عوارض عمل دیسک کمر چیست (درد شدید کمر، عفونت، خونریزی و …)

درمان جابجایی دیسک کمر، که به طور معمول به عنوان دیسک کمر معروف است، زمانی انجام می‌شود که ماده ژله‌ای بین هر مهره در ستون فقرات خارج از موقعیت خود قرار می‌گیرد. بسیاری از افراد به دنبال درمان دیسک کمر هستند زیرا تحمل درد آنها بسیار دشوار است و به دنبال تسکین درد می‌گردند. در عین حال، برخی افراد تحمل درد بالایی دارند و منتظر می‌مانند تا مشکل بهبود یابد، اما تنها کاهش درد به تنهایی به معنای بهبود آنها نیست. در واقع، عدم درمان جابجایی دیسک کمر می‌تواند منجر به مشکلات و عوارض شدیدتری شود که به صورت مزمن تبدیل می‌شوند. بنابراین، بهتر است هرگاه شما شک دارید که با این مشکل مواجه هستید، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید تا جلوی تشدید آن را بگیرید.

جراحی برای درمان فتق دیسک می‌تواند منجر به کاهش درد مزمن ناشی از پارگی دیسک و فشار آن بر روی اعصاب نخاعی شود. دیسککتومی، یا برداشتن دیسک، همچنین می‌تواند عوارضی که به دلیل فتق دیسک در منطقه کمر ایجاد می‌شود را بهبود بخشد، از جمله از دست دادن کنترل مثانه و روده، ضعف عضلانی مداوم در بازوها یا پاها، و درد عصبی مزمن مانند سیاتیک. با این حال، جراحی‌های این نوع دارای خطرات خاص خود هستند. اگر شما در مورد انجام جراحی برای درمان فتق دیسک تردید دارید، بهتر است این سوالات را از پزشک خود مطرح کنید و قبل از تصمیم‌گیری نهایی، اطلاعات کامل و دقیقی درباره جراحی را دریافت کنید. این شامل مزایا، معایب، و خطرات مرتبط با جراحی می‌شود.

به محض شروع دردی که کیفیت زندگی شما را مختل می‌کند، مهم است که برای ارزیابی شدت دیسک کمر به یک متخصص ستون فقرات یا فیزیوتراپیست مراجعه کنید. به احتمال زیاد از شما خواسته می‌شود از طریق معاینه قدرت راه رفتن، رفلکس‌ها و توانایی احساس لمس خفیف، یک سری کارها را برای ارزیابی اعصاب انجام دهید. این معمولاً برای تشخیص وضعیت کافی خواهد بود، اگرچه در برخی موارد ممکن است برای تصویربرداری فرستاده شوید.

بر اساس نتایج، پزشک قادر خواهد بود یک برنامه درمانی متناسب با نیازهای‌تان ارائه دهد. بعلت عوارض بعد از عمل، جراحی آخرین گزینه‌ی درمان است. درمان‌ها ابتدا شامل تجویز برای کنترل درد و کار با یک فیزیوتراپیست برای تهیه یک برنامه ورزشی طراحی شده برای تقویت عضلات پشت، گردن و شکم است. اگر این روش درد را تسکین ندهد، ممکن است برای شما تزریق کورتیزون، ازن یا تزریق پی‌آر‌پی نیز ارائه شود تا درد به طور مستقیم‌تر بهبود یابد.

اگر این روش‌ها هم مفید نباشند، چاره ای بهتر از جراحی نیست.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی و دریافت نوبت در کلینیک دکتر کامران غفرانی با شماره تلفن‌های 02334230013 – 09383103864 تماس حاصل فرمایید.

چگونه باید بفهمم دیسک کمر دارم؟ 


نحوه اطلاع از دیسک کمر

بیماری دیسک کمر به دلیل تغییر در ساختار دیسک نرمال است. بیشتر اوقات، بیماری دیسک در نتیجه پیری و تحلیل رفتن دیسک ایجاد می‌شود. گاهی اوقات، ضربه شدید می‌تواند باعث دیسک نرمال کمر شود. ضربه همچنین ممکن است باعث بدتر شدن دیسک کمر شود.

برخی از علائم رایج وجود دارد که می‌تواند به شما کمک کند تشخیص دهید که آیا دیسک فتق دارید یا خیر. این علائم می‌توانند شامل موارد زیر باشند:

 • درد و بی‌حسی در یک طرف بدن
 • درد در پاها
 • بدتر شدن درد با حرکات خاص یا در طول شب
 • افزایش درد پس از ایستادن یا نشستن
 • درد هنگام راه رفتن، حتی در فواصل کوتاه
 • احساس سوزن سوزن شدن، درد یا سوزش در محل آسیب

شدت درد از فردی به فرد دیگر متفاوت است، اما اگر این درد باعث بی‌حسی شده یا بر توانایی شما در کنترل عضلات تأثیر می‌گذارد، باید با یک پزشک متخصص تماس بگیرید. اگر هر یک از علائم دیسک کمر را تجربه کردید، باید با پزشک خود صحبت کنید. اگر دیسک کمر درمان نشود، نه تنها می‌تواند باعث درد شود، بلکه می‌تواند منجر به فشرده شدن عصب در ستون فقرات شود، که باعث می‌شود که منجر به پایین آمدن کیفیت زندگی می‌شود.

درمان نکردن دیسک کمر چه عوارضی دارد؟ 


متاسفانه دیسک کمر خودش برطرف نمی‌شود. مداخلات درمانی، حتی اقدامات جزئی و کم تهاجمی، برای درمان درد و کمک به بهبودی بیمار ضروری است. اگر بیماری مانند دیسک کمر درمان نشود، می‌تواند عوارض جانبی ناخوشایند و غیر قابل جبرانی ایجاد کند.

درد پشت 

همانطور که هر کسی که از کمردرد رنج می‌برد از قبل می‌داند، این یک بیماری ناتوان کننده است که می‌تواند در تمام جنبه‌های زندگی روزمره شما تداخل ایجاد کند. از زندگی جنسی تا ساده بلند شدن و بالا و پایین رفتن از پله‌ها، تمام فعالیت‌های بدنی می‌تواند آزار دهنده باشد. بسیاری از بیماران می‌توانند به سطحی از درد عادت کنند اما مهم است که بخاطر بسپارید که شدت دیسک کمر درمان نشده با گذشت زمان بدتر می‌شود.

آسیب عصبی دائمی 

با توجه به فشاری که بر روی اعصاب اطراف دیسک کمر وارد می‌شود، اغلب در این ناحیه احساس بی‌حسی و کاهش حس وجود دارد. اگرچه برخی افراد ممکن است بتوانند برای مدتی با این وضعیت زندگی کنند، اما این نشان می‌دهد که مشکلی وجود دارد و نیاز به مداخله و درمان سریع دارد. در شرایط بدتر، بیماران ممکن است به طور دائمی احساسی را که به عصب مربوطه مرتبط است، از دست بدهند. این وضعیت را به طور عمومی به عنوان “بیهوشی کمر” می‌شناسند. علاوه بر این، می‌تواند منجر به از دست دادن کنترل حرکات روده و مثانه شود. در مواردی که دیسک کمر به مدت طولانی درمان نشده باشد، این نوع آسیب ممکن است دائمی باشد. همچنین، بیماران ممکن است برای همیشه احساسی در پاها و کمر خود را از دست بدهند.

عدم توانایی در کار کردن 

هرچه دیسک کمر دیرتر درمان شود، درد بیشتری ایجاد می‌کند. با افزایش سن و بدتر شدن مشکل، شرایط می‌تواند باعث ناتوان شدم شما در کار شود. سطح درد ممکن است به طرز چشمگیری افزایش یابد و در بعضی موارد، خود درد می‌تواند برخاستن و رفتن به محل کار را برای بیماران غیرممکن سازد، حتی در شغلی که هیچ کار دستی ندارد.

چرا بیماران مشکلات دیسک کمر را نادیده می‌گیرند؟ 


نادیده گرفتن مشکلات دیسک کمر

با وجود چنین عوامل خطرناک احتمالی فاجعه‌آمیز، چرا کسی از درمان منصرف می‌شود؟ خب، بسیاری از بیماران نگران هستند که جراحی تنها امید آنها است و این فکر ترسناک است. خبر خوب این است که چندین گزینه درمانی در دسترس است که حداقل تهاجمی هستند و شامل یک عمل جراحی بالقوه خطرناک برای نخاع نیستند. این گزینه‌ها را امتحان کنید تا ببینید آیا برای شما موثر هستند یا نه.

 • مصرف مایعات را افزایش دهید تا التهاب کاهش یابد. بهترین گزینه آب ساده است نسبت به نوشابه یا آب میوه یا سایر نوشیدنی‌های با طعم مصنوعی. بهبود رژیم غذایی همچنین می‌تواند به کاهش تورم و کاهش فیبرین بیش از حد با آنزیم‌های پروتئولیتیک کمک کند.
 • از یخ و گرما یکی در میان استفاده کنید. استفاده از یخ یا یک پک سرد می‌تواند به کاهش التهاب اولیه و اسپاسم عضلات مربوط به دیسک کمر کمک کند. یخ در دو روز اول پس از شروع درد پشت موثرتر است. استفاده از گرما (پد های گرمایشی، کمپرس گرم، نوارهای حرارتی چسبنده و حتی حمام آب گرم) نیز می‌تواند به تسکین اسپاسم عضلانی دردناک بعد از دو روز اول کمک کند. برخی افراد دریافتند استفاده از پک‌های گرم و سرد یکی در میان، بهترین تعادل تسکین درد را فراهم می‌کند.
 • داروهای ضد درد و شل کننده عضلات را امتحان کنید: پزشک ممکن است داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAID) بدون نسخه مانند ایبوپروفن را برای درمان درد و التهاب توصیه کند. برخی از داروهای تجویز شده می‌توانند اسپاسم عضلانی دردناک که با دیسک کمر همراه است، را از بین ببرند.
 • با از بین بردن درد ارجاع شده، از درد ناشی از نقاط ماشه‌ای خلاص شوید. این انقباضات کوچک عضلات می‌تواند به طور ناگهانی ایجاد شده و درد زیادی ایجاد کند.
 • به فیزیوتراپی بروید: فیزیوتراپی در آموزش کشش هدفمند و تمرینات توان بخشی نقش مهمی دارد. این برنامه همچنین ممکن است روشهای ایمن‌تری را برای انجام فعالیتهای معمولی و ساده مانند بلند کردن و راه رفتن به بیمار آموزش دهد. روش مک کنزی یکی از انواع روش‌های فیزیوتراپی برای درد دیسک کمر است، جایی که هدف این است که درد را از پای خود دور کرده و بیشتر در قسمت پایین کمر متمرکز کنید.

قبل از اینکه برای درمان مشکل نیاز به جراحی داشته باشید، از پزشک خود بپرسید که کدام یک از این روش‌های درمانی را توصیه می‌کند.

چه نوع جراحی ممکن است برای دیسک کمر بهتر باشد؟ 


پزشک شما روشهای خاص جراحی را بر اساس عوامل مختلفی از جمله محل دقیق دیسک، شدت پارگی، داشتن یک یا چند دیسک کمر، وضعیت سلامتی کلی شما و موارد دیگر توصیه خواهد کرد.

برای درک بهتر توصیه پزشک، با این جراحی‌های معمول برای دیسک کمر آشنا شوید:

 • دیسککتومی از طریق یک برش کوچک در قسمت جلوی پشت، کل دیسک کمر را از بین می‌برد. این روش به طور کلی از نیاز به برداشتن قسمت‌هایی از استخوان مهره به همراه دیسک جلوگیری می‌کند.
 • لامینکتومی بخشی از استخوان را از یک یا چند مهره خارج می‌کند تا به دیسک پاره شده دسترسی پیدا کند. بسته به نوع دیسککتومی، این روش ممکن است برای شما گزینه مناسبی باشد یا نباشد.
 • میکرودیسککتومی از یک برش کوچک و تقریباً یک اینچی برای از بین بردن دیسک کمر آسیب دیده در قسمت پایین کمر استفاده می‌کند. این روش معمولاً با بی‌حسی موضعی یا منطقه‌ای قابل انجام است و اغلب به صورت سرپایی انجام می‌شود.
 • فیوژن نخاعی شامل قرار دادن فاصله دهنده در محلی است که دیسک برداشته شده است. فاصله دهنده ممکن است از استخوان خود شما (پیوند اتوگرافت)، از استخوان اهدا شده (آلوگرافت) یا از مواد ساخته شده توسط بشر (جایگزینی دیسک مصنوعی) ساخته شود. هر یک از این گزینه‌ها خطرات خاصی از جمله درد اضافی ناشی از برداشت استخوان، عفونت و سایر عوارض را به همراه دارد. این موارد را با پزشک خود در میان بگذارید و از او بپرسید که چه اقداماتی در حین و بعد از جراحی برای کاهش خطر انجام دهید و در صورت بروز آنها را درمان کنید.

عوارض عمل دیسک کمر


عوارض عمل دیسک کمر

علاوه بر خطرات کلی که با هر جراحی همراه است، مانند واکنش منفی به بیهوشی عمومی، هر فرد بر اساس سلامت کلی خود و ماهیت دقیق آسیب دیسک با خطرات فردی روبرو می‌شود. به منظور افزایش شانس نتیجه خوب در جراحی، در مورد این عوارض رایج روش‌های عمل دیسک با پزشک خود صحبت کنید:

 • واکنش نامطلوب به بیهوشی: بپرسید آیا می‌توان جراحی را به جای بیهوشی عمومی با بی‌حسی موضعی یا منطقه‌ای انجام داد؟ درباره خطرات و مزایای هر نوع بیهوشی صحبت کنید.
 • خونریزی: قبل از جراحی حتماً با پزشک خود در مورد مراقبت از برش جراحی صحبت کنید. بدانید چه موقع برای خونریزی بیش از حد به پزشک مراجعه کنید.
 • لخته خون: بپرسید که برای جلوگیری از لخته شدن خون در پا قبل و بعد از جراحی باید چه مراحلی را انجام دهید.
 • همجوشی ناقص: گاهی اوقات، پیوند استخوان که اغلب همراه دیسککتومی و همجوشی ستون فقرات است، کاملاً جوش نمی‌خورد. با ترک سیگار و پرهیز از مصرف برخی داروها پس از جراحی می‌توانید این خطر را کاهش دهید.
 • عفونت: خطر عفونت را برای هر نوع جراحی یا پیوند درک کنید. تحت عمل جراحی اتوگرافت، به دلیل وجود یک محل جراحی دوم، خطر عفونت اضافی ایجاد می‌شود.
 • درد: در مورد برنامه مدیریت درد با جراح خود صحبت کنید. گاهی اوقات پزشک می‌تواند عوامل بی‌حس کننده را به محل جراحی تزریق کند که پس از چند روز بعد از عمل دیسک کمر شما را راحت می‌کند. کنترل درد به شما کمک می‌کند تا پس از انجام یک عمل جراحی استراحت مورد نیاز خود را داشته باشید.
 • خراش: اگر نگرانی درباره جای زخم قابل مشاهده پس از جراحی دیسک کمر دارید، بهتر است این نگرانی را با پزشک خود در میان بگذارید. می‌توانید از پزشک خود بپرسید آیا می‌توانید از محصولاتی مانند ورق‌های سیلیکونی برای کاهش جای زخم استفاده کنید یا خیر.برای بسیاری از افراد، جراحی دیسک کمر به کاهش درد و عوارض مرتبط کمک می‌کند. با این حال، همانند سایر جراحی‌ها، جراحی دیسک کمر همراه با خطرات خاصی است و بنابراین باید با دقت فواید احتمالی آن را در مقابل خطرات آن ارزیابی کنید. با انجام جراحی و درک روش‌های کاهش عوارض، فرصت شما برای داشتن یک نتیجه موفقیت‌آمیز با تمام مزایای جراحی دیسک کمر افزایش می‌یابد. این به معنای این است که با رعایت دقیق تمام جنبه‌ها و شناخت عوارض ممکن، شما می‌توانید از جراحی دیسک کمر بهره‌مند شوید و به نتیجه مطلوب دست یابید.

مقالات مرتبط

keyboard_arrow_up
Call Now Buttonمشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ