رگ به رگ شدن گردن با چه روش هایی قابل درمان است؟

 رگ به رگ شدن گردن زمان ایجاد می‌شود که یکی از رباط‌ها یا عضلاتی که مهره‌های گردن را به یکدیگر متصل می‌کنند دچار آسیب ‌دیدگی شوند. کشیدگی و پارگی خفیف این اجزا باعث درد گردن، سردرد، بی حسی دست و خستگی خواهد شد. در اکثر موارد این آسیب دیدگی به علت انجام دادن حرکات ناگهانی که فشار زیادی را به گردن وارد می‌کند به وجود می‌آید.

درمان رگ به رگ شدن گردن به شدت آن بستگی دارد و دکتر غفرانی پس از انجام معاینات اولیه برای تسکین درد یا اسپاسم عضلانی به تجویز داروهای ضد التهاب یا شل کننده‌های عضلانی می‌پردازد. در صورتی که درد خفیف باشد معمولاً انجام دادن برخی تمرینات ورزشی در منزل به بهبود دامنه حرکات گردن کمک خواهد کرد اما در صورتی که درد شدید باشد فیزیوتراپی ضرورت خواهد یافت.

گرفتگی و رگ به رگ شدن گردن


گرفتگی و رگ به رگ شدن گردن دو نوع شایع از دردهای مکانیکی گردن هستند که به معنای علل دردی مرتبط با ساختارهای ستون فقرات هستند. وقوع درد به علت فشار زیاد بر عضلات و رباط‌های متصل به ستون فقرات اتفاق می‌افتد. این درد می‌تواند شدید باشد و موجب ناتوانی موقت در حرکت شخص شود. اکثر موارد گرفتگی و رگ به رگ شدن گردن به راحتی قابل درمان هستند و نیازی به جراحی ندارند.

 • گرفتگی به معنای کشیدگی یا پارگی یک رباط است، در حالی که رگ به رگ شدن به معنای کشیدگی یا پارگی یک عضله است.
 • رباط‌ها و عضلات مسئولیت حفظ استحکام و پایداری ستون فقرات را بر عهده دارند. رباط‌ها ساختارهای متشکل از بافت همبند و مقاوم هستند که دو یا چند استخوان را به یکدیگر متصل می‌کنند تا مفاصل ستون فقرات پایدار شوند. تاندون‌ها به متصل کردن عضلات به استخوان کمک می‌کنند و در مقایسه با رباط‌ها، انعطاف پذیری بیشتری دارند.

کشیدگی گردن ناشی از ضربه ناگهانی چیست؟


 کشیدگی گردن ناشی از ضربه ناگهانی زمانی ایجاد می‌‌شود که سر به طور ناگهانی به سمت عقب و جلو کشیده می‌شود یا با قدرت زیاد می‌چرخد. این وضعیت باعث کشیدگی بیش از حد برخی از عضلات و رباط‌های گردن خواهد شد. شایع ترین علت بروز این مشکل تصادفات خودرویی است که ماشین شما توسط ماشین دیگری کوبیده می‌شود و شما دچار کشیدگی گردن خواهید شد. گاهی اوقات آسیب دیدگی ستون فقرات یا طناب نخاعی در تصادفات خودرویی شدید قابل انتظار است. اگرچه این وضعیت خیلی شایع نیست اما احتمال بروز آن وجود دارد و بیمار را دچار درد یا مشکلات دیگر خواهد کرد. در این شرایط باید شما توسط پزشک معاینه شوید تا آسیب دیدگی احتمالی گردن بررسی شود.

رگ به رگ شدن گردن ناشی از ضربه

علل گرفتگی و رگ به رگ شدن گردن


 حرکات و فعالیت‌های جسمانی مختلف می‌توانند بر ساختار ستون فقرات فشار وارد کنند. برخی از این فعالیت‌ها به شرح زیر می‌باشند:

 • سقوط از ارتفاع
 • گرم نکردن بدن قبل از ورزش
 • نامناسب بودن حالت بدن
 • آسیب دیدگی بدن در حین فوتبال
 • وارد شدن ضربه به سر

چه افرادی دچار رگ به رگ شدگی گردن خواهند شد؟


 کشیدگی گردن ناشی از تصادفات خودرویی بسیار شایع است که گاهی اوقات علاوه بر درد بیمار دچار آسیب فیزیکی نیز خواهد شد. زنان بیشتر از مردان دچار آسیب ‌دیدگی گردن می‌شوند زیرا عضلات ‌گردن آنها خیلی قوی نیست. برخی از افراد از کشیدگی گردن و احساس درد پس از یک تصادف کوچک شگفت زده می‌شوند این در حالی است که ضربه وارد شده به خودرو آنقدر زیاد بوده که بیمار دچار درد گردن شده است. در برخی موارد رگ به رگ شدن گردن ناشی از آسیب دیدگی در حین ورزش یا انجام دادن فعالیت‌های روزمره تعدادی از افراد را درگیر می‌‌کند به نحوی که زندگی آنها مختل می‌شود.

 علائم رگ به رگ شدن گردن چیست؟


 • درد و سفتی گردن که معمولاً چند ساعت پس از تصادف به وجود می‌آید به نحوی که بیمار دچار درد و سفتی شدید خواهد شد. در نیمی از موارد معمولاً درد یک روز پس از تصادف خود را نشان می‌دهد.
 • چرخاندن یا خم کردن گردن دشوار خواهد بود.
 • بیمار دچار درد یا سفتی شانه و بازو خواهد شد.
 • بیمار دچار درد و سفتی قسمت فوقانی و پایین کمر خواهد شد.
 • سردرد یک علامت شایع است.
 • برخی از بیماران دچار سرگیجه، تاری دید، درد فک یا درد در هنگام بلعیدن مواد غذایی می‌شوند و برخی دیگر احساسات غیرعادی در پوست صورت خود خواهند داشت که طی مدت کوتاهی برطرف می‌شود در غیر این صورت باید به پزشک اطلاع داد.
 • برخی از بیماران تا چند روز دچار احساس خستگی و تحریک پذیری خلق و خو می‌‌شوند و تمرکز کردن برای آنها دشوار است.

علائم رگ به رگ شدن گردن

 تشخیص


 اگر شما دچار درد ناگهانی گردن شده اید که به سرعت بدتر شده یا سابقه اختلالات کمر را دارید باید به متخصص مراجعه کنید. تشخیص دقیق علت درد برای طراحی یک برنامه درمانی مؤثر و موفق کاملاً ضروری است. پزشک به بررسی سابقه پزشکی شما می‌‌پردازد سپس معاینات فیزیکی و نورولوژیکی را انجام خواهد داد. او همچنین از شما در خصوص علائمی که دارید، زمان شروع آنها و روش‌های درمانی امتحان شده سؤال خواهد پرسید. پزشک به بررسی واکنش عضلات می‌پردازند تا مسائلی از قبیل از دست دادن حس یا علائم آسیب نورولوژیکی را ارزیابی کند. گاهی اوقات پزشک برای تایید یا رد کردن احتمال وجود برخی اختلالات خاص مانند شکستگی ستون فقرات درخواست سی تی اسکن یا عکس برداری توسط اشعه ایکس را خواهد داد و در برخی موارد نادر از الکترومیوگرافی برای تشخیص مشکلات عضله استفاده می‌کند. در صورتی که شما به پزشک خود بگویید سابقه تصادف داشته اید به این نتیجه می‌رسد که علت درد گردن به کشیدگی ناگهانی آن بستگی دارد سپس به ارزیابی سلامت گردن می‌‌پردازد. انجام معاینات گردن و بازو پزشک این اطمینان خاطر را می‌‌دهد که دچار آسیب دیدگی استخوان یا عصب نشده‌ اند در غیر این صورت درخواست انجام آزمایشات بیشتر را خواهد داد.

تشخیص رگ به رگ شدن گردن

 از چه روش‌هایی برای درمان رگ به رگ شدن گردن استفاده می‌شود؟


 پزشک از روش‌های درمانی غیر جراحی برای بهبود گرفتگی و رگ به رگ شدن گردن استفاده می‌کند و برای تسریع فرایند بهبود از دو یا چند روش بهره می‌گیرد.

درمان رگ به رگ شدن گردن

 

 • اصلاح سطح فعالیت جسمانی، استراحت کردن و اجتناب از انجام دادن کارهایی که باعث درد می‌شوند.
 • استفاده از کمپرس یخ به مدت ۱۵ دقیقه و تداوم درمان به مدت سه تا چهار روز و استفاده از کمپرس گرم پس از این بازه زمانی
 • مصرف داروهای غیر استروئیدی ضد التهاب
 • مصرف داروی مسکن
 • استفاده از شل کننده‌های عضلانی
 • استفاده موقت از گردن بند طبی
 • فیزیوتراپی
 • درمان دستی
 • طب سوزنی

 استفاده از بالش گردن

 استفاده از بالش گردن به مدت چند هفته می‌تواند از گردن محافظت نماید و در طول درمان به رفع گرفتگی عضله و خستگی کمک کند.

 انجام دادن حرکات ورزشی مخصوص گردن 

تلاش کنید تا حد امکان گردن خود را حرکت دهید. ابتدا ممکن است درد زیادی احساس کنید و برای چند روز به استراحت نیاز داشته باشید، اما هر چه سریع‌تر شروع به انجام حرکات ورزشی کنید، سفتی و گرفتگی کمتری در گردنتان تجربه خواهید کرد. به تدریج، سعی کنید دامنه حرکت گردنتان را افزایش دهید و هر چند ساعت یک بار، به آرامی آن را به حرکت درآورید. انجام این حرکات به مدت چند روز باعث کاهش درد و گرفتگی گردن شما خواهد شد.

 دارو درمانی

 استفاده از داروهای مسکن تجویز شده توسط پزشک بسیار کمک کننده است:

دارو برای رگ به رگ شدن گردن

 

 • مصرف پاراسیتامول می‌تواند تا حد قابل توجهی به تسکین درد کمک کند. شما باید طبق دستور پزشک از این دارو استفاده کنید.
 • استفاده از داروهای مسکن ضد التهاب همزمان با پاراسیتامول یا به تنهایی به کاهش درد کمک می‌کند. ایبوپروفن، دیکلوفناک و ناپروکسن از جمله داروهای ضد التهابی هستند که در افراد مبتلا به فشارخون، بالا نارسایی کلیوی، نارسایی قلبی، زخم معده و آسم باید با احتیاط تجویز شود.
 • گاهی اوقات پزشک به منظور کنترل درد به تجویز داروی مسکن قوی از قبیل کدئین می‌پردازد که یک ضد التهاب قوی است و در کنار پاراسیتامول تجویز می‌شود.
 • پزشک از بیمار می‌خواهد به مدت چند روز از شل کننده‌های عضلانی مانند دیازپام استفاده کند تا از بدتر شدن درد جلوگیری شود.

 اصلاح حالت بدن 

 همیشه سعی کنید در حالت نشسته یا ایستاده بدن خود را در بهترین حالت ممکن قرار دهید. هنگام استفاده از کامپیوتر نباید سر شما به سمت جلو خم شود. همیشه صاف بنشینید. یوگا، پیلاتس و تکنیک الکساندر از جمله روش‌های هستند که به بهبود حالت گردن و رفع درد کمک می‌کنند. برای محافظت بیشتر از گردن می‌توانید از بالش محافظ استفاده کنید. به هیچ عنوان از چند بالش استفاده نکنید.

 فیزیوتراپی

 تجویز داروی مسکن و انجام دادن حرکات ورزشی سبک به افراد مبتلا به درد گردن کمک می‌کند. در صورتی که علائم بیمار طی مدت یک هفته بهبود پیدا نکرد باید به متخصص فیزیوتراپی مراجعه کند متخصص فیزیوتراپی انجام دادن تمرینات ورزشی خاص به منظور تسکین درد را توصیه خواهد کرد. در صورتی که درد بهبود پیدا نکند متخصص فیزیوتراپی از روش‌های مختلفی مانند تراکشن، استفاده از کمپرس گرم و درمان دستی استفاده خواهد کرد. متخصص فیزیوتراپی برای انجام دادن تمرینات ورزشی خاص در منزل تأکید می‌‌کند. در صورت بروز موارد زیر باید مجدداً به پزشک خود مراجعه کنید:

فیزیوتراپی برای رگ به رگ شدن گردن

 

 • در صورت بدتر شدن درد
 • در صورت تداوم درد بیش از ۴ تا ۶ هفته
 • در صورت بروز علائم دیگر از قبیل بی‌حسی، ضعف و یا سوزن سوزن شدن مداوم یک قسمت از دست یا بازو این نشان دهنده التهاب یا تحت فشار قرار گرفتن یکی از اعصاب نخاع است.

 در صورتی که درد گردن مزمن شده باشد پزشکی از روش‌های دیگری استفاده می‌کند اما گاهی اوقات درد گردن به اختلالاتی از قبیل اضطراب و افسردگی ارتباط دارد که باید درمان شوند.

 آسیب دیدگی گردن ناشی از تصادفات خودرویی چه اتفاقی رخ می‌دهد؟


 این مسئله به شدت کشیدگی و رگ به رگ شدن گردن بستگی دارد که معمولاً علائم بیمار طی مدت چند روز بهبود پیدا می‌کنند. اکثر بیماران پس از چند هفته شاهد بهبودی کامل خواهند بود اما دوران بهبود در برخی دیگر مدت بیشتری طول می‌کشد.

 آیا می‌توان از رگ به رگ شدن گردن جلوگیری کرد؟


وسایل نقلیه به نحوی طراحی شده‌اند که احتمال آسیب دیدگی گردن به حداقل برسد. صندلی‌ها وسایل نقلیه دارای قسمت محافظ سر هستند تا ریسک آسیب دیدگی گردن را کاهش دهند. در صورت وقوع یک تصادف خودرویی، سر به پشتی صندلی برخورد می‌کند و کمتر به سمت عقب کشیده می‌شود. با این حال، متأسفانه گاهی اوقات صندلی و قسمت پشتی آن به درستی تنظیم نمی‌شوند و سر در وضعیت نامناسبی قرار می‌گیرد. در نتیجه، در هنگام تصادف خودرویی، سر به سمت جلو و عقب با شدت کشیده می‌شود و شخص را دچار درد و سفتی گردن می‌کند. با در نظر گرفتن این موارد، می‌توان آسیب دیدگی گردن را به حداقل رساند.

مقالات مرتبط

آتروز مچ دست چه علائمی دارد؟

آرتروز یک بیماری است که بافت‌های درون مفاصل را درگیر می‌کند. آرتروز می‌تواند ناشی از وجود یک التهاب حاد (کوتاه…

علت درد پاشنه پا چیست؟

التهاب یا فاشیای کف پا همان‌طور که از نامش پیداست، یک بیماری رایج در قسمت کف پا است و شایع‌ترین…
keyboard_arrow_up
Call Now Buttonمشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ