عارضه انگشت چکشی پا: درمان با حرکات ورزشی، اسپلینت و عمل جراحی

انگشت چکشی نوعی بدشکلی در پا است که به دلیل عدم تعادل ماهیچه‌ها، تاندون‌ها یا رباط‌هایی که به طور طبیعی انگشت شصت پا را صاف نگه می‌دارند به وجود می‌آید. نوع کفشی که می‌پوشید، ساختار پا، آسیب‌دیدگی و ابتلا به برخی بیماری‌ها می‌تواند باعث ایجاد این بدشکلی شود. انگشت چکشی دارای یک خمش غیرطبیعی در مفصل میانی انگشت شست است. انگشت چکشی بر نزدیک‌ترین مفصل به ناخن انگشت پا اثر می‌گذارد. انگشت چکشی معمولاً در انگشت‌های دوم، سوم و چهارم پا نیز ایجاد می‌شود. شاید تعویض کفش‌ها و استفاده از کفی‌های طبی باعث کاهش درد و فشار روی انگشت چکشی پا شود. اگر شدت چکشی بودن انگشت شما زیاد است ممکن است برای اصلاح آن نیاز به انجام عمل جراحی داشته باشید.

انگشت چکشی نوعی بدشکلی است که باعث می‌شود انگشت به جای این که صاف باشد به سمت پایین خم شود. این بدشکلی ممکن است در هر یک از انگشتان پا دیده شود. این عارضه در بیشتر موارد در انگشت‌های دوم و سوم پا دیده می‌شود. با این که ممکن است وجود انگشت چکشی مادرزادی باشد اما این احتمال نیز وجود دارد که این عارضه به مرور زمان و به دلیل ابتلا به برخی بیماری‌ها یا استفاده از کفش‌های نامناسب مانند کفش‌های تنگ یا پاشنه بلند نیز ایجاد شود. در بیشتر موارد، انگشت چکشی یک بیماری قابل درمان است. در صورتی که شما نیز از این عارضه رنج می‌برید می‌توانید با مراجعه به دکتر غفرانی دارای مدرک فوق تخصص در زمینه درد، هر چه سریع‌تر بهترین روش درمانی را برای مشکل خود پیگیری کرده و در کوتاه‌ترین زمان ممکن به وضعیت مطلوب خود برسید. برای رزرو نوبت می‌توانید با  شماره‌های 02188866619 - 02188866629 - 092188866632  تماس حاصل فرمایید.

علل به وجود آمدن عارضه انگشت چکشی چیست؟


انگشت شست پا دارای دو مفصل است که این امکان را به این انگشت می‌دهد که از قسمت میانی و انتهایی آن خم شود. انگشت چکشی پا زمانی اتفاق می‌افتد که مفصل میانی به سمت پایین خم می‌شود. علل شایع ایجاد این عارضه عبارتند از:

 •  آسیب‌دیدگی ضربه‌ای انگشت شست پا
 •  آرتروز
 •  قوس غیرطبیعی و بیش از حد پا
 •  پوشیدن کفش‌هایی که مناسب نباشند.
 •  رباط‌ها یا تاندون‌ها در پا سفت شده‌اند.
 •  فشار ناشی از پینه که زمانی ایجاد می‌شود که انگشت شست پا به سمت داخل و به سمت انگشت دوم خم می‌شود.
 • نخاع یا آسیب‌دیدگی عصب محیطی ممکن است باعث خم شدن انگشتان پا شود.

علائم و نشانه‌های انگشت چکشی


انگشت چکشی پا باعث ناراحتی در هنگام راه رفتن می‌شود. همچنین باعث می‌شود که شما زمانی که می‌خواهید انگشت شست خود را بکشید یا حرکت دهید احساس درد داشته باشید. علائم انگشت چکشی در پا ممکن است خفیف یا شدید باشند.

 •  انگشت شست به سمت پایین خم می‌شود.
 •  انگشت دچار پینه می‌شود.
 •  راه رفتن دشوار می‌شود.
 •  ناتوانی در خم کردن پا یا تکان دادن انگشتان
 •  انگشتان پنجه‌ای شکل

عواملی که احتمال ابتلا به این ناهنجاری را افزایش می‌دهند


برخی از عواملی که احتمال ابتلا به عارضه انگشت چکشی پا را افزایش می‌دهند عبارتند از:

 •  سابقه ابتلا به انگشت چکشی در خانواده
 •  پوشیدن کفش‌های تنگ یا نوک تیز به مدت طولانی
 •  ابتلا به پینه که یک لایه ضخیم شده روی پوست است که به دلیل اصطکاک بلند مدت به وجود می‌آید.

پوشیدن کفش‌هایی که بسیار کوچک هستند می‌توانند بر مفصل انگشتان پا در یک حالت غیرعادی تأثیر بگذارند. این کفش‌ها باعث می‌شوند که عضلات نتوانند در جهت درست کشیده شوند. به مرور زمان، پوشیدن کفش‌های نامناسب احتمال ابتلا به موارد زیر را افزایش می‌دهد:

 •  انگشت چکشی
 •  تاول و زخم
 •  بونیون
 •  پینه

تشخیص


پزشک می‌تواند با معاینه پا، چکشی بودن انگشتان را تشخیص دهد. پزشک ممکن است دستور انجام عکس‌برداری به وسیله اشعه ایکس را برای ارزیابی بیشتر استخوان‌ها و مفاصل پا و انگشتان پا بدهد.

اقدامات درمانی


اگر انگشت شما هنوز انعطاف‌پذیر باشد ممکن است پزشک استفاده از کفش‌های پهن و راحت‌تر، استفاده از کفی‌ها و پدهای طبی را به شما توصیه کند. کفی‌ها و پدهای طبی می‌توانند انگشت شست شما را جابجا کرده و فشار و درد را کاهش دهند.
به علاوه، پزشک ممکن است انجام برخی تمرینات ورزشی مانند بلند کردن تیله یا مچاله کردن یک حوله یا انگشتان پا را برای کشش و تقویت عضلات انگشت شست پا به شما توصیه نماید. اگر اقدامات اولیه درمانی مؤثر واقع نشدند، پزشک ممکن است انجام عمل‌های جراحی برای آزادسازی تاندونی که از صاف شدن انگشت شست پا جلوگیری می‌کند را مد نظر قرار دهد. در برخی موارد، جراح ممکن است قطعه‌ای استخوان را برای صاف کردن انگشت شست پا بردارد.

سبک زندگی و درمان‌های خانگی

پوشیدن کفش مناسب ممکن است درد پا را کاهش دهد. کفش‌های پاشنه کوتاه با فضای کافی برای انگشتان پا و مواد منعطف برای پوشاندن انگشت شست پا می‌تواند کمک کننده باشد. باید 1.27 سانتی‌متر فاصله بین بزرگ‌ترین انگشت پا و نوک قسمت داخلی کفش وجود داشته باشد. وجود فضای کافی برای انگشتان پا به کاهش درد و فشار کمک می‌کند. از مصرف داروهای ضد پینه پا که بدون نیاز به نسخه پزشک می‌توان آنها را تهیه کرد خودداری کند، بسیاری از این محصولات حاوی مواد اسیدی هستند که باعث تحریک شدید پوست می‌شوند. اصلاح کردن یا بریدن پینه انگشت شست پا نیز ممکن است خطرآفرین باشد. زخم‌های پا ممکن است به راحتی عفونی شوند و پای عفونی به سختی درمانی می‌شود به خصوص اگر به دیابت یا اختلالات گردش جریان خون مبتلا باشید.

ورزش و استفاده از اسپلینت

حرکت‌های اصلاحی برای درمان انگشت چکشی پا عبارتند از:

کرانچ انگشت شست پا

ذهن به سمت کرانچ شکم می‌رود اما شما از انگشتان پا استفاده می‌کنید، به جای این که فاصله بین ران‌ها و قفسه سینه را کم کنید، از مفصل میانی انگشت شست پا استفاده کرده و نوک آن را به شمت انتهایان می‌کشید. روی یک صندلی راحت بنشینید و یک حوله در زیر نیمه بالایی پای آسیب دیده قرار دهید. پای خود را محکم روی زمین قرار دهید و از انگشتان پا برای مچاله کردن پا استفاده کنید. زمانی که به انتهای حوله رسیدید، این کار را 10 تا 12 مرتبه تکرار کنید.

ضربه زدن با انگشت شست پا

این تمرین برای کشش مفصل انگشت چکشی پا انجام می‌شود. در حالی که روی یک صندلی راحت نشسته‌اید، انگشت بزرگ پا را به سمت زمین بکشید و تلاش کنید که انگشتان دیگر پا را بلند کنید. این حالت را یک ثانیه حفظ کرده و سپس به آرامی با انگشتان به زمین ضربه بزنید. این حرکت را 10 تا 12 مرتبه تکرار کنید سپس فرایند را معکوس کرده و انگشت بزرگ پا را کشیده و انگشتان دیگر را روی زمین قرار دهید.

کشش انگشت چکشی با دست

استفاده از یک حوله برای کشش انگشتان پا می‌تواند بخشی از درمان انگشت چکشی باشد. برای انجام این تمرین روی زمین بنشینید و پای خود را با استفاده از حوله‌ای که دور انگشتان پا پیچیده شده است بکشید. انتهای حوله را با دستان خود بگیرید، انگشتان پا را به سمت بیرون کشیده و این حالت را 20 تا 30 ثانیه حفظ کنید. در صورت تمایل می‌توانید به جای استفاده از حوله از دستان خود استفاده کرده و انگشتان دست خود را بکشید.

حرکت غلتکی

در این روش درمانی برای انگشت پای چکشی به آرامی به از یک طرف به سمت دیگر به زمین بزنید، مانند حالتی که انگشتان دست خود را در هنگام انتظار کشیدن یا فکر کردن روی میز می‌زنید. برای انجام این حرکت اصلاحی انگشت چکشی پا با پای برهنه روی یک سطح صاف بایستید و همه انگشتان پا را از روی زمین بلند کنید، پاشنه پا باید روی زمین قرار گرفته باشد. انگشتان پا را از کوچک‌ترین انگشت تا بزرگ‌ترین آنها به ترتیب پایین بیاورید. این حرکت را 10 مرتبه تکرار کرده و سپس در جهت مخالف آن را تکرار کنید.

اسپلنیت انگشت چکشی

در این روش که به فشار دادن نیز معروف است از انگشتان دست برای ساخت اسپلینت بین انگشتان پا برای کشش آنها استفاده می‌شود. راحت بنشینید و پای خود را بالا آورده و روی ران مخالف قرار دهید. انگشتان دست را بین انگشتان پا قرار داده و آنها را فشار دهید تا انگشتان پا هم به سمت یکدیگر فشرده شوند. این حرکت را 12 مرتبه تکرار کنید. شما می‌توانید برای هر انگشت نیز این حرکت را تکرار کنید.

عمل جراحی

جراحی انگشت چکشی پا بسته به نوع مشکل، در سه روش انجام می‌گیرد:

انگشت چکشی قابل‌انعطاف

اگر انگشت چکشی پا شما انعطاف‌پذیر است و جراح ارتوپدی می‌تواند آنها را صاف کنید، ممکن است عمل انتقال تاندون برای حل این مشکل انجام شود. در این عمل، تاندون از انتهای انگشت شست پا به سمت بالای آن کشیده می‌شود. با این کار مفصل خم شده کشیده شده و در وضعیت صاف و مستقیم قرار می‌گیرد.

انگشت چکشی ثابت

اگر انگشت چکشی ثابت شده (گرفته است)، دو روش برای درمان آن وجود دارد. می‌توان برای درمان انگشت چکشی در پا از برش مفصل استفاده کرد. در این روش یک شکاف روی نوک انگشت شست پا ایجاد می‌شود. رباط‌ها و تاندون‌ها ممکن است برای کمک به صاف شدن انگشت شست پا بریده شوند. انتهای استخوان برداشته شده تا انگشت شست پا به طور کامل صاف شود و پین‌هایی به طور موقتی برای نگهداشتن انگشت در حالت صاف به کار برده می‌شوند. این پین‌ها را معمولاً 3 تا 4 هفته پس از انجام عمل جراحی درمی‌آورند.

از روش فیوژن نیز می‌توان برای درمان انگشت چکشی ثابت استفاده کرد

در این عمل، رباط‌ها و تاندون‌ها برای کمک به صاف شدن انگشت شست پا بریده می‌شوند. انتهای استخوان بریده شده و انگشت شست پا صاف می‌شوند. تا زمانی که استخوان‌ها به هم جوش بخورند، پین‌ها، پیچ‌ها و ایمپلنت‌های دیگر برای صاف نگه داشتن انگشت شست پا استفاده می‌شوند.

چگونه می‌توان از ابتلا به عارضه انگشت چکشی پیشگیری کرد؟


با پاهای خود درست رفتار کنید زیرا آنها شما را حمل می‌کنند. آنها طوری طراحی شده‌اند که یک عمر کار کنند اما این به این معنا نیست که نباید آنها را دوست داشت و از آنها مراقبت نکرد. به طور مرتب و منظم پاهای خود را بررسی و معاینه کنید. این کار به خصوص برای افراد مبتلا به دیابت یا بیماری‌های دیگر که باعث اختلال گردش جریان خون می‌شوند یا افرادی که انگشتان پای آنها بیحس است از اهمیت زیادی برخوردار است. هر روز پاهای خود را بررسی کنید تا در صورت بروز مشکل بتوانید آن را زودتر شناسایی کنید. گردش خوب جریان خون بسیار مهم است. زمانی که شما نشسته‌اید، پاهای خود را بالا نگه دارید. اگر شما به مدت طولانی می‌نشینید، ساق‌ها و پاهای خود را بکشید. پاهای خود را ماساژ داده یا از فردی که شما را دوست دارد بخواهید که این کار را برای شما انجام دهد. قرار دادن پاها در وان آب گرم نیز می‌تواند مفید باشد. علاوه بر همه اینها باید کفش مناسب بپوشید. برخی نکات مهم در این خصوص عبارتند از:

 •  کفش خود را در انتهای روز خریداری کنید زیرا پاهای شما در انتهای روز کمی متورم شده و شما بهتر می‌توانید کفش با سایز مناسب انتخاب کنید.
 •  زمان خرید کفش، جورابی را بپوشید که با آن کفش استفاده می‌کنید به طور مثال اگر می‌خواهید کفش ورزشی بخرید باید جوراب ورزشی بپوشید.
 •  با افزایش سن، پاها نیز بزرگ‌تر می‌شوند. هر موقع که می‌خواهید کفش بخرید سایز پای خود را همان موقع در نظر بگیرید.
 •  کفش را بر اساس سایزی که روی آن نوشته شده نخرید. سایزهای کفش در هر کارخانه متفاوت است. کفش مناسب کفشی است که وقتی آن را می‌پوشید در آن احساس راحتی کنید.
 •  پهن‌ترین قسمت کف کفش باید با کف پا متناسب باشد.
 •  کفش باید محکم باشد و فقط از قسمت کف دقیقاً از جایی که انگشت شست پا خم می‌شود خم شود. کفشی را که بتوان از هر نقطه خم کرد یا چرخاند معمولاً بسیار سست و بی‌دوام است.
 •  حداقل باید بین نوک انگشت شست پا و نوک قسمت داخلی کفش 1.5 سانتی‌متر فاصله وجود داشته باشد.
 •  هرگز کفش تنگ نخرید، انتظار نداشته باشید که کفش تنگ جا باز کند.
 •  اگر پای شما برجستگی‌هایی دارد مانند انگشت چکشی و پینه از کفش‌های دوخته شده یا کفش‌هایی که در ساخت آنها از چندین قطعه استفاده شده است استفاده نکنید زیرا این نخ‌های دوخت کشیده نمی‌شوند و ممکن است باعث بدشکلی پا شوند.
 •  در هنگام راه رفتن نباید پا در کفش بازی کند.
 •  هر چه پاشنه کفش بلندتر باشد، کفش نامطمئن‌تر می‌شود.
 •  کفش‌های کودکان را به طور مرتب بررسی کنید.
به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است