درمان درد عضلانی و کمردرد ناشی از کرونا

 1. خانه
 2. /
 3. کمر
 4. /
 5. درمان درد عضلانی و کمردرد ناشی از کرونا

زمانی که به کووید-19 مبتلا می‌شوید به نظر می‌رسد که علائم آن پایانی ندارند. در برخی از موارد افراد حس چشایی و بویایی خود را از دست می‌دهند. در موارد دیگر افراد از بدن درد و کمر درد شدید شکایت می‌کنند و نمی‌توان به طور دقیق گفت که در زمان ابتلا دقیقاً با چه چیزی روبرو خواهید شد.

کمر درد  یکی از شایع‌ترین عارضه‌هایی است که توسط متخصصین توانبخشی درمان می‌شود. ولی از زمان شیوع جهانی کووید-19، تعداد افرادی که برای درمان کمر درد به متخصصین توانبخشی مراجعه می‌کنند افزایش یافته‌اند.

کمردرد ناشی از کرونا

چرا در زمان ابتلا به این ویروس دچار کمر درد می‌شویم؟


به نظر می‌رسد که کمر درد ناشی از کرونا در مراحل انتهایی بیماری بروز پیدا کرده و دیده شدن آن به عنوان علائم اولیه نادر است. همچنین ممکن است زمانی که علائم دیگر شما مثل سرفه، تنگی نفس، از دست رفتن بویایی و خستگی مفرط رو به بهبودی هستند این علامت ظاهر شود. البته در صورتی که قبل از ابتلا به کووید کمر درد داشته‌اید ممکن است که در طول دوران این بیماری کمر درد شما عود کرده و این ویروس آن را تشدید کند.

میزان شیوع کمر درد ناشی از کرونا


بر اساس یک مطالعه‌ی انجام شده توسط سازمان جهانی بهداشت بر روی حدود 56000 بیمار مبتلا به کووید-19 در چین، حدود 15 درصد از افراد دچار دردهای عضلانی شده‌اند. کمر درد ناشی از کووید-19 در دسته‌ی دردهای عضلانی قرار گرفته و مرکز کنترل و مقابله با بیماری‌های آمریکا (CDC) آن را به عنوان یکی از علائم رسمی کرونا اعلام می‌کند.

دیگر علائم شایع کووید-19


 • تب و لرز
 • سرفه
 • تنگی نفس و تنفس دشوار
 • خستگی مفرط
 • سر درد
 • از دست رفتن حس چشایی و بویایی
 • گلو درد
 • گرفتگی و آبریزش بینی
 • تهوع و استفراغ
 • اسهال

چه عواملی باعث بروز کمر درد می‌شوند؟


زمانی که سیستم ایمنی شما در حال مبارزه با باکتری‌ها و ویروس‌هاست التهاب ایجاد می‌شود. این پاسخ التهابی سیستم ایمنی می‌تواند باعث درد مفاصل، کمر و پاها شود. با این حال ابتلا به کمر درد نمی‌تواند به معنی ابتلای شما به کووید-19 باشد. احتمال بروز کمر درد در اثر دیگر عارضه‌ها و آسیب‌ها مثل نشستن طولانی مدت و حالت نامناسب بدن که در اثر ماندن در خانه ایجاد می‌شوند بیشتر خواهد بود. کمر درد می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد که در زیر به موارد شایع آن اشاره خواهیم کرد.

دلایل بروز کمر درد


 • کشیدگی تاندون یا عضله
 • آرتروز 
 • پوکی استخوان
 • آسیب، فتق یا پارگی دیسک
 • استرس 
 • فیبرومیالژی

امروزه چندین نوع مختلف از کمر درد دیده می‌شود. افرادی که قبلاً به کمر درد مبتلا بوده و الان در اثر نشستن زیاد درد آن‌ها بیشتر شده، افرادی که در اثر تغییر عادات به علت شیوع کرونا دچار کمر درد شده‌اند و موارد جدید کمر درد در اثر ابتلا به کووید-19.

کمر درد و کووید-19


با وجود اینکه پزشکان هنوز در حال مطالعه بر روی کووید-19 هستند، کمر درد به تنهایی معمولاً جزو علائم این بیماری شناخته نمی‌شود. با این حال اگر همراه با کمر درد خود دچار دردهای عضلانی، سر درد، تب، لرز، سرفه و تنگی نفس شدید احتمال ابتلای شما به کووید-19 وجود خواهد داشت.

افراد مبتلا به کووید-19 ممکن است به دلیل پاسخ‌های التهابی بدن دچار دردهای عضلانی و بدن درد شوند که می‌تواند بخش‌های فوقانی یا تحتانی کمر را درگیر کند.

برخی از افراد ممکن است پس از تزریق واکسن کووید نیز به دردهای عضلانی مبتلا شوند که امری طبیعی بوده و نشان دهنده‌ی فعالیت سیستم ایمنی آن‌ها می‌باشد.

کمر درد ناشی از فعالیت زیاد چند روز باقی مانده ولی کمر درد ناشی از کووید-19 ممکن است تا چند هفته باقی بماند.

افرادی که به کووید-19 مبتلا می‌شوند ممکن است زمان زیادی را در تخت خود سپری کنند که این امر باعث بروز کمر درد ناشی از تغییرات بیومکانیکی ستون فقرات می‌شود.

کمر درد و کووید-19

کمر درد ناشی از کووید-19 چه زمانی بروز پیدا می‌کند؟


کمر درد غیر عادی می‌تواند یکی از نشانه‌های اولیه‌ی کووید-19 باشد که معمولاً در شروع این بیماری بروز پیدا می‌کند.

معمولاً این علامت در حدود 2 تا 3 روز باقی مانده ولی هر چقدر سن بیمار بالاتر باشد این مدت نیز بیشتر خواهد شد. طول کمر درد برای کودکان در حدود 4 روز، بزرگسالان بین 16 تا 35 سال 5 روز، بزرگسالان بین 35 تا65 سال 7 روز و افراد بالای 65 سال 8 روز می‌باشد.

متاسفانه کمر دردهای ناشی از کووید می‌توانند مدت زمان بیشتری طول کشیده و افراد مبتلا و حتی بهبود یافته را درگیر کنند.

کمر درد ناشی از تغییرات ایجاد شده در اثر همه گیری کرونا


عارضه‌هایی که منجر به کمر درد می‌شوند ازجمله فتق دیسک، آرتروز ستون فقرات و کشیدگی عضلات کمر در طی دوران همه گیری تغییری نداشته‌اند. ولی سبک زندگی افراد دچار تغییرات گسترده‌ای شده است.

یکی از تفاوت‌های ایجاد شده، افزایش تعداد فتق‌های دیسک کمر در اثر کار کردن در خانه است. امروزه به دلیل استفاده‌ی زیاد از لپ تاپ و نشستن بر روی مبل، صندلی یا تخت نامناسب، افراد زیادی دچار کشیدگی عضلات و فتق دیسک کمر می‌شوند. این مشکلات قبل از شیوع ویروس کرونا کمتر دیده می‌شدند.

افرادی که به صورت دورکاری در خانه کار می‌کنند نیز نکات ارگونومیک را به درستی رعایت نکرده و خطر آسیب‌های کمر و گردن در آن‌ها بیشتر می‌شود.

کمر درد ناشی از کووید-19 چگونه است؟


کمر دردهای ناشی از کووید-19 ممکن است از خفیف تا بسیار شدید باشند. این عارضه به خصوص زمانی که به همراه خستگی مفرط بروز پیدا می‌کند می‌تواند ناتوان کننده باشد. این مشکل برخی از افراد را از انجام کارهای روزمره باز می‌دارد.

توجه داشته باشید که دردهای عضلانی جدید ممکن است به دلایل مختلفی ایجاد شده باشند. برای مثال ممکن است بسیاری از افراد با استفاده از میز و صندلی غیر استاندارد و شرایطی نامناسب در حال کار کردن در خانه باشند.

بنابراین با وجود اینکه افراد مبتلا به کووید ممکن است در برخی از موارد دچار کمر دردهای غیر طبیعی شوند، اکثر افراد مبتلا به کمر درد به این ویروس مبتلا نیستند.

پیشگیری و درمان کمر دردهای ناشی از همه گیری کرونا


افرادی که در اثر کووید-19 دچار کمر درد می‌شوند ممکن است با استفاده از داروهای بدون نسخه یا کمپرس گرم بتوانند کمر درد خود را تسکین دهند تا زمانی که سیر طبیعی بیماری طی شود. راه‌های دیگری نیز برای پیشگیری و درمان دیگر انواع کمر درد مربوط به زمان قرنطینه وجود دارند.

پزشکان معمولاً به منظور پیشگیری و درمان کمر درد، نکات زیر را به بیماران توصیه می‌کنند:

 • حرکت کنید: بخشی از روز خود را به حرکت کردن به شکل پیاده روی، دوچرخه سواری، کوه نوردی یا رقص اختصاص دهید.
 • زنگ هشدار تنظیم کنید: برای حرکت کردن خود زنگ هشدار تعریف کنید. پزشکان توصیه می‌کنند که هر نیم ساعت یک بار حتی در موقع کار کردن، حرکاتی مثل پیاده روی یا حرکات کششی انجام دهید.
 • آرامش: تحقیقات نشان می‌دهند که اضطراب و کمبود خواب که برخی از افراد در دوران همه گیری کرونا دچار آن شده‌اند می‌تواند منجر به گرفتگی و درد عضلات بدن شود. برای کاهش استرس خود می‌توانید از مدیتیشن یا دیگر فعالیت‌های آرامش بخش استفاده کنید.
 • محیط مناسب: می‌توانید با استفاده از یک صندلی مناسب و بالش پشت کمر، قوز نکردن، بالاتر بردن صفحه نمایش کامپیوتر و تغییراتی از این قبیل میزان فشار وارد شده بر روی بدن خود را کاهش دهید.

کار کردن در خانه باعث تغییر عادات ورزشی و کاهش سطح فعالیت افراد نیز شده است. افرادی که قبلاً با همکاران خود به پیاده روی یا باشگاه می‌رفتند ممکن است این فعالیت‌ها را کنار گذاشته و کاهش سطح فعالیت فیزیکی منجر به ضعف و گرفتگی عضلات و نهایتاً کمر درد در آن‌ها شود.

 درمان کمر دردهای کرونا

چگونه می‌توان تشخیص داد که کمر درد در اثر کرونا ایجاد شده است؟


اگر قبلاً کمر درد داشته‌اید با آن آشنایی خواهید داشت. هرگونه کمر درد که در منطقه‌ی غیر عادی بروز پیدا کند ممکن است در اثر کووید ایجاد شده باشد.

کمر درد ناشی از کرونا حس متفاوتی خواهد داشت. در طی این عارضه درد عمیق و شدیدی را به جای دردهای تیر کشنده که در اثر آسیب‌های مفصلی یا اسپاسم عضلانی ایجاد می‌شوند تجربه خواهید کرد. توجه داشته باشید که کمر دردهای ناشی از کووید با تغییر در حالت بدن تغییر چندانی نخواهند داشت. برای مثال کمر درد عادی به هنگام دراز کشیدن، ایستادن و در برخی از موارد به هنگام نشستن تسکین پیدا می‌کند. کمر درد ناشی از کووید معمولاً در تمامی حالات وجود داشته و در برخی از حالات تشدید می‌شود.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonمشاوره و تماس