شکستگی فشاری ستون فقرات بعلت پوکی استخوان، آسیب‌های فیزیکی و …

شکستگی فشاری ستون فقرات، نوعی شکستگی است که در استخوان‌های ستون فقرات شما رخ می‌دهد. به طور دقیق، استخوان‌های پشتی که وظیفه حمایت و استحکام ستون فقرات را برعهده دارند، به طور شدید آسیب می‌بینند. در ابتدای شکستگی فشاری ستون فقرات، احتمالاً علائم جسمی چندان آشکاری را تجربه نخواهید کرد، اما وجود خطر فروپاشی استخوان‌های ستون فقرات وجود دارد. پیشرفت علائم ممکن است شامل کمردرد، کاهش قد، محدودیت در حرکت ستون فقرات و ایجاد خمیدگی بدن باشد. پوکی استخوان نیز به عنوان عامل اصلی در شکستگی فشاری ستون فقرات شناخته می‌شود، اما چندین عامل دیگر نیز نقش مهمی در این بیماری دارند.

وقتی شکستگی فشاری ستون فقرات رخ می‌دهد، می‌تواند بسیار نگران کننده باشد. بدون درمان، اوضاع فقط بدتر می‌شود. فروپاشی کامل مهره‌ها می‌تواند ویرانگر باشد. اما روش‌های مختلفی برای درمان ستون فقرات وجود دارد. اگرچه دلایل شکستگی‌های فشاری ستون فقرات به متخصصان ارتوپدی و ستون فقرات کمک می‌کند تا بهترین روش درمان را تعیین کنند، اما به طور کلی گزینه‌های زیادی وجود دارد.

دلایل شکستگی فشاری ستون فقرات  


۵  دلیل اصلی شکستگی‌های فشاری ستون فقرات عبارتند از:

 • پوکی استخوان: یک بیماری شایع استخوانی است که منجر به کاهش تراکم استخوان می‌شود. پوکی استخوان منجر به زوال ساختاری بافت استخوانی می‌شود که می‌تواند منجر به ترک یا شکستگی استخوان‌ها از جمله شکستگی‌های فشاری ستون فقرات شود.
 • ضربه فیزیکی: هرگونه ضربه جسمی پرانرژی به ستون فقرات مانند حادثه رانندگی، زمین خوردن شدید یا آسیب دیدگی ورزشی می‌تواند منجر به شکستگی فشاری شود.
 • تومورهای سرطانی: تومور سرطانی می‌تواند در سراسر ناحیه ستون فقرات گسترش یابد. وقتی تومور رشد می‌کند تا سلول‌های سالم را با سلول‌های غیر طبیعی جایگزین کند، شکستگی فشاری ستون فقرات می‌تواند ظاهر شود.
 • بیماری‌های مادرزادی: یک بیماری مادرزادی مانند بیماری استخوان شکننده، می‌تواند باعث شکستگی فشاری ستون فقرات شود زیرا اين اختلالات استخوان‌های شکننده‌ای ایجاد می‌کنند که احتمال شکستن آن‌ها بیشتر است.
 • کورک استخوانی: در صورت عدم مراقبت، این عفونت باکتریایی یا قارچی مهره‌ها می‌تواند باعث ضعف خون‌رسانی به استخوان‌های آسیب دیده ستون فقرات شود. در نتیجه، شکستگی فشاری می‌تواند به راحتی رخ دهد.

علائم 


علائم شکستگی فشاری ستون فقرات  

کمردرد شایع‌ترین علامت در بیماران مبتلا به شکستگی فشاری ستون فقرات است. شما ممکن است درد کمر ناگهانی و شدیدی را تجربه کنید و یا ممکن است درد در شروع شکستگی به تدریج ایجاد شود. در صدمات شدید تروماتیک، علت شکستگی فشاری ستون فقرات مشخص است. در شرایط دیگر که استخوان در اثر پوکی استخوان یا وضعیت دیگری ضعیف شده است، ممکن است زمان شکستگی به راحتی مشخص نشود.

وقتی شکستگی مهره به دلیل پوکی استخوان باشد، ممکن است در ابتدا علائمی نداشته باشید. بیماران مبتلا به پوکی استخوان که دچار شکستگی‌های فشاری متعدد ستون فقرات می‌شوند، ممکن است مشاهده کنند که در ستون فقرات آن‌ها به تدریج انحناهایی بوجود می‌آید، مانند قوز كه به نام تغییر شکل کیفوتيك یا کیفوز شناخته می‌شود. دلیل این امر اين است كه مهره‌ها در جلو فشرده شده و معمولاً در پشت حالت طبیعی دارند.

شکستگی فشاری ستون فقرات می‌تواند باعث انحنای جلویی ستون فقرات شود. وقتی فشرده‌سازی به میزان قابل توجهی رخ می‌دهد، ممکن است به انحنای قابل توجهی منجر شود. بیمارانی که شکستگی فشاری ستون فقرات دارند، به دلیل کاهش اندازه ستون فقرات، اغلب احساس کاهش قد کلی خود را تجربه می‌کنند.

یک ویژگی غیرمعمول در شکستگی‌های فشاری ستون فقرات، شکایت‌های عصبی است. این به دلیل قرار گرفتن ستون فقرات و اعصاب آن در پشت مهره است. همانطور که پیشتر بیان شد، قسمت جلویی مهره فشرده می‌شود و قسمت پشتی آن طبیعی است. در برخی از شکستگی‌های جدی و ناشی از تروما، که به عنوان “شکستگی کمر” شناخته می‌شوند، فشرده‌سازی در ناحیه اطراف نخاع و عصب‌ها رخ می‌دهد. این موضوع بسیار جدی است و ممکن است برای جلوگیری یا کاهش فشار بر نخاع و عصب‌ها، به درمان فوری نیاز باشد.

نحوه درمان شکستگی فشاری ستون فقرات 


درمان غیر جراحی شکستگی فشاری ستون فقرات شامل تحریک بدن برای بهبود طبیعی با حداقل تداخل خارجی در روند بهبود است. بهبودی کامل با این روش درمانی ممکن است ۶ ماه طول بکشد اما تسکین درد در طی چند هفته قابل مشاهده است. برای اطمینان از بهبودی بدون مانع باید استراحت مناسب داشته باشید و به آرامی فعالیت‌های بدنی ملایم را در برنامه روزانه خود بگنجانید تا سلامت استخوان خود را حفظ کنید.

دارو 

دارو برای درمان شکستگی فشاری ستون فقرات

داروهای غیر استروئیدی بدون نسخه مانند استامینوفن یا ایبوپروفن می‌توانند ناراحتی و درد را تا حد زیادی کاهش دهند. با این حال، اگر این‌ داروها موثر نبودند، می‌توانید از پزشک خود بخواهید که برای مدت کوتاهی داروی قوی‌تری را تجویز کند و با شدت گرفتن درد، دوزهای آن را به آرامی کاهش دهید.

فیزیوتراپی

درمان شکستگی فشاری ستون فقرات با فیزیوتراپی

در بسیاری از موارد، خطوط شکستگی می‌توانند راه رفتن شما را بسیار دردناک کنند و با فشار زیاد باعث آسیب دیدگی مداوم شما شوند. در بسیاری از موارد، استراحت، مهاربند و فیزیوتراپی می‌تواند شکستگی ستون فقرات را به اندازه کافی کاهش دهد تا بتواند به خودی خود بهبود یابد. فیزیوتراپی یک روش عالی برای کمک به درک بهتر نحوه کار بدن، استحکام، بهبود انعطاف‌پذیری و دامنه حرکت برای جلوگیری از آسیب‌های فشاری در آینده است.

درمان اولتراسوند 

یکی از بهترین ابزاری که یک متخصص طب فیزیکی برای کمک به درمان این شکستگی‌ها دارد، اولتراسوند یا سونوگرافی است. این ابزار به عنوان کمک بینایی شناخته شده است و یک ابزار اصلی تشخیصی برای مواردی مانند بارداری است. با این حال، از ارتعاشات دستگاه سونوگرافی برای کاهش التهاب و بهبودی سریع نیز می‌توان استفاده کرد. این شکل از سونوگرافی است که می‌تواند در اطراف شکستگی فشاری ستون فقرات برای افزایش جریان خون در منطقه و کاهش تورم استفاده شود.

ماساژ 

گرما و ماساژ در اطراف منطقه می‌تواند عضلات را انعطاف پذیر و عاری از گره و تجمع فاسیا نگه دارد. هنگامی که صحبت از آسیب کمر می‌شود، مهم است که با یک ماساژ درمانگر که در زمینه برخورد با بیماران آسیب نخاعی آموزش دیده است، کار کنید. زیرا اقدامات احتیاطی خاصی وجود دارد که باید برای جلوگیری از صدمه دیدن بیشتر شما انجام شود. مانند ماساژ که با افزایش جریان خون در منطقه و کمک به شما در بهبود وضعیت بدن با از بین بردن انقباضات اطراف کمر، به تسریع بهبودی کمک می‌کند.

تقویت عضلات مرکزی بدن 

یکی از رژیم‌های ورزشی اساسی که توسط یک متخصص فیزیوتراپی برای جلوگیری از شکستگی‌های فشاری اضافی در ناحیه کمر پیشنهاد می‌شود، تقویت عضلات مرکزی بدن است. کم‌تحرکی و نشستن طولانی در بسیاری از شغل‌ها و فعالیت‌های روزمره ممکن است باعث ضعف عضلات شکم شده و فشار بیشتری بر روی ساختارهای کمری وارد کند. با تقویت عضلات شکم، می‌توانید بار زیادی از کمر بردارید و وضعیت بدنتان را بهبود بخشید. این اقدام همچنین می‌تواند به کاهش درد در فرآیند بهبودی کمک کند، زیرا فشار وزن بر روی مهره شکسته کاهش می‌یابد. همراه با بهبود وضعیت کمر، داشتن عضلات هسته قوی یکی از بهترین روش‌های پیشگیری در مقابل فشار بر مهره‌ها است که می‌تواند فراهم شود.

استفاده از بریس کمر  

بریس کمری برای کمک به حرکت شما و برای جلوگیری از آسیب دیدگی بیشتر و همچنین ایجاد ثبات در بدن استفاده می‌شود. بنابراین مهره‌های شکسته شما زمان کافی برای التیام پیدا می‌کنند در حالی که بریس کمری شما از تحلیل رفتن بیشتر استخوان جلوگیری می‌کند.

گزینه‌های جراحی شامل 

جراحی شکستگی فشاری ستون فقرات

 • کیفوپلاستی: روشی است که پزشک کاتتر را با یک بالون در مهره شکسته قرار می‌دهد و بالون را باد می‌کند تا ارتفاع مهره‌های شکسته افزایش یابد و سپس سیمان جراحی را به ناحیه تزریق می‌کند. هدف از عمل جراحی کیفوپلاستی جلوگیری از بدتر شدن شکستگی و بازیابی قد مهره‌ها است.
 • ورتبروپلاستی: این روش مشابه کیفوپلاستی است اما بالون را وارد مهره‌ها نمی‌کند. در عوض، یک مخلوط سیمان برای حمایت از مهره‌های شکسته شده در بدن قرار می‌گیرد. هدف از این کار از بین بردن درد است.
 • فیوژن ستون فقرات: این روش بیشتر برای شکستگی‌های فشاری ناشی از آسیب استفاده می‌شود. زیرا این مشکل در بیماران مسن بسیار خطرناک است. این روش برای ترمیم مهره‌های استخوان و فیوز شدن آن‌ها با هم انجام می‌شود.

پیشگیری از شکستی فشاری ستون فقرات 


از آن‌جا که پوکی استخوان یکی از دلایل اصلی شکستگی‌های فشاری است، بهترین راه برای جلوگیری از تکه تکه شدن و فروپاشی مهره‌ها، رفع پوکی استخوان در مراحل اولیه آن است. ساده‌ترین راه برای انجام این کار و از بین بردن پوکی استخوان ایجاد تغییراتی در سبک زندگی است که سبک زندگی سالم را ترویج می‌کند. برخی از این تغییرات عبارتند از:

 • داشتن یک رژیم غذایی با کلسیم بالا و یا خوردن غذاهایی با سطح کلسیم بالاتر.
 • سیگار کشیدن را ترک کنید یا از موقعیت‌های سیگار کشیدن اجتناب کنید.
 • از مصرف الکل خودداری کنید.
 • از شرکت در برنامه‌ها یا رژیم‌های غذایی طولانی مدت خودداری کنید.
 • سعی کنید به صورت روزمره ورزش کنید یا راه‌هایی برای افزایش ضربان قلب پیدا کنید.

مقالات مرتبط

آتروز مچ دست چه علائمی دارد؟

آرتروز یک بیماری است که بافت‌های درون مفاصل را درگیر می‌کند. آرتروز می‌تواند ناشی از وجود یک التهاب حاد (کوتاه…

علت درد پاشنه پا چیست؟

التهاب یا فاشیای کف پا همان‌طور که از نامش پیداست، یک بیماری رایج در قسمت کف پا است و شایع‌ترین…
keyboard_arrow_up
Call Now Buttonمشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ