مراقبت‌های بعد از عمل دیسک کمر در خانه: استراحت، تغذیه و فیزیوتراپی

رعایت دستورالعمل‌های پزشک بعد از عمل دیسک کمر، یکی از اصلی‌ترین اقداماتی است که برای کاهش زمان بهبودی بعد از جراحی نیاز است. قبل از عمل دیسک، پزشک با شما درباره‌ی سرعت بهبودی پس از جراحی و مراقبت‌های پس از عمل برای کنترل درد و بازگشت به فعالیت‌های طبیعی صحبت خواهد کرد. اگرچه ممکن است برخی از محدودیت‌های شما پس از عمل دیسک زیاد باشد، اما به خود بیش از آنچه پزشک توصیه می‌کند فشار نیاورید. این توصیه‌ها به گونه ای طراحی شده اند که به بدن شما زمان لازم برای بهبودی مناسب را می‌دهند.

مراقبتهای بعد از عمل دیسک کمر


ممکن است پزشک شما توصیه کند که استراحت زیادی داشته باشید، این ممکن است برای افرادی که به فعالیت بدنی عادت دارند ناامید کننده به نظر برسد. با این حال، حتماً به یاد داشته باشید که بهبودی و ترمیم برای شما بسیار مهم است، اگرچه ممکن است در ابتدا این احساس را نداشته باشید.

توصیه‌های پزشک شما شامل دستورالعمل‌های مربوط به مصرف داروها نیز می‌شود. حتماً اطمینان حاصل کنید که در مورد داروهایی که برای کنترل درد مصرف می‌کنید و نحوه مصرف آنها، آگاهی کامل دارید. اگر قصد دارید در دوران نقاهت کمکی از طرف دوستان، فرزندان یا همسرتان دریافت کنید، مفید خواهد بود که آنها را در مورد برنامه دارویی خود آگاه سازید تا در ادامه مراحل به شما کمک کنند. این اطلاعات به شما در طول مسیر درمان کمک خواهد کرد و همکاری درستی بین شما و افراد نزدیکتان را ایجاد می‌کند.

به یاد داشته باشید که بهبودی یک روند تدریجی است. بسیاری از بیماران پس از جراحی دچار افت عاطفی می‌شوند زیرا محدودیت در فعالیت و بهبودی آهسته به بهبود می‌تواند دلسرد کننده باشد. به راحتی می‌توان این احساسات را تسخیر کرد، اما تلاش خود را برای تمرکز بر چیزهای دیگر انجام دهید. پیروزی‌های کوچک را مانند کاهش تدریجی درد و افزایش سطح انرژی جشن بگیرید. یک ذهنیت مثبت و هدف مدار می‌تواند کمک قابل توجهی در طول دوره نقاهت شما داشته باشد.

درد پس از عمل دیسک را نادیده نگیرید

درد پس از عمل دیسک

درد، بخشی از بهبودی بعد از عمل دیسک کمر است، اما انواع مختلف درد معنی‌های متفاوتی دارند. قبل از جراحی، با پزشک خود صحبت کنید تا ایده جامعی از آنچه در هنگام درد انتظار دارید را بگیرید. شدت آن چقدر خواهد بود؟ کجا آن را احساس خواهید کرد؟ چقدر طول می‌کشد؟

دانستن اینکه چه چیزی را انتظار دارید به شما کمک می‌کند تا بفهمید چیزی که احساس می‌کنید طبیعی است یا موظفید با پزشک خود تماس بگیرید. برخی از علائم درد ممکن است کاملاً طبیعی باشد، در حالی که انواع دیگر می‌توانند عارضه ناشی از جراحی را نشان دهند.

  • اگر درد بعد از عمل، خارج از حد انتظار پزشك است، آن را نادیده نگیرید. به عنوان مثال، درد یا تورم در بازو یا ساق شما می‌تواند نشان دهنده لخته شدن خون باشد. لخته شدن خون در هر عمل جراحی خطرناک است زیرا کمبود حرکت باعث کاهش جریان خون می‌شود و شما را در معرض خطر لخته شدن قرار می‌دهد.
  • درد شدید در محل عمل دیسک میتواند نشان دهنده عفونت باشد. درد خود را در دوران نقاهت بعد از عمل با دقت کنترل کرده و به آنچه پزشک گفته است انتظار داشته باشید. اگر درد شما شدیدتر یا متفاوت از آنچه مورد انتظار است، با پزشک خود صحبت کنید. هرچه زودتر به یک مشکل بالقوه دست پیدا کنید، احتمال تداخل در زمان بهبودی شما کمتر است.

حتی اگر فقط سطح مورد انتظار و طبیعی درد را تجربه می‌کنید ، کنترل آن مهم است. در اینجا مراقبت‌های بعد از عمل دیسک کمر برای کنترل درد توضیح داده شده است:

کمربند طبی بپوشید 

استفاده از کمربند طبی بعد از عمل دیسک کمر

به دنبال برخی از جراحی‌های ستون فقرات یا عمل دیسک کمر، پزشک توصیه می‌کند که از بریس کمر استفاده کنید. بریس ممکن است از پارچه ساخته شده باشد، یا ممکن است وسیله بزرگتری از جنس پلاستیک یا فلز باشد. استفاده از بریس به شما کمک می‌کند تا کمر خود را در وضعیت مناسب نگه دارید، به طور بالقوه باعث کاهش درد و ناراحتی و یا خم شدن تصادفی ستون فقرات کمر می‌شود. زیر بریس خود یک لباس نخی و راحت بپوشید.

کمپرس سرد و گرم 

استفاده از کمپرس سرد و گرم بعد از عمل دیسک کمر

بسته‌های متناوب گرم و سرد بر روی کمر شما می‌تواند به کاهش درد شما بعد از عمل دیسک کمر کمک کند، اما مراقب باشید تا جای عمل دیسک  را تا زمانی که توسط پزشک خود مطمئن نشده‌اید، خیس نکنید.

دارو 

استفاده از دارو بعد از عمل دیسک کمر

پزشک برای شما دارویی تجویز می‌کند که بعد از عمل دیسک کمر استفاده کنید و معمولا گزینه‌های بدون نسخه را به شما توصیه می‌کند. گزینه‌های کنترل درد شما می‌تواند شامل داروهای افیونی، داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی و بی‌حس کننده‌های موضعی باشد. مهم است که دستورالعمل‌های دارویی را به دقت دنبال کنید و یا از یکی از اعضای خانواده یا یکی از دوستانتان بخواهید برنامه دارویی شما را کنترل کنند. شما ممکن است نیاز به ملین نیز داشته باشید، زیرا برخی از داروهای ضد درد می‌توانند سیستم هضم شما را کند کنند.

خانه خود را برای بازیابی بهینه آماده کنید

بهینه سازی خانه خود بعد از عمل دیسک کمر

زمان بهبودی بعد از عمل دیسک کمر برای هر فرد متفاوت است، اما شما می‌توانید زمان زیادی را برای بهبودی در خانه سپری کنید. این بدان معنی است که باید خانه خود را زودتر از موعد آماده کنید. هرچه فضای بازیابی شما راحت‌تر باشد، دوره استراحت شما راحت‌تر خواهد بود. در اینجا چند روش وجود دارد که می‌توانید اتاق‌های اصلی خانه خود را برای بعد از عمل دیسک کمر آماده کنید.

اتاق خواب 

در ابتدا، به محل قرارگیری تختخواب خود توجه کنید. آیا در طبقه اول قرار دارد؟ اگر نه، در صورت امکان تلاش کنید آن را به طبقه اول منتقل کنید. حرکت در پله‌ها پس از عمل جراحی چالش‌برانگیز خواهد بود.

در مرحله بعد، به نیازهای خود در طول فرایند بهبودی فکر کنید. سعی کنید وسایل مورد نیازتان را در دسترس قرار دهید. این ممکن است شامل نزدیک کردن تلویزیون یا میز به تخت، انتقال شارژر تلفن به یک میز در کنار تخت، آماده کردن یک سازمان‌دهنده دارو و داشتن تعداد کافی لباس تمیز باشد. همچنین، یک کیسه حرارتی را در کنار تخت خود قرار دهید و در نظر بگیرید که عصا یا واکر را در دسترس داشته باشید تا زمانی که آماده به حرکت هستید، استفاده کنید. همچنین، باید به نوع بالشی که برای شما راحتی بیشتری فراهم می‌کند، توجه کنید.

حمام 

 در صورت امکان اطمینان حاصل کنید که سرویس بهداشتی شما همان طبقه که تخت خواب شما قرار دارد، باشد. بالابر توالت و صندلی دوش نیز ممکن است کارهای روزمره شما را آسان کند. به یاد داشته باشید که مقدار زیادی دستمال توالت هم در دسترس داشته باشید، زیرا اگر تمام شود نمی‌توانید به این سرعت برای خرید به فروشگاه بروید.

آشپزخانه 

ظرف‌هایی را از کابینت خارج کنید که در طول دوره نقاهت بعد از عمل دیسک کمر، دستیابی به آنها دشوار است. آنها را روی یک قفسه یا کابینت مناسب نگه دارید. به یاد داشته باشید که غذاهای سالم به شما در بهبودی سریع کمک می‌کنند. تمام تلاش خود را بکنید یک رژیم غذایی سالم و پایبند داشته باشید.

در طول بهبودی همه افراد نمی‌توانند 24 ساعت شبانه روز شخصی را با خود داشته باشند، اما شما باید هدف خود را به طور منظم بررسی کنید. این شخص می‌تواند در مورد چیزهایی که به آنها دسترسی ندارید به شما کمک کند و برای هر چیزی که نیاز دارید به فروشگاه برود.

فیزیوتراپی بعد از عمل دیسک کمر

فیزیوتراپی بعد از عمل دیسک کمر

فیزیوتراپی بعد از عمل دیسک کمر به بیماران کمک می‌کند تا با کشش عضلات، تاندون‌ها و رباط‌های ستون فقرات، انعطاف پذیری را افزایش دهند. حرکات فیزیوتراپی همچنین به منظور جلوگیری از سفتی کمر، ایجاد بافت اسکار داخلی را محدود می‌کند.

ورزش با افزایش جریان خون و تقویت بافت استخوانی مهره‌ها، بهبودی را ترغیب می‌کند. فیزیوتراپی بعد از عمل دیسک کمر به صورت آهسته اما سازگار طراحی شده است و به بدن شما اجازه می‌دهد بدون تحمیل فشار بیش از حد، قوی شود.

شما با متخصصین پزشکی در مورد انواع تمرینات مفید برای بهبودی پس از عمل دیسک کمر کار خواهید کرد. آنها همچنین به نوع قدم برداشتن و راه رفتن شما شما کمک می‌کنند. زمان و نوع ورزش می‌تواند به طور قابل توجهی در بیماران متفاوت باشد، بنابراین متخصص فیزیوتراپی شما یک برنامه سفارشی برای شما ایجاد می‌کند که نه خیلی سریع، نه خیلی تهاجمی و نه خیلی کند است.

تمرینات کششی بعد از جراحی دیسک کمر

یکی از اولین تمریناتی که یاد خواهید گرفت شامل حرکات کششی است که به منظور بهبود انعطاف پذیری شما است. در حالی که روی تخت دراز کشیده اید، پزشک یا درمانگر به شما نحوه‌ی انجام حرکات کششی ایستا و پویا برای اطمینان از تحرک کمر را آموزش می‌دهد. به عنوان مثال، کشش‌های استاتیک به عضلات پشت و مفاصل شما کشش مداومی می‌دهد، در حالی که کشش‌های پویا مفاصل شما را به حرکت در می‌آورد.

تمرین برای تقویت عضلات 

بعد از گذشت چند روز یا چند هفته از تمرینات کششی، فیزیوتراپیست شما ممکن است چندین تمرین برای تقویت عضلات کمر به شما تجویز کند. این بسیار مهم است، زیرا عضلات کمر نقشی حیاتی در پشتیبانی از ستون فقرات شما دارند و به شما اجازه می‌دهند تا کمر خود را حرکت داده و انعطاف پذیر باشید.

با یادگیری مهارت‌های اصلی کششی و تقویتی عضلات کمر، ممکن است فیزیوتراپیست فعالیت‌های شدیدتری را به شما توصیه کند. این تمرینات ممکن است شامل استفاده از باندهای مقاومتی برای استهداف گروه‌های خاص عضلات کمر باشد. همچنین، متخصص شما ممکن است به شما نشان دهد که چگونه از توپ ورزشی برای حفظ ثبات و استحکام بدن استفاده کنید.

توصیه‌ها و تمریناتی که از سوی فیزیوتراپیست به شما داده می‌شود، به منظور بهبود قدرت و استحکام عضلات کمر و حفظ استقامت بدن است. اهمیت رعایت دقیق دستورات و روش‌های اجرای تمرینات را درک کنید و همچنین به همراهی و نظارت فیزیوتراپیست خود از این طریق بهره ببرید.

مدالیتههای فیزیوتراپی 

همراه با تمرینات کششی و تقویت کننده، ممکن است روش‌های دیگر فیزیوتراپی برای شما توصیه شود که می‌تواند دردی را که پس از عمل دیسک کمر اتفاق می‌افتد کاهش دهد. روش‌ها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • تحریک الکتریکی
  • تحریک عصبی یا برق متحرک TENS
  • درمان‌های حرارتی
  • ماساژ تراپی
  • طب سوزنی
  • لیزر درمانی

فیزیوتراپیست نحوه صحیح حرکت را به شما می‌آموزد تا بتوانید از آسیب دیدگی کمر خود در آینده جلوگیری کنید. در حالی که درمان فیزیوتراپی شما ممکن است چهار تا شش هفته طول بکشد، بهبودی شما ممکن است تا چهار ماه ادامه داشته باشد.

رژیم غذایی بعد از عمل دیسک کمر 

رژیم غذایی بعد از عمل دیسک کمر

زمان بهبودی بعد از عمل دیسک کمر زمان مناسبی برای کاهش کالری یا کم کردن وزن نیست. وقت آن است که میزان مصرف کالری‌های مفید را افزایش دهیم. روزها، هفته‌ها و ماه‌ها پس از جراحی نه تنها زمانی برای بهبود ستون فقرات است – بلکه زمانی است که کل بدن شما روند بهبودی را پشت سر می‌گذارد. پیشرفت به طور کلی کند است، اما یک رژیم غذایی با کیفیت بالا می‌تواند به اطمینان از روند بهبود سریع‌تر کمک کند.

کالری مفید بیشتری مصرف کنید 

بعد از عمل دیسک کمر، متابولیسم بدن شما با نیاز به بهبودی افزایش می‌یابد، بنابراین بدن شما برای بهبودی مناسب به کالری اضافی – تقریباً دو برابر بیشتر از حد معمول – نیاز دارد. و مهم است که این کالری اضافی از غذاهای سالم مانند غلات، حبوبات و میوه‌ها و سبزیجات تازه تأمین شود. چنین غذاهایی به بدن شما ویتامین C اضافی و سایر مواد مغذی مورد نیاز برای ترمیم و بهبود زخم فراهم می‌کند.

خوردن وعده‌های غذایی متعادل همچنین می‌تواند به کاهش خطر عفونت پس از جراحی کمک کند. برخی از مواد مغذی، از جمله ویتامین C، روی و ویتامین A، به ویژه برای مقابله با عفونت‌ها مفید هستند. غذاهای غنی از ویتامین C شامل: مرکبات، توت فرنگی ، گوجه فرنگی، سبزیجات و کلم است. ویتامین A را می‌توان در: هویج، سیب زمینی، اسفناج و کلم بروکلی، شیر، پنیر، جگر و زرده تخم مرغ یافت. غذاهای دریایی، گوشت و جگر همه منابع غنی روی هستند.

پروتئین به ترمیم و رشد مجدد بافت کمک میکند بنابراین پروتئین بیشتری را در بشقاب خود قرار دهید 

خوردن یک رژیم غذایی با پروتئین بالا نیز بسیار مفید است زیرا پروتئین ماده مغذی اصلی مورد نیاز برای بهبود بعد از عمل دیسک کمر است. مطمئن باشید که بخش زیادی از کالری اضافی شما از گوشت – 90٪ بدون چربی یا بالاتر – مرغ و ماهی، تخم مرغ، توفو و سایر غذاهای پروتئینی با کیفیت بالا تامین می‌شود.

محصولات لبنی کم چرب یکی دیگر از منابع خوب پروتئین است که کلسیم و ویتامین D مورد نیاز برای ترمیم استخوان را نیز تأمین می‌کند. غذاهای حاوی پروتئین بالا دارای مقدار زیادی روی هستند که برای مبارزه با عفونت ضروری است. لوبیا، عدس، نخود مرغ، آجیل و دانه ها نیز حاوی پروتئین هستند. بنابراین هنگام برنامه ریزی وعده‌های غذایی، منابع این ماده مغذی مهم را در ذهن داشته باشید.

وعده های غذایی کم: بیشتر اوقات بخورید

به جای سه وعده غذایی بزرگ، چهار تا شش “مینی وعده” کوچکتر و متعادل را که در طول روز فاصله دارند بخورید. ممکن است متوجه شوید که غذا خوردن به این روش برای سیستم هضم آسان‌تر است، خصوصاً در هنگام افزایش کالری دریافتی.

ویتامینها و مکملهای معدنی ممکن است توصیه شود اما در مصرف آن زیاده روی نکنید 

جراح شما ممکن است برخی مکمل‌های ویتامین و مواد معدنی و احتمالاً سایر مکمل‌های غذایی را که ممکن است به بهبودی کمک کند، توصیه کند. حتماً در مورد مکمل‌هایی که به طور معمول مصرف می‌کنید به پزشک اطلاع دهید و قبل از مصرف مکمل‌های جدید در دوران نقاهت، تأیید پزشک خود را دریافت کنید.

به خاطر داشته باشید که بهترین منبع ویتامین‌ها و مواد معدنی غذا است، اما در طی بهبودی بعد از عمل دیسک کمر، پزشک ممکن است یک مکمل را به شما پیشنهاد کند. دوزهای بالای مواد مغذی می‌تواند مضر باشد، و می‌تواند در عملکرد سایر مکمل‌ها یا داروهایی که ممکن است مصرف کنید تداخل ایجاد کند، بنابراین فکر نکنید که مقدار بیشتری از ماده مغذی برای شما بهتر از مقدار توصیه شده است.

آب و فیبر 

اگر مصرف داروهای ضد درد باعث یبوست شده است، ابتدا باید تلاش کنید مقدار زیادی آب را در طول روز مصرف کنید. نوشیدن مقدار کافی آب بسیار حائز اهمیت است زیرا به کاهش یبوست دردناک و بهبود عمومی بدن کمک می‌کند.

آب به تخلیص سموم در بدن کمک می‌کند و مواد مغذی را به سلول‌های بدن منتقل می‌کند. کمبود آب می‌تواند منجر به دچاری از آبیاری کم در بدن شود که باعث سردرد و خستگی می‌شود. بنابراین، بهتر است منتظر نشوید تا تشنگی شما را متوجه شود، بلکه یک بطری آب یا لیوان آب در دسترس خود قرار دهید تا به شما یادآوری کند که در طول روز به میزان کافی آب بنوشید.

همچنین، مصرف مواد غذایی پرفیبر مانند غلات سبوس‌دار، میوه‌ها و سبزیجات به شدت به کاهش یبوست کمک می‌کند. همچنین، می‌توانید با نوشیدن آب آلو یا خوردن آلو خشک تأثیر ملین طبیعی داشته باشید. افزودن چند قطره آب لیمو ترش به آب نیز می‌تواند طعمی خوشایند به آب بدهد.

مقالات مرتبط

آتروز مچ دست چه علائمی دارد؟

آرتروز یک بیماری است که بافت‌های درون مفاصل را درگیر می‌کند. آرتروز می‌تواند ناشی از وجود یک التهاب حاد (کوتاه…

علت درد پاشنه پا چیست؟

التهاب یا فاشیای کف پا همان‌طور که از نامش پیداست، یک بیماری رایج در قسمت کف پا است و شایع‌ترین…
keyboard_arrow_up
Call Now Buttonمشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ