخاعی است که باعث فشرده شدن ریشه‌های اعصاب می‌شود. بر اساس تحقیقات انجام شده توسط دانشکده روماتولوژی آمریکا، تنگی کانال نخاعی اغلب به دلیل آرتروز (افزایش زوایای استخوانی) در ستون فقرات رخ می‌دهد. این اختلال می‌تواند در افراد مختلف با سنین متفاوت رخ دهد، اما افرادی که بیش از ۵۰ سال سن دارند، بیشتر در معرض خطر ابتلا به این اختلال قرار می‌گیرند. همانطور که در سایر نوع‌های آرتروز (افزایش زوایای استخوانی) مشاهده می‌شود، روش‌های زیر برای درمان آرتروز ستون فقرات مورد استفاده قرار می‌گیرند:

 • استفاده از داروهای مسکن: استفاده از داروهای مسکن می‌تواند به کاهش درد در اثر تنگی کانال نخاعی کمک کند.
 • شل کننده‌های عضلانی: استفاده از داروهای شل کننده عضلانی به منظور کاهش فشار و تسکین اعصاب ممکن است موثر باشد.
 • داروهای استروئیدی: در برخی موارد، استفاده از داروهای استروئیدی ممکن است به کاهش التهاب و تسکین علائم تنگی کانال نخاعی کمک کند.
 • داروهای ضدالتهاب: استفاده از داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی (NSAIDs) نیز می‌تواند به کاهش التهاب و درد در ناحیه تنگی کانال نخاعی کمک کند.

به هر حال، برای تشخیص و درمان دقیق تنگی کانال نخاعی، مشاوره و معاینه توسط پزشک متخصص مورد نیاز است.

سیاتیک

 عصب سیاتیک از ناحیه کمر تا باسن و ساق پا امتداد می‌یابد. در صورتی که عصب سیاتیک به علت بیرون زدگی دیسک یا تنگی کانال نخاعی تحت فشار قرار بگیرد بیمار دچار گزگز پا خواهد شد. در چنین شرایطی پزشک برای تسکین درد از روش‌های زیر استفاده می‌کند:

 • استفاده از داروهای ضد التهاب
 • داروهای مسکن
 • شل کننده‌های عضلانی
 • داروهای ضد افسردگی

روش‌های درمانی خانگی


 علاوه بر روش‌های درمانی ذکر شده در قسمت بالا می‌توانید از روش‌های درمانی خانگی نیز استفاده کنید.

استفاده از کمپرس سرد و گرم 

 مقداری یخ را درون یک حوله قرار دهید و به مدت ۲۰ دقیقه آن را روی ناحیه دردناک بدن خود بگذارید. می‌توانید این کار را در طول روز چند مرتبه تکرار کنید. تا زمانی از کمپرس یخ استفاده کنید که التهاب از بین برود سپس در صورت لزوم می‌توانید از کمپرس گرم استفاده نمایید.

 استراحت کردن 

 باید به بدن خود استراحت بدهید اما دوران استراحت نباید بیش از یک یا دو روز باشد زیرا باعث سفتی عضلات خواهد شد. خوابیدن در حالت جنینی به رفع فشار از روی ستون فقرات کمک می‌کند.

 استفاده از داروهای غیر استروئیدی ضد التهاب 

 شما می‌توانید طبق دستور پزشک از داروهای مسکن مانند استامینوفن یا ایبوپروفن استفاده کنید.

 حالت صحیح بدن 

 باید در هنگام ایستادن شانه‌های شما به سمت عقب، چانه به سمت بالا و شکم به سمت داخل کشیده شود.

 دوش آب گرم 

 استفاده از دوش آب گرم می‌تواند به تسکین درد کمک کند.

 روش‌های درمانی جایگزین


 یوگا 

بر اساس یک تحقیق انجام شده در سال ۲۰۱۶، محققان به این نتیجه رسیدند که یوگا می‌تواند به کاهش درد مزمن پایین کمر کمک کند. افرادی که از تمرینات یوگا بهره برده بودند، نسبت به دیگران کمتر از درد و محدودیت در حرکت رنج می‌بردند. برای کسب اطلاعات بیشتر، می‌توانید با پزشک خود مشورت کنید و او را در جریان قرار دهید تا اطلاعات دقیق‌تری را در این زمینه برای شما ارائه دهد.

طب سوزنی 

 طبق اظهارات مرکز ملی سلامت، تحقیقات انجام شده نشان داده طب سوزنی می‌تواند به تسکین درد پایین کمر کمک کند. برای کاهش ریسک عوارض احتمالی باید به یک متخصص باتجربه مراجعه کنید.

 ماساژ درمانی

 تحقیقی که در سال ۲۰۱۲ انجام شد نشان داد که ماساژ بافت عمیق بدن می‌تواند به درمان درد مزمن کمر کمک کند. در صورتی که شما برای ماساژ درمانی به یک پزشک با تجربه مراجعه کنید شاهد تسکین درد کمر خود خواهید بود.

چه موقع باید به پزشک مراجعه کرد؟ 


برای درمان گزگز کمر چه موقع باید به پزشک مراجعه کنیم؟

 در صورتی که شما دچار درد شدید کمر شده اید و درد طی مدت چند روز بهبود نیافته یا با علائم نگران کننده دیگری همراه شده است مراجعه به پزشک ضرورت خواهد یافت. در صورتی که گزگز کمر با علائم زیر احساس شود نباید برای مراجعه به پزشک تحقیق کنید:

 • از دست دادن کنترل ادرار و مدفوع
 • از دست دادن هماهنگی یا اختلال در استفاده از دست و پا
 • درد شدید و ناگهانی و بی حسی که یک یا هر دو پا را درگیر می‌کند.

 سوالات متداول 


گزگز کردن کمر به چه معنا است؟

 عوامل متعددی می‌توانند در گزگز کردن کمر نقش داشته باشند که در اکثر موارد این اختلال به علت فشردگی عصب و کاهش ارتباط بین مغز و سیستم عصبی به وجود می‌آید. در چنین شرایطی استراحت کردن، استفاده از داروی مسکن، استفاده از داروهای ضد التهاب و فیزیوتراپی به بهبود بیمار کمک می‌کنند.

آیا گزگز کردن کمر نگران کننده است؟

 بی حسی یکی دیگر از علائم شایع درد کمر یا مشکلات ستون فقرات است و زمانی نگران کننده است که باعث اختلال در فعالیت‌های روزمره شود. عوامل متعدد می‌توانند منجر به بروز بی حسی یا سوزن سوزن شدن کمر شوند که عبارتند از تنگی کانال نخاعی، التهاب عصب سیاتیک یا فشردگی یک عصب.

آیا سوزن سوزن شدن بدن می‌تواند علامت کرونا باشد؟

 گزگز کردن دست و پا از علائم شایع کرونا نیست اما یکی از علائم بیماری گیلن باره است، یک اختلال نادر که با کرونا ارتباط دارد.

آیا اضطراب می‌تواند باعث گزگز کمر شود؟

 تحقیقات نشان داده که اضطراب زیاد می‌تواند باعث ملتهب شدن اعصاب شود که در نتیجه شما دچار گزگز، سوزش و سایر احساسات ناشی از نوروپاتی و آسیب دیدگی عصب خواهید شد. اضطراب می‌تواند باعث گرفتگی اعصاب شود که این اختلال به آسیب دیدگی عصب ارتباط دارد.

چه موقع گزگز کردن بدن علامت هشدار است؟

در صورتی که با مشکلاتی مانند ضعف عضلانی، ناتوانی در حرکت، و بی‌حسی مواجه شده‌اید، باید بلافاصله به بیمارستان یا مرکز اورژانس مراجعه کنید. عموماً، بعد از تحمل آسیب و ضربه به سر، گردن یا کمر، فرد ممکن است با بی‌حسی یا احساس سوزن سوزن شدن در بدن مواجه شود. اگر با مشکلاتی مانند از دست دادن کنترل حرکات دست و پا یا عدم کنترل ادرار و مدفوع روبه‌رو شده‌اید، حتماً باید به پزشک مراجعه کنید زیرا این موارد نیاز به ارزیابی و درمان توسط متخصص دارند.

گزگز بدن ناشی از ام اس چگونه است؟

 بی حسی یا از دست دادن حس به این معنا است که شما نمی‌توانید لمس شدن بدن، درد یا تغییرات دما را احساس کنید. بی حسی باعث بروز مشکلات متعدد در انجام امور روزانه خواهد شد.

مقالات مرتبط

آتروز مچ دست چه علائمی دارد؟

آرتروز یک بیماری است که بافت‌های درون مفاصل را درگیر می‌کند. آرتروز می‌تواند ناشی از وجود یک التهاب حاد (کوتاه…

علت درد پاشنه پا چیست؟

التهاب یا فاشیای کف پا همان‌طور که از نامش پیداست، یک بیماری رایج در قسمت کف پا است و شایع‌ترین…
keyboard_arrow_up
Call Now Buttonمشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ