دیسک گردن: درمان‌های غیر جراحی برای بیرون زدگی دیسک گردن

دیسک‌های بیرون زده در گردن (ستون فقرات گردنی) می‌تواند باعث درد ، بی حسی یا ضعف در گردن، شانه‌ها، سینه، بازوها و دست‌ها شود. در برخی موارد، یک دیسک بیرون زده بسیار بزرگ در گردن ممکن است باعث ضعف یا سوزن سوزن شدن غیرمعمول در سایر قسمت‌های بدن، از جمله پاها شود.

وقتی دیسک‌ها سالم هستند، آن‌ها به عنوان فنرهای کمکی برای ستون فقرات عمل می‌کنند و سبب حفظ انعطاف‌پذیری ستون فقرات می‌شوند. اما وقتی که این دیسک‌ها آسیب می‌بینند، ممکن است به صورت غیرطبیعی برآمده یا شکسته شوند (که به آن دیسک بیماری گردن یا دیسک بیماری کمر می‌گویند). دیسک‌های بیرون زده می‌توانند در هر بخشی از ستون فقرات ایجاد شوند، اما بیشتر در منطقه گردن (ستون فقرات گردنی) و کمر (ستون فقرات کمری) رخ می‌دهند. ستون فقرات گردنی که هفت مهره بین سر و قفسه سینه قرار دارد، از این نوع دیسک‌های بیرون زده بیشتر تحت تأثیر قرار می‌گیرد. در بیشتر موارد، دیسک‌های بیرون زده گردنی در ابتدا با درمان غیرجراحی، از جمله استراحت یا فعالیت‌های تغییر یافته، مصرف داروهای تسکین درد و التهاب، و تمرینات معالجه می‌شوند. تصمیم‌گیری درباره نیاز به جراحی بر اساس شدت علائم، عدم بهبود با درمان غیرجراحی و توصیه‌های پزشک انجام می‌شود.

ثابت شده است که فیزیوتراپی برای دیسک بیرون زده موثر است. این روش درمانی یک جایگزین غیرتهاجمی برای جراحی و یک روش طبیعی برای تسکین درد بدون نیاز به داروهای مضر است.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره­‌ی درمان دیسک گردن و یا رزرو نوبت درکلینیک دکتر کامران غفرانی متخصص آنستزیولوژی و درد با شماره تلفن‌­های 02188866639 – 02188866629 تماس حاصل فرمایید.

 چه عواملی باعث دیسک گردن می‌شود؟ 


دیسک گردن معمولاً در اثر فرسودگی دیسک (که به آن تحلیل رفتن دیسک نیز گفته می‌شود) ایجاد می‌شود. با افزایش سن، دیسک‌های ما مقداری از مایعات را که به انعطاف پذیری آن‌ها کمک می‌کند، از دست می‌دهند. دیسک بیرون زده همچنین ممکن است در اثر صدمات به ستون فقرات باشد، که ممکن است باعث ایجاد پارگی‌های کوچک یا ترک خوردن لایه خارجی (آنولوس یا کپسول) دیسک شود. ماده ژله ای (هسته) درون دیسک ممکن است از طریق پارگی یا ترک کپسول خارج شود، که باعث برآمدگی دیسک، باز شدن (پارگی) یا شکسته شدن آن می‌شود. دیسک‌های بیرون زده در افراد سیگاری بسیار بیشتر است .

علائم دیسک گردن 


علائم دیسک گردن

در صورت وجود هر یک از علائم زیر در طولانی مدت حتما برای تشخیص و درمان صحیح، به پزشک مراجعه کنید:

  • درد گردن: درد گردن ناشی در اثر بیرون زدگی دیسک می‌تواند به گردن و دقیقاً به بالای دیسک محدود شود. در بعضی از افراد، باعث این وضعیت باعث ایجاد درد گسترده تر در ناحیه ستون فقرات گردنی و شانه‌ها و بالای قفسه سینه می‌شود. این درد اغلب با حرکت گردن شدید تر و بدتر می‌شود. درد می‌تواند کسل کننده و دردناک باشد، یا ممکن است تیز، سوزان یا سرد باشد که به بخشی از عصب فشرده شده توسط دیسک برآمده بستگی دارد.
  • سردرد: هنگام بروز دیسک گردن، گاهی اوقات درد به سمت بالا گسترش می‌یابد و باعث سردرد می‌شود. درد معمولاً در قاعده گردن و قسمت تحتانی پشت سر احساس می‌شود. اگر سردرد شدید باشد ، می‌تواند باعث ایجاد تنش عضلانی با سردرد شود که بیشتر سر را درگیر می‌کند. سردردها اغلب می‌آیند و می‌روند و ممکن است مربوط به حرکت یا وضعیت گردن باشد
  • بی حسی و سوزن سوزن شدن: وقتی دیسک بیرون زده به اعصاب نخاع فشار می‌آورد، اعصاب می‌توانند سیگنال‌های بی حسی و گزگز را به مغز ارسال کنند. این نشانه این است که دیسک در حال فشرده‌سازی اعصاب است و بدون درمان به طور بالقوه می‌تواند باعث آسیب دائمی شود. بی حسی و سوزن سوزن شدن به طور معمول در پایین گردن، بالای کمر و قسمت بالای شانه احساس می‌شود. در بعضی موارد، دیسک به خودی خود بهبود می‌یابد و علائم آن از بین می‌رود
  • ضعف و بی اختیاری: ضعف بازو و پا می‌تواند در صورت بیرون زدگی دیسک گردن ایجاد شود، زیرا دیسک می‌تواند عصبی را درگیر کند که حرکت این اعضا را کنترل می‌کند. اگر دیسک بیرون زده به قسمتی از نخاع که عملکرد روده یا مثانه را کنترل می‌کند تحت فشار قرار گیرد، ممکن است بی اختیاری داشته باشید – از دست دادن کنترل شروع و توقف عبور مدفوع یا ادرار. این علائم نشانگر نیاز به بررسی سریع پزشکی است تا اطمینان حاصل شود که به نخاع یا اعصاب آسیب دائمی وارد نشده است.

تشخیص و درمان دیسک گردن 


اگر فکر می‌کنید از دیسک گردن رنج می‌برید ، مهم است که ابتدا با پزشک مشورت کنید. پزشک معاینه جسمی را برای ارزیابی قدرت و احساس عضله انجام می‌دهد تا ببیند دیسک شما بیرون زدگی دارد یا خیر، همچنین ممکن است یک معاینه عصبی انجام دهد. اگر پزشک شما معتقد است که دیسک شما بیرون زدگی دارد، ممکن است برای تأیید تشخیص ، اسکن تصویربرداری با تشدید مغناطیسی (MRI) انجام شود. از طریق این اسکن، پزشک شما می‌تواند به روشنی ببیند که آیا دیسک موجود در ناحیه گردن وجود دارد یا خیر. اگر دیسک به ستون فقرات فشار می‌آورد، می‌توان آن را تشخیص داد. سپس پزشک شما یک طرح درمانی برای شما فراهم می‌کند و احتمالاً فیزیوتراپی را برای تسکین درد توصیه می‌کند.

دارو و استراحت 

دارو و استراحت برای درمان دیسک گردن 

علائم جزئی دیسک گردن ممکن است به خودی خود برطرف شود. پرهیز از فعالیت‌های شدید و خطرناک، مانند ورزش‌های سنگین، ممکن است کمک کننده باشد. استفاده از بسته‌های یخ یا بسته‌های ژله ای گرم شده روی گردن نیز ممکن است باعث تسکین درد برخی از مبتلایان شود. داروهای بدون نسخه، مانند آسپرین و ایبوپروفن، می‌توانند به کاهش درد کمک کنند. پزشکان همچنین می‌توانند برای کمک به کنترل درد، داروهای قدرتمند مانند داروهای شل کننده عضلات را تجویز کنند. گزینه دیگر تزریق دقیق دارو به طور مستقیم در ستون فقرات گردنی (تزریق استروئید اپیدورال) است.

ارگونومی 

ارگونومی برای درمان دیسک گردن 

رعایت اصول ارگونومی مهم است و شما باید برای ایجاد ارگونومی مناسب، به ویژه برای کارمندان پشت میز و کامپیوتر، همه کارها را انجام دهید. سعی کنید در رختخواب مطالعه نفرمایید چیزی که می‌تواند بسیار مضر باشد، بنابراین می‌توانید از سیستم بالش تخت استفاده کنید که به وضعیت بهتر گردن کمک می‌کند.همچنین استفاده از بالش‌های خوب بسیار مهم است زیرا شما نمی‌خواهید در هنگام خواب در وضعیت بد گردن، منافع خود را در درمان گردن درد در منزل یا مطب از بین ببرید. به طور کلی، بالش‌های عملکردی بهترین حالت خنثی را برای تسکین درد هنگام خواب ارائه می‌دهند.

برای افراد زیر 40 سال، ارتباطی بین سطح دیسک گردن وجود دارد زیرا مربوط به از دست دادن منحنی طبیعی در گردن است. منحنی‌های بدتر با درجات بالاتر بیرون زدگی دیسک و تحلیل رفتن دیسک مرتبط هستند. با این حال، این روند می‌تواند با بازیابی منحنی گردن رحم ، که منجر به بهبود بیرون زدگی و ارتفاع دیسک می‌شود، معکوس شود.

فیزیوتراپی برای دیسک گردن

علاوه بر مصرف داروها، پزشک ممکن است به شما پیشنهاد دهد که برای درمان علائم دیسک گردن از فیزیوتراپی استفاده کنید. فیزیوتراپی شامل استفاده از تمرینات و روش‌های متنوعی مانند فعالیت‌های ورزشی، استفاده از گرما و سرما، و کشش می‌شود که به شما کمک می‌کند علائم خود را کنترل کرده و تسکین بخشید. یک خبر خوب این است که 90 درصد افراد در طول سه ماه پس از تحمل آسیب دیدگی، به تمرینات و روش‌های درمانی فیزیوتراپی به طور مثبت پاسخ می‌دهند. تعداد جلسات فیزیوتراپی که شما نیاز دارید، توسط پزشک و توانبخشی کار تعیین می‌شود، اما احتمالاً در ابتدا شما باید هفته‌ای دو تا سه بار در جلسات فیزیوتراپی حضور داشته باشید.

انواع ورزش در فیزیوتراپی برای دیسک گردن

انواع ورزش در فیزیوتراپی برای دیسک گردن

در اولین ویزیت شما، درمانگر شما را به صورت کامل ارزیابی می‌کند. وی در همکاری با پزشک شما برای ایجاد برنامه ای مناسب برای شما کار خواهد کرد. انواع مختلفی از ورزش وجود دارد که ممکن است برای درمان دیسک شما درخواست شود، از جمله ایزومتریک، تقویت، حالت، بلند کردن، راه رفتن و کشش. تمرینات فیزیوتراپی شما ممکن است شامل تمریناتی برای تقویت شانه‌ها و بازوها و افزایش انعطاف پذیری ستون فقرات باشد. برنامه ورزشی شما براساس سن، توانایی بدنی و نوع آسیب دیدگی شما تنظیم می‌شود. انتظار داشته باشید که فیزیوتراپیست شما دقیقاً نحوه انجام تمرینات را به شما نشان دهد. او به احتمال زیاد دستورالعمل های کتبی را ارائه می‌دهد تا هنگام تمرینات در خانه تمرین کنید.

مدالیته‌های فیزیوتراپی 

مدالیته‌های فیزیوتراپی برای درمان دیسک گردن 

علاوه بر ورزش، ممکن است با برخی از روش‌های فیزیوتراپی نیز درمان شوید:

  • ممکن است برای کاهش تورم و التهاب از بسته‌های گرم و سرد استفاده شود.
  • کشش گردنی نیز ممکن است توسط کش های پزشکی توسط متخصص فیزیوتراپی برای کشش موقت و خفیف گردن شما استفاده شود. این عمل برای کاهش فشاری که دیسک برجسته بر روی اعصاب شما ایجاد می‌کند، عمل می‌کند.
  • روش دیگر تحریک الکتریکی نام دارد. درمانگر شما الکترودها را با چسب به پوست شما متصل می‌کند. الکترودها جریان الکتریکی ملایمی را به پوست شما هدایت کرده و می‌رسانند. تحریک الکتریکی اعصاب شما را گیج و سپس شل می‌کند ، که به کاهش اسپاسم عضلات در گردن کمک می‌کند.
  • ماساژ برای دیسک‌های گردن یک گزینه درمانی مکمل است که توسط بسیاری از بیماران به عنوان بخشی از یک برنامه مراقبت ترکیبی برای درد گردن استفاده می‌شود. سبک ماساژ شدید و آرامش بخشی وجود دارد و هر بیمار مبتلا به دیسک گردن موظف است انواع متنوعی را پیدا کند که کاملاً متناسب با نیازها و شرایط به خصوص آن‌ها باشد. برخی از سبک‌ها بر روی کار عضلانی عمومی متمرکز هستند، در حالی که برخی دیگر بر روی درمان بافت‌های عمیق تر تمرکز دارند. برخی از سبک‌های ماساژ نقاط تحریک کننده بدن را دست‌کاری می‌کنند و برخی دیگر به دنبال تعادل انرژی chi / qi هستند. فیزیوتراپیست شما بهترین روش را برای شما تشخیص می‌دهد.
  • آب درمانی همچنین باعث شل شدن عضلات و تسکین درد گردن می‌شود. تکنیک فیزیوتراپیست شما که می‌خواهید در آب برای بهبود عضلات انجام دهید و سطح پین شما را تعیین کند.
  • یکی دیگر از مواردی که پزشکان معمولاً توصیه می‌کنند استفاده از گردن بند طبی است. این امر باعث سهولت در استفاده و کاربرد گردن می‌شود. می‌توانید از این گردن بندهای طبی در حالت نشسته استفاده کنید و اگرچه سطح کشش بالقوه بیشتر است، اما از آن برای تحمل یا به میزان راحتی خود استفاده می‌کنید. نه اینکه آن را تا جایی که پیش می‌رود سفت تر کنید ، بلکه فقط در حدی است که احساس آرامش کنید. به طور کلی، این واحدها قیمت کمتری دارند و در صورت مفید بودن کشش ایده خوبی به شما می‌دهند.

درمان‌های جراحی

عمل جراحی برای دیسک گردن شامل موارد زیر است:

دیسککتومی گردنی و همجوشی

یک نوع جراحی برای تسکین درد دیسک گردن، جراحی فیوژن می‌باشد که در طی آن دیسک آسیب دیده را بر می‌دارند. فضای دیسک خالی با کاشت استخوان یا پلاستیک پر شده از استخوان یا پیوند استخوان برای تشویق رشد استخوان از طریق کاشت (همجوشی) جایگزین می‌شود. کاشت به شما کمک می‌کند تا ارتفاع دیسک را بازیابی کرده و فشار وارد بر اعصاب یا نخاع را کاهش دهید. همجوشی ستون فقرات را تثبیت کرده و مهره‌ها را در سطح جراحی از حرکت دور نگه می‌دارد.

جایگزینی دیسک مصنوعی 

در جراحی تعویض دیسک مصنوعی، دیسک گردنی معیوب یا آسیب دیده با یک دیسک مصنوعی جایگزین می‌شود. این فرایند جایگزینی مصنوعی دیسک، علاوه بر بازیابی ارتفاع دیسک و کاهش بالقوه علائم درد، ممکن است به بیماران در انجام حرکات جلو به عقب، پهلو به پهلو و چپ به راست کمک کند. با استفاده از دیسک مصنوعی، توانایی حرکت و انعطاف پذیری ستون فقرات گردنی بهبود یافته و بیماران می‌توانند به راحتی از حرکات مختلف در زندگی روزمره خود استفاده کنند. این روش جراحی معمولاً به بیمارانی که علائم شدیدی دارند و به درمان‌های غیرجراحی پاسخ نمی‌دهند، توصیه می‌شود. البته تصمیم نهایی درباره انجام جراحی و جایگزینی دیسک مصنوعی بر اساس ارزیابی دقیق و تشخیص پزشک و بررسی وضعیت بالینی بیمار اتخاذ می‌شود.

دیسککتومی خلفی گردن

این رویکرد به همان اندازه که دشوارتر است به کار نمی‌رود. با این حال، در صورت نیاز به دست‌کاری بیشتر نخاع، این روش ممکن است ضروری باشد. این روش بسیاری از مراحل مشابه دیسککتومی قدامی گردن و همجوشی ستون فقرات را دنبال می‌کند، اما به یک ورودی خلفی نیاز دارد.

مقالات مرتبط

آتروز مچ دست چه علائمی دارد؟

آرتروز یک بیماری است که بافت‌های درون مفاصل را درگیر می‌کند. آرتروز می‌تواند ناشی از وجود یک التهاب حاد (کوتاه…

علت درد پاشنه پا چیست؟

التهاب یا فاشیای کف پا همان‌طور که از نامش پیداست، یک بیماری رایج در قسمت کف پا است و شایع‌ترین…
keyboard_arrow_up
Call Now Buttonمشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ