آر اف رادیو فرکوئنسی (RF) برای کاهش درد کمر، گردن و آسیب عصب

روش آر اف رادیوفرکوئنسی (RF) یک روش درمانی است که از سوزن‌های خاص استفاده می‌کند تا در امتداد اعصاب مورد نظر ضایعاتی ایجاد کند. این سوزن‌ها قادرند عصب را تا دمای 80 درجه سانتی‌گراد گرم کنند (تقریباً به دمای آب داغ و نه به حالت جوش). وقتی این گرما به مدت 2-3 دقیقه بر روی عصب اعمال می‌شود، توانایی انتقال سیگنال‌های درد توسط عصب متوقف می‌شود. عملاً، با رسیدن به دمای مشخص، عصب تخریب شده و قدرت انتقال درد به طور موقت قطع می‌شود.

به طور کلی، بدن تمایل دارد که عصب‌هایی که به این روش مسدود می‌شوند، دوباره رشد کنند و این درمان ممکن است تا یک سال یا بیشتر تأثیرگذار باشد. در طول این دوره، عصب متضرر تجدید ساخته می‌شود و امکان انتقال سیگنال‌های درد بهبود می‌یابد. روش آر اف رادیوفرکوئنسی به عنوان یک روش غیرجراحی و کم تهاجمی برای کاهش درد مزمن استفاده می‌شود و می‌تواند به بیماران کمک کند تا بهبود قابل ملاحظه‌ای در کیفیت زندگی خود داشته باشند.

آر اف رادیو فرکوئنسی (RF) برای بیماران مبتلا به انواع خاصی از کمردرد یا گردن درد که عمدتا از مفاصل فاست درد دارند ارائه می‌شود. اگر بلوک‌های بی حسی موضعی تشخیصی برای شما موثر بوده است، این روش نیز برای تسکین درد شما مناسب است. آر اف رادیو فرکوئنسی (RF)  به میزان پاسخگویی شما به بلوک “موقتی” یا تشخیصی بستگی دارد.

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی آر اف رادیو فرکوئنسی و یا رزرو نوبت در مطب دکتر کامران غفرانی می‌توانید با شماره تلفن‌های 02188866619 –02188866629 تماس حاصل فرمایید.

انواع آر اف رادیو فرکوئنسی (RF


انواع آر اف رادیو فرکوئنسی (RF)

آر اف رادیو فرکوئنسی  یک روش کم تهاجمی است که می‌تواند کاهش درد متوسط ​​تا طولانی مدت را از انواع درد مزمن فراهم کند.

فرکانس رادیویی نوروتومی 

نوروتومی با فرکانس رادیویی با هدف قطع ارتباط سیگنال‌های درد به مغز، ضایعه حرارتی در برخی اعصاب ایجاد می‌کند و در نتیجه درد را از بین می‌برد. این دارو در مقایسه با تزریق کورتیزون، برای افرادی که از درد مفصل فاست یا مفصل ساکروایلیاک رنج می‌برند، ماندگاری بیشتری دارد. اگر با بلاک‌‌های عصبی تسکین درد داشته اید، ممکن است نوروتومی فرکانس رادیویی برای شما شیو‌ه‌ی مناسبی باشد.

تجهیزات تخصصی، گرما تولید می‌کنند و سپس بر روی اعصاب خاص متمرکز می‌شوند و توانایی آنها در انتقال سیگنال‌های درد به طور موقت قطع می‌کنند. این گرما از طریق سوزن‌هایی که از طریق پوست اطراف ستون فقرات شما وارد می‌شود، به اعصاب مورد نظر منتقل می‌شود. این روش تحت آرام بخشی انجام می‌شود.

این روش در هر قسمت از ستون فقرات که باعث درد شما شده است، انجام می شود. این شامل:

 • مفاصل فاست گردن
 • مفاصل فاست کمر
 • مفاصل ساکروایلیاک
 • مفاصل فاست توراسیک

رادیو فرکانس پالسی 

رادیو فرکانس پالسی از این جهت بی نظیر است که تسکین درد را ایجاد می‌کند بدون اینکه صدمه قابل توجهی به بافت عصبی وارد کند. این نوع آر اف رادیو فرکوئنسی، از درجه حرارت کمی پایین تر بر روی اعصاب حساس‌تر برای تسکین درد طولانی مدت استفاده می‌کند.

این روش را می‌توان روی هر عصبی که باعث درد شود، انجام داد. این اعصاب شامل موارد زیر است:

 • گانگلیون ریشه پشتی برای درد دست و پا
 • اعصاب مفصلی برای درد زانو
 • اعصاب اکسیپیتال بیشتر و کمتر برای سردرد عصب پس سری
 • عصب ایلیواینگوینال  برای درد کشاله ران
 • عصب بین دنده ای برای درد قفسه سینه
 • سمپاتیک کمربرای درد پا
 • گانگلیون اسفنوپالانتین برای درد صورت یا نورالژی عصب سه قلو
 • گانگلیون ستاره ای برای دردهای صورت و بازو
 • شبکه اسپلانکنیک  برای درد شکم
 • عصب فوق عضلانی سوپرااسکاپولار برای درد شانه

مزایای آر اف رادیو فرکوئنسی چیست؟ 


این روش باعث کاهش اختلالات عصبی (مانند هدایت سیگنال‌های درد) برای کاهش درد و سایر علائم مرتبط می‌شود. تقریباً 70-80٪ بیماران انسداد خوبی از عصب مورد نظر پیدا می‌کنند. این باید به تسکین بخشی از دردی که عصب مسدود شده کنترل می‌کند، کمک کند. گاهی اوقات پس از انسداد یک عصب، مشخص می‌شود که از مناطق دیگر نیز درد وجود دارد.

چگونه آر اف رادیو فرکوئنسی انجام میشود؟ 


نحوه انجام آر اف رادیو فرکوئنسی

روش آر اف رادیوفرکانسی (RF)، یک روش درمانی است که با استفاده از سوزن‌های خاص، اعصاب را درمان می‌کند، در حالی که در تصاویر اشعه ایکس قابل مشاهده نیستند. در این روش، سوزن‌ها بر اساس نشانه‌هایی که مکان اعصاب را مشخص می‌کنند، قرار داده می‌شوند. برای تشخیص این نشانه‌ها، از فلوروسکوپی (اشعه ایکس) استفاده می‌شود. ابتدا، سوزن در محل مورد نظر قرار می‌گیرد و سپس ولتاژهای بسیار کمی روی سوزن اعمال می‌شود تا موقعیت صحیح قرارگیری سوزن تأیید شود. در ادامه، مقدار کمی داروی بی حسی موضعی تزریق می‌شود. پس از ایجاد بی حسی کافی در منطقه مورد نظر، ولتاژهای با فرکانس رادیویی بالاتری اعمال می‌شود و عصب به دمای مورد نظر گرم می‌شود.

با استفاده از فلوروسکوپی، مکان اعصاب قبل از قرار دادن سوزن روی تصاویر اشعه ایکس مشخص می‌شود. این روش به پزشک امکان می‌دهد تا سوزن را در نقطه دقیقی قرار دهد که نیاز به درمان دارد. پس از تأیید صحیحی از موقعیت سوزن، بی حسی موضعی تزریق می‌شود تا بیمار احساس درد کمتری داشته باشد. سپس، با اعمال ولتاژهای رادیویی با فرکانس بالا، سوزن گرم می‌شود و عصب به دمای مورد نظر رسیده و تخریب می‌شود. این فرآیند کمک می‌کند تا انتقال سیگنال‌های درد از طریق عصب متوقف شود و بهبود درد بیمار ایجاد شود.

با استفاده از روش آر اف رادیوفرکانسی، علاوه بر قابلیت درمان دردهای مزمن، از جراحی بزرگتر و تهاجمی‌تر جلوگیری می‌شود. همچنین، این روش از آسیب کمتری به بافت‌های اطراف عصب و بیمار منجر می‌شود. به طور کلی، روش آر اف رادیوفرکانسی یک روش کارآمد و کم تهاجمی است که به بیماران کمک می‌کند تا درد مزمن خود را کاهش دهند و کیفیت زندگی بهتری را تجربه کنند.

چه مدت طول میکشد؟ 


بسته به مناطقی که تحت درمان قرار می‌گیرند، ممکن است از حدود 30 دقیقه تا یک ساعت طول بکشد.

چه انتظاری باید بعد از درمان داشته باشم؟


پس از بهبودی از آرام بخشی، باید فردی شما را به خانه برساند. مقداری درد عضلانی وجود دارد که ممکن است تا یک هفته ادامه داشته باشد. استفاده از کیسه‌های یخ کمک خواهد کرد. پزشک همچنین در مورد هر دارویی که می‌توانید برای کمک به رفع ناراحتی و درد بعد از درمان استفاده کنید با شما صحبت خواهد کرد. اگرچه بیشتر بیماران در طی یک هفته تسکین قابل توجهی را تجربه می‌کنند، اما گاهی ممکن است 3-4 هفته طول بکشد.

بعد از آر اف رادیو فرکوئنسی باید بتوانید روز بعد به کار خود برگردید. احساس درد در محل تزریق ممکن است باعث شود شما یکی دو روز از کار خود دور شوید.

اثرات این روش چقدر ماندگار است؟ 


اگر آر اف رادیو فرکوئنسی موفقیت آمیز باشد، اثرات این روش می‌تواند تا 18-17 ماه ماندگار باشد.

چند جلسه لازم است که این درمان را انجام دهم؟ 


پزشک در ویزیت‌های بعدی این مورد را ارزیابی می‌کند. به خاطر داشته باشید که اگرچه آر اف رادیو فرکوئنسی روشی “دائمی” است، اما بدن با گذشت زمان تمایل به رشد مجدد این اعصاب دارد. ممکن است لازم باشد در آینده این درمان را تکرار کنید.

خطرات و عوارض جانبی آر اف رادیو فرکوئنسی چیست؟


روش آر اف رادیوفرکانسی (RF) در کلیت خود، یک روش درمانی بی‌خطر است. با این حال، همانند سایر روش‌های درمانی، ممکن است خطرات، عوارض جانبی و احتمال وقوع مشکلات وجود داشته باشد. خطرات و عوارض ممکن است به وابستگی به منطقه و ناحیه‌ای که تحت درمان قرار می‌گیرد، متفاوت باشند. در هر زمانی که تزریق از طریق پوست انجام می‌شود، خطر عفونت وجود دارد. به همین دلیل، شرایط استریل در استفاده از این نوع روش‌ها رعایت می‌شود. عبور سوزن‌ها از طریق پوست و بافت‌های نرم ممکن است منجر به درد شود. همچنین، اعصاب ممکن است نزدیک عروق خونی یا سایر اعصاب قرار داشته باشند که باعث آسیب دیدگی پتانسیلی شوند. در قرار دادن سوزن‌های با فرکانس رادیویی، دقت بسیار بالا مدنظر است، اما همچنان خطر وقوع عوارض نادر وجود دارد. پزشک شما قبل از اقدام، درباره تمام خطرات و عوارض پتانسیلی با شما صحبت خواهد کرد.

چه کسی نباید این روش را انجام دهد؟


بیماران زیر نباید تزریق آر اف رادیو فرکوئنسی انجام دهند:

 • اگر به هر یک از داروهای تزریقی حساسیت دارید
 • اگر از داروی رقیق کننده خون استفاده می‌کنید (به عنوان مثال وارفارین، هپارین تزریقی)
 • یا اگر یک عفونت فعال دارید.

 پزشک شما ممکن است به شما توصیه کند که مصرف داروهای رقیق کننده خون مانند وارفارین را به مدت 4-7 روز قبل متوقف کنید. داروهای ضد پلاکت مانند پلاویکس ممکن است برای 5-10 روز قبل از درمان قطع شود.

مقالات مرتبط

آتروز مچ دست چه علائمی دارد؟

آرتروز یک بیماری است که بافت‌های درون مفاصل را درگیر می‌کند. آرتروز می‌تواند ناشی از وجود یک التهاب حاد (کوتاه…

علت درد پاشنه پا چیست؟

التهاب یا فاشیای کف پا همان‌طور که از نامش پیداست، یک بیماری رایج در قسمت کف پا است و شایع‌ترین…
keyboard_arrow_up
Call Now Buttonمشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ