کمردرد پس از جراحی دیسک کمر چه مدت ادامه دارد؟

هدف از جراحی دیسک کمر کاهش فشار بر روی عصب و در نتیجه کاهش درد و سایر علائم است. پزشک بسته به سطح درد و ناتوانی فرد ممکن است جراحی را توصیه کند. اگر بیمار پس از جراحی دیسککتومی یا لامینکتومی از ادامه درد کمر رنج می‌برد، یک معاینه فیزیکی جامع و روش‌های تصویربرداری تشخیصی مناسب اغلب می‌تواند علت درد را مشخص کند.

درد بعد از جراحی دیسک کمر چه مدت طول می‌کشد؟ 


در حین جراحی دیسک کمر، علت اصلی علائم دیسک کمر برطرف می‌شود. در نتیجه، بیماران دیگر نباید علائم دیسک کمر را پس از جراحی تجربه کنند. با این حال، بسته به نوع عمل جراحی، برای درمان اثرات خود جراحی، به مقداری مدیریت درد نیاز است.

جراحی باز ستون فقرات 

جراحی باز ستون فقرات در سال‌های گذشته به عنوان روشی تکراری برای درمان دیسک‌های کمر مورد استفاده قرار می‌گرفت، در این روش، یک برش بزرگ به منظور دسترسی به ستون فقرات ایجاد می‌شد و با استفاده از ابزاری مانند اسکالپل، دیسک استخراج می‌شد. در برخی موارد، انجام عملیات بزرگتر مانند برداشتن استخوان یا همجوشی مهره‌ها برای موفقیت جراحی ضروری بود.

دوره نقاهت پس از این نوع جراحی طولانی است. بیماران بلافاصله پس از جراحی باز ستون فقرات باید چند روز در بیمارستان بمانند. زیرا روش تهاجمی و بدون استفاده از داروهای مسکن، دردناک است، بنابراین مدیریت درد در دوران بستری در بیمارستان انجام می‌شود. پس از بازگشت به خانه، بیماران به آرامی احساس بهبود می‌کنند و تحرک خود را بهبود می‌بخشند. با کسب بهبودی کامل، بیماران از علائم دیسک کمر و بهبودی پس از جراحی رهایی خواهند یافت.

جراحی لیزر ستون فقرات 

مدرن ترین شکل جراحی دیسک کمر، جراحی لیزر است. در طی این روش، فقط یک یا دو برش کوچک ایجاد می‌شود تا در صورت نیاز دوربین، لیزر و ابزار خاصی وارد شود. از لیزر برای برطرف کردن بیرون زدگی دیسک کمر استفاده می‌شود و معمولاً اقدامات عمده جراحی لازم نیست.

بیماران جراحی لیزر ستون فقرات از زمان بهبودی بسیار کوتاه تر و راحت تری برخوردار می‌شوند. این روش تحت بی حسی موضعی انجام می‌شود و بیماران به طور کلی احساس می‌کنند علائم خود را با انجام این عمل تسکین می‌دهند. در حالی که حرکت مستقیماً بعد از جراحی محدود خواهد شد، اما بیماران معمولاً در طول روند بهبودی احساس ناراحتی نمی‌کنند، به خصوص هنگامی که پزشک و بیمار در مورد اقدامات کنترل درد پیشگیرانه عمل می‌کنند.

راه‌های پیشگیری و درمان کمردرد بعد از عمل دیسک کمر


برای آماده سازی قبل از جراحی وقت بگذارید 

 آماده سازی قبل از عمل دیسک کمر

زمان شروع آمادگی برای بهبودی خود از جراحی برای ترمیم دیسک کمر قبل از جراحی است. این کار به شما کمک می‌کند تا بهبودی شما تا حد ممکن سریع تر انجام شود. کارهای مختلفی وجود دارد که می‌توانید زودتر از موعد انجام دهید. همچنین روش‌هایی وجود دارد که می‌توانید از کمر خود محافظت کرده و به بدن کمک کنید تا بعد از عمل بهبود یابد. آنچه در اینجا باید بدانید گفته شده است.

برنامه ریزی پیش رو 

بعد از جراحی می‌توانید راه بروید، اما نمی‌توانید برای مدتی رانندگی کنید. بنابراین، با یک نفر هماهنگ کنید که شما را از بیمارستان به خانه منتقل کند. همچنین، یک دوست یا یکی از اقوام خود را برای رانندگی در هر کجا که برای چند روز نیاز دارید، رزرو کنید. پس از جراحی، مهم است که ستون فقرات را صاف نگه دارید. باید مراقب نحوه حرکت، نشستن و ایستادن باشید. برای این کار با تنظیم مبلمان و فضای کار خود برنامه ریزی کنید تا مجبور نشوید خم شوید یا به دنبال چیزهایی بروید. کارهای روزمره لباس پوشیدن، شستن لباس، نظافت ممکن است برای چند روز سخت باشد. از قبل برنامه ریزی کنید و افرادی را پیدا کنید که به شما کمک کنند.

از نشستن زیاد خودداری کنید 

پس از انجام جراحی، ممکن است شما کمی درد احساس کنید و پزشک ممکن است شما را به استفاده از یک پانسمان یا بریس توصیه کند. اغلب احساس استراحت و صرفاً نشستن بعد از جراحی جذاب به نظر می‌رسد، اما در هفته‌های ابتدایی پس از عمل، باید از نشستن برای مدت طولانی خودداری کنید. همچنین، نشستن برای مدت طولانی در خودرو نیز ممکن است فشار زیادی به پشت شما وارد کند. تا زمانی که به پزشک خود مراجعه نکرده‌اید، حداقل به مدت یک هفته پس از جراحی، سفرهای طولانی با خودروی شخصی را به تعویق بیاندازید. به جای نشستن، بلند شدن و پیاده روی بعد از جراحی بسیار مهم است.

صبور باشید 

داشتن صبر بعد از عمل دیسک کمر

بعد از جراحی دیسک کمر ممکن است چندین هفته طول بکشد تا بتوانید به تمام فعالیت‌های طبیعی خود برگردید. به زودی پس از جراحی ممکن است متوجه درد کمتری شوید. اگر احساس ناراحتی زیادی دارید، طبق دستور پزشک از داروهای ضد درد استفاده کنید. با این وجود، غالباً زمان بیشتری لازم است تا علائم دیگر، مانند بی‌حسی یا ضعف، بهبود یابند.

سعی کنید به آرامی روند بهبودی را طی کنید 

بهبودی کمر درد بعد از عمل دیسک کمر

در هفته‌های اول بعد از جراحی نباید کاری سخت تر از پیاده روی یا بالا رفتن از پله‌ها انجام دهید. با بهبود علائم، به تدریج شدت تمرین ورزشی خود را افزایش دهید. احساس خستگی بعد از جراحی طبیعی است. به یاد داشته باشید، با گذشت زمان انرژی خود را بازیابی خواهید کرد. شروع یک برنامه تمرینی که برای تقویت عضلات کمر و شکم شما طراحی شده است می‌تواند به کاهش درد شما و تقویت استقامت شما کمک کند. پزشک شما ممکن است شنا یا استفاده از دوچرخه ورزشی یا تردمیل را توصیه کند.

از کشیدگی پشت خود جلوگیری کنید 

مهم است که پس از جراحی دیسک کمر فشار غیر ضروری به پشت خود وارد نکنید. بعد از عمل دو تا چهار هفته از خم شدن در کمر خودداری کنید. بدن خود را نپیچانید. اجسام سنگین تر از پنج پوند را بلند نکنید. همچنین، روش‌هایی وجود دارد که می‌توانید روند بهبودی کمر خود را سریع تر کنید. وقتی به پهلو خوابیده اید، یک بالش بین دو زانو قرار دهید. با لگن و پاها خم شوید و اجسام را بلند کنید نه با کمر خود.

رژیم غذایی خود را به عنوان یک رژیم غذایی سالم تنظیم کنید 

رژیم غذایی مناسب برای درمان کمر درد بعد از عمل دیسک کمر

تغذیه سالم قسمت عمده بهبودی بعد از جراحی است. بعد از عمل ممکن است احساس گرسنگی زیادی نکنید. این وضعیت غیر معمول نیست. حتی در این صورت، نوشیدن مایعات کافی و دریافت مواد مغذی کافی برای بهبودی بدن مهم است. همچنین مصرف برخی داروهای ضد درد و تحرک کمتر می‌تواند منجر به یبوست شود. فشار زیاد در توالت می‌تواند به کمر شما فشار وارد کند. نوشیدن مایعات و رژیم غذایی غنی از فیبر می‌تواند به جلوگیری از این امر کمک کند. در صورت نیاز، پزشک ممکن است به شما پیشنهاد کند که چند روز اول پس از جراحی از نرم کننده مدفوع استفاده کنید.

از مراقبت‌های بعدی استفاده کنید

مراقبت‌های بعد از عمل دیسک کمر

مهم است که پس از جراحی دیسک کمر به تمام قرارهای پزشکی پیگیری خود مراجعه کنید. پزشک شما یک یا دو هفته پس از جراحی کمر شما را بررسی می‌کند تا مطمئن شود بهبودی شما به خوبی پیش رفته است. پزشک همچنین محل برش شما را از نظر علائم عفونت یا سایر عوارض بررسی می‌کند. شاید لازم باشد بخیه‌ها را بردارید. همانطور که بهبودی شما پیشرفت می‌کند، پزشک ممکن است تمرینات خاص کمر را نیز توصیه کند.

علائم هشدار دهنده را نادیده نگیرید 

پس از انجام جراحی، ممکن است شما کمی درد احساس کنید و پزشک ممکن است شما را به استفاده از یک پانسمان یا بریس توصیه کند. اغلب احساس استراحت و صرفاً نشستن بعد از جراحی جذاب به نظر می‌رسد، اما در هفته‌های ابتدایی پس از عمل، باید از نشستن برای مدت طولانی خودداری کنید. همچنین، نشستن برای مدت طولانی در خودرو نیز ممکن است فشار زیادی به پشت شما وارد کند. تا زمانی که به پزشک خود مراجعه نکرده‌اید، حداقل به مدت یک هفته پس از جراحی، سفرهای طولانی با خودروی شخصی را به تعویق بیاندازید. به جای نشستن، بلند شدن و پیاده روی بعد از جراحی بسیار مهم است.

توانبخشی 

توانبخشی بعد از عمل دیسک کمر

بعد از جراحی، احتمالاً پزشک پیشنهاد می‌کند قبل از شروع یک تمرین ورزشی، به یک متخصص فیزیوتراپی مراجعه کنید. ورزش برای بهبودی و حفظ سلامت ستون فقرات بسیار حیاتی است. آن را بخشی از مدیریت سلامت دراز مدت و کاهش خطر بدانید. ورزش منظم اساسی ترین راه برای مقابله با مشکلات کمر است. شما باید مطمئن شوید تمریناتی که انتخاب می‌کنید برای مورد خاص شما موثر و بی خطر است.

چرا ورزش کنیم؟ مطالعات علمی نشان داده است که افرادی که به طور منظم ورزش می‌کنند، مشکلات کمر بسیار کمتری دارند. به تقویت عضلات کمر که با ستون فقرات شما مطابقت دارد کمک می‌کند. این کار می‌تواند خطر سقوط و آسیب دیدگی شما را کاهش دهد. این امر می‌تواند شکم (پهلوها)، بازوها و پاها را تقویت کند، که باعث کاهش خستگی می‌شود. حرکات کششی خطر اسپاسم عضلات را کاهش می‌دهد. علاوه بر این، تمرینات تحمل وزن به جلوگیری از کاهش توده استخوانی ناشی از پوکی استخوان کمک می‌کند و خطر شکستگی های فشاری را کاهش می‌دهد. ثابت شده است که ورزش‌های هوازی، و ورزش‌هایی که قلب شما را افزایش می‌دهد و ضربان قلب شما افزایش می‌دهد، یک مسکن خوب درد نیز محسوب می‌شود. مواد شیمیایی طبیعی بدن که با درد مقابله می‌کنند به نام اندورفین در حین ورزش آزاد می‌شوند و در واقع درد شما را کاهش می‌دهند.

مقالات مرتبط

آتروز مچ دست چه علائمی دارد؟

آرتروز یک بیماری است که بافت‌های درون مفاصل را درگیر می‌کند. آرتروز می‌تواند ناشی از وجود یک التهاب حاد (کوتاه…

علت درد پاشنه پا چیست؟

التهاب یا فاشیای کف پا همان‌طور که از نامش پیداست، یک بیماری رایج در قسمت کف پا است و شایع‌ترین…
keyboard_arrow_up
Call Now Buttonمشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ