گردن بند طبی نرم و سخت: محافظ گردن در برابر آسیب های ستون فقرات

پزشک شما احتمالا بریس گردن را بعنوان بخشی از فرآیند درمان تجویز می‌کند. هدف از استفاده از بریس گردن محدود کردن حرکت ستون فقرات، جلوگیری از بدشکل شدن یا کنترل آن، کاهش وزن روی گردن، مدیریت درد و بهبودی عملکرد گردن است. بریس گردن ممکن‌است بعد از جراحی ستون فقرات(مثل فیوژن) برای محافظت بیشتر حین بهبودی ستون فقرات تجویز شود.

 اگر می خواهید بدانید استفاده از گردن بند طبی برای شرایط شما پیشنهاد می شود یا خیر و در صورتی که نیاز به راهنمایی برای انتخاب بریس با کارآیی و قیمت مناسب دارید، بهترین راه مراجعه به پزشک و دریافت مشاوره های تخصصی در این زمینه است. دکتر غفرانی، متخصص درد و آنستزیولوژی در کلینیک درد ماهان، با تجربه ای که در زمینه درمان غیرتهاجمی مشکلات گردن و ستون فقرات دارد می تواند به شما در این زمینه کمک کند. برای رزرو وقت ملاقات می توانید با شماره تلفن 02188866619 - 02188866629 - 092188866632تماس حاصل فرمایید

گردن بند طبی یا بریس گردن چه مواقعی به کار می آید؟


گردن بند طبی

اکثر افراد بعد از یک آسیب گردنی قابل توجه یا تایید شکستگی مهره‌ها در ستون فقرات گردن به استفاده از بریس گردن توصیه می‌شوند. هر آسیبی که منجر به شکستگی گردن می‌شود شوخی بردار نیست و باید تا اطمینان از بهبودی کامل، توانبخشی کامل در دامنه حرکتی گردن و محافظت از عملکرد عصبی، به‌دقت درمان شود. بریس گردن می‌تواند تنها ابزار مناسب برای محافظت از مهره‌های گردن حین دوره‌ی بهبودی باشد.

تجویز بریس گردن برای گردن درد حاد بدون شکستگی حداقل فایده را دارد و احتمالا در فرآیند بهبودی تاثیر معکوس دارد. درد ساده‌ی عضله‌ی گردن باید به اندازه‌ی کافی شدید باشد تا استفاده از بریس را ایجاب کند، اما این وسیله باید فقط برای مدت کوتاهی استفاده شود، تا از آتروفی بافت و کند شدن فرآیند بهبودی ناشی از عدم استفاده از بریس جلوگیری شود. به خاطر داشته باشید که حرکت ملایم گردن بدون آسیب رساندن توسط اکثر پزشکان توصیه شده، زیرا حرکت، جریان خون، اکسیژن‌رسانی و بهبودی کلی را افزایش می‌دهد. اگر می خواهید بدانید استفاده از گردن بند طبی برای آرتروز گردن و دیسک گردن  مناسب است یا خیر لازم است با پزشک مشورت نمایید، با این حال چند مورد دیگر از سایر موارد استفاده از گردن بند طبی عبارت اند از:

مراقبت بعداز عمل

کاربردخاص دیگر گردنبند طبی شامل محافظت بعداز عمل از ستون فقرات (بخصوص در قسمت فوقانی پشت یا گردن) است. این کاربرد باید به دقت توسط جراحتان به شما آموزش داده شود تا از بهبودی مطلوب بعد از عمل اطمینان حاصل شود. گاهی اوقات، ممکن‌است بریس برای مدت طولانی بعد از جوش خوردن مهره‌های گردن استفاده شود تا به استخوان‌ها برای استحکام بیشتر فرآیند جوش خوردن کمک کند.

بیماری‌های عصبی یا عصبی و عضلانی

بریس گاهی برای درمان بیماری‌ها یا اختلالات عصبی یا عصبی‌عضلانی که در آن بیمار نمی‌تواند وزن گردنش را تحمل کند، هم استفاده می‌شود. مسلما، این روش برای بیمار با کمردرد معمولی استفاده نمی‌شود، اما برای افراد مبتلا به چنین شرایطی خیلی مهم است.

گردن بند نرمگردنبند انعطاف‌پذیر اطراف گردن قرار می‌گیرد. معمولا این نوع بعد از یک دوره استفاده از گردنبند سفت‌تر برای بهبودی بیشتر استفاده می‌شود. این نوع، جایگزینی برای حالت بدون گردن بند است.

گردنبند فیلادلفیااین مدل گردن بند، سخت/سفت‌تر است که بخشی در جلو و پشتش دارد که با چسب به هر دو طرف متصل می‌شود. این مدل معمولا 24 ساعته تا زمانی که پزشک دستور به برداشتن آن بدهد، استفاده می‌شود. این گردن بند در شرایطی مثل: شکستگی گردن (مهره‌های بالایی) نسبتا مداوم، جراحی فیوژن گردنی، یا ضربه به گردن، استفاده می‌شود. مدل شبیه به این نوع گردن بند، گردنبند میامی است.

استخوان جناغ-پشت سرSOMI یک بریس برای حفظ گردن در یک خط راست منطبق با ستون فقرات شماست. این وسیله برای محافظت شدید گردن آسیب‌دیده و جلوگیری از حرکت آن به طرفین، پیشنهاد می‌شود. با این گردنبند، شما قادر به حرکت یا چرخش گردن نیستید. محدود کردن حرکت به بهبودی عضلات و استخوان‌های آسیب‌دیده یا جراحی شده کمک می‌کند. اگر به اسم این گردنبند نگاه کنید بهتر متوجه عملکرد SOMI می‌شوید: "استخوان جناغ" بالا و میانه‌ی قفسه سینه است، "پشت سر" پایه‌ی جمجمه است، "فک پایین" به فک و چانه‌ی شما برمی‌گردد، و "عدم تحرک" محافظت و محدودیت حرکتی بریس را توصیف می‌کند. SOMI بخش‌هایی از بدن که در نامش آمده را پوشش می‌دهد. بخش اول، قسمت چانه است که فک پایین روی آن قرار می‌گیرد. بخش دوم، قسمت چانه را توسط بندهایی به یک سربند که پشت سر را پوشش می‌دهد متصل می‌کند. بخش سوم، قسمت چانه را توسط میله‌ها ی فلزی جلویی به قفسه سینه وصل می‌کند. درنهایت، بخش قفسه سینه روی قسمت بالایی و پایینی سینه قرار می‌گیرد_ بنوعی شبیه یک جلیقه. این بخش به پشت سر متصل می‌شود، که از پایه‌ی سر محافظت می‌کند. این بریس بطور واضحی پیچیده‌تر و سنگین‌تر از موارد دیگر است، اما گردن آسیب‌دیده را خیلی خوب محافظت می‌کند.

هالههدف اصلی هاله بی‌حرکت نگه داشتن سر و گردن است. این مدل محکم‌ترین نوع گردن بند است. این بریس فقط بعداز جراحی مهره‌های گردنی یا برای شکستگی گردن استفاده می‌شود. هاله شبیه به خود کلمه‌اش است. این بریس یک حلقه‌ی تیتانیوم (هاله) دارد که دور سر را احاطه می‌کند، و به کمک چهار پین فلزی به جمجمه متصل می‌شود. سپس این حلقه توسط چهار میله به جلیقه‌ای که روی قفسه سینه پوشیده می‌شود، متصل می‌شود. جلیقه وزن حلقه و گردن را برای حفظ آن‌ها در محلشان بطور یکنواخت تحمل می‌کند.  هاله 24 ساعته تا بهبودی آسیب مهره‌ها پوشیده می‌شود.

بریس گردن، محافظی مناسب برای موتورسواران


بعنوان یک راننده ممکن‌است از خود بپرسید - آیا به بریس گردن نیاز دارم؟ از خودتان بپرسید اگر با آثار ویرانگر و مادام‌العمر جراحت شدید ستون فقرات زنده بمانید چه می‌شود، و باز به این پرسش فکر کنید. بریس گردن ممکن‌است وسیله‌ی تضمین کننده‌ای در مقابل آسیب نباشد - هرچیزی برای هرکسی می‌تواند اتفاق افتد، و طبیعت رانندگی با خطر همراه است - اما اکثر راننده‌ها تا جایی که می‌توانند خود را مجهز می‌کنند تا شانسشان برای آسیب فاجعه‌بار را به حداقل برسانند.

بریس گردن دراصل برای مسابقات موتور سواری طراحی شد، اما حالا جزء تجهیزات استاندارد خیلی از ورزش‌های با سرعت زیاد مثل اسکی، دوچرخه‌سواری و موتورسیکلت است. آن‌ها شامل یک پد گردنی - معمولا از جنس پلاستیک تقویت‌شده یا الیاف کربن - هستند که زیر کلاه ایمنی قرار می‌گیرد و ازطریق محافظ‌هایی روی پشت و سینه‌ی راننده، یا شانه‌ها (بسته به طرح) قرار می‌گیرد. در حادثه‌ی برخورد، بریس دارای پد، حرکت سر را محدود می‌کند تا از آسیب به گردن جلوگیری شود، همزمان قدرت ضربه را کاهش می‌دهد - داخل بعضی از بریسها یک سری میله‌های خم‌شونده با نقاط شکست معین، به منظور ضربه‌گیری در جاده‌های سخت تعبیه شده .

بریس‌ها در طول سال‌ها هرچه بیشتر راننده‌ها از نتایج آسیب مهره‌ها آگاه‌تر می‌شدند بین مردم رشد کردند و قیمتشان به جایی رسید که به‌صرفه‌تر باشند. بریس‌های گردن ممکن‌است به تنهایی پوشیده شوند (البته با یک کلاه ایمنی کل صورت) یا همراه با محاظ سینه یا قفسه سینه به‌عنوان بخشی از یک محافظ بدنی گسترده‌تر. نوع بریس گردنی که انتخاب می‌کنید بستگی به فاکتورهایی مثل محل محافظت (پشت و قفسه‌سینه یا شانه - هردو نوع به یک اندازه اثر حفاظتی دارند، اما بعضی از راننده‌ها یکی را نسبت به دیگری راحتتر می‌دانند) ، سایز و وزن دارند.

بریس‌های گردن معمولا به دو دسته تقسیم می‌شوند - دسته‌ای که در قسمت جلو و عقب آن از یک سری میله‌های خم‌شونده استفاده می‌شود و روی قفسه سینه و پشت برای محافظت قرار می‌گیرند، و دسته‌ای که روی شانه‌ها قرار می‌گیرند (اما هنوز هم پد محافظ مهره‌ای دارد). دسته اول تاکنون بیشتر رایج بوده، با میله‌های خم‌شونده‌ای عقبی که اغلب طوری طراحی شده‌اند که در تصادفات از هم جدا شوند، طراحی به شکلی ست که انرژی ناشی از ضربه را از بین می‌برد (برداشتن میلههای مربوط به قفسه‌سینه امکان‌پذیر است)

اکثر تولیدکنندگان، بریس‌های گردنی در سایزهای مختلف دارند. سایزها تقریبا به‌اندازه‌ی سایز لباس هستند - مثل S/M یا L/XL . گردنبندها جداشدنی هستند، با یک بند در یک طرف و گیره در طرف دیگر تا به برداشتن آن کمک کنند. اکثر گردن بندها تا حدی قابل تنظیم‌اند - هم در ناحیه‌ی گردن هم میله‌های محافظ - تا طوری قرار گیرند که راحت باشند. خیلی از بریس‌ها یک بند (اختیاری) دارند که زیر بغل بطور ایمن برای استحکام بیشتر بسته می‌شود.

درحالیکه ارزان‌ترین گردن بندها در بازار از پلاستیک تقویت شده ساخته شده‌اند، گران‌ترین آن‌ها از جنس الیاف کربن و دارای میله‌های خم‌شونده‌ی کاهش وزن هستند. سطح حفاظتی هر دو یکی ست، ولی بریس گران‌تر برای پوشیدن به مدت طولانی روی وسیله احتمالا آسان‌تر است. کیفیت پد هم باید در نظر گرفته شود - به دنبال پدی باشید که در آن، محل میکروب‌پذیر نفس کشیدن، برای تمیز کردن قابلیت جدا شدن داشته باشد.

چگونه با گردن بند طبی بخوابید


اگر به دلیل مشکل و شرایطی که دارید لازم است هنگام خواب و در شب نیز از بریس گردن استفاده کنید، حتماً درباره نحوه خوابیدن با گردن بند از پزشک خود سؤال کنید. برای مثال لازم است بدانید خوابیدن به پهلو در چنین مواقعی فشار کمتری را بر گردن و کمر شما وارد می سازد و همچنین باید تکیه گاه مناسبی برای گردن خود انتخاب نمایید.

تعدادی از اثرات منفی گردنبندها


اثرات منفی گردنبندهادرحالیکه بیشتر پزشکان و متخصصین ستون فقرات به بیماران توصیه می‌کنند که گردنبندهای طبی را به مدت کوتاه استفاده کنند، خیلی از آن‌ها در مقابل به پوشیدن طولانی مدت این وسیله توصیه می‌کنند مگراینکه نپوشیدنش ضروری باشد. این موضوع به این دلیل است که عدم تحرک بخشی از بدن، حتی وقتی دلیل سودبخشی دارد، باعث ضعیفتر شدن عضله در اثر بی‌حرکتی می‌شود. این آتروفی، زیان‌بخش بودن آن را اثبات می‌کند، شاید حتی وضعیت عضله از حالت طبیعی آن هم بدتر شود. از طرفی، کمترین زیان پوشیدن بریس پشت، ناراحتی همراه با آن است. بریس‌ها پوشش‌های راحتی نیستند، و باید بدرستی تنظیم شوند تا باعث زخم شدن و خراش پوست نشوند. برای افرادی که باید به مدت طولانی بریس‌ها را بپوشند، یادگیری حمام کردن با بریس و تمیز کردن بریس بعد از آن مشکل است. هرچه شخص برای مدت طولانی‌تری از بریس استفاده کند، احتمالا بیشتر تجربه‌ی اعتیاد روانی به آن پیدا می‌کند - یعنی اگر دلیل اصلی پوشیدن بریس هم از بین رفته باشد، شخص احساس نیاز به پوشیدن غیر ضروری آن بطور روتین می‌کند.

بطور کلی، بریس گردن و پشت اگر طبق تشخیص پزشک باشند، می‌توانند مفید باشند، بنابراین قبل از پوشیدن آن‌ها برای از بین بردن درد گردن و پشت، با پزشکتان مشورت کنید و اطمینان حاصل کنید.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است