ورزش دیسک گردن برای کاهش درد و تحرک بیشتر گردن (ورزش با تصویر)

نخاع ما دارای حلقه‌های مارپیچی است که به عنوان دیسک شناخته می‌شوند، و هنگامی ‌که یک دیسک دچار بیرون زدگی می‌شود، ژل نرم داخل دیسک به درون کانال نخاع نشت می‌کند و به فتق دیسک شناخته می‌شود. هنگامی ‌که ژل نرم به کانال نخاع نشت کرد، باعث ایجاد فشار بر روی اعصاب می‌شود که باعث درد پا یا دست می‌شود. فتق دیسک کمر باعث درد پا و فتق دیسک گردنی باعث ایجاد درد در دست‌ها می‌شود. اگر دیسک گردن دارید که نیاز به درمان دارد، یک متخصص طب فیزیکی می‌تواند به شما کمک کند. به عنوان مثال، آنها می‌توانند به شما نشان دهند که چگونه حرکت کششی برای گردن انجام دهید که می‌تواند علائم شما را کاهش دهد.

در این مقاله ورزش‌های دیسک گردن به شما آموزش داده می‌شود. در صورت تردید در انجام آن‌ها و یا آشنایی بیشتر در مورد نحوه ی صحیح انجام این ورزش‌ها حتما از نزدیک با یک کتخصص فیزیوتراپی مشورت کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی ورزش و حرکات اصلاحی بیرون زدگی دیسک گردن و دریافت نوبت در کلینیک دکتر کامران غفرانی با شماره تلفن‌های 0938310386402334230013 تماس حاصل فرمایید.

علت دیسک گردن 


دیسک گردن می‌تواند در اثر آسیب و ضربه به گردن ایجاد شود. دیسک گردن می‌تواند چندین نوع درد ایجاد کند بدون اینکه علائمی ‌از خود نشان دهد. این درد می‌تواند از درد گردن، بازو یا امواج شبیه شوک الکتریکی در دست شروع شود. گاهی ممکن است ضعف دست یا بازو نیز وجود داشته باشد.

ستون فقرات گردنی دارای شش دیسک بین مهره ای است و هر یک عملکرد خود را دارد و به توزیع بار گردن و سر کمک می‌کند. یک دیسک حاوی آنولوس فیبروسوس و هسته پالپوسوس است. آنولوس فیبروسوس کلاژن خارجی سخت برای محافظت از لایه داخلی و تحمل بار سنگین است. هسته پالپوسوس از شبکه فیبرهای ژل مانند داخلی محافظت می‌کند و انعطاف پذیری را برای حرکت فراهم می‌کند. وقتی لایه خارجی پاره می‌شود، هسته داخلی پالپوسوس به داخل پارگی نشت می‌کند و باعث فتق دیسک می‌شود. هسته پالپوسوس دارای پروتئین‌های التهابی است که باعث درد شدید می‌شود.

ورزش دیسک گردن 


فیزیوتراپی و ورزش‌های ملایم به عنوان یک درمان موثر برای رهایی از فتق دیسک شناخته می‌شوند. ورزش توصیه شده توسط متخصصین طب فیزیکی باعث تقویت عضلات، کاهش فشار بر نخاع و بهبود انعطاف پذیری بدن می‌شود. متخصصین طب فیزیکی در ابتدا یک برنامه تمرینی خاص را ارائه می‌دهند که شامل تمرینات مختصری است و همچنین به شما توصیه می‌کنند که هیچ فعالیتی را که می‌تواند روند فتق را تشدید کند انجام ندهید.

کشش شانه 

تمرین کشش شانه برای دیسک گردن

دیسک گردن وضعیت بیمار را بدتر کرد. ورزش کششی شانه به بهبود وضعیت بدن کمک می‌کند. وضعیت قرارگیری بدن در ناحیه گردن نقش بسزایی دارد و اصلاح آن باعث شل شدن شانه‌ها و قسمت فوقانی کمر و در نتیجه تسکین درد می‌شود. می‌توانید این تمرین را در هر مکان و زمان انجام دهید.

 • ورزش را با صاف ایستادن و نگه داشتن دستان خود در پشت با انگشتان به هم گره خورده شروع کنید.
 • بازوهای در هم تنیده خود را به آرامی ‌بلند کرده و به بالا بردن ادامه دهید تا زمانی که احساس کشیدگی خوب عضله شانه را احساس کنید.
 • این وضعیت را حداقل برای 15 ثانیه حفظ کنید و سپس به حالت صاف ایستاده برگردید. این کار را حداقل 4 تا 5 بار تکرار کنید.
 • بعد از چند روز تغییر قابل توجهی در میزان درد احساس خواهید کرد.

غبغب گرفتن

تمرین غبغب گرفتن برای دیسک گردن

غبغب گرفتن باعث کشش در ناحیه بالای گردن در زیر جمجمه شما می‌شود. این یک ورزش مهم است که توسط اکثر فیزیوتراپیست‌ها برای حفظ راستای سر با ستون فقرات و بهبود وضعیت بدن توصیه می‌شود. اگر ورزش چین تاک (غبغب گرفتن) به درستی انجام شود، می‌تواند به شما در بهبود تحرک، انعطاف پذیری و قدرت گردن کمک کند.

 • ورزش را با صاف ایستادن و فاصله دادن پا و شانه‌ها از یکدیگر آغاز کنید.
 • به جلو نگاه کنید و چانه را بکشید تا جایی که کشش را در قسمت پایین سر و بالای گردن خود احساس کنید. این وضعیت را حداقل 5 ثانیه حفظ کنید.
 • به وضعیت عادی برگردید و حداقل 10 بار مراحل را تکرار کنید.
 • در آغاز، احساس ناراحتی خواهید کرد، اما با گذشت زمان، تسکین رضایت بخشی از درد را احساس خواهید کرد.

فشرده سازی تیغه شانه 

تمرین فشرده سازی تیغه شانه برای دیسک گردن

فشار تیغه شانه تمرین مفیدی برای مفاصل کمر است و قدرت، انعطاف پذیری و تحرک آنها را افزایش می‌دهد. این کار بر روی فشار دادن و کشیدن تیغه‌های شانه به سمت هم متمرکز است و به انجام راحت تر حرکات کمک می‌کند. عضله مرکزی کمر پس از تمرین قوی می‌شود و به بهبود وضعیت بدن کمک می‌کند.

 • ورزش را با نشستن روی صندلی و صاف قرار دادن پاها روی زمین شروع کنید.
 • قفسه سینه خود را به جلو هل دهید تا کمرتان صاف شود. شانه‌ها، گوش‌ها، پشت و پهلوها را در یک راستا قرار دهید.
 • دستان خود را به سمت شانه‌ها بالا ببرید. آرنج‌ها خم و کف دست‌ها به سمت جلو باشد.
 • بازوها را به سمت عقب حرکت دهید تا تیغه‌های شانه را به هم فشار دهید.
 • حداقل 10 ثانیه این وضعیت را حفظ کرده و به حالت عادی برگردید.
 • مراحل را حداقل پنج بار در روز تکرار کنید، و تسکین چشمگیر درد را تجربه خواهید کرد.

کشش گردن با حوله 

تمرین کشش گردن با حوله برای دیسک گردن

تمرینات کششی و تقویت کننده برای دیسک گردن بسیار مفید هستند. ورزش کششی گردن نیز در درمان فتق دیسک از اهمیت بسزایی برخوردار است و تحرک و قدرت گردن را افزایش می‌دهد. وضعیت بدن را بهبود می‌بخشد و به تسکین درد کمک می‌کند. در فتق دیسک، تنش در ناحیه گردن جمع شده و باعث درد می‌شود. ورزش کششی گردن به رفع تنش از آن ناحیه کمک می‌کند و آرامش ما را فراهم می‌کند.

 • با صاف نشستن و قرار دادن حوله پشت گردن شروع کنید.
 • سپس انتهای حوله خود را در دو دست نگه دارید. در حالی که همزمان انتهای حوله را به سمت جلو می‌کشید، به سمت بالا یا به سقف نگاه کنید .
 • سپس، هنگامی‌ که به سمت پایین یا به سمت زمین نگاه می‌کنید می‌توانید حوله را بکشید.

انواع دیگر کشش گردن:

 • ورزش را با دراز کشیدن روی تخت شروع کنید و سر را در قسمت پایین تخت قرار دهید. سر خود را به آرامی ‌پایین بیاورید و حداقل برای 1 دقیقه آن را آویزان کنید. برگردید و 1 دقیقه استراحت کنید و 5 تا 10 بار روند را تکرار کنید.
 • تمرین دیگر کشش گردن و بالا آوردن سر با دراز کشیدن روی شکم شروع می‌شود، دستان خود را در کنار پهلو قرار دهید و سر را آویزان کنید. به آرامی ‌سر خود را بالا آورده و گردن خود را مخالف گرانش زمین بکشید. موقعیت را حداقل برای 5 تا 10 ثانیه حفظ کنید و این روند را برای 15 تا 20 بار تکرار کنید.

خم شدن به پهلو 

تمرین خم شدن به پهلو برای دیسک گردن

خم شدن جانبی یکی دیگر از تمرینات گردن است و به آزاد شدن کشش مفاصل کمک می‌کند. از اهمیت مشابه تمرین قبلی برخوردار است.

 • ورزش با نشستن و صاف کردن کمر و شانه شروع می‌شود.
 • در حالی که می‌خواهید گوش خود را به شانه برسانید، سر خود را کج کنید.
 • گردن را به سمت هر دو شانه حرکت دهید و هر بار 30 ثانیه موقعیت را حفظ کنید. این تمرین را حداقل 3 تا 5 بار در روز تکرار کنید.

چگونه در حین ورزش گردن ایمن بمانیم؟ 


تمرینات گردن اهمیت زیادی دارند و در درمان دیسک گردن بسیار مفید هستند. اما همه باید هنگام ورزش مراقب باشند و اقدامات ایمنی را لحاظ کنند. قبل از شروع ورزش، خود را گرم کنید و همچنین ذهن خود را برای ورزش آماده کنید. گردن خود را به آرامی‌ حرکت دهید، برای خلاص شدن از ورزش منظم عجله نکنید. آرام باشید و گردن خود را به آرامی‌ حرکت دهید. تمرین را به چند مرحله تقسیم کنید و گردن را به آرامی ‌حرکت دهید تا به آن مراحل برسید تا یک مرحله از تمرین را به پایان برسانید. اگر احساس درد می‌کنید، سرعت یا مراحل ورزش را کاهش دهید و مدتی استراحت کنید و دوباره این کار را انجام دهید. این کار به شما کمک می‌کند تا به سرعت بهبود پیدا کنید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonمشاوره و تماس