تزریق اپیدورال استروئید (جراحی بسته دیسک کمر): نحوه انجام، مراقبت‌ها

اگر درد دیسک کمر با داروهای ضد درد قابل کنترل نیست، تزریق اپیدورال استروئید جراحی بسته دیسک کمر یک گزینه درمانی بسیار مناسب و توصیه شده است. این یک روش بسیار ایمن است که ممکن است به بهبود علائم دردناک کمک کند. این روش به طور معمول تحت هدایت CT توسط رادیولوژیست، یا توسط متخصص درد تحت آرام بخشی با کمک اشعه ایکس انجام می‌شود.

کورتیزون یک نوع استروئید است که به طور طبیعی توسط غده فوق کلیه تولید می‌شود و در زمان استرس به صورت طبیعی آزاد می‌شود. این استروئید قابلیت سرکوب سیستم ایمنی بدن را دارد و با این کار میزان التهاب و درد ناشی از آن را کاهش می‌دهد. اثر کورتیزون طبیعی به‌طور نسبتاً کوتاه مدت است، اما نوعی که برای تزریق اپیدورال استفاده می‌شود نسخه مصنوعی آن است و می‌تواند به مدت یک هفته تا چند ماه موثر باشد.

برخلاف تزریق سیستمیک کورتیزون که به تمام بدن منتقل می‌شود، تزریق اپیدورال در نزدیکی منشا یا ریشه درد عصبی انجام می‌شود و تسکین مستقیم در نقطه مورد نظر را فراهم می‌کند. این ماده معمولاً برای درمان دردهایی مانند فشرده‌سازی ریشه عصب در استخوان فقرات، فتق دیسک، شکستگی‌های فشاری، بیماری دژنراتیوی دیسک و تنگی نخاع استفاده می‌شود.

تزریق کورتیزون اپیدورال، یک روش درمانی است که توسط پزشک متخصص درد یا پزشک فیزیکی در ناحیه درد و با استفاده از تصویربرداری تشخیصی انجام می‌شود. این روش معمولاً در مراحلی از درمان درد استفاده می‌شود و ممکن است نیاز به تکرار داشته باشد. قبل از انجام تزریق، پزشک بررسی جامعی از وضعیت بیمار انجام می‌دهد و مزایا و معایب احتمالی را با بیمار بررسی می‌کند.

مهم است که بیماران دارای اطلاعات کامل درباره تزریق کورتیزون اپیدورال باشند و تمامی سوالات و شکوهای خود را با پزشک خود مطرح کنند. همچنین، پیروی دقیق از دستورالعمل‌ها و راهنمایی‌های پزشک پس از تزریق از اهمیت بالایی برخوردار است تا بهبودی مطلوب حاصل شود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی تزریق اپیدورال (جراحی بسته دیسک کمر) و یا رزرو نوبت در مطب دکتر کامران غفرانی می‌توانید با شماره تلفن‌های 02188866619 –02188866629 تماس حاصل فرمایید.

چرا دکتر تزریق اپیدورال استروئید را برای دیسک کمر توصیه میکند؟ 


در درمان سیاتیک و سایر مشکلات فشاری ریشه عصب مانند رادیکولوپاتی یا دیسک کمر، به دنبال عدم موفقیت داروها در کنترل درد، تزریق اپیدورال یک درمان ایمن و ساده است که می‌تواند به تسکین علائم درد عصب کمک کند.

تزریق بی حسی موضعی و استروئید باعث کاهش التهاب در عصب برای کمک به درد می‌شود. در بیشتر بیماران مبتلا به بیرون زدگی دیسک یا کمر درد، انجام تزریق اپیدورال قبل از جراحی، ارزش امتحان کردن را دارد. اگر تزریق اپیدورال به کنترل درد کمک کند، ممکن است از جراحی اجتناب شود یا به تأخیر بیفتد. علاوه بر این، اگر تزریق اپیدورال در روند درمان موفقیت آمیز باشد، تشخیص سطح عصب فشرده شده راحت‌تر است و پیش بینی مناسبی برای پاسخ بیمار به جراحی است.

تزریق اپیدورال استروئید (جراحی بسته دیسک کمر) چگونه انجام میشود؟ 


نحوه انجام تزریق اپیدورال استروئید (جراحی بسته دیسک کمر)

تزریقات اپیدورال بیشتر توسط رادیولوژیست‌ها تحت هدایت تصویربرداری کامپیوتری (CT) انجام می‌شود. این روش معمولاً در اکثر مراکز رادیولوژی در دسترس است. عمل تزریق اپیدورال نیز معمولاً توسط تخصصی در زمینه درد انجام می‌شود.

بیمار بر روی تخت قرار می‌گیرد و با استفاده از دستگاه CT، جهت حفظ استریلیت و کاهش خطر عفونت، محافظت می‌شود. سپس مقدار کمی از مواد بی حس کننده موضعی به پوست تزریق می‌شود تا سوزن بدون ایجاد درد از آن عبور کند. سپس سوزن تحت هدایت CT یا تصویربرداری اشعه ایکس در نزدیکی ریشه عصب وارد می‌شود. با تأیید موقعیت سوزن با استفاده از تصویربرداری CT یا اشعه ایکس در فضای اپیدورال، مخلوط کوچکی از بی حس کننده موضعی و استروئید در اطراف اعصاب تزریق می‌شود. بی حس کننده موضعی عصب را بی حس می‌کند در حالی که استروئید به کاهش التهاب کمک می‌کند. پس از تزریق، سوزن خارج می‌شود و بیمار قادر به حرکت می‌شود.

تزریق استروئید اپیدورال چند بار انجام میشود؟ 


هیچ تحقیق قطعی برای تعیین تعداد دفعات تزریق استروئید اپیدورال در بیمار برای درد دیسک کمر و  یا درد پا (علائم دیسک کمر) وجود ندارد. به طور کلی، انجام حداکثر سه تزریق اپیدورال در سال معقول به نظر می‌رسد.

چه عواملی ممکن است مانع از انجام این روش شود؟ 


عواملی که ممکن است شما را از تزریق اپیدورال منع کنند عبارتند از:

  • اگر از داروهای رقیق کننده خون مانند آسپرین، پلاویکس یا وارفارین استفاده می‌کنید.
  • اگر به مواد حاجب در سی تی اسکن حساسیت دارید.
  • اگر آناتومی غیرطبیعی ستون فقرات دارید.
  • و در آخر، اگر مبتلا به مرض چاقی هستید.

پس از جراحی بسته دیسک کمر چه اتفاقی میافتد؟


معمولاً، بیماران خواستار می‌شوند که شخص دیگری آن‌ها را به خانه ببرد. بعد از تزریق اپیدورال (یک نوع جراحی بسته دیسک کمر)، شما تقریباً به طور فوری قادر به راه رفتن خواهید بود، اما بهتر است در روز اول در منزل تحت مراقبت باشید. همچنین، توصیه می‌شود که در طی یک تا دو روز پس از تزریق، هیچ تمرین سنگینی انجام ندهید.

تزریق اپیدورال چه مدت موجب تسکین علائم میشود؟ 


مدت زمانی که تزریق اپیدورال به تسکین علائم منجر می‌شود، متغیر است. در واقع، کاهش درد دیسک کمر به وسیله تزریق اپیدورال در هر بیمار ممکن است متفاوت باشد. درصد کمی از بیماران ممکن است هیچ تجربه ایجاد تسکین دردی از این روش نداشته باشند. اما بیشتر بیماران معمولاً بین دو هفته تا دو ماه پس از تزریق اپیدورال تسکین دردی را تجربه می‌کنند. همچنین، برخی بیماران ممکن است در طول مدت زمان بیشتری پس از این روش از درد خلاص شوند.

در صورتی که درد بازگردد، یک تزریق اپیدورال مجدد می‌تواند گزینه مناسبی باشد. گاهی اوقات، در نظر گرفتن جراحی برای برطرف کردن فشار اعصاب نیز به عنوان یک گزینه دوم مطرح می‌شود. در صورتی که شک و تردیدی درباره اینکه آیا تزریق اپیدورال یک روش درمانی مناسب برای شماست وجود دارد، بهتر است با پزشک خود مشاوره کنید. او می‌تواند شما را راهنمایی کند و به شما توضیح دهد که آیا این روش درمانی برای شما مناسب است یا خیر.

خطرات بالقوه و عوارض جانبی تزریق استروئید اپیدورال چیست؟ 


خطرات و عوارض جانبی تزریق استروئید اپیدورال

همانند سایر روش‌های درمانی تهاجمی، تزریق استروئید اپیدورال کمر همراه با خطرات بالقوه‌ای است. اما به طور کلی، خطرات مرتبط با تزریق استروئید اپیدورال کمر بسیار کمتر و به ندرت رخ می‌دهند. برخی از خطرات ممکن عبارتند از:

  • عفونت: عفونت جزئی در حدود ۱٪ تا ۲٪ از تزریقات رخ می‌دهد.
  • خونریزی: خونریزی نادر و اغلب در بیمارانی با اختلالات خونریزی اساسی رخ می‌دهد.
  • آسیب عصبی: این اتفاق بسیار نادر است و ممکن است ناشی از ضربه مستقیم سوزن، عفونت یا خونریزی باشد.
  • پونکشن کمری: این موضوع در حدود ۰.۵٪ از تزریقات رخ می‌دهد و ممکن است باعث سردرد پس از روش شود که معمولاً در چند روز بهبود می‌یابد. در موارد نادر، ممکن است نیاز به خونرسانی جهت تسکین سردرد وجود داشته باشد.

مهم است بدانید که در ناحیه تزریق کمر، نخاعی وجود ندارد، بنابراین خطر فلج یا از کار افتادگی عضو نیز وجود ندارد.

مقالات مرتبط

آتروز مچ دست چه علائمی دارد؟

آرتروز یک بیماری است که بافت‌های درون مفاصل را درگیر می‌کند. آرتروز می‌تواند ناشی از وجود یک التهاب حاد (کوتاه…

علت درد پاشنه پا چیست؟

التهاب یا فاشیای کف پا همان‌طور که از نامش پیداست، یک بیماری رایج در قسمت کف پا است و شایع‌ترین…
keyboard_arrow_up
Call Now Buttonمشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ