سنگینی کوله پشتی در کودکان چه عوارضی برای ستون فقرات دارد؟

آیا با کوله پشتی سنگین وزن می‌شود که سلامت کودک شما به خطر بیفتد؟ تعداد زیادی از پدر و مادرها نگران سنگینی کوله پشتی فرزندان خود هستند. در حقیقت کتاب، دفتر، لپ تاپ یا تبلت، غذا و لباس ورزشی فشار بسیار زیادی را به کتف و شانه‌های کودکان شما وارد می‌کند. هنگامی که به مسئله سلامت ستون فقرات و حفظ مطابقت آن می‌پردازیم سنگینی کوله پشتی به یک مسئله بسیار جدی تبدیل می‌شود. وارد شدن فشار روزمره به کتف و شانه‌ها باعث می‌شود که کودک شما در چند سال آینده دچار مشکلات ساختاری شود. در این مقاله قصد داریم به موضوع سنگینی کوله پشتی بر سلامت ستون فقرات کودکان بپردازیم.

مشکلات ستون فقرات که به علت سنگینی کوله پشتی به وجود می‌آیند


مشکلات ستون فقرات که به علت سنگینی کوله پشتی به وجود می‌آیند

همه ما به خوبی می‌‌دانیم که کودکان با حمله کردن کیف مدرسه فشار بسیار زیادی را به کتف و شانه خود وارد می‌کنند. اگر فرزند شما از درد کمر ناشی از سنگین بودن کیف مدرسه شکایت دارد نباید این مشکل را نادیده بگیرید. با سنگین تر شدن کیف مدرسه معمولا نگرانی در ارتباط با سلامت ستون فقرات افزایش یافته است. حمل کردن کیف سنگین باعث می‌‌شود که فشار زیادی به عضلات وارد گردد و این امر منجر به بد شکلی بدن و از بین رفتن مطابقت صحیح ستون فقرات می‌شود که احتمال بروز ناهنجاری‌های ستون فقرات را افزایش می‌دهد. اگر چه کودکان برخلاف بزرگسالان به سرعت علائم مرتبط با ناهنجاری‌های ستون فقرات را از خود نشان نمی‌دهند درد اولین علامتی است که آنها را دچار چالش می‌کند. سنگینی کوله  پشت باعث می‌شود که فرزند شما در آینده دچار اختلالات جسمانی شود که این فرایند منجر به تغییر سیستم ایمنی بدن خواهد شد. این وضعیت باعث می‌‌شود که فرزند شما بیشتر مستعد آسیب دیدگی گردد. توجه نکردن به این مسئله احتمال بروز مشکلات ستون فقرات را به وجود می‌‌آورد و ممکن است فرزند شما دچار کیفواسکولیوز شود که تحت عنوان انحنای غیرعادی ستون فقرات توصیف می‌گردد. به این ترتیب توجه نکردن به مشکلات مرتبط با ستون فقرات و حمل کردن کیف سنگین می‌تواند باعث به وجود آمدن اختلالاتی از قبیل قوس کمر، بد شکلی قسمت پایین کمر، فشرده شدن دیسک، آسیب دیدگی بافت شانه، ناتوانی یا محدودیت حرکتی در ناحیه دست و انگشتان یا آسیب دیدگی عصب شود. درد کمر و آسیب دیدگی این عضو از علائم اولیه سنگین بودن کیف مدرسه محسوب می‌شوند. همیشه آسیب دیدگی بافت با درد هشداردهنده همراه نخواهد شد.

عوارض سنگینی کوله پشتی و مشکلات مرتبط با آن شامل چه مواردی است؟


حمل کردن کوله پشتی سنگین باعث می‌شود که فرزند شما دچار مشکلات ساختاری شود که این امر بر سلامت سیستم عصبی تاثیرات منفی خواهد گذاشت. هنگامی‌ که تعادل ستون فقرات از بین ‌می‌رود ارتباط بین مغز و سایر اعضای بدن دچار اختلال خواهد شد. برخی از عوارض بلند مدت حمل کردن کوله پشتی سنگین به شرح زیر می‌باشد:

 • گرفتگی گردن و شانه در آینده که باعث بروز درد شدید سر می‌شود.
 • آسیب دیدگی ستون فقرات که باعث به وجود آمدن مشکلاتی از قبیل کیفوز، اسکولیوز و مشکلات مشابه خواهد شد.
 • کاهش گردش خون در دست و پا
 • حمل کردن کوله پشتی سنگین باعث بروز درد گردن و درد پایین کمر می‌شود.
 • قوز کردن بر تنفس تاثیر می‌گذارد زیرا ریه را دچار فشردگی خواهد کرد.
 • حمل کردن کیف سنگین باعث آسیب دیدگی استخوان می‌‌شود و از رشد طبیعی آن جلوگیری خواهد کرد.
 • باعث آسیب دیدگی شانه و گردن شود.
 • باعث بروز درد مزمن گردن و کمر می‌شود.
 • باعث بروز برخی از انواع آسیب دیدگی خواهد شد که مدت زیادی طول می‌‌کشد بهبود پیدا کند.

کودکانی که کوله پشتی سنگین خود را فقط با یک شانه حمل می‌کنند و اکثر آنها به این شیوه که کیف خود را به مدرسه می‌برند تصور می‌کنند در چنین حالتی ظاهر بهتری پیدا می‌‌کنند. اما واقعیت این است که حمل کردن کیف سنگین با یک شانه باعث می‌شود تعادل بدن از بین برود و کودک به یک طرف منحرف خواهد شد که این امر باعث بروز درد قسمت بالا و پایین کمر یا کشیدگی شانه و گردن می‌شود. حمل کردن کوله پشتی به شیوه نامناسب باعث از بین رفتن حالت صحیح بدن خواهد شد. دختران بیشتر از دیگران در معرض خطر آسیب دیدگی کمر به علت حمل کردن کیف سنگین قرار دارند. این مسئله ارتباطی به توزیع نابرابر وزن کیف ندارد بلکه علت آن حمل کردن کیف سنگین تر است. از سوی دیگر استفاده از کوله پشتی‌هایی که بند باریک و نازکی دارد و فاقد پد محافظ در ناحیه شانه می‌باشد باعث اختلال در گردش خون و ارسال پیام عصبی خواهد شد. استفاده از این نوع کوله پشتی منجر به بروز بی حسی، سوزن سوزن شدن و ضعف در ناحیه بازو و دست خواهد شد. استفاده از کوله پشتی بزرگ یا سنگین احتمال آسیب دیدگی کمر را افزایش می‌دهد. سایر مواردی که باید به آن توجه داشته باشید به شرح زیر می‌باشد:

 • کودکانی که کوله پشتی سنگین حمل می‌کنند نمی‌‌دانند که چه فشاری را به کمر خود وارد می‌کنند. این کودکان حتی هنگام راه رفتن در پیاده رو با کیف خود به دیگران ضربه می‌زنند.
 • گاهی اوقات کیف کوله پشتی آنقدر سنگین است که ممکن است باعث زمین خوردن کودک شود.
 • حمل کردن کوله پشتی سنگین باعث می‌شود که نحوه راه رفتن کودک تغییر کند و این امر احتمال زمین خوردن او به ویژه در هنگام بالا رفتن از پله را افزایش می‌دهد.

منظور از سنگین بودن کوله پشتی چیست؟


منظور از سنگین بودن کوله پشتی چیست؟

پدر و مادرها باید به دنبال علائم جسمانی باشند که بر کودکان آنها تاثیر گذاشته است به عنوان مثال هنگامی که کودک برای حمل کردن کیف خود به سمت جلو منحرف شده است و از ناحیه کمر بدنش را خم نموده مهمترین علامت هشدار را برای والدین خود می‌دهد. پدر و مادر باید اطمینان حاصل کنند که کودک آنها برای حمل کردن کوله پشتی خود هیچ گونه مشکلی ندارد و می‌تواند به تنهایی آن را حمل می‌کند. نکته مهمی که باید به خاطر داشته باشید این است که باید وزن کوله پشتی ۱۰ درصد وزن کودک باشد به عنوان مثال اگر کودک شما ۴۰ کیلوگرم وزن دارد نباید کوله پشتی او سنگین تر از ۴ کیلو گرم باشد. وزن کوله پشتی با توجه به توانایی جسمانی کودک می‌تواند متغیر باشد. برخی از افراد توانایی جسمانی بیشتری دارند و برخی دیگر ضعیف هستند. پدر و مادر باید در هنگام تهیه کوله پشتی برای فرزند خود به نکات مهم مرتبط با خریدن کوله پشتی توجه داشته باشد.

چند نکته برای حل این مشکل


چند نکته برای حل مشکل سنگینی کوله پشتی

 • باید کوله پشتی فرزند شما کاملاً راحت باشد و بتواند به خوبی از کمر و شانه او محافظت کند.
 • باید بندهای کوله پشتی قابل تنظیم باشند.
 • باید انتهای کوله پشتی روی لگن کودک قرار بگیرد. باید فرزند شما از هر دو بند مخصوص شانه استفاده کند و از حمل کردن کوله پشتی با یک شانه خودداری کند.
 • کودکانی که بند کوله ‌پشتی خود را خیلی پایین می‌آورند فشار بسیار زیادی را به ناحیه کمر و شانه‌های خود وارد می‌کنند. باید کوله پشتی در قسمت میانی کمر قرار بگیرد.
 • کوله پشتی باید به صورت یکسان به توزیع وزن وسایل کودک بپردازد. یک کوله پشتی مناسب وزن یکسانی را به ستون فقرات وارد می‌کند.
 • باید کتاب‌های کودک به طور یکسان درون کوله پشتی توزیع شوند.
 • نحوه حمل کردن صحیح کوله ‌پشتی به فرزند خود یاد بدهید.
 • کوله پشتی باید چندین جیب متعدد داشته باشد تا فرزند شما بتواند وسایل خود را در نقاط مختلف آن قرار دهد.
 • هنگامی که فرزند شما از کیف مناسبی استفاده کند و آن را به طور صحیح حمل کند هیچ گونه فشار اضافی به عضلات کمر و شکم وارد نمی‌شود. در صورتی که کیف فرزند شما خیلی سنگین نباشد و وسایل آن به طور یکسان توزیع گردد فرزند شما دچار درد شانه و کمر نخواهد شد.

پزشکان از پدر و مادرها می‌خواهند که به انتخاب کیف مناسب بپردازند که حجم و وزن مطلوبی دارد. کتاب، لپ تاپ، تبلت و سایر وسایلی که فرزند شما به آنها نیاز ندارد را از کیف او خارج نمایید. از فرزند خود بخواهید که در مدرسه از میز و کمد استفاده کند و کمتر وسایلش را با کوله پشتی حمل کند. شما به عنوان پدر و مادر یا معلم باید بدانید در صورتی که حجم کوله پشتی کمتر از ۵ درصد وزن بدن کودک باشد کمترین آسیب به بدنش وارد می‌گردد. استفاده از کوله پشتی سنگین سلامت بدن را به خطر می‌‌اندازد به ویژه کودکانی که در سن رشد قرار دارند و مستعد آسیب دیدگی هستند. کودکان، خانواده‌ها و کارمندان مدارس باید اطلاعات لازم در خصوص انتخاب کوله پشتی مناسب به منظور کاهش ریسک درد کمر را به دست بیاورند.

هنگام خرید کوله پشتی باید به چه مواردی توجه کرد؟


پدر و مادر باید بدانند کوله پشتی‌هایی که بندهای باریکی دارند و درون شانه فرو می‌روند در عملکرد اعصاب و عروق خونی اختلال ایجاد می‌‌کند. این نوع کوله پشتی باعث بی حسی و سوزن سوزن شدن در دست و بازو می‌شود. نکاتی که باید به آن توجه داشته باشید به شرح زیر می‌باشد:

 • باید بندهای کوله‌ پشتی کاملاً پهن باشند و دارای پد محافظ باشند تا به طور یکسان وزن بدن را توزیع کنند. به تنظیم کردن بندهای شانه بپردازید تا کوله پشتی روی کمر قرار بگیرد. نباید قسمت انتهای کوله پشتی ۱۰ سانتی متر پایین تر از کمر باشد.
 • به اندازه کوله پشتی دقت داشته باشید و از خریداری کوله پشتی بزرگ اجتناب کنید.
 • کوله پشتی باید دارای چند جیب مختلف باشد تا فرزند شما بتواند وسایل خود را به طور یکسان توزیع نماید.
 • بستن بند کمر بسیار کمک کننده است و شما باید فرزند خود را تشویق کنید آن را ببندد.

 در اکثر موارد از کوله پشتی به عنوان یک کیف مناسب یاد می‌شود اما باید بدانید نامناسب بودن کوله پشتی می‌تواند سلامت کمر فرزند شما را به خطر بیندازد.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonمشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ