مراقبت‌های بعد از عمل دیسک کمر در خانه: استراحت، تغذیه و فیزیوتراپی

رعایت دستورالعمل‌های پزشک بعد از عمل دیسک کمر، یکی از اصلی‌ترین اقداماتی است که برای کاهش زمان بهبودی بعد از جراحی نیاز است. قبل از عمل دیسک، پزشک با شما درباره‌ی سرعت بهبودی پس از جراحی و مراقبت‌های پس از عمل برای کنترل درد و بازگشت به فعالیت‌های طبیعی صحبت خواهد کرد. اگرچه ممکن است برخی از محدودیت‌های شما پس از عمل دیسک زیاد باشد، اما به خود بیش از آنچه پزشک توصیه می‌کند فشار نیاورید. این توصیه‌ها به گونه ای طراحی شده اند که به بدن شما زمان لازم برای بهبودی مناسب را می‌دهند.

مراقبتهای بعد از عمل دیسک کمر


پزشک شما قرار است استراحت زیادی را توصیه کند، که می‌تواند برای افرادی که به فعالیت بدنی عادت دارند ناامید کننده باشد. به خود یادآوری کنید که بهبودی مثمر ثمر است، گرچه ممکن است چنین احساسی نداشته باشید. توصیه‌های پزشک شما همچنین شامل دستورالعمل‌های دارویی خاصی است. مطمئن باشید که می‌دانید چه داروهایی برای کنترل درد مصرف می‌کنید و چند بار نیاز به استفاده‌ی آنها دارید. اگر قصد دارید یک دوست، فرزند یا همسر در دوران نقاهت به شما کمک کند، اطلاع رسانی در مورد برنامه دارویی شما می‌تواند مفید باشد و به شما در ادامه مسیر کمک کند.

به یاد داشته باشید که بهبودی یک روند تدریجی است. بسیاری از بیماران پس از جراحی دچار افت عاطفی می‌شوند زیرا محدودیت در فعالیت و بهبودی آهسته به بهبود می‌تواند دلسرد کننده باشد. به راحتی می‌توان این احساسات را تسخیر کرد، اما تلاش خود را برای تمرکز بر چیزهای دیگر انجام دهید. پیروزی‌های کوچک را مانند کاهش تدریجی درد و افزایش سطح انرژی جشن بگیرید. یک ذهنیت مثبت و هدف مدار می‌تواند کمک قابل توجهی در طول دوره نقاهت شما داشته باشد.

درد پس از عمل دیسک را نادیده نگیرید

درد پس از عمل دیسک

درد، بخشی از بهبودی بعد از عمل دیسک کمر است، اما انواع مختلف درد معنی‌های متفاوتی دارند. قبل از جراحی، با پزشک خود صحبت کنید تا ایده جامعی از آنچه در هنگام درد انتظار دارید را بگیرید. شدت آن چقدر خواهد بود؟ کجا آن را احساس خواهید کرد؟ چقدر طول می‌کشد؟

دانستن اینکه چه چیزی را انتظار دارید به شما کمک می‌کند تا بفهمید چیزی که احساس می‌کنید طبیعی است یا موظفید با پزشک خود تماس بگیرید. برخی از علائم درد ممکن است کاملاً طبیعی باشد، در حالی که انواع دیگر می‌توانند عارضه ناشی از جراحی را نشان دهند.

  • اگر درد بعد از عمل، خارج از حد انتظار پزشك است، آن را نادیده نگیرید. به عنوان مثال، درد یا تورم در بازو یا ساق شما می‌تواند نشان دهنده لخته شدن خون باشد. لخته شدن خون در هر عمل جراحی خطرناک است زیرا کمبود حرکت باعث کاهش جریان خون می‌شود و شما را در معرض خطر لخته شدن قرار می‌دهد.
  • درد شدید در محل عمل دیسک میتواند نشان دهنده عفونت باشد. درد خود را در دوران نقاهت بعد از عمل با دقت کنترل کرده و به آنچه پزشک گفته است انتظار داشته باشید. اگر درد شما شدیدتر یا متفاوت از آنچه مورد انتظار است، با پزشک خود صحبت کنید. هرچه زودتر به یک مشکل بالقوه دست پیدا کنید، احتمال تداخل در زمان بهبودی شما کمتر است.

حتی اگر فقط سطح مورد انتظار و طبیعی درد را تجربه می‌کنید ، کنترل آن مهم است. در اینجا مراقبت‌های بعد از عمل دیسک کمر برای کنترل درد توضیح داده شده است:

کمربند طبی بپوشید 

استفاده از کمربند طبی بعد از عمل دیسک کمر

به دنبال برخی از جراحی‌های ستون فقرات یا عمل دیسک کمر، پزشک توصیه می‌کند که از بریس کمر استفاده کنید. بریس ممکن است از پارچه ساخته شده باشد، یا ممکن است وسیله بزرگتری از جنس پلاستیک یا فلز باشد. استفاده از بریس به شما کمک می‌کند تا کمر خود را در وضعیت مناسب نگه دارید، به طور بالقوه باعث کاهش درد و ناراحتی و یا خم شدن تصادفی ستون فقرات کمر می‌شود. زیر بریس خود یک لباس نخی و راحت بپوشید.

کمپرس سرد و گرم 

استفاده از کمپرس سرد و گرم بعد از عمل دیسک کمر

بسته‌های متناوب گرم و سرد بر روی کمر شما می‌تواند به کاهش درد شما بعد از عمل دیسک کمر کمک کند، اما مراقب باشید تا جای عمل دیسک  را تا زمانی که توسط پزشک خود مطمئن نشده‌اید، خیس نکنید.

دارو 

استفاده از دارو بعد از عمل دیسک کمر

پزشک برای شما دارویی تجویز می‌کند که بعد از عمل دیسک کمر استفاده کنید و معمولا گزینه‌های بدون نسخه را به شما توصیه می‌کند. گزینه‌های کنترل درد شما می‌تواند شامل داروهای افیونی، داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی و بی‌حس کننده‌های موضعی باشد. مهم است که دستورالعمل‌های دارویی را به دقت دنبال کنید و یا از یکی از اعضای خانواده یا یکی از دوستانتان بخواهید برنامه دارویی شما را کنترل کنند. شما ممکن است نیاز به ملین نیز داشته باشید، زیرا برخی از داروهای ضد درد می‌توانند سیستم هضم شما را کند کنند.

خانه خود را برای بازیابی بهینه آماده کنید

بهینه سازی خانه خود بعد از عمل دیسک کمر

زمان بهبودی بعد از عمل دیسک کمر برای هر فرد متفاوت است، اما شما می‌توانید زمان زیادی را برای بهبودی در خانه سپری کنید. این بدان معنی است که باید خانه خود را زودتر از موعد آماده کنید. هرچه فضای بازیابی شما راحت‌تر باشد، دوره استراحت شما راحت‌تر خواهد بود. در اینجا چند روش وجود دارد که می‌توانید اتاق‌های اصلی خانه خود را برای بعد از عمل دیسک کمر آماده کنید.

اتاق خواب 

 اول از همه چیز، در مورد محل قرارگیری تختخواب خود فکر کنید. آیا در طبقه اول است؟ در غیر این صورت، در صورت امکان آن را به طبقه اول منتقل کنید. حرکت در پله‌ها بعد از جراحی یک چالش خواهد بود.

در مرحله بعد، به هر آنچه در حین بهبودی نیاز دارید، فکر کنید. تا آنجا که می‌توانید وسایل مورد نیاز خود را در دسترس قرار دهید. این ممکن است به معنای نزدیک کردن تلویزیون یا میز به تخت یا انتقال شارژر تلفن به یک میز کنار تخت باشد. یک سازمان دهنده دارو آماده کرده و لباسهای تمیز زیادی را در دسترس داشته باشید. یک کیسه حرارتی در کنار تخت خود قرار دهید و نگه داشتن عصا یا واکر در کنار تخت خود را برای زمانی که آماده تحرک هستید، در نظر بگیرید. همچنین باید فکر کنید که چه نوع بالش باعث راحتی بیشتر شما خواهد شد.

حمام 

 در صورت امکان اطمینان حاصل کنید که سرویس بهداشتی شما همان طبقه که تخت خواب شما قرار دارد، باشد. بالابر توالت و صندلی دوش نیز ممکن است کارهای روزمره شما را آسان کند. به یاد داشته باشید که مقدار زیادی دستمال توالت هم در دسترس داشته باشید، زیرا اگر تمام شود نمی‌توانید به این سرعت برای خرید به فروشگاه بروید.

آشپزخانه 

ظرف‌هایی را از کابینت خارج کنید که در طول دوره نقاهت بعد از عمل دیسک کمر، دستیابی به آنها دشوار است. آنها را روی یک قفسه یا کابینت مناسب نگه دارید. به یاد داشته باشید که غذاهای سالم به شما در بهبودی سریع کمک می‌کنند. تمام تلاش خود را بکنید یک رژیم غذایی سالم و پایبند داشته باشید.

در طول بهبودی همه افراد نمی‌توانند 24 ساعت شبانه روز شخصی را با خود داشته باشند، اما شما باید هدف خود را به طور منظم بررسی کنید. این شخص می‌تواند در مورد چیزهایی که به آنها دسترسی ندارید به شما کمک کند و برای هر چیزی که نیاز دارید به فروشگاه برود.

فیزیوتراپی بعد از عمل دیسک کمر

فیزیوتراپی بعد از عمل دیسک کمر

فیزیوتراپی بعد از عمل دیسک کمر به بیماران کمک می‌کند تا با کشش عضلات، تاندون‌ها و رباط‌های ستون فقرات، انعطاف پذیری را افزایش دهند. حرکات فیزیوتراپی همچنین به منظور جلوگیری از سفتی کمر، ایجاد بافت اسکار داخلی را محدود می‌کند.

ورزش با افزایش جریان خون و تقویت بافت استخوانی مهره‌ها، بهبودی را ترغیب می‌کند. فیزیوتراپی بعد از عمل دیسک کمر به صورت آهسته اما سازگار طراحی شده است و به بدن شما اجازه می‌دهد بدون تحمیل فشار بیش از حد، قوی شود.

شما با متخصصین پزشکی در مورد انواع تمرینات مفید برای بهبودی پس از عمل دیسک کمر کار خواهید کرد. آنها همچنین به نوع قدم برداشتن و راه رفتن شما شما کمک می‌کنند. زمان و نوع ورزش می‌تواند به طور قابل توجهی در بیماران متفاوت باشد، بنابراین متخصص فیزیوتراپی شما یک برنامه سفارشی برای شما ایجاد می‌کند که نه خیلی سریع، نه خیلی تهاجمی و نه خیلی کند است.

تمرینات کششی بعد از جراحی دیسک کمر

یکی از اولین تمریناتی که یاد خواهید گرفت شامل حرکات کششی است که به منظور بهبود انعطاف پذیری شما است. در حالی که روی تخت دراز کشیده اید، پزشک یا درمانگر به شما نحوه‌ی انجام حرکات کششی ایستا و پویا برای اطمینان از تحرک کمر را آموزش می‌دهد. به عنوان مثال، کشش‌های استاتیک به عضلات پشت و مفاصل شما کشش مداومی می‌دهد، در حالی که کشش‌های پویا مفاصل شما را به حرکت در می‌آورد.

تمرین برای تقویت عضلات 

پس از چند روز یا چند هفته تمرینات کششی، ممکن است فیزیوتراپیست شما چندین تمرین را برای تقویت عضلات کمر تجویز کند. این مهم است زیرا این عضلات از ستون فقرات شما پشتیبانی می‌کنند و شما را قادر می سازند تا کمر خود را حرکت داده و بچرخانید.

وقتی مهارت‌های اصلی کششی و تقویتی عضلات کمر را یاد گرفتید، ممکن است فیزیوتراپیست فعالیت‌های شدیدتری را به شما توصیه کند. این تمرینات ممکن است شامل استفاده از باندهای مقاومتی برای هدف قرار دادن گروه های عضلانی خاص در کمر باشد. درمانگر شما همچنین ممکن است به شما نشان دهد که چگونه از یک توپ ورزشی برای حفظ ثبات و استحکام بدن استفاده کنید.

مدالیتههای فیزیوتراپی 

همراه با تمرینات کششی و تقویت کننده، ممکن است روش‌های دیگر فیزیوتراپی برای شما توصیه شود که می‌تواند دردی را که پس از عمل دیسک کمر اتفاق می‌افتد کاهش دهد. روش‌ها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • تحریک الکتریکی
  • تحریک عصبی یا برق متحرک TENS
  • درمان‌های حرارتی
  • ماساژ تراپی
  • طب سوزنی
  • لیزر درمانی

فیزیوتراپیست نحوه صحیح حرکت را به شما می‌آموزد تا بتوانید از آسیب دیدگی کمر خود در آینده جلوگیری کنید. در حالی که درمان فیزیوتراپی شما ممکن است چهار تا شش هفته طول بکشد، بهبودی شما ممکن است تا چهار ماه ادامه داشته باشد.

رژیم غذایی بعد از عمل دیسک کمر 

رژیم غذایی بعد از عمل دیسک کمر

زمان بهبودی بعد از عمل دیسک کمر زمان مناسبی برای کاهش کالری یا کم کردن وزن نیست. وقت آن است که میزان مصرف کالری‌های مفید را افزایش دهیم. روزها، هفته‌ها و ماه‌ها پس از جراحی نه تنها زمانی برای بهبود ستون فقرات است – بلکه زمانی است که کل بدن شما روند بهبودی را پشت سر می‌گذارد. پیشرفت به طور کلی کند است، اما یک رژیم غذایی با کیفیت بالا می‌تواند به اطمینان از روند بهبود سریع‌تر کمک کند.

کالری مفید بیشتری مصرف کنید 

بعد از عمل دیسک کمر، متابولیسم بدن شما با نیاز به بهبودی افزایش می‌یابد، بنابراین بدن شما برای بهبودی مناسب به کالری اضافی – تقریباً دو برابر بیشتر از حد معمول – نیاز دارد. و مهم است که این کالری اضافی از غذاهای سالم مانند غلات، حبوبات و میوه‌ها و سبزیجات تازه تأمین شود. چنین غذاهایی به بدن شما ویتامین C اضافی و سایر مواد مغذی مورد نیاز برای ترمیم و بهبود زخم فراهم می‌کند.

خوردن وعده‌های غذایی متعادل همچنین می‌تواند به کاهش خطر عفونت پس از جراحی کمک کند. برخی از مواد مغذی، از جمله ویتامین C، روی و ویتامین A، به ویژه برای مقابله با عفونت‌ها مفید هستند. غذاهای غنی از ویتامین C شامل: مرکبات، توت فرنگی ، گوجه فرنگی، سبزیجات و کلم است. ویتامین A را می‌توان در: هویج، سیب زمینی، اسفناج و کلم بروکلی، شیر، پنیر، جگر و زرده تخم مرغ یافت. غذاهای دریایی، گوشت و جگر همه منابع غنی روی هستند.

پروتئین به ترمیم و رشد مجدد بافت کمک میکند بنابراین پروتئین بیشتری را در بشقاب خود قرار دهید 

خوردن یک رژیم غذایی با پروتئین بالا نیز بسیار مفید است زیرا پروتئین ماده مغذی اصلی مورد نیاز برای بهبود بعد از عمل دیسک کمر است. مطمئن باشید که بخش زیادی از کالری اضافی شما از گوشت – 90٪ بدون چربی یا بالاتر – مرغ و ماهی، تخم مرغ، توفو و سایر غذاهای پروتئینی با کیفیت بالا تامین می‌شود.

محصولات لبنی کم چرب یکی دیگر از منابع خوب پروتئین است که کلسیم و ویتامین D مورد نیاز برای ترمیم استخوان را نیز تأمین می‌کند. غذاهای حاوی پروتئین بالا دارای مقدار زیادی روی هستند که برای مبارزه با عفونت ضروری است. لوبیا، عدس، نخود مرغ، آجیل و دانه ها نیز حاوی پروتئین هستند. بنابراین هنگام برنامه ریزی وعده‌های غذایی، منابع این ماده مغذی مهم را در ذهن داشته باشید.

وعده های غذایی کم: بیشتر اوقات بخورید

به جای سه وعده غذایی بزرگ، چهار تا شش “مینی وعده” کوچکتر و متعادل را که در طول روز فاصله دارند بخورید. ممکن است متوجه شوید که غذا خوردن به این روش برای سیستم هضم آسان‌تر است، خصوصاً در هنگام افزایش کالری دریافتی.

ویتامینها و مکملهای معدنی ممکن است توصیه شود اما در مصرف آن زیاده روی نکنید 

جراح شما ممکن است برخی مکمل‌های ویتامین و مواد معدنی و احتمالاً سایر مکمل‌های غذایی را که ممکن است به بهبودی کمک کند، توصیه کند. حتماً در مورد مکمل‌هایی که به طور معمول مصرف می‌کنید به پزشک اطلاع دهید و قبل از مصرف مکمل‌های جدید در دوران نقاهت، تأیید پزشک خود را دریافت کنید.

به خاطر داشته باشید که بهترین منبع ویتامین‌ها و مواد معدنی غذا است، اما در طی بهبودی بعد از عمل دیسک کمر، پزشک ممکن است یک مکمل را به شما پیشنهاد کند. دوزهای بالای مواد مغذی می‌تواند مضر باشد، و می‌تواند در عملکرد سایر مکمل‌ها یا داروهایی که ممکن است مصرف کنید تداخل ایجاد کند، بنابراین فکر نکنید که مقدار بیشتری از ماده مغذی برای شما بهتر از مقدار توصیه شده است.

آب و فیبر 

اگر داروی ضد درد شما را دچار یبوست می‌کند، اولین کاری که باید انجام دهید این است که در طول روز مقدار زیادی آب بنوشید. نوشیدن مقدار زیادی آب برای کاهش یبوست دردناک و همچنین بهبودی کلی بدن ضروری است.

آب به دفع سموم کمک کرده و مواد مغذی را به سلولهای شما می‌رساند. کمبود آب همچنین می‌تواند منجر به کم آبی بدن شود، که می سردرد و خستگی را تحریک می‌کند. بنابراین، برای نوشیدن آب صبر نکنید تا تشنگی سراغ شما بیاید. یک بطری آب یا یک لیوان پر را در نزدیکی خود نگه دارید تا یادآوری کنید که باید در طول روز به نوشیدن ادامه دهید.

خوردن مقدار زیادی غذای پر فیبر مانند غلات سبوس دار، میوه‌ها و سبزیجات نیز کمک بسیاری می‌کند. همچنین می‌توانید با نوشیدن آب آلو یا خوردن آلو خشک (آلو خشک) اثر ملین طبیعی داشته باشید. می‌توانید لیوان آب خود را با چند قطره لیمو ترش طعم‌دار کنید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonمشاوره و تماس