گردن بند طبی نرم و سخت: محافظ گردن در برابر آسیب های ستون فقرات

پزشک شما احتمالا بریس گردن را بعنوان بخشی از فرآیند درمان تجویز می‌کند. هدف از استفاده از بریس گردن محدود کردن حرکت ستون فقرات، جلوگیری از بدشکل شدن یا کنترل آن، کاهش وزن روی گردن، مدیریت درد و بهبودی عملکرد گردن است. بریس گردن ممکن‌است بعد از جراحی ستون فقرات(مثل فیوژن) برای محافظت بیشتر حین بهبودی ستون فقرات تجویز شود.

 اگر می خواهید بدانید استفاده از گردن بند طبی برای شرایط شما پیشنهاد می شود یا خیر و در صورتی که نیاز به راهنمایی برای انتخاب بریس با کارآیی و قیمت مناسب دارید، بهترین راه مراجعه به پزشک و دریافت مشاوره های تخصصی در این زمینه است. دکتر غفرانی، متخصص درد و آنستزیولوژی در کلینیک درد ماهان، با تجربه ای که در زمینه درمان غیرتهاجمی مشکلات گردن و ستون فقرات دارد می تواند به شما در این زمینه کمک کند. برای رزرو وقت ملاقات می توانید با شماره تلفن 02188866619 - 02188866629 - 092188866632تماس حاصل فرمایید

گردن بند طبی یا بریس گردن چه مواقعی به کار می آید؟


گردن بند طبی

پس از یک آسیب جدی در منطقه گردن و شکستگی مهره‌های ستون فقرات گردن، استفاده از بریس گردن به شدت توصیه می‌شود. آسیبی که منجر به شکستگی گردن می‌شود، موضوعی شوخ طبع نیست و برای دستیابی به بهبودی کامل، بازگشت به حرکت طبیعی گردن و حفاظت از عملکرد عصبی، نیازمند درمان دقیق است. در دوره توانبخشی، بریس گردن می‌تواند ابزار مناسبی برای حفاظت از مهره‌های گردن باشد.

استفاده از بریس گردن برای دردهای حاد گردن بدون شکستگی ارزش کمتری دارد و ممکن است بر عکس، تأثیر منفی بر روند بهبودی داشته باشد. برای استفاده از بریس، درد عضلانی ساده گردن باید به اندازه کافی شدید باشد تا توصیه به استفاده از آن داده شود، اما باید به مدت زمان کوتاهی محدود شود تا جلوگیری از ضعف عضلانی و کاهش فرآیند بهبودی ناشی از عدم استفاده طولانی مدت از بریس انجام شود. به یاد داشته باشید که بیشتر پزشکان توصیه می‌کنند گردن را بدون آسیب رساندن با حرکات نرم و ملایم در حالت عادی استفاده کنید، زیرا این حرکت‌ها جریان خون، اکسیژن رسانی و بهبود عمومی را تسهیل می‌کنند. اگر می خواهید بدانید استفاده از گردن بند طبی برای آرتروز گردن و دیسک گردن  مناسب است یا خیر لازم است با پزشک مشورت نمایید، با این حال چند مورد دیگر از سایر موارد استفاده از گردن بند طبی عبارت اند از:

مراقبت بعداز عمل

کاربردخاص دیگر گردنبند طبی شامل محافظت بعداز عمل از ستون فقرات (بخصوص در قسمت فوقانی پشت یا گردن) است. این کاربرد باید به دقت توسط جراحتان به شما آموزش داده شود تا از بهبودی مطلوب بعد از عمل اطمینان حاصل شود. گاهی اوقات، ممکن‌است بریس برای مدت طولانی بعد از جوش خوردن مهره‌های گردن استفاده شود تا به استخوان‌ها برای استحکام بیشتر فرآیند جوش خوردن کمک کند.

بیماری‌های عصبی یا عصبی و عضلانی

بریس گاهی برای درمان بیماری‌ها یا اختلالات عصبی یا عصبی‌عضلانی که در آن بیمار نمی‌تواند وزن گردنش را تحمل کند، هم استفاده می‌شود. مسلما، این روش برای بیمار با کمردرد معمولی استفاده نمی‌شود، اما برای افراد مبتلا به چنین شرایطی خیلی مهم است.

گردن بند نرمگردنبند انعطاف‌پذیر اطراف گردن قرار می‌گیرد. معمولا این نوع بعد از یک دوره استفاده از گردنبند سفت‌تر برای بهبودی بیشتر استفاده می‌شود. این نوع، جایگزینی برای حالت بدون گردن بند است.

گردنبند فیلادلفیااین مدل گردن بند، سخت/سفت‌تر است که بخشی در جلو و پشتش دارد که با چسب به هر دو طرف متصل می‌شود. این مدل معمولا 24 ساعته تا زمانی که پزشک دستور به برداشتن آن بدهد، استفاده می‌شود. این گردن بند در شرایطی مثل: شکستگی گردن (مهره‌های بالایی) نسبتا مداوم، جراحی فیوژن گردنی، یا ضربه به گردن، استفاده می‌شود. مدل شبیه به این نوع گردن بند، گردنبند میامی است.

استخوان جناغ-پشت سرSOMI یک بریس برای حفظ گردن در یک خط راست منطبق با ستون فقرات شماست. این وسیله برای محافظت شدید گردن آسیب‌دیده و جلوگیری از حرکت آن به طرفین، پیشنهاد می‌شود. با این گردنبند، شما قادر به حرکت یا چرخش گردن نیستید. محدود کردن حرکت به بهبودی عضلات و استخوان‌های آسیب‌دیده یا جراحی شده کمک می‌کند. اگر به اسم این گردنبند نگاه کنید بهتر متوجه عملکرد SOMI می‌شوید: “استخوان جناغ” بالا و میانه‌ی قفسه سینه است، “پشت سر” پایه‌ی جمجمه است، “فک پایین” به فک و چانه‌ی شما برمی‌گردد، و “عدم تحرک” محافظت و محدودیت حرکتی بریس را توصیف می‌کند. SOMI بخش‌هایی از بدن که در نامش آمده را پوشش می‌دهد. بخش اول، قسمت چانه است که فک پایین روی آن قرار می‌گیرد. بخش دوم، قسمت چانه را توسط بندهایی به یک سربند که پشت سر را پوشش می‌دهد متصل می‌کند. بخش سوم، قسمت چانه را توسط میله‌ها ی فلزی جلویی به قفسه سینه وصل می‌کند. درنهایت، بخش قفسه سینه روی قسمت بالایی و پایینی سینه قرار می‌گیرد_ بنوعی شبیه یک جلیقه. این بخش به پشت سر متصل می‌شود، که از پایه‌ی سر محافظت می‌کند. این بریس بطور واضحی پیچیده‌تر و سنگین‌تر از موارد دیگر است، اما گردن آسیب‌دیده را خیلی خوب محافظت می‌کند.

هالههدف اصلی هاله بی‌حرکت نگه داشتن سر و گردن است. این مدل محکم‌ترین نوع گردن بند است. این بریس فقط بعداز جراحی مهره‌های گردنی یا برای شکستگی گردن استفاده می‌شود. هاله شبیه به خود کلمه‌اش است. این بریس یک حلقه‌ی تیتانیوم (هاله) دارد که دور سر را احاطه می‌کند، و به کمک چهار پین فلزی به جمجمه متصل می‌شود. سپس این حلقه توسط چهار میله به جلیقه‌ای که روی قفسه سینه پوشیده می‌شود، متصل می‌شود. جلیقه وزن حلقه و گردن را برای حفظ آن‌ها در محلشان بطور یکنواخت تحمل می‌کند.  هاله 24 ساعته تا بهبودی آسیب مهره‌ها پوشیده می‌شود.

بریس گردن، محافظی مناسب برای موتورسواران


بعنوان یک راننده ممکن‌است از خود بپرسید – آیا به بریس گردن نیاز دارم؟ از خودتان بپرسید اگر با آثار ویرانگر و مادام‌العمر جراحت شدید ستون فقرات زنده بمانید چه می‌شود، و باز به این پرسش فکر کنید. بریس گردن ممکن‌است وسیله‌ی تضمین کننده‌ای در مقابل آسیب نباشد – هرچیزی برای هرکسی می‌تواند اتفاق افتد، و طبیعت رانندگی با خطر همراه است – اما اکثر راننده‌ها تا جایی که می‌توانند خود را مجهز می‌کنند تا شانسشان برای آسیب فاجعه‌بار را به حداقل برسانند.

بریس گردن در ابتدا برای استفاده در مسابقات موتور سواری طراحی شده است؛ اما در حال حاضر به عنوان یکی از تجهیزات استاندارد در بسیاری از ورزش‌های با سرعت بالا مانند اسکی، دوچرخه سواری و موتورسیکلت استفاده می‌شود. این بریس‌ها شامل یک پد گردنی هستند که معمولاً از موادی مانند پلاستیک تقویت شده یا الیاف کربن ساخته شده‌اند و زیر کلاه ایمنی قرار می‌گیرند. آنها از طریق محافظ‌هایی که روی پشت و سینه راننده یا شانه‌ها قرار می‌گیرند (بسته به طرح) نگهداری می‌شوند. در صورت وقوع تصادف، بریس گردن با استفاده از پد، حرکت سر را محدود می‌کند تا از آسیب دیدن گردن جلوگیری شود و در عین حال قدرت ضربه را کاهش می‌دهد. برخی از بریس‌ها دارای میله‌های خم‌شونده با نقاط شکست مشخص درون خود هستند که برای جذب ضربه در جاده‌های سخت استفاده می‌شوند.

تا طول سال‌ها، با پیشرفت آگاهی رانندگان از خطرات آسیب مهره‌ها، استفاده از بریس‌ها رواج یافته و هزینه آنها به حدی رسیده است که مقرون به صرفه باشد. بریس‌های گردن می‌توانند به تنهایی (با استفاده از یک کلاه ایمنی کامل صورت) یا به همراه محافظ سینه یا قفسه سینه به عنوان بخشی از یک محافظ بدن بزرگتر استفاده شوند. نوع بریس گردنی که انتخاب می‌شود، بستگی به عواملی مانند محل مورد نیاز برای حفاظت (پشت و سینه یا شانه – هر دو نوع با تأثیرات حفاظتی مشابهی همراه هستند، اما برخی رانندگان احساس راحتی بیشتری را با یکی از آنها دارند)، اندازه و وزن دارد.

بریس‌های گردن معمولا به دو دسته تقسیم می‌شوند – دسته‌ای که در قسمت جلو و عقب آن از یک سری میله‌های خم‌شونده استفاده می‌شود و روی قفسه سینه و پشت برای محافظت قرار می‌گیرند، و دسته‌ای که روی شانه‌ها قرار می‌گیرند (اما هنوز هم پد محافظ مهره‌ای دارد). دسته اول تاکنون بیشتر رایج بوده، با میله‌های خم‌شونده‌ای عقبی که اغلب طوری طراحی شده‌اند که در تصادفات از هم جدا شوند، طراحی به شکلی ست که انرژی ناشی از ضربه را از بین می‌برد (برداشتن میلههای مربوط به قفسه‌سینه امکان‌پذیر است)

اکثر تولیدکنندگان، بریس‌های گردنی در سایزهای مختلف دارند. سایزها تقریبا به‌اندازه‌ی سایز لباس هستند – مثل S/M یا L/XL . گردنبندها جداشدنی هستند، با یک بند در یک طرف و گیره در طرف دیگر تا به برداشتن آن کمک کنند. اکثر گردن بندها تا حدی قابل تنظیم‌اند – هم در ناحیه‌ی گردن هم میله‌های محافظ – تا طوری قرار گیرند که راحت باشند. خیلی از بریس‌ها یک بند (اختیاری) دارند که زیر بغل بطور ایمن برای استحکام بیشتر بسته می‌شود.

درحالیکه ارزان‌ترین گردن بندها در بازار از پلاستیک تقویت شده ساخته شده‌اند، گران‌ترین آن‌ها از جنس الیاف کربن و دارای میله‌های خم‌شونده‌ی کاهش وزن هستند. سطح حفاظتی هر دو یکی ست، ولی بریس گران‌تر برای پوشیدن به مدت طولانی روی وسیله احتمالا آسان‌تر است. کیفیت پد هم باید در نظر گرفته شود – به دنبال پدی باشید که در آن، محل میکروب‌پذیر نفس کشیدن، برای تمیز کردن قابلیت جدا شدن داشته باشد.

چگونه با گردن بند طبی بخوابید


اگر به دلیل مشکل و شرایطی که دارید لازم است هنگام خواب و در شب نیز از بریس گردن استفاده کنید، حتماً درباره نحوه خوابیدن با گردن بند از پزشک خود سؤال کنید. برای مثال لازم است بدانید خوابیدن به پهلو در چنین مواقعی فشار کمتری را بر گردن و کمر شما وارد می سازد و همچنین باید تکیه گاه مناسبی برای گردن خود انتخاب نمایید.

تعدادی از اثرات منفی گردنبندها


اثرات منفی گردنبندها

توصیه متخصصان به بیماران برای استفاده موقت از گردنبندهای طبی، در حالی است که بسیاری از آنها پوشیدن طولانی‌مدت این وسیله را توصیه نمی‌کنند، مگر اینکه ضروری باشد. دلیل این توصیه به این دلیل است که عدم حرکت بخشی از بدن، حتی در صورتی که دلایل مشروعی برای استفاده از گردنبند وجود داشته باشد، می‌تواند منجر به ضعف عضلات به دلیل بی‌حرکتی شود. این آتروفی عضلات را ضرر آور می‌کند و حتی ممکن است وضعیت عضلات نسبت به حالت طبیعی خود نیز بدتر شود. از سوی دیگر، زیان کمترین استفاده از بریس پشت، ناراحتی آن است. بریس‌ها راحتی در پوشیدن نیستند و باید به درستی تنظیم شوند تا جلوی آسیب و زخمی شدن پوست را بگیرند. برای افرادی که باید به طور طولانی از بریس استفاده کنند، یادگیری روش‌های حمام‌دهی و تمیزکردن بریس پس از آن مشکل است. هر چه استفاده از بریس برای مدت زمان بیشتری باشد، احتمالاً اعتیاد روانی به آن افزایش می‌یابد، به این معنی که شخص حس می‌کند به طور روتین نیاز به پوشیدن بریس غیرضروری دارد، حتی اگر دلیل اصلی استفاده از بریس وجود نداشته باشد.

در کل، بریس گردن و پشت در صورت تشخیص پزشک ممکن است مفید باشند، اما پیش از استفاده از آنها برای کاهش درد گردن و پشت، به پزشک خود مشورت کنید و اطمینان حاصل کنید.

مقالات مرتبط

آتروز مچ دست چه علائمی دارد؟

آرتروز یک بیماری است که بافت‌های درون مفاصل را درگیر می‌کند. آرتروز می‌تواند ناشی از وجود یک التهاب حاد (کوتاه…

علت درد پاشنه پا چیست؟

التهاب یا فاشیای کف پا همان‌طور که از نامش پیداست، یک بیماری رایج در قسمت کف پا است و شایع‌ترین…
keyboard_arrow_up
Call Now Buttonمشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ