سوزش و درد آرنج دست کودکان و بزرگسالان: درمان با روش‌های غیرجراحی

درد آرنج

درد آرنج یک ناراحتی شدید و خسته‌کننده است که ممکن است همراه با سوزش، فشار، یا درد باشد. این درد می‌تواند به دلایل مختلفی از جمله کشیدگی، انقباض، شکستگی، دررفتگی، عفونت، وضعیت خود ایمنی، سرطان یا آسیب به ساختارهای داخلی و مجاور مفصل آرنج ایجاد شود. این درد ممکن است به صورت متناوب، ثابت یا در برخی موارد اوج گیرنده باشد. اگرچه برخی از علل درد آرنج ممکن است باعث ایجاد شدت درد بیشتر نسبت به دیگر علل شود، اما برای بیماران امر غیرمعمول نیست که چندین نوع درد را تجربه کنند.

درد آرنج، دردی است که شاید از نظر برخی افراد کم اهمیت‌تر از سایر دردها مانند کمر درد، شمرده شود. درست است که این نوع درد در بسیاری از مواقع با استراحت، استفاده از اسپلینت و انجام یک سری ورزش‌های ساده، تسکین یا درمان می‌شود ولی گاهی نیز علت درد جدی‌تر از آن است که بدون مراجعه به متخصص بتوان آن را بهبود بخشید. به همین دلیل توصیه می‌شود در صورت بروز درد در ناحیه آرنج، اجازه ندهید درد مزمن و طولانی مدت بشود بلکه با مراجعه به پزشک علت درد را جست و جو کرده و پیش از پیشرفت مشکل، آن را حل نمایید.

اگر به دنبال علت و درمان درد آرنج خود هستید می‌توانید ابتدا با مراجعه به پزشک متخصص درد، عامل درد را تشخیص داده و با انواع روش‌های درمان مطمئن غیرجراحی، شانس خود را برای بهبود بالا ببرید. دکتر غفرانی متخصص درد در کلینیک درد ماهان، آماده است تا شما را در همه مراحل تشخیص و درمان بیماری همراهی کند. برای رزرو وقت می‌توانید با شماره تلفن 02188866619 - 02188866629 - 092188866632 تماس حاصل فرمایید.

آرنج چگونه طراحی شده است و عملکرد آن چیست؟


آناتومی آرنج
آرنج مفصلی است که در آن سه استخوان بلند در بخش وسطی بازو به هم می‌رسند. استخوان بازو (هومروس) با استخوان داخلی ساعد (اولنا) و استخوان بیرونی ساعد (رادیوس) متصل می‌شود تا یک مفصل لولایی را شکل دهد. رادیوس و اولنای نیز در آرنج به هم می‌رسند تا چرخش ساعد را امکان پذیر سازند. آرنج به گونه ای عمل می‌کند که دست را مانند یک لولا (به جلو و عقب) و در چرخش (پیچیدن رو به داخل و خارج) حرکت دهد. عضله دو سر عضله اصلی است که لولای آرنج را خم می‌کند. عضله سه سر عضله اصلی است که لولای آرنج را باز می‌کند. استخوان بیرونی آرنج به اپی کوندیل جانبی شناخته می‌شود و بخشی از استخوان بازو است. تاندون‌ها به این ناحیه متصل می‌شوند و می‌توانند آسیب ببینند، باعث التهاب یا تاندونیت شوند. قسمت داخلی آرنج یک برجستگی استخوانی است که به نام اپی‌کوندیل میانی شناخته می‌شود. تاندون‌های اضافی از عضلات در اینجا به هم متصل می‌شوند و می‌توانند آسیب ببینند و باعث اپی‌کوندیلیت میانی شوند. یک کیسه پر شده با مایع (بوراسا)، که در جهت کاهش اصطکاک عمل می‌کند، روی نوک آرنج قرار می‌گیرد (بورسیت اولکرانون). آرنج می‌تواند تحت تأثیر التهاب تاندون‌ها یا بورساها و یا شرایطی مانند شکستگی، آرتروز ، یا تحریک عصبی قرار گیرد که بر روی استخوان‌ها و مفاصل تاثیر می‌گذارند. درد مفصل در آرنج می‌تواند به علت آسیب یا بیماری مربوط به هر یک از این ساختارها باشد.

علت احساس آرنج درد در داخل یا خارج آن


علل بسیاری برای درد آرنج وجود دارد. بیشتر آن‌ها به علت استفاده بیش از حد یا فشار بر روی مفصل است، که معمولا به دلیل کار، ورزش، سرگرمی یا حوادث اتفاق می‌افتد. علل رایج درد آرنج عبارتند از:

پیج خوردگی کشش و / یا پاره شدن رباط‌هایی است که دو استخوان را به هم متصل می‌کنند، در حالی که کش آمدگی کشش یا پاره شدن عضله یا تاندون است (تاندون بافت فیبری است که عضله را به دلیل نیروی بیش از حد به استخوان متصل می‌کند)

التهاب و / یا سوزش تاندونهایی که عضلات را به استخوان‌های آرنج متصل می‌کنند معمولا به دلیل استفاده بیش از حد است.

التهاب بورسا (کیسه پر از مایع که استخوان‌های داخل بازو را پوشش می‌دهد)

آرنج تنیس بازان، که به اپی‌کوندیلیت جانبی نیز شناخته می‌شود، به علت التهاب تاندون عضلات ساعد است که در آن به مفصل بیرونی آرنج اتصال می‌یابند.

آرنج گلف بازان، که به اپی‌کوندیلیت میانی نیز شناخته می‌شود، به دلیل التهاب تاندون است در جایی که تاندونها، عضلات ساعد را به برجستگی استخوانی در آرنج داخلی متصل می‌کنند.

آسیب‌های پرتابی که به “آرنج بیس بال بازان” نیز شناخته می‌شوند، به علت استفاده بیش از حد از آرنج هنگام پرتاب بیس بال اتفاق می‌افتد. سایر ورزش‌هایی که شامل مکانیزم‌های مشابه می‌باشند، آسیب‌های مشابهی را ایجاد می‌کنند که شامل ساختار آرنج مانند جدا شدگی تاندون‌ها و سایر آسیب‌های بافتی است و اغلب در کودکانی دیده می‌شود که در گروه‌های کوچک توپ پرتاب می‌کنند .

فشار یا فشردگی عصب رادیال که از مفصل آرنج عبور می‌کند

فشار یا فشردگی عصب در اثر تورم یا دررفتگی

رباط‌های آرنج که به علت نیروی بیش از حد روی مفصل آرنج پاره شده‌اند

آسیب به هر بخش از مفصل آرنج و / یا ساختارهای مجاور که در ارتباط با مفصل آرنج کار می‌کنند (ساختار ساعد، بازو و شانه‌ها)

شکستگی قسمت‌هایی از استخوان دست( هومروس، رادیوس، و/ یا اولنا که مفصل آرنج را شکل نمی‌دهند)

هرگونه شکستگی غیر دررفتگی استخوان‌هایی که مفصل آرنج را شکل می‌دهند

دررفتگی هر یک از استخوان‌ها یا سایر ساختارها مانند تاندون‌ها یا اعصابی که مفصل آرنج را شکل می‌دهند یا از آن عبور می‌کنند.

هرگونه شکستگی استخوان‌هایی که مفصل آرنج را شکل می‌دهند (هومروس، رادیوس، اولنا) حین برخی فعالیت‌ها مثل والیبال.

از دست دادن غضروف در انتهای استخوان‌های داخل آرنج.

بیماری خود ایمنی که باعث التهاب مفصل می‌شود.

تامین خون در آرنج قطع می‌شود یا کاهش می‌یابد.

التهاب بورسا که در نوک آرنج قرار دارد.

سلولیت، تشکیل آبسه، یا سایر عفونت‌های هر ساختار آرنج، آرتروز عفونی.

هرگونه سرطان یا توده‌ای که ممکن است در ساختارهای مفصل شکل بگیرند از جمله تومور استخوانی.

عوامل خطر چیست


دو عامل خطر اصلی برای درد آرنج استفاده بیش از حد از مفصل و فشار زیاد در یک زمان خاص بر روی مفصل آرنج است. استفاده بیش از حد در افرادی دیده می‌شود که حرکات زیاد آرنج (محکم گرفتن، بلند کردن) در طول کار، ورزش یا فعالیت‌های مشابه دارند. به عنوان مثال، افرادی که کارشان نیاز به حرکات تکراری آرنج در طول مونتاژ محصول دارد، ممکن است دچار یک یا چند نوع درد آرنج (بورسیت، تاندونیت) شوند. به طور مشابه، سایر عوامل خطر برای درد آرنج شامل ورزش (از جمله بیس بال و تنیس) و تمرینات ورزشی (مانند شنا رفتن، بدنسازی و وزنه برداری) می‌باشند که نیازمند حرکات شدید و تکراری هستند و آرنج را درگیر می‌کند.
فشار بیش از حد روی مفصل آرنج در یک نقطه معینی زمانی می‌تواند منجر به تحریک و یا حتی تخریب اجزای مفصل مانند پاره شدن رباط یا تاندون یا حتی جابجایی یا شکستگی یکی از استخوان‌های مفصل آرنج شود. برخوردهای سر کار، ورزش‌های تماسی مانند فوتبال و تصادفات اتومبیل می‌تواند منجر به تحریک و گاهی اوقات آسیب شدید آرنج شود. آسیب به بازوی و یا آرنج می‌تواند سبب به خطر افتادن عروق شود. تروما و یا فشار تکراری ممکن است موجب تورم و فشرده سازی یا گیر افتادن عصب شود. حتی خوابیدن روی یک طرف بدن ر حالی که آرنج وزن سینه را تحمل کند، می‌تواند باعث درد آرنج در طول روز شود.
بیماری‌های التهابی و / یا خود ایمنی می‌تواند درد مفصلی و یا تخریب مفصلی ایجاد کند، بنابراین مشکلاتی مانند آرتریت روماتوئید بیماران را در معرض خطر درد آرنج قرار می‌دهد. به طور مشابه، عفونت‌های ساختارهای آرنج باعث افزایش خطر درد آرنج می‌شود.

علائم درد ناحیه آرنج (مزمن و غیرمزمن)چیست؟


علائم درد ناحیه آرنج

شایع‌ترین علائم و نشانه‌ها عبارتند از:
• احساس غیرعادی در استخوان
• درد
•مور مور شدن
• ناتوانی در حرکت آزادانه
• احساس سوزن سوزن شدن
•ورم
• صدای ترکیدن هنگام تا کردن
• بی حسی

پزشک چگونه درد را تشخیص می‌دهد?


تشخیص درد آرنج شامل تاریخچه و معاینه جسمی بیمار است. چیزی که در تاریخچه اهمیت ویژه دارد، شروع درد و نوع آن است. به عنوان مثال، یک بروز درد طولانی مدت و رو به افزایش معمولا مشکل استفاده بیش از حد را نشان می‌دهد در حالی که بروز درد ناگهانی، مشکل تاندون، رباط و یا مشکلات استخوانی مانند کش آمدگی، رگ به رگ شدن یا شکستگی را نشان می‌دهد. اشعه ایکس می‌تواند به تشخیص برخی از مشکلات استخوانی یا تاندون، مانند کلسیفیکاسیون یا شکستگی کمک کند. اسکن استخوان می‌تواند به تشخیص شکستگی‌های فشاری غیر قابل شناسایی کمک کند، و تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) می‌تواند به تشخیص آسیب‌های بافت نرم یا نواحی فشرده سازی عصب کمک نماید. آنژیوگرام می‌تواند به تشخیص مشکلات عروقی در آرنج کمک کند. آسپیراسیون (با استفاده از یک سوزن برای تخلیه مایع) مفصل آرنج می‌تواند به تشخیص یا تمایز بین علل درد آرنج مانند عفونت و نقرس ناشی از سایر مشکلات زمینه‌ای کمک کند.

انواع درمان‌ها برای درد شدید آرنج دست چپ یا راست


درمان درد آرنج بستگی به علت دقیق درد دارد. درمان التهاب ساده می‌تواند شامل بی تحرکی، داروهای ضد التهابی و اعمال بسته سرد باشد. درمان شکستگی شامل گچ گرفتن و ترمیم جراحی است. درمان عفونت شامل استفاده از آنتی بیوتیک می‌باشد.
در ادامه برخی از کاربردی‌ترین روش‌های درمان درد آرنج را مشاهده می‌کنید:

استراحت

به آرنج خود استراحت کوتاهی بدهید تا التهاب ار بین برود. اگر چه اجتناب از کار کردن با آرنج امکان پذیر نیست، سعی کنید بازو‌های خود را به طور متناوب استفاده کنید و یا به صورت دوره ای در طول فعالیت‌های طولانی استراحت کنید، به طوری که آرنج از فشار فهالیت‌های مکرر خسته نشود.

سلامت روانی

در مورد احساس خود با اعضای خانواده و دوستان صحبت کنید، انجام تمرینات ذهنی مانند مراقبه و مثبت بودن و پیوستن به گروه‌های حمایتی محلی می‌تواند به شما در مدیریت درد آرنج‌تان کمک کند.

درمان فیزیکی و کار درمانی

متخصصان طب فیزیکی می‌توانند با شما کار کنند تا یک برنامه تمرینی شخصی را ایجاد کرده و به شما نشان دهند که چگونه از گرما و ماساژ درمانی استفاده کنید. کار درمانگران می‌توانند شما را با انواع دستگاه‌های کاربردی آشنا کنند.

ماساژ

ماساژ خود را با محکم گرفتن دو برجستگی استخوانی در لبه آرنج انجام دهید و آن‌ها را به مدت 45 ثانیه با مالش به عقب و جلو ماساژ دهید. زمانی که ناحیه قرمز می‌شود، می‌دانید که کارتان به پایان رسیده است. این نشان دهنده فراوانی جریان خون است.
اگر به یک مربی ورزشی یا مربی شخصی معتبر دسترسی داشته باشید، یک نقطه را در عضله ای که بسیار حساس است و 45 ثانیه نگه دارید در حالی که شما فشرده و مچ دست خود را گسترش می‎دهید

بسته‌های یخ

بسته های یخ

بسته‌های یخ یکی از بهترین درمان‌های طبیعی برای کاهش درد آرنج است. بسته یخ برای کاهش سریع درد و التهاب مفید است. شما می‌توانید یک کمپرس یخ ساده را با قرار دادن قطعات یخ در یک کیسه زیپ دار آماده کنید و آن را روی آرنج خود قرار دهید. در موارد خاص، استفاده از تکه یخ و مالش دادن آن در اطراف ناحیه آرنج همچنین باعث تسکین فوق العاده‌ای برای بیمار می‌شود.
شما می‌توانید این درمان را سه تا چهار بار در روز برای تسکین درد آرنج تکرار کنید. در بیشتر موارد، افرادی که از این درمان استفاده می‌کنند، بسته به علت درد آرنج، در عرض 48 ساعت، تسکین کامل درد را تجربه می‌کنند

ورزش

ورزش منظم، از جمله تمرینات مفصلی و عضلانی، برای بهبود قدرت و انعطاف پذیری مهم است. این کار می‌تواند درد را کاهش دهد، دامنه حرکتی را افزایش دهد، خستگی را کم کند ، و به شما کمک نماید ظاهر و احساس بهتری داشته باشید. و هنگامی که به درستی انجام شود، باعث تحلیل مفاصل نمی‌شود و یا استئوآرتریت را افزایش نمی‌دهد

رژیم درمانی

رژیم درمانی

رژیم غذایی یکی از عوامل مهم در درمان علائم درد آرنج است. افرادی که با درد آرنج مواجه هستند، باید مصرف چربی‌های امگا 3 را افزایش دهند زیرا این چربی‌ها به کاهش درد و التهاب کمک می‌کنند. منابع غنی از چربی‌های امگا 3 شامل ماهی‌هایی مانند سالمون، تن ماهی، شاه ماهی، بادام زمینی، بادام، روغن زیتون و دانه کتان هستند.

علاوه بر این، مصرف میوه‌ها و سبزیجات نیز به کاهش درد آرنج کمک می‌کند. این مواد حاوی ویتامین‌های A، C و E هستند که خاصیت ضد التهابی دارند و به کاهش درد و تورم کمک می‌کنند. بروکلی، سبزیجات برگ سبز، پرتقال، لیمو، طالبی، گوجه فرنگی، پاپایا، فلفل دلمه‌ای و کیوی از جمله میوه‌ها و سبزیجاتی هستند که برای بیماران مبتلا به درد آرنج مفید هستند.

استفاده از اسلینگ

اسلینگ در درمان آرنج

این کار بازوی شما را غیر متحرک می‌کند و بهبودی را تسریع می‌نماید. این درمان از حرکات دست شما جلوگیری می‌کند و از آن محافظت می‌نماید. از آنجایی که حرکتی وجود ندارد، درد و التهاب از بین می‌رود. شما همچنین می‌توانید آن را دربیاورید و دست خود را اندکی حرکت دهید.

درمان‌های طبیعی و گیاهی

اگر دچار درد آرنج هستید می‌توانید درمان‌های گیاهی زیر را نیز امتحان کنید:

گزنه

گزنه به عنوان یک روش درمان طبیعی قوی برای کاهش درد آرنج مورد توجه قرار می‌گیرد. این گیاه به دلیل داشتن خواص ضد التهابی است که به کاهش درد کمک می‌کند. همچنین، گزنه منبع خوبی از مواد معدنی است و می‌تواند به از بین بردن اسید اوریک بیش از حد در خون، که ممکن است باعث نقرس شود، کمک کند. نقرس یکی از علل شایع برای علائم درد آرنج است.
علاوه بر این، گزنه یک منبع پروتئینی کامل است که در ترمیم بافت ماهیچه کمک می‌کند تا درد را کاهش دهد. در موارد خاص، ممکن است افراد در اثر استفاده از گزنه دچار عرق شدن بیش از حد، درد معده یا اسهال شوند. این گیاه دارویی را می‌توان از هر فروشگاه مواد غذایی به صورت چای یا کپسول تهیه کرد. در مورد دوز مناسب گزنه برای درد آرنج با پزشک خود صحبت کنید.

سیر

سیر یکی از قوی‌ترین درمان‌های طبیعی برای درد آرنج است. این درمان طبیعی برای قرن‌ها جهت از بین بردن مشکلاتی مانند عفونت باکتریایی، سرماخوردگی، آنفولانزا و سرطان استفاده شده است. این به این دلیل است که سیر حاوی آلیسین است که عنصر شیمیایی بسیار قوی می‌باشد. این ماده شیمیایی دارای فعالیت ضد التهابی، آنتی اکسیدانی و ضد باکتریایی در داخل بدن است. برای درمان درد آرنج، می‌توانید خمیر سیر را به دفعات دلخواه به آرنج خود بمالید.
شما می‌توانید با اضافه کردن سیر تازه به کمی روغن زیتون و کوبیدن آن، ضمادی تهیه کنید. این خمیر به راحتی توسط پوست جذب می‌شود و به تحریک بهبودی سریع مفصل آرنج کمک می‌کند. خمیر سیر همچنین می‌تواند هنگام تهیه غذا برای درمان آرنج اضافه شود. مصرف بیش از حد سیر ممکن است منجر به استفراغ یا حالت تهوع شود.

زردچوبه

زردچوبه یکی دیگر از درمان‌های طبیعی قوی برای درد آرنج است. زردچوبه حاوی کورکومین است که با خواص شفا بخش خود شناخته می‌شود. كركومين فعاليت ضد التهابي بسيار قدرتمندی درون بدن نشان مي‌دهد كه باعث كاهش التهاب و درد مربوط به درد آرنج مي شود. برای کاهش درد می‌توانید خمیر زردچوبه را روی آرنج خود قرار دهید. برای ساخت خمیر زردچوبه، کمی آب به پودر زردچوبه اضافه کنید و آن را خوب مخلوط کنید تا یک خمیر غلیظ تهیه شود.
این خمیر را به آرنج خود بمالید و اجازه دهید یک یا دو ساعت باقی بماند. شما می‌توانید آن را با استفاده از آب گرم شستشو دهید. علاوه بر این، پودر زردچوبه را به غذاها اضافه کنید تا از خواص ضد التهابی قوی کورکومین استفاده نمایید. اگر زردچوبه به میزان زیاد مصرف شود، ممکن است باعث ناراحتی معده یا تهوع گردد.

داروها

درمان درد آرنج با دارو

داروهایی که برای کاهش درد، رفع التهاب، کاهش تحلیل استخوان، تغییر روند بیماری التهابی یا جلوگیری از آسیب‌های مفصلی استفاده می‌شوند، بخش مهمی از درمان برای بسیاری از مشکلات آرنج هستند. داروهای مورد استفاده برای درمان آرتروز و سایر مشکلات آرنج به طور عمده به نوع آرتروز یا بیماری مرتبط با آن بستگی دارد. انواع داروهایی که معمولا در درمان آرتروز استفاده می‌شوند عبارتند از:

این داروها شامل بیش از ده داروی مختلف هستند که برخی از آن‌ها بدون نسخه در دسترس می‌باشند، داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) برای کمک به تسکین درد آرتروز و التهاب استفاده می‌شوند. این داروها برای همه انواع آرتروز مورد استفاده قرار می‌گیرند.

این داروهای همراه با تاثیر سریع، شبیه کورتیزون ساخته شده توسط بدن خود شما هستند، و برای کنترل التهاب استفاده می‌شوند. اگر التهاب ناشی از بیماری التهابی سیستمیک باشد، پزشک ممکن است کورتیکواستروئیدهای خوراکی را تجویز کند. اگر التهاب به یک یا چند مفصل محدود شود، پزشک ممکن است کورتیکواستروئید را مستقیما به مفصل تزریق کند.

داروهای آنالژزیک یکی از رایج ترین داروها برای بسیاری از انواع آرتروز هستند. همچنین ممکن است برای کاهش درد ناشی از شکستگی‌های آرنج و سایر آسیب‌ها استفاده شوند. برخلاف NSAID‌ها که هم درد و هم التهاب را هدف قرار می‌دهند، آنالژزیک‌ها صرفا برای تسکین درد تولید شده‌اند. به همین دلیل، ممکن است برای افرادی که به عنوان مثال به علت آلرژی و مشکلات معده قادر به مصرف داروهای ضدالتهابی نیستند، مناسب باشند. هنگامی که به صورت تجویز شده استفاده می‌شود، همچنین انتخاب مناسب و احتمالا بی خطرتری برای افرادی است که آرتروز و نه التهاب، علت درد آن‌ها است.

اگر درد در بافت‌های نرم باشد، ممکن است با استفاده از پماد، پد مالشی یا ضماد داروهای آنالژزیک بدون نسخه موجود تحت نام‌های تجاری اسپراکرم، بن-گی، کاپزاسین- P ، اوکالیپتامینت، آیسی‌هات، ولتارن ژل و زوستریکس، از درد رهایی یابید. این داروهای موضعی از طریق انواع مواد تشکیل دهنده فعال کار می‌کنند و اگر قادر به مصرف داروهای خوراکی نیستید یا اگر داروها در از بین بردن درد یا کاهش آن به سطح قابل کنترل مفید واقع نشوند، مصرف این داروها ممکن است مفید باشد.

داروهای ضد روماتیسمی اصلاح کننده بیماری (DMARDs) داروهایی هستند که به آرامی به منظور تغییر روند بیماری التهابی عمل می‌کنند.  داروهای DMARD  مختلف ممکن است برای اشکال مختلف آرتروز، از جمله آرتریت روماتوئید مفید باشد، که می‌تواند روی آرنج‌ها تاثیر بگذارد.

برخی داروهای مورد استفاده برای نقرس برای کاهش میزان اسید اوریک در خون طراحی شده اند تا از حملات بعدی درد و التهاب مفصلی جلوگیری کنند. سایر داروها برای کاهش درد و التهاب حمله حاد طراحی شده اند. بسیاری از افراد مبتلا به نقرس هر دو نوع دارو را مصرف می‌کنند.

جدیدترین دسته داروهایی که برای آرتریت روماتوئید و چندین نوع دیگر آرتروز التهابی استفاده می‌شوند، عوامل بیولوژیکی هستند. در حال حاضر هشت نوع از این داروها که توسط FDA  تایید شده ،وجود دارد. هر کدام بدون سرکوب کل سیستم ایمنی، گامی در روند متوقف کردن التهاب برمیدارند.

داروهای پوکی استخوان داروهایی هستند که برای کاهش سرعت تحلیل استخوان یا کمک به بدن در ساخت استخوان جدید استفاده می‌شوند. اگر چه این داروها به طور خاص برای درمان آرنج مورد استفاده قرار نمی‌گیرند، استخوان‌های قوی کمتر مستعد شکستگی هستند. شکستگی‌های استخوان پوک مچ پا شایع نیستند، اما ممکن است رخ دهند.

جراحی

اگر روش‌های خانگی و معمول و درمان‌های دارویی و تزریق، درد آرنج را رفع نکرد، به عنوان آخرین گزینه عمل جراحی مطرح می‌شود که ممکن است به صورت‌های مختلف انجام بگیرد (مانند عمل جراحی تعویض آرنج).

پیش بینی بهبودی از این مشکل چیست؟


پیش آگهی درد آرنج در اثر کشیدگی و رگی به رگ شدن خوب است، اگر امکان بهبودی مفصل فراهم باشد (استراحت و نه فشار). درد مزمن آرنج احتمال بهبودی خوب تا متوسط دارد، در صورتی که بیمار زمان بیشتری برای استراحت سپری کند و برنامه درمان خود را تحت نظر پزشک پیگیری نماید. حتی شکستگی‌های ناشی از فشارن و شکستگی‌های معمول استخوان‌های آرنج می‌تواند بهبود یابند و در طول زمان نتایج خوبی داشته باشد. مفاصل آرنج که آسیب جدی از تروما، عفونت و یا بیماری‌های خود ایمنی را تجربه می‌کنند، یا مفصل‌هایی که امکان بهبودی ندارند، ممکن است پیش آگهی ضعیف تری داشته باشند.

آیا میتوان از درد آرنج جلوگیری کرد?


از برخی از انواع درد آرنج می‌توان جلوگیری کرد، اما به طور کامل جلوی درد آرنج مرتبط با آسیب دیدگی، کار یا ورزش را گرفتن بسیار کمبود است.

کاهش درد آرنج می‌تواند به سادگی از طریق کاهش فشار مستقیم بر روی مفصل در طول زمان یا جلوگیری از آن به‌وجود آید. به عنوان مثال، در مورد پرتاب کننده‌های بیس بال جوان، می‌توان تلاش کرد تا در نوع پرتاب (مانند پرتاب‌های خمیده توسط افراد جوان) و همچنین تعداد پرتاب‌های واقعی محدودیت اعمال شود. این اقدام باعث می‌شود تا تعداد مراتب و فشار وارده بر آرنج پرتاب کننده بیس بال محدود شده و درد آرنج را کاهش یا از بین ببرد. روش‌های مشابه و محدودیت‌های مشابه می‌توان در سایر ورزش‌ها یا محیط‌های کاربردی برای کاهش یا جلوگیری از درد آرنج استفاده کرد.

علل دیگر درد آرنج قابل کاهش و یا احتمالاً جلوگیری استفاده از درمان سریع عوامل زمینه‌ای است. به عنوان مثال، درمان سریع سلولیت آرنج ممکن است از درد مزمن آرنج جلوگیری کند و درمان بیماری‌های خود ایمنی ممکن است منجر به کاهش یا جلوگیری از درد مکرر و شدید آرنج شود. با این حال، هیچ روش پیشگیری مشخصی برای آرتریت روماتوئید وجود ندارد.

مقالات مرتبط

keyboard_arrow_up
Call Now Buttonمشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ