گردن بند طبی نرم و سخت: محافظ گردن در برابر آسیب های ستون فقرات

گردن بند طبی یا بریس گردن چه مواقعی به کار می آید؟


گردن بند طبی

اکثر افراد بعد از یک آسیب گردنی قابل توجه یا تایید شکستگی مهره‌ها در ستون فقرات گردن به استفاده از بریس گردن توصیه می‌شوند. هر آسیبی که منجر به شکستگی گردن می‌شود شوخی بردار نیست و باید تا اطمینان از بهبودی کامل، توانبخشی کامل در دامنه حرکتی گردن و محافظت از عملکرد عصبی، به‌دقت درمان شود. بریس گردن می‌تواند تنها ابزار مناسب برای محافظت از مهره‌های گردن حین دوره‌ی بهبودی باشد.

تجویز بریس گردن برای گردن درد حاد بدون شکستگی حداقل فایده را دارد و احتمالا در فرآیند بهبودی تاثیر معکوس دارد. درد ساده‌ی عضله‌ی گردن باید به اندازه‌ی کافی شدید باشد تا استفاده از بریس را ایجاب کند، اما این وسیله باید فقط برای مدت کوتاهی استفاده شود، تا از آتروفی بافت و کند شدن فرآیند بهبودی ناشی از عدم استفاده از بریس جلوگیری شود. به خاطر داشته باشید که حرکت ملایم گردن بدون آسیب رساندن توسط اکثر پزشکان توصیه شده، زیرا حرکت، جریان خون، اکسیژن‌رسانی و بهبودی کلی را افزایش می‌دهد. اگر می خواهید بدانید استفاده از گردن بند طبی برای آرتروز گردن و دیسک گردن  مناسب است یا خیر لازم است با پزشک مشورت نمایید، با این حال چند مورد دیگر از سایر موارد استفاده از گردن بند طبی عبارت اند از:

مراقبت بعداز عمل

کاربردخاص دیگر گردنبند طبی شامل محافظت بعداز عمل از ستون فقرات (بخصوص در قسمت فوقانی پشت یا گردن) است. این کاربرد باید به دقت توسط جراحتان به شما آموزش داده شود تا از بهبودی مطلوب بعد از عمل اطمینان حاصل شود. گاهی اوقات، ممکن‌است بریس برای مدت طولانی بعد از جوش خوردن مهره‌های گردن استفاده شود تا به استخوان‌ها برای استحکام بیشتر فرآیند جوش خوردن کمک کند.

بیماری‌های عصبی یا عصبی و عضلانی

بریس گاهی برای درمان بیماری‌ها یا اختلالات عصبی یا عصبی‌عضلانی که در آن بیمار نمی‌تواند وزن گردنش را تحمل کند، هم استفاده می‌شود. مسلما، این روش برای بیمار با کمردرد معمولی استفاده نمی‌شود، اما برای افراد مبتلا به چنین شرایطی خیلی مهم است.

بریس گردن، محافظی مناسب برای موتورسواران


بعنوان یک راننده ممکن‌است از خود بپرسید – آیا به بریس گردن نیاز دارم؟ از خودتان بپرسید اگر با آثار ویرانگر و مادام‌العمر جراحت شدید ستون فقرات زنده بمانید چه می‌شود، و باز به این پرسش فکر کنید. بریس گردن ممکن‌است وسیله‌ی تضمین کننده‌ای در مقابل آسیب نباشد – هرچیزی برای هرکسی می‌تواند اتفاق افتد، و طبیعت رانندگی با خطر همراه است – اما اکثر راننده‌ها تا جایی که می‌توانند خود را مجهز می‌کنند تا شانسشان برای آسیب فاجعه‌بار را به حداقل برسانند.

بریس گردن دراصل برای مسابقات موتور سواری طراحی شد، اما حالا جزء تجهیزات استاندارد خیلی از ورزش‌های با سرعت زیاد مثل اسکی، دوچرخه‌سواری و موتورسیکلت است. آن‌ها شامل یک پد گردنی – معمولا از جنس پلاستیک تقویت‌شده یا الیاف کربن – هستند که زیر کلاه ایمنی قرار می‌گیرد و ازطریق محافظ‌هایی روی پشت و سینه‌ی راننده، یا شانه‌ها (بسته به طرح) قرار می‌گیرد. در حادثه‌ی برخورد، بریس دارای پد، حرکت سر را محدود می‌کند تا از آسیب به گردن جلوگیری شود، همزمان قدرت ضربه را کاهش می‌دهد – داخل بعضی از بریسها یک سری میله‌های خم‌شونده با نقاط شکست معین، به منظور ضربه‌گیری در جاده‌های سخت تعبیه شده .

بریس‌ها در طول سال‌ها هرچه بیشتر راننده‌ها از نتایج آسیب مهره‌ها آگاه‌تر می‌شدند بین مردم رشد کردند و قیمتشان به جایی رسید که به‌صرفه‌تر باشند. بریس‌های گردن ممکن‌است به تنهایی پوشیده شوند (البته با یک کلاه ایمنی کل صورت) یا همراه با محاظ سینه یا قفسه سینه به‌عنوان بخشی از یک محافظ بدنی گسترده‌تر. نوع بریس گردنی که انتخاب می‌کنید بستگی به فاکتورهایی مثل محل محافظت (پشت و قفسه‌سینه یا شانه – هردو نوع به یک اندازه اثر حفاظتی دارند، اما بعضی از راننده‌ها یکی را نسبت به دیگری راحتتر می‌دانند) ، سایز و وزن دارند.

چگونه با گردن بند طبی بخوابید


اگر به دلیل مشکل و شرایطی که دارید لازم است هنگام خواب و در شب نیز از بریس گردن استفاده کنید، حتماً درباره نحوه خوابیدن با گردن بند از پزشک خود سؤال کنید. برای مثال لازم است بدانید خوابیدن به پهلو در چنین مواقعی فشار کمتری را بر گردن و کمر شما وارد می سازد و همچنین باید تکیه گاه مناسبی برای گردن خود انتخاب نمایید.

تعدادی از اثرات منفی گردنبندها


اثرات منفی گردنبندهادرحالیکه بیشتر پزشکان و متخصصین ستون فقرات به بیماران توصیه می‌کنند که گردنبندهای طبی را به مدت کوتاه استفاده کنند، خیلی از آن‌ها در مقابل به پوشیدن طولانی مدت این وسیله توصیه می‌کنند مگراینکه نپوشیدنش ضروری باشد. این موضوع به این دلیل است که عدم تحرک بخشی از بدن، حتی وقتی دلیل سودبخشی دارد، باعث ضعیفتر شدن عضله در اثر بی‌حرکتی می‌شود. این آتروفی، زیان‌بخش بودن آن را اثبات می‌کند، شاید حتی وضعیت عضله از حالت طبیعی آن هم بدتر شود. از طرفی، کمترین زیان پوشیدن بریس پشت، ناراحتی همراه با آن است. بریس‌ها پوشش‌های راحتی نیستند، و باید بدرستی تنظیم شوند تا باعث زخم شدن و خراش پوست نشوند. برای افرادی که باید به مدت طولانی بریس‌ها را بپوشند، یادگیری حمام کردن با بریس و تمیز کردن بریس بعد از آن مشکل است. هرچه شخص برای مدت طولانی‌تری از بریس استفاده کند، احتمالا بیشتر تجربه‌ی اعتیاد روانی به آن پیدا می‌کند – یعنی اگر دلیل اصلی پوشیدن بریس هم از بین رفته باشد، شخص احساس نیاز به پوشیدن غیر ضروری آن بطور روتین می‌کند.

بطور کلی، بریس گردن و پشت اگر طبق تشخیص پزشک باشند، می‌توانند مفید باشند، بنابراین قبل از پوشیدن آن‌ها برای از بین بردن درد گردن و پشت، با پزشکتان مشورت کنید و اطمینان حاصل کنید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonمشاوره و تماس